ВОЛИНЬ

Як розслідують злочини проти журналістів у Луцьку?

29.12.2017, 17:18      Андрій Пасічник, Аріна Крапка, Центр журналістських розслідувань «Сила правди»      Переглядів: 723

Які успіхи має поліція у розслідуванні нападів на волинських журналістів?

Серед областей України, в яких зафіксовані порушення прав журналістів, Волинь займає одне з перших місць. Погрози, побиття та залякування – ось сьогоднішні реалії журналістики в області. В такій ситуації важко говорити про розвиток незалежних ЗМІ, які змогли б об’єктивно розповідати про ситуацію в регіоні. Та найбільша загроза сьогодні – це фізична безпека журналістів. Аби з`ясувати, як просуваються розслідування найрезонансніших справ щодо перешкоджання журналістській діяльності, ми підготували наш матеріал.

Напад на журналістів «Аверсу» поліція розслідує вже півроку

20 квітня 2017 року журналісти луцького телеканалу «Аверс» розслідували факт продажу горілки з ознаками підробки акцизних марок. За їхніми словами, незаконним продажем алкоголю займається депутат Луцької міської ради від партії Блок Петра Порошенка «Солідарність» - Петро Каленикович Нестерук. Як вважають журналісти, місце, де здійснюється продаж фальсифікату є комунальною власністю, яку орендує фірма депутата. У декларації Петра Нестерука вказана лише одна компанія, яка займається оптовою торгівлею напоями – ТОВ «Полісся-трейд». Власником 70% цієї компанії є безпосередньо депутат Петро Каленикович, а її керівником є його дружина Неля Аркадіївна Нестерук.

За даними Єдиного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців, ТзОВ «Полісся-Трейд» знаходиться за адресою - м. Луцьк, вул. Андрія Марцинюка, 35. За цією ж адресою знаходиться і Волинське акціонерне товариство закритого типу «Укргосптовари». Серед видів діяльності «Укргосптоварів» оптова та роздрібна торгівля товарами, а також надання в оренду чи експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Відео ТРК «Аверс»

Історія розпочалася з того, що журналісти спочатку під виглядом звичайних покупців придбали горілку на цій базі по 36 грн за пляшку, а це нині удвічі дешевше ніж в магазинах. На думку журналістів, акцизні марки на пляшках були підроблені. Одразу ж після цього журналісти викликали поліцейських та податківців, які відмовилися проводити обшуки без рішення суду. Тому, аби з підприємства не була вивезена горілка, журналісти лишилися чергувати на місці на всю ніч. А вже на ранок у сміттєвих баках поряд із базою були виявлені неліцензійні акцизні марки та пляшки з-під алкоголю. Всі ці деталі та сам напад на оператора знімальної групи нам розповіла журналістка Наталка Поліщук, яка безпосередньо проводила це розслідування. За її словами, саме зранку 20 квітня і було вчинено на них напад:

«Коли ми намагалися взяти з собою акцизи, щоб винести їх на перевірку, до нас підійшов незнайомий чоловік та почав нас виштовхувати. Далі підбіг брат Петра Нестерука – Сергій Нестерук і власник цих складів (директор акціонерного товариства «Укргосптовари» Аркадій Климчук, – авт.), в якого їх орендує депутат Петро Нестерук. Вони почали нас виштовхувати, обзивати, нецензурно лаятися. Ми вийшли на територію складу, а нам вслід кричали досить неприємні речі і під час цих всіх криків власник цих складів вибіг і вдарив в обличчя нашого оператора. В нього є зафіксовані тілесні ушкодження, тому ми написали відповідні заяви та викликали поліцію, хоча поліція навіть не затримала його».

Журналістка ТРК «Аверс» Наталія Поліщук потерпіла напад під час виконання

Сам факт побиття оператора знімальної групи зафіксований на відео, а тому він є у вільному доступі.

Як бачимо, у даному випадку нападника встановити легко. На цьому наголошує і журналістка Наталка Поліщук. Однак за її словами, правоохоронці навмисне затягують цю справу:

«Ми написали в прокуратуру та поліцію відповідні заяви, але на цьому діло й завершилося. Ми намагалися взяти у прокуратури коментарі та дізнатися, на якому етапі розслідування у справі побиття оператора і щодо перешкоджання журналістській діяльності безпосередньо мені. Тому що протягом двох днів роботи мені перешкоджали працювати на цих складах. Але в прокуратурі відмовилися коментувати і наскільки мені відомо, зараз цю справу намагаються звести до побутового конфлікту, тобто йдеться не про те, що побили журналіста під час виконання обов’язків, а говориться про те, що це хтось когось там вдарив і за це мабуть можуть відбутися лише штрафом», – каже журналістка.

Оператор Костянтин Кіц, якого вдарив чоловік на ім`я Аркадій Климчук, відмовився з нами зустрічатися, аби розповісти про хід розслідування справи щодо побиття. Про інцидент в квітні 2017 року він розповів по телефону:

«Я не хочу про це все згадувати і ворушити. Я якраз тоді повернувся з АТО. Я знімав і чув, як ображали, обзивала дівчат наших (журналісток «Аверсу», – авт.), а потім і мене вдарили, коли я знімав. Я знаю, що у відповідь теж написали заяву на мене. Бо я не зміг мовчати», – пояснює чоловік і каже, що не вірить в те, що інцидент розслідують.

Натомість депутат Луцькради Петро Нестерук, діяльність якого і розслідували журналісти, каже, що, мовляв, журналісти зайшли на приватну територію і що сюжет взагалі був замовним, тому потрібно розслідувати і їх діяльність.

Депутат Петро Нестерук вважає, що дії журналістів були замовними. Фото із сторінки у «Facebook»

Аркадій Климчук, який власне і напав на оператора «Аверсу» відмовився коментувати інцидент і сказав, що «не хоче ворушити цю справу».

– Мабуть, ми інформацію не будемо надавати. Я не хочу влазити в ці політичні справи. Я випадково туди потрапив і брати на себе огонь, будити чужого звєря я не хочу.

– Ми хотіли б отримати коментар щодо побиття оператора у Вас на базі. Ми готуємо публікацію про ситуацію, яка тоді виникла, – пояснює журналістка.

– Ця ситуація... за нею стоять певні люди. Я думаю, що Ви знаєте, хто. Я особисто не хочу влазити в цю грязь, розумієте? Те, що нас спровокували на ці... как говорят, двіженія, все... а ми клюнули на нього.

Чоловік не під запис розповів, що мовляв, журналісти начебто самі провокують на таку ситуацію.

– Журналісти... вони самі провокують... На кого нападають? На «Аверс» постійно нападають? По-перше візьміть у них все відео. Хай вони все покажуть. Є в нас відео, де «Аверс» спочатку кидає каміння, а ми у відповідь викидаємо…

Про хід розслідування даної справи ми безпосередньо дізналися в Головному управлінні Національної поліції у Волинській області. Про те, на якому етапі перебуває розслідування інциденту, розповів начальник відділу розслідування злочинів, вчинених у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Волинській області Максим Ткачук:

«На даний час досудове розслідування триває, воно не закрите. Кримінальне провадження слідчим перекваліфіковано на статтю 345, прім 1 частину 2. Це заподіяння тілесних ушкоджень легких та середньої важкості журналісту у зв’язку з професійною діяльністю. Досудове розслідування ще не закінчено, а також призначено експертизу, після отримання висновків якої можливо буде прийняти кінцеве процесуальне рішення».

Начальник відділу розслідування злочинів, вчинених у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП у Волинській області Максим Ткачук каже розслідування ще триває

Разом із тим Максим Ткачук підтвердив, що на етапі досудового розслідування перебувають два провадження: про побиття оператора за 345 статтею та про перешкоджання роботі журналіста за 171 статтею. Як бачимо, поки що кримінальні провадження відкритті саме за тими статтями, які стосуються журналістської діяльності.

Погрожували інвалідним візком? Справу в поліції закрили

Ще одним гучним випадком порушення прав журналістської діяльності є справа Юрія Ричука, редактора волинського видання «Волинь24». Протягом певного часу йому погрожували, і справу в поліції за цим фактом нещодавно закрили. Юрій розповів нам деталі.

Справу щодо погроз головному редактору «Волинь 24» Юрій Ричук

«В серпні 2017 року я написав у Фейсбук пост, в якому згадав ситуацію, коли керівника фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Олександра Товстенюка зловили нетверезим за кермом. Я собі в цьому пості дозволив пожартувати з цього приводу. І в той же день отримав телефонний дзвінок, у якому невідомий мені чоловік сказав, щоб я думав, про що пишу. Думайте про що пишете, щоб потім не довелося писати про інвалідний візок. Я це повідомлення розцінив як погрозу і подав відповідне повідомлення в поліцію, де описав цю ситуацію. Власне з того часу я не отримував від поліції жодного повідомлення, уточнення чи будь-чого іншого, що б свідчило, що справа рухається, поліція щось робить і справа йде до логічного закінчення».

«Четверта влада» вже писала про те, що ймовірно Юрію Ричуку погрожував чоловік, пов`язаний із ГФ «Варта порядку», яке пов`язують з головою Волиньради Ігорем Палицею. В публікації є коментарі людей, які впізнають голос чоловіка, що погрожував, і телефонна розмова із самим чоловіком на ім`я Влад Волох. Можливості встановити, чи належить голос з телефонного дзвінка саме Владу Волоху, вочевидь були, і правоохоронці запевняли, що експертизу буде проведено. Та в результаті ніхто її не проводив, а справу взагалі закрили.

«Кримінальне провадження за фактом погроз Юрію Ричуку за статтею 129 ККУ (погроза вбивством) на даний час закрите. Закрите з 13 жовтня 2017 року у зв’язку з відсутністю складу злочину», – відповів коротко поліцейський Максим Ткачук.

На запитання про те, чи було допитано Влада Волоха у якості свідка та чи провели експертизу голосу, він зазначив, що таку інформацію лише може надати заявнику, тобто Юрію Ричуку. Вже пізніше Юрій розповів, що експертизу не проводили.

Це не єдиний інцидент, коли погрожували Ричуку, як він сам припускає, ті ж самі люди. У вересні погрози йому писали з невідомого номера у Телеграм та розпитували про його рідних. З відповідною заявою чоловік в поліцію не звернувся, та написав про це публічно у Фейсбук.

Вже пізніше, під час спільної конференції журналістів та поліції у Луцьку він розповів про ці погрози представникам поліції. Та на цій підставі правоохоронці справу так і не відкрили.

Ні одну справу із 9-ти щодо порушень прав журналістів поліція не передала до суду

Загалом, як повідомив начальник відділу слідчого управління ГУНП у Волинській області Максим Ткачук, протягом 2017 року у Волинській області розслідувалось дев`ять кримінальних проваджень щодо порушення прав журналістів, п`ять з яких розпочато в 2017 році. В чотирьох кримінальних провадженнях було прийнято рішення про їх закриття. І жодної справи не було передано до суду.

Ця статистика ще раз демонструє, що правоохоронні органи без ентузіазму розслідують справи щодо перешкоджання журналістській діяльності. Варто відзначити, що така ситуація поширена і в решти регіонах. Протягом 2017 року по всій території України вже зафіксовано 239 порушень прав журналістів. Таку інформацію оприлюднив Інститут масової інформації. Найбільше порушень зафіксовано у вересні. Йдеться про 40 таких повідомлень.

У Волинській області, станом на жовтень, протягом 2017 року було зареєстровано 22 випадки перешкоджання журналістській діяльності.

«На жаль, така кількість порушень трапляється і в тому числі через відсутність будь-яких покарань. Наявність прецедентів, коли порушників прав журналістів притягли б до відповідальності, значно покращила б ситуацію в області. Натомість сьогодні більшість проваджень просто закривається», – розповідає представниця ІМІ у Волинській області Мая Голуб.

Представниця ІМІ у Волинській області Мая Голуб каже, що велика кількість порушень прав журналістів

У досліджених нами історіях є спільна риса – порушників можна легко визначити, адже їхні обличчя, голос, контактні дані – зафіксовані. Втім, поки що жодної справи, щодо перешкоджання журналістській діяльності, не було передано до суду. Така статистика досить невтішна, адже кожного разу безкарність призводить до нових правопорушень, що зрештою і далі погіршує криміногенну ситуацію в області та у всій Україні.

Матеріал підготовлений та опублікований в рамкам конкурсу малих грантів на проведення журналістських розслідувань злочинів проти журналістів, оголошеного Інститутом Розвитку Регіональної Преси та Національною Спілкою Журналістів України.


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору