РІВНЕНЩИНА

На що Рівненська АЕС витратила третину мільярда (ВІДЕО)

22.12.2017, 17:42      Юрій Горбач, портал «Четверта влада»      Переглядів: 1068

Начальник дільниці Володимир Горбунов показує установку для цементування в новозбудованому комплексі, яка буде заливати бетоном такі контейнери з відходами

Тепер радіоактивні відходи на Рівненській АЕС буде легше складувати, вони займатимуть менше місця і сприятимуть більш екологічному ставленню до середовища, запевняють фахівці. Комплекс із їх переробки презентували 20 грудня. Вартість його створення – 342 мільйони гривень.

Проект із створення комплексу почали реалізовувати у 2005 році завдяки проекту міжнародної технічної допомоги TACIS спільно із Єврокомісією. Із 342 мільйонів гривень близько 100 мільйонів – кошти закордонної допомоги. 

– Подібними комплексами повинні бути оснащені всі атомні станції, – каже перший віце-президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков. – Не маючи такого комплексу, атомна станція не має майбутнього. 

В процесі роботи атомної станції створюються радіоактивні відходи, які потрібно переробляти, переводити в кондиційний стан і передавати далі на захоронення. 

– Цей комплекс призначений саме для цього, – пояснює Олександр Шавлаков. – Рівненська АЕС – пілотна стосовно такого комплексу, в цьому велика заслуга її колективу.

Більше фото: На Рівненській АЕС відкрили комплекс з переробки радіоактивних відходів (55 фото)

Комплекс складається з низки установок: для вилучення радіоактивних відходів, для їх сортування і фрагментації, суперпресування, вимірювання радіоактивності, цементування, дезактивації металу і очистки масла. 

Наразі на АЕС починають перший так званий «холодний» етап випробувань на імітаторах відходів. У березні наступного року планують розпочати другий етап випробувань із справжніми відходами і в травні остаточно ввести комплекс в експлуатацію.

Після переробки відходи відправлятимуться на копмлекс «Вектор» в зоні відчуження для їх захоронення там. 

Як виглядає комплекс, для чого детально він призначений – у відео Валерія Мартинюка без коментарів:

Щоб з`ясувати чи дійсно така установка забезпечить більшу екологічність виробництва енергії, «Четверта влада» поспілкувалася з цього приводу ще з екологом – головою ради ГО «Екоклуб» Андрієм Мартинюком. Він звертає увагу, що комплекс призначений лише для зменшення об`єму радіоактивних відходів та підготовки їх до транспортування. Тож, на його думку, безпосередньо не вплине на стан довкілля.

– Він дійсно потрібен на кожній АЕС, – вважає експерт. – Однак, він не вирішує проблеми радіоактивних відходів, а лише відкладає її, посилюючи таким чином. Адже концентровані новим комплексом відходи будуть транспортуватися у тимчасове сховище. Такий підхід офіційно називається «відкладене рішення». По суті, «відкладене рішення» означає, що ми зараз споживаємо продукцію АЕС – електрику – а всі проблеми передаємо наступним поколінням українців, які будуть змушені вирішувати створені нами проблеми. Та навіть на відкладені рішення у Енергоатому на вистачає грошей, і він змушений залучати міжнародну допомогу. Для побудови гідної та справедливої держави тариф на «атомну» електрику має включати всі витрати, пов`язані з повним знешкодженням всіх утворених відходів включно з відпрацьованим паливом. Зараз цього немає і близько, тому ми поступаємо дуже нечесно.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору