ВОЛИНЬ

Суд виправдав двох селян затриманих біля Маневич під час рейду на бурштинокопачів

07.03.2017, 16:05      Юрій Горбач, портал «Четверта влада»      Переглядів: 993

Усі фото із місця масового затримання бурштинокопачів прес-служби УСБУ у Волинській області

Маневицький районний суд виправдав двох із двадцяти бурштинокопачів, яких ще у травні 2015 року затримали «на гарячому» поблизу селища Маневичі співробітники Служби безпеки України. Феміда вважає, що сторона обвинувачення не довела причетності чоловіків до видобутку бурштину. 

Про це йдеться у вироку Маневицького райсуду від 9 лютого. 

Уродженців села Череваха Маневицького району Володимира Смічика та Сергія Хапка затримали співробітники СБУ в урочищі «Медвеські поля» (народна назва – «Лоше») у ніч із 12 на 13 травня 2015 року. Загалом в цю ніч затримали 20 бурштинокопачів.

Справу Володимира Смічика та Сергія Хапка виділили в окреме провадження. Їх звинуватили у тому, що чоловіки у змові між собою та іншими копачами порушили закон і без жодних дозволів за допомогою мотопомпи та інших знарядь здійснювали видобуток дорогоцінного каміння бурштину-сирцю.

Співробітники УСБУ у Волинській області незаконне видобування бурштину-сирцю в урочищі «Медвеські поля» припинили, а знаряддя незаконного видобування вилучили. Проти чоловіків відкрили кримінальне провадження за ч.2 статті 240 Кримінального кодексу (порушення правил охорони або використання надр). 

  

  

Обвинувачені чоловіки своєї вини в суді не визнали. Пояснили, що дійсно в ту ніч перебували в урочищі, але прибули туди окремо один від одного на машині та велосипеді з метою подивитися, що там відбувається.

Чоловіки зазначили, що незаконного видобування бурштину-сирцю ні за допомогою мотопомпи, ні за допомогою інших знарядь, в тому числі сачків та лопат, вони не здійснювали. Крім них в урочищі «Медвеські поля» знаходились біля 70 людей, серед яких були і жінки. 

«До моменту їх затримання вони один одного в урочищі «Медвеські поля» не бачили. Крім них із 70-ти людей, які перебували у вказаному урочищі, співробітники УСБУ у Волинській області затримали лише біля 20 чоловіків. Всі інші втекли», – йдеться у вироку.

«На місці незаконного видобування бурштину було виявлено п`ять мотопомп, сачки, лопати, пожежні рукави, прожектори, генератори. Там же було виявлено близько 10-ти різних транспортних засобів.

Ямкові отвори в землі були утворені шляхом розмиву грунту за допомогою води, яка подавалась з канави. На момент їх прибуття мотопомпи вже не працювали, біля них нікого не було. На вулиці ще було темно. Територія освітлювалась за допомогою кількох прожекторів, струм до яких надходив від генераторів.

На місці незаконного видобування бурштину були виявлені як старі ямкові отвори, так і нові», – розповів в суді один із свідків, який прибув на допомогу працівникам СБУ у ту ніч.

У суді опитали загалом 12 свідків, серед яких лісники, інші затримані, співробітники правоохоронних органів, зібрали письмові докази та дані телекомунікаційних мереж тощо.

Жоден із свідків не зміг чітко відповісти, чим займалися обвинувачені в урочищі на час затримання, хто працював на мотопомпах, кому належить все вилучене майно. Дехто і взагалі не бачив обвинувачених на місці пригоди. 

Зрештою суд вирішив, що обвинувачення Володимира Смічика та Сергія Хапка у вчиненні кримінального правопорушення не знайшло свого підтвердження під час судового розгляду, оскільки стороною обвинувачення не доведено, що вказаний злочин вчинений обвинуваченими в ніч з 12 на 13 травня 2015 року за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими особами, не конкретизовано, які дії були вчинені кожним із обвинувачених та в чому вони виражалися. Частину доказів суд не взяв до уваги, бо вони були здобуті в рамках розслідування інших кримінальних проваджень. 

Натомість суд звернув увагу, що один з обвинувачених виявлений на місці незаконного видобування бурштину у чистому одязі, взутий в черевики, на відміну від інших затриманих, які всі були в забрудненому одязі та в гумових чоботах. 

Зрештою, суддя Маневицького райсуду Олег Невар вирішив визнати невинними та виправдати Володимира Смічика та Сергія Хапка, а речові докази: мотопомпу, акумуляторну батарею, гофрований рукав, саморобний поплавок, три пластмасові ємкості, лопату, два пожежних рукава, металевий шест – знищити.

Сторона обвинувачення не погодилася з таким вироком суду і подала апеляційну скаргу, яка ще не розглядалася. 


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору