В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

Житомирська преса «пресує» слабо

02.02.2010, 17:46      ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 1804

Рівненське агентство журналістських розслідувань переглядає пресу п’яти західноукраїнських областей на наявність місцевих журналістських розслідувань, правозахисних і антикорупційних матеріалів. За вересень-листопад 2009 року зі 117 номерів тернопільських газет було знайдено 4 таких матеріали.

Крім житомирської, Агентство журналістських розслідувань переглядає також пресу Тернопільщини, Хмельниччини, Рівненщини та Волині. Мета – знайти розслідування або інші матеріали, в яких йдеться про зловживання органів влади та порушення прав людини. На такі матеріали Агентство готує інформаційні запити до правоохоронців та інших органів влади, які могли б усунути те чи інше зловживання та захистити права мешканців областей.

– Деякі журналісти скаржаться, що на їхні критичні матеріали влада не реагує, – говорить головний редактор Рівненського агентства журналістських розслідувань Володимир Торбіч. – Ми звертаємось з інформаційними запитами до влади: будь ласка, відреагуйте, це ваш обов’язок. Сподіваємось, що таким чином влада більше звертатиме уваги на ті правопорушення, які висвітлюють журналісти в своїх статтях. Шкода лише, що журналісти так мало пишуть матеріалів, які б свідчили, що преса є четвертою владою.
Протягом трьох місяців Агентство моніторило 7 житомирських газет (всього 117 примірників). Було відмічено 4 статті, які відповідали критеріям моніторингу, за ними відправлені інформаційні запити для реакції на них органів влади.
– Ми не брали до уваги журналістські матеріали, де йшлося про конфлікт між приватними особами чи приватними компаніями, стосунки між якими мав би, в першу чергу, вирішувати суд, – говорить Володимир Торбіч. – Також не складали запитів на статті, на час опублікування яких (судячи з викладеного в матеріалі) конфлікт був вичерпаний, а порушені права відновлені, або перебувають у процесі відновлення. Або органи влади належним чином відреагували на проблему ще в процесі підготовки матеріалу.
– Дивно відповіла на запити Житомирська облпрокуратура, – розповідає керівник проекту моніторингу Антоніна Торбіч. – На один із запитів детальна відповідь прийшла досить швидко, а на інший, у якому запитується про ряд правопорушень в селах Радомишльського району Житомирської області з можливою участю у них керівника Радомишльської райдержадміністрації, відповіді немає вже третій місяць. Прийшла, із запізненням на пів місяця, лише проміжна відповідь, що запит направлений прокурору Радомишльського району.
Перегляд газет дозволив помітити кілька вад, загальних для преси п’яти областей. За словами Володимира Торбіча, це: невисока кількість місцевих журналістських розслідувань та матеріалів, які висвітлюють порушення прав людини, які не в загальному, а конкретно озвучують ті чи інші правопорушення. Також з наближенням виборів президента у всіх газетах значно зросла кількість політичної «джинси» (прихованої або недостатньо маркованої реклами).
– Збільшення кількості сторінок із «джинсою» привело до зменшення кількості сторінок із журналістськими статтями, – зазначає Володимир Торбіч. –Тобто наявність «джинси» прямо впливає на зниження якості газет та невиконання ними функції «четвертої влади».
Порівнюючи з іншими чотирма сусідніми областями, в Житомирській пресі найменше матеріалів, які б підтримували її статус як «четвертої влади».
Моніторинг преси став можливим завдяки підтримки Міжнародного фонду «Відродження», але всі висновки належать Агентству. Наступного разу Рівненське агентство журналістських розслідувань відзвітує за моніторинг «зимової» та «весняної» житомирської преси.


ДЛЯ ДЕТАЛЬНІШОГО ОЗНАЙОМЛЕННЯ З РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ДИВІТЬСЯ КОРОТКИЙ ЗВІТ ПО ЖИТОМИРСЬКІЙ ОБЛАСТІ
_____________________________________
Короткий звіт за результатами моніторингу житомирських газет у вересні-листопаді 2009 року

Проект має на меті підвищити результативність журналістських розслідувань, правозахисних та антикорупційних матеріалів, шляхом привертання уваги органів влади до проблем, порушених в статтях.

Критерії моніторингу:
Монітор, в першу чергу, звертав увагу на місцеві журналістські розслідування та інші матеріали, в яких описувались порушення прав людини, громадянина, споживача, захистити які можуть органи державної влади та місцевого самоврядування, але, судячи з матеріалу, цього ще досі не зробили (або зробили не в повній мірі). Також відбиралися матеріали, в яких йшлося про корупцію та інші зловживання представників влади та місцевого самоврядування.
Не бралися до уваги журналістські матеріали, де йшлося про конфлікт між приватними особами чи приватними компаніями, стосунки між якими мав би, в першу чергу, вирішувати суд.
Монітор також не брав до уваги матеріали, на час опублікування яких (судячи з викладеного в матеріалі) конфлікт був вичерпаний, а порушені права відновлені, або перебувають у процесі відновлення. Або органи влади належним чином відреагували на проблему ще в процесі підготовки матеріалу.
В загальному – монітор відслідковував ті журналістські матеріали, які мали б відслідковувати ті чи інші органи влади (особливо правоохоронні) для того, щоб реагувати на порушення законності і порядку в селі, районі, місті чи області.
Журналіст-монітор, консультуючись із медіа-юристом, на основі відібраних матеріалів складав інформаційні запити в органи влади, які могли б допомогти вирішити ту чи іншу проблему та мали б відреагувати на неї в силу своїх службових обов’язків.

Відмоніторино 7 житомирських газет протягом вересня-листопада 2009 року (всього 117 примірників). Підготовлено і надіслано – 5 запитів, за результатами 4+ журналістських публікацій. Перелік газет, які моніторились, і кількість публікацій в них на які надіслано запити:
1.    Эхо (1)
2.    20 хвилин
3.    Житомирщина (1)
4.    Інтерес (2)
5.    Місто
6.    Меркурій
7.    Замок володарів

Органи влади, в які надіслано запити (кількість запитів):
•    Прокуратура Житомирської області – 3
•    Управління у справах захисту прав споживачів у Житомирській області – 1
•    Міський голова Житомира – 1

Загальні підсумки за результатами моніторингу осінніх газет п’яти областей Західної України (Рівненська, Волинська, Житомирська, Тернопільська, Хмельницька):
Невисока кількість місцевих журналістських розслідувань. З 35 відібраних журналістських публікацій у п’яти областях менше 10-ти в тій чи іншій мірі відповідають жанру розслідування (достатня кількість опитаних свідків, вивчених документів, достатня глибина вивчення теми, проведено експеримент чи власне дослідження, пошук причин і з’ясування подальших наслідків тощо). Траплялося кілька розслідувань, які стосувались взаємин між керівниками приватної структури, а також київські розслідування бюро журналістських розслідувань «Свідомо» (які не брались до уваги).
Переважна більшість відібраних матеріалів потребує реагування з боку органів прокуратури.
Два матеріали (один з них навіть цикл матеріалів) стосувались порушення прав журналістів з боку працівників міліції – переслідування за критику (Тернопіль, «Нова ера») і перешкоджання журналістській діяльності (Хмельницький, «Моя газета»).
З наближенням виборів президента у всіх газетах значно зросла кількість політичної «джинси» (прихованої або недостатньо маркованої реклами). Збільшення кількості сторінок із «джинсою» привело до зменшення кількості сторінок із журналістськими матеріалами. Тобто наявність «джинси» прямо впливає на зниження якості газет та невиконання ними функції «четвертої влади».

Порушення та зловживання, які піднімаються в статтях журналістів, відбуваються, в першу чергу:
•    з боку міліції (як безпосередньо працівниками, так і через не реагування працівників міліції на те чи інше правопорушення);
•    з приводу відносин із землею та іншою нерухомістю (будинки-квартири): незаконне отримання земельних ділянок, незаконне будівництво за участю чи сприяння депутатів або високопосадовців;
•    щодо житлово-комунальних прав;
•    в галузі освіти (переважно щодо нерухомого майна, що перебуває в розпорядженні освітян);

Проект «Підвищення ефективності розслідувальної журналістики у Волинській, Рівненській, Житомирській, Тернопільській, Хмельницькій областях» виконується Рівненським агентством журналістських розслідувань за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору