РІВНЕНЩИНА

Звільнення категорії «Б»: перипетії усунення заступника голови Рівненської ОДА

30.08.2017, 20:20      Анна Калаур, «Четверта влада»      Переглядів: 3698

Держслужбовця категорії «Б», заступника голови ОДА Юрія Приварського звільняють. Втім, на його думку, відповідне розпорядження має багато порушень

Погоджувати відпустку не своєму підлеглому – рішення, яке може призвести до звільнення. Принаймні такий урок можна винести з історії першого заступника голови Рівненської ОДА Юрія Приварського. Деталі, передумови цього звільнення з`ясовувала «Четверта влада».

«Сірий кардинал» ОДА і його історії

Він рідко надавав коментарі журналістам, але про нього часто писали. Адвокатське минуле Юрія Приварського постійно нагадує про себе. Адже до посади у адміністрації він відстоював у судах інтереси фірм, які і досі регулярно перемагають у будівельних тендерах на мільйони. Тендерах, які проводить облдержадміністрація.

Для прикладу, одне із таких підприємств – ТОВ «Елікон» очолює його рідний брат. Минулоріч воно перемогло у тендері з майже найдорожчою пропозицією, адже конкуренти, пов`язані з Юрієм Приварським люб`язно поступилися фірмі його брата.

Заступник голови Рівненської ОДА Юрій Приварський та керівник фірми «Фіалка» Юрій Фалко – ланки зв`язку між учасниками, які розігрують між собою тендери на Рівненщині

Два роки тому СБУ звернулося до Приварського, бо побачило загрозу безпеці країни у тому, що фірма-переможець тендеру не надала довідку з банку. Як наслідок тендер перервали і провели з порушеннями. Журналісти не оминули ці моменти увагою і цікавилися питанням, чи пов`язаний успіх у тендерах з самим Приварським. 

Не так давно елктрокар дружини посадовця згорів. Оскільки Приварський не вказав вартість автомобіля у декларації, заступником голови ОДА зацікавилося НАЗК.

Юрій Приварський мав до першого травня вказати в декларації вартість електрокару, але не зробив цього

У більшості випадків почути думку самого Приварського журналістам не вдавалося. Чиновник був зайнятий, або ж небагатослівний. Востаннє, коли ми спілкувалися з Юрієм Приварським, посадовець коротко відповів, що всі тендери в ОДА проводили по закону, а в декларації він вказав абсолютно все.

Тепер чиновник під загрозою звільнення. Втім, через зовсім інші причини. 

Принижений авторитет адміністрації

28 серпня на сайті Рівненської обласної державної адміністрації опублікували розпорядження суть якого зводиться до звільнення Юрія Приварського, коли він вийде з лікарняного. Причина – вчинення ним дисциплінарного проступку. 

У розпорядженні йдеться про те, що 13 липня ОДА отримала лист Держагентства водних ресурсів України щодо погодження звільнення начальника Рівненського обласного управління водних ресурсів Сергія Васильєва. Вже наступного дня Юрій Приварський погодив це звільнення. Але тим не менше через чотири дні погодив заяву на відпустку Васильєва – про що свідчить наказ, опублікований на сайті обласного агентства управління водних ресурсів. Більше того, саме агентство її погодило.

Якщо коротко, у розпорядженні ОДА йдеться про таке: 

– Приварський не узгодив з головою облдержадміністрації Олексієм Муляренком питання про відпустку Васильєва;

– Приварський не мав повноважень погоджувати відпустку, адже чинним законодавством не передбачено погодження головами адміністрацій, або тими, хто їх замінює, відпусток керівників установ, що належать до сфери управління міністерств; 

– Вчинивши дисциплінарний проступок Приварський завдав шкоди службовій дисципліні та авторитету ОДА, порушив присягу держслужбовця, а тому він не може далі там працювати;

– Більше того вчинок Приварського «дискредитує Рівненську ОДА перед центральними виконавчими органами державної влади та принижує її авторитет як державного органу, що також призводить до приниження авторитету державного органу в очах громадськості». 

На підтвердження останного пункту, про приниження авторитету, ОДА посилається на статтю сайту Rivne Media «Відставка спрута, або як звільнятимуть керівника Рівненщини». У ній автор припускає, що Олексій Муляренко вирішив позбутися від свого заступника, аби закріпити владу. Там же – припущення, що Юрій Приварський і Сергій Васильєв – друзі. 

«Перед тим як такі речі підписувати, я звичайно що їх з`ясовував»

Думку Юрія Приварського про розпорядження ми дізналися вчора. Чиновник вважає, що документ містить багато порушень. Приварський в обережній формі каже, що не погоджується з рішенням і можливо буде оскаржувати. Про стосунки з Олексієм Муляренком говорити відмовляється, кажучи, що «від цього не виграє абсолютно ніхто».

Юрій Приварський каже, ймовірно, оскаржуватиме розпорядження. Архівне фото

Ми запитали у Юрія Приварського, чому він погоджував відпустку Сергія Васильєва, яку за версією ОДА він погоджувати не мав права.

– Ця практика є все життя. Якщо його немає фактично, то завжди територіали просили погодження безпосередно адміністрації. Перед тим як такі речі підписувати, я звичайно що їх з`ясовував. Плюс на момент підписання вказаної заяви я ніяким чином не був ознайомлений з листом про звільнення Васильєва. Хоча фактично не впливає ні в якій мірі, – розповідає Юрій Приварський. 

– Пишуть, що ви з Васильєвим друзі. Чи це правда? – журналістка. 

– Не смішіть мене, будь ласка. Якщо я маю гарні стосунки з людьми з якими я по роботі працюю? Кожного чоловіка з яким ти працюєш, в першу чергу, потрібно поважати. І абсолютно не керую будь-якими емоціями. А такі речі? Знаєте, друг – дуже інтимне поняття.

Завжди погоджували, а тепер за це звільнили 

З Приварським виключно робочі стосунки – запевняє очільник обласного управління водних ресурсів Сергій Васильєв. Розповідає, що завжди брав погодження адміністрації, аби отримати відпустку. Тепер же ОДА стверджує, що надавати такІ погодження – не її компетенція. 

Сергій Васильєв ставить під сумнів правомірність звільнення Приварського. Фото з сайту облводресурсів

– Я хотів піти у відпустку в травні цього року. Я подав заяву і мені надало офіційну відповідь наше агентство, що оскільки ви подали заяву без погодження адміністрації, ми вам її не задовольняємо, – розповідає Сергій Васильєв. – Це тоді ставить під сумнів чи правомірно звільнили Приварського.

На підтвердження своїх слів, Васильєв надав документи.Спочатку у травні, а потім і у липні Державне агентство водних ресурсів у відповідь на заяви з проханням надати відпустку вказувало Васильєву, що це питання треба погодити з адміністрацією. 

      

За словами Васильєва, цьогоріч він отримав три догани, одну з яких вже оскаржив у суді. По двох ще триває розгляд. Про власне звільнення Сергій Васильєв дізнався зі ЗМІ. Каже, що на нього постійно тиснуть, адже він заявив про незаконність призначення керівника Рівненського міжрайонного управління водного господарства Ігоря Мосійчука. Цю кандидатуру нібито не погодили ні з ним, ні з ОДА, як цього вимагає закон. Саме через це, за словами Васильєва, і виникли проблеми, що в результаті вилилися у звільнення Приварського.

Васильєв пояснює чому співпраця з ОДА важлива, навіть коли треба відпустка. 

– Обов`язково адміністрація має погоджувати відпустку обласного керівника в зв`язку з тим, що я є в області, у мене є в підпорядкуванні безліч об’єктів, які функціонують в межах області. І адміністрація повинна знати де перебуває керівник, хто виконує його обов’язки, бо є дуже багато питань по яких ми взаємодіємо. Це, наприклад, надзвичайні ситуації, це і підготовка систем і безліч інших об`єктів і питань. І просто говорити, що це погодження непотрібне, так не можна, – каже Сергій Васильєв. 

«Якщо добре пошукати, підстав можна знайти багато»

Запитуємо у голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка чому раніше погодження відпустки керівництво облводресурсів погоджувало з адміністрацією, а тепер Приварського за це звільняють. 

– Це стосується двох різних випадків. Це дві різних заяви пана Васильєва, – говорить Муляренко, – Можливо, агентство водних ресурсів і давало йому такі документи. Але це не стосувалося останньої його заяви на відпустку. Тому що вона писалась вже після того, коли агенція водних ресурсів направила на обласну адміністрацію погодження на звільнення пана Васильєва, розумієте.

За словами Олексія Муляренка, Приварський отримував доручення і готував документи на погодження звільнення Васильєва. А тому, знав позицію адміністрації, тож не мав права погоджувати відпустку. Архівне фото

– По суті він порушив свої посадові обов’язки, але в першу чергу, він порушив, мабуть, якісь моральні принципи. Тому, що розуміючи для чого він робить. Мабуть, використовуючи якісь дружні зв`язки там. Я не знаю. Пану Васильєву, мабуть, треба було погодження від адміністрації, як певний інструмент тиску на агенцію водних ресурсів в плані того, що він має підтримку в ОДА, – каже Муляренко. –  Я думаю, що якщо добре пошукати, підстав [для звільнення] можна знайти багато. Але такі статті, які по Приварському з`являлися останнім часом, не додають іміджу адміністрації.

Олексій Муляренко каже, що звільнення Приварського – це ніяка не розправа. Його звільняють через некоректну поведінку. Напередодні керівники адміністрації мали розмову. Голова ОДА обурений тим, що йому невідомо де перебуває заступник і на яких підставах. 

– Я вважаю, як керівник його, що він знову ж, як керівник високого рангу, [він] повів себе досить безвідповідально, зникнувши на місяць часу і не проінформувавши де він, що він. Ну фізично на сьогоднішній день у мене відсутня інформація де знаходиться Приварський, – говорить Олексій Муляренко. – Він зараз на третьому лікарняному, чи він зараз здоровий, прогулює, я зараз не можу стверджувати, або заперечувати. Тому що в мене відсутня інформація.

– Тобто 13 липня до вас прийшло з держагенства водних ресурсів погодження звільнння Васильєва. І 24-го ви вже таке погодження надали. Опираючись на яку норму весь цей період Приварськи не мав права надавати це погодження? Крім моральних норм, – журналістка. 

– Моральних – раз. Враховуючи те, що він знав. І мав пряму вказівку готувати документи на погодження на звільнення. А друге у нього не передбачено нічим надавати такі погодження територіалам. Це не передбачається його посадовими інструкціями і обов`язками.

Звільнення – найсуворіше покарання

Надати правову оцінку розпорядженню просимо юристку Мирославу Примак, яка має досвід у справах з трудового законодавства. 

За словами юристки, звільнити заступника голови ОДА можна лише погодивши це з Кабінетом Міністрів України.

«Підставою для притягнення держслужбовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні посадових обов’язків», – йдеться в статті 65 Закону України «Про державну службу».

Юристка стверджує, що судова практика говорить, що звільнення є крайнім заходом дисциплінарного стягнення. На її думку, навряд розпорядження про погодження відпустки керівнику організації, яка належить до сфери управління центрального органу тягне застосування до особи звільнення.

– А тому, якщо це розпорядження призвело до порушень чиїхось прав або вважається неналежним виконанням обов’язків, наприклад, є рішення суду про визнання цього рішення протиправним, то так, це проступок, – каже юристка.

Юристка Мирослава Примак сумнівається, що вчинок Приварського можна вважати дисциплінарним проступком, а отже й підставою для зільнення

Крім того, за словами юристки, звільнення, як дисциплінарне стягнення, не може бути застосовано, коли чиновник перебуває на лікарняному.

– Ні Закон України «Про місцеві державні адміністрації», ні Положення про Державне агентство водних ресурсів України, ні Положення про Рівненське обласне управління водних ресурсів не передбачають прав, повноважень чи необхідності щодо погодження надання відпустки керівникам організацій, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, – розповідає юристка. 

Зі слів юристки, усі відпустки державним службовцям надаються за наказом керівника їхнього держоргану. Якщо звільнення Васильєва не пов’язане з порушенням трудової дисципліни, він справді міг скористатись своїм правом на відпустку з наступним звільненням. Що він власне і зробив. 

– Тому, логічно, що є необхідність дозволу у наданні відпустки лише Держводагенства, – каже Мирослава Примак. –  Однак, якщо виходити із законодавства та того факту, що Держводагенство дозволило відпустку керівнику територіального органу, то погодження в.о. голови ОДА не схоже на протиправне. Однак останнє слово може бути за органом суду.

Ми звернулися у Держагентство водних ресурсів, аби з`ясувати, на підставі чого воно вимагало погодження відпустки Васильєва у ОДА. Коментарів нам не надали, сказали писати запит. Поки що «Четверта влада» не отримала відповіді.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору