«Ставлю свічки за здоров'я кума», – головний митник Рівненщини про подарунок на 20 мільйонів

«Я вдячний Богу, що маю такого Кума. І зараз  ставлю свічки за його здоров‘я», – головний митник Рівненщини Іван Іванов про подарунок сотні біткоінів.
Джерело
Фото з архіву КЗ «Тучинський геріатричний пансіонат» Рівнеоблради. Художня обробка «Четвертої влади»

Іван Іванов виконує обов’язки керівника Рівненської митниці ДФС. Вчора ми безрезультатно намагалися сконтактувати з ним, щоб з'ясувати як йому вдалося придбати 102 біткоїна за неринковою ціною. Адже нині така власність коштує близько 20-ти мільйонів гривень. Сьогодні посадовець вийшов на зв'язок. Написав, що то подарунок кума. Правда, прізвища кума і друга не пригадує.

Початок матеріалу дивіться тут: Криптовалютний мільйонер, безхатько, водій Лексуса: чим живуть керівники Рівненської митниці.

Спілкувалися з Іваном Івановим через фейсбук-месенджер. Діалог подаємо скорочено, бо доводилося кілька разів перепитувати прізвище дарувальника та з якої нагоди він вирішив зробити такий подарунок.

– Цей подарунок мені зробив мій кум близько 10-ти років назад, – відписує посадовець. – Коли вона коштувала здається 0,25 центів і про неї мало хто чув. Я взагалі забув про це.

Хм. Але у 2016-му році, як і в попередні роки, жодних біткоінів у декларації не значиться. Іван Іванов пояснює це так.

– Я ж казав, що забув про це. А коли я заповнив декларацію, то із ЗМІ дізнався, що деякі посадовці, нардепи, бізнесмени і т.д. декларують криптовалюту, тому я вирішив задекларувати в цьому році. Хоча закон мене не зобов'язує це робити.

Запитуємо як звати кума. 

– Владислав.

– А прізвище? – журналістка.

– Не знаю.

– Бачте, цей подарунок нині тягне на 20 мільйонів гривень. Тому ця інформація важлива.

– Я вдячний Богу, що маю такого Кума. І зараз  ставлю свічки за його здоров'я. Він ще тоді знав, що за цим майбутнє. Я цьому навіть не придав уваги. І Ви, я думаю, мало про це чули 10 років тому.

– То з якої нагоди він вам подарував, що ви навіть його прізвища не знаєте? І друге – ви ж можете дізнатися прізвище його. Хто в кого хрестив? Є ж якісь контакти? 

– Я йому багато допоміг в житті. Ми близькі і безкорисні друзі. У нього уточню. Я хрестив у нього сина... У червні 2016-го.

– А подарував з якої нагоди?

– Просто так. Казав, буду колись дякувати йому. Можливо, ради приколу. На той час ніхто цьому уваги не приділяв.

– А чим він займається? Яка сфера діяльності?

– ІТ технології. Зараз в Канаді.

– А коли і за яких обставин ви познайомилися? Вчилися може разом?

– Я працював транспортним прокурором Київської області з 2005 по 2008 роки. В цей період. Нас познайомили друзі.

Зрештою Іван Іванов пообіцяв уточнити прізвище друга і кума, з яким, як каже, тісно знайомі більше 10-ти років. Незрозумілим залишається чому він написав у декларації що біткоїни коштували  61 тисячу гривень. Адже якщо вірити в те що йому подарували їх коли вони коштували чверть цента, то загальна вартість на дату набуття мала би бути близько 25-ти доларів.

– Помилився при підрахунку, – виправдовується митник.

Також «Четверта влада» поцікавилася у посадовця ким йому приходиться Дмитро Марчак, автівкою якого він безкоштовно користується.

– Це родич мого друга бізнесмена.

– А чому він вам дає свою автівку в користування? І чому ви використовуєте його авто? – журналістка.

– Я попросив, щоб службова автівка залучалась до справ митниці, а не була «членовозом» і возила тільки керівника. І пального з митниці я не беру, – ухильно відповів посадовець і додав що не цікавився мотивами благодійності Дмитра Марчака.

«Четверта влада» звернеться до Національного агенства запобігання корупції для того, щоб перевірити правдивість слів в.о. керівника митниці щодо цінного подарунку, і щодо відсутності конфлікту інтересів безкоштовного користування авто.

Від редакції:

Попри те, що Іван Іванов каже, що закон не зобов'язує його декларувати криптовалюту є одне але. Закон зобов'язує декларувати цінне майно. Але оскільки законом не визначено що таке криптовалюти, то якщо їх не вказати – НАЗК їх не знайде.

Водночас якщо їх вказати, декларант може отримати певні вигоди. Наприклад, будь-які неофіційні кошти, які з'являться в декларанта, можна буде пояснити як такі, що отримані з продажу криптовалюти. Тому притягнути до відповідальності за незаконне збагачення буде складно.

Щоб унеможливити таку схему легалізації коштів отриманих незаконним шляхом, НАЗК мала б у кожного, хто декларує криптовалюту, вимагати підтвердження походження цього майна.

А за «забув задекларувати майно вартістю у мільйони» передбачена кримінальна відповідальність.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте