ВІДЕО

Де мільйон? Що говорять відповідальні рівненські чиновники за перевитрати на послуги Спецкомбінату

26.12.2016, 22:33      Анна Калаур, «Четверта влада»      Переглядів: 2018

Мер Рівного Володимир Хомко, його заступник і екс-керівник Спецкомбінату Олексій Хмилецький, начальник УЖКГ Ярослав Сахнюк, його заступник Володимир Лапюк. Ці люди мали б відповісти чому Рівне витрачає зайвий мільйон на ритуальному тендері. Втім вищі керівники нібито не в курсі, а їхнього підлеглого все влаштовує. Використане фото з сайту erve.ua

Тиждень тому «Четверта влада» опублікувала розслідування про те, як підприємство «Спецкомбінат-ритуальна служба» за виграні на тендері мільйни ховає безрідних і довозить на судмедекспертизу померлих. Ми показали могили безхатченків без хрестів, роботу спецмедбригади за 6 тисяч на день. Показали як може бути – в Івано-Франківську на ці послуги витрачають на мільйон менше. Продовжуючи тему, запитали у керівництва міста чому у Рівному не економлять зайвий мільйон.  

Що відповіли мер Рівного Володимир Хомко, його заступник Олексій Хмилецький, який свого часу керував Спецкомбінатом, начальник УЖКГ Ярослав Сахнюк і його заступник Володимир Лапюк – читайте і дивіться у нашому матеріалі. 

Сесія Рівнеради – чи не єдина подія, яка може зібрати керівництво міста. Саме там ми, за два дні після виходу матеріалу, шукали відповідальних за витрачання зайвого мільйону з коштів громади.

Міський голова Рівного Володимир Хомко спочатку двічі відмовився говорити про Спецкомбінат. Мовляв, це не сесійне питання і у нього немає часу. Після сесії, коли журналісти задавали меру питання, ми втретє звернулися за коментарем. Володимир Хомко відповів. 

Мер каже, що підприємство під керівництвом Миколи Володька, до речі, шкільного товариша Володимира Хомка, витрачає щей замало грошей 

– Якщо у вас є будь-яка інформація щодо зловживань в будь-якій організації. Є прокурор, тільки що пішов, є міліція, тут же робіть запит в прокуратуру і в міліцію. Якщо хтось винен, він повинен сидіти в тюрмі, – переходить на класичну загальну фразу мер. 

– А ви цікавились куди йдуть ці гроші? 

– В мене є кому цікавитись. В мене є КРУ. Пошлем КРУ і перевірим. 

– Ваші підлеглі? 

– Мої підлеглі не перевіряють. Є фінансова інспекція, яка перевірить, яка дасть вказівку. Щоб ви знали, що два роки тому, він вже замучився вам давати на це відповідь, в позаминулому році йому фінансова інспекція зробила зауваження, що він замалі гроші вивозить. Він скорегував так, як вимагала фінансова інсекція. 

Мер порадив звертатися із зауваженнями в правоохоронні органи. Ми так і зробимо. Але якщо міський голова і призначені ним чиновники вважають, що відповідатимуть вони лише на питання правоохоронців, то нагадуємо їм, що ми живемо в демократичній країні. Будь-який рівнянин має право про це запитати і почути відповідь, а не «відфутболювання».

Окрім того, не варто меру вважати всіх рівнян дурнями. Адже чимало коштів можна розтрачати безгосподарно в межах закону. Так само можна і відмивати кошти таким чином, що офіційні перевірки не знайдуть. Особливо коли прокуратурі, міліції та СБУ роздавати задарма землю рівнян.

Заступник міського голови Рівного з питань житлово-комунального господарства Олексій Хмилецький, також перейняв «футбольну» манеру мера і замість відповідей про власну частину відповідальності за розтрачання коштів порадив скаржитися «якщо є порушення в тендері». 

– Ми як журналісти про це написали і бачимо, що в Івано-Франківську, виділяють 800 тисяч на доставку померлих, а у нас понад 2 мільйони.

– То дивлячись шо. Вони виконують благоустрій, ви збивайте все до купи. Вони виконують благоустрій, вони виконують поховання і робота спеціалізованої медичної бригади. 

– У тендері не передбачено, що за ці гроші має працювати все підприємство. Ми купуємо дві конкретні послуги. 

– Якщо є якісь порушення, це вирішується у законодавчому полі. Все.

Начальник Управління житлово-комунального господарства Ярослав Сахнюк, відомство якого і переплачує зайвий мільйон, взагалі був небагатослівним. Він одразу сказав з питаннями про тендер звертатися до його заступника Володимира Лапюка

– А ви знаєте про цей тендер? 

– Не знаю за тендер нічого. 

Телефонуємо Володимиру Лапюку. Він не бачив публікації і програми. Каже, що нашу пресу не читає і не дивиться. Але йому вже розповіли про матеріал. Розмова не клеїться. 

– Чому вирішили тендер проводити, об`єднавши дві послуги: поховання безрідних і перевезення померлих на судово-медичну експертизу?

– Якщо ми не хочемо, щоб у нас в місті не було ніяких проблем, наприклад, з доставкою померлих вночі, то ми маємо тримати бригаду в Спецкомбінаті, яка чергує цілодобово. Тобто в будь який час може виїхати на місце події. А для цього потрібно людям платити заробітну плату. Відраховувати податки. Потрібно заправляти автомобіль. Потрібно його ремонтувати, – каже пан Лапюк, – Основні гроші за чергування бригади. 365 днів у рік. Доба. Оце основні гроші. А на захоронення безрідних – це окремо.

Нагадаємо, 2 тисячі 400 гривень у Рівному виділяють на поховання одного безрідного. УЖКГ проводило тендер на поховання 30 таких осіб. Втім у Рівненському бюро судово-медичної експертизи нам повідомили, що такої кількості померлих безхатьків немає. Директор Спецкомбінату Микола Володько, завідуючий кладовищами Дмитро Мельник називали різні цифри. Ось що каже Володимир Лапюк.

– В який рік було 15, в який рік було 20, в який рік було 25. А ви знаєте, що на сьогоднішній рік, якщо мені не зраджує пам`ять, якщо мене не ввели в оману, кажуть, що в морзі лежить двоє безрідних померлих, яких нема за що завести і захоронити. Тому взяли 30 написали.

Володимир Лапюк так і не пояснив аргументовано бюджет послуги. Фото з сайту  erve.ua

За словами директора Спецкомбінату Миколи Володька, до тендеру підключається все підприємство, включно з бухгалтерами, економістом, транспортниками. Тобто, рівняни платять комунальникам за виконання двох конкретних послуг, а отримують роботу Спецкомбінату, який і без того заробляє.

Володимир Лапюк заперечує, що за тендерні гроші працює все підприємство. Але водночас говорить:

– Якщо ви візьмете кошторис, написано накладні витрати і там є доля в накладних витратах і дійсно там ручки, папір, службовці, ці документи, це дійсно є.

– А це нам треба для того, щоб ховати безрідних і довозити померлих на судмедекспертизу?

– Шановна, що ви говорите? У вас яка освіта, де ви вчилися? – запитує пан Лапюк замість відповіді на запитання.

– Ми були на кладовищі і бачили, що там нема дерев`яних хрестів (які передбачені при похованні безрідних). Або у нас немає за рік жодного похованого безрідного, або їх просто не ставлять.


Замість хрестів у секторі, де ховають безрідних – таблички. Екс-працівник нам розповів, що їх ставлять одразу. Хоча мали б ставити хрести

– Це неправду ви говорите, що не ховали. Ви можете документи перевірити, що ховали.

– Добре, ховали. Тоді де ці дерев’яні хрести?

На це питання відповідь не почули. Пан Лапюк каже, що треба розбиратися. Втім в УЖКГ за замовчуванням довіряють Спецкомбінату. 

– Підприємство платить податки повністю, а підприємець може по всякому говорити і що хоч. Може, він не чергує всю добу. Якщо у нас прийме участь у тендері, і вирішимо в місті, що нам не потрібна судово-медична бригада, то буде також 800 тисяч. А може хтось і за 500 погодиться.

– Крім того, хочу вам донести, якщо ви знайомі з законом новим про тендери, Прозорро, міг би взяти участь у цьому будь-хто. Підприємці, які цією справою займаються, але чомусь їх немає, – каже Володимир Лапюк, –Через те вони не хочуть брати участь в тендері, бо ми вимагаємо документи всі підтверджуючі, що там платиться зарплата повна, що там люди будуть чергувати, що є в нього автомобіль. Ми хочемо, щоб в нас в місті був порядок.

Чому на тендер не йде бізнес? Керівник ГІ «За чесний тендер» Святослав Клічук спілкувався з підприємцями. Каже, цей ринок монополізований. 

Святослав Клічук рік тому звертався до мера Рівного з пропозицією вплинути на ситуацію зі Спецкомбінатом, але відповіді не дочекався

– Так умови тендеру прописані. Там вимагають досвід аналогічних робіт. Там вимагають позитивні відгуки про виконання таких робіт. Хто у нас це робить? Тільки одне підприємство. Більше ні в кого навіть не може бути документів подібних, – розповідає Святослав. 

Юристка ГІ «За чесний тендер» Мирослава Примак розповідає, що активісти звертатимуться до Антимонопольного комітету. 

Юристка Мирослава Примак

– У тендерах із похованням безрідних та доставленням на судмедекспертизу осіб прослідковується певна привілейованість для Спецкомбінату. В місті є суб’єкти господарювання, які могли б здійснювати як поховання, так і доставку на судмедекспертизу, але чомусь конкуренцію Спецкомбінату скласти у вказаній закупівлі ніхто з місцевих не може. Тобто, існує певний фактор, який не допускає таку конкуренцію. Для з’ясування наявності таких антиконкурентних, а також суб’єкту, що створює такі дії ми спробуємо звернутися до Антимонопольного комітету, адже недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції забороняється.

Як ховати і довозити, як розприділяти гроші рівнян і кому їх платити – вирішує влада. Ми показали перевитрати. Показали як і за скільки ховають безрідних і скільки місту коштує доставка померлих. Аналізуємо відповіді. Очевидно владу все влаштовує. Бо розкидатись мільйонами заради безцінного Спецкомбінату, – така вже традиція.

ПРОДОВЖЕННЯ БУДЕ.

Матеріал підготовлено в межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору