Хто винен, що Рівнеоблводоканал купує продукцію у фірми з російськими зв'язками
Комунальне підприємство Рівненської обласної ради «Рівнеоблводоканал» за час повномасштабного вторгнення росії в Україну підписало мільйонні угоди з підприємством, що має російське коріння і якому поки що вдалося уникнути санкцій Ради національної безпеки і оборони України (РНБО).
Йдеться про «Євротрубпласт» – товариство з орбіти російського олігарха Мирона Горіловського й українського нардепа із забороненої партії Юрія Бойка.
Ми з'ясували чому так трапилося і хто це може змінити.
Три угоди Рівнеоблводоканалу
У 2022-2023 роках комунальне підприємство Рівненської обласної ради «Рівнеоблводоканал» уклало три договори з ТОВ «ТД «Євротрубпласт». Їх загальна сума – близько 3,6 мільйона гривень.
Перший договір, вартістю 1,6 мільйона гривень, на постачання труб та інших супутніх товарів підписали 23 грудня 2022 року. Фірма російського олігарха Горіловського перемогла на відкритих торгах, запропонувавши найменшу ціну на аукціоні. Договір уже виконано.
Другий договір – на постачання супутніх виробів до труб (відводи, трійники) – уклали 26 січня 2023 року. Його вартість склала майже 132 тисяч гривень. А вже 23 лютого 2023 підписали третій договір – на труби з поліетилену. Його сума становить трохи більше як 1,9 мільйонів гривень.
Підписання останнього договору затягнулося через подану наприкінці січня скаргу іншого учасника торгів – ТзОВ «Ельпласт-Львів» – до Антимонопольного комітету. В обґрунтуванні скаржник вказав, що «ТД «Євротрубпласт» не можна було визнавати переможцем, оскільки фірма пов’язана з росією.
Львівське товариство посилалося на ухвалу Шевченківського районного суду Києва, відповідно до якої у листопаді 2022-го корпоративні права «ТД «Євротрубпласт» і декількох інших підприємств, пов’язаних з Горіловським, передано АРМА – Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Передано, оскільки підприємства, на думку слідства, досі контролюються росіянином Горіловським.
Скаргу «Ельпласту» Антимонопольний, втім, не задовольнив, і «Рівнеоблводоканал» договір підписав.
Хто такий росіянин Горіловський
Мільярдер Мирон Горіловський, окрім російського, має громадянство Ізраїлю та Великобританії. У росії він генеральний директор і власник групи компаній «Поліпластик».
Як хизувався журналістам сам Горіловський, його заводи виробляють половину всіх пластикових труб у росії. Після окупації Криму Горіловський отримав кількамільярдні контракти на забезпечення водопостачання півострова.
Бізнес російського олігарха є нечужим для українського депутата від забороненої в Україні партії ОПЗЖ Юрія Бойка. Про ці зв’язки розповіли журналісти Bihus.info у своєму відеорозслідуванні «Мільйонер під прикриттям».
У російській частині бізнесу Горіловського довгий час працювала дружина Бойка Віра. Зарплата їй надходила з Москви у рублях. Лише у 2018 році – за чотири роки після нападу росії на Україну – Бойко перестав декларувати «московські гроші» своєї дружини.
Горіловський був офіційним власником кількох товариств в Україні, зокрема і ТОВ «ТД «Євротрубпласт», проте вже з липня серед засновників та власників цього товариства, за даними аналітичної платформи YouControl, він не згадується.
Тепер офіційним кінцевим вигодоодержувачем «Євротрубласту» є українець Ігор Стрілець – колишній підлеглий Юрія Бойка (зв’язок між ними встановили журналісти Bihus.info – ред.). Стрілець начебто викупив частки українського бізнесу Горіловського – за кілька днів до повномасштабного вторгнення.
Проте СБУ у відповіді на запит Антимонопольного комітету, до якого поскаржилися на «Євротрубласт», чітко вказала:
«З метою уникнення обмежень, передбачених законом України «Про санкції», Горіловський у 2022 році здійснив відчуження часток майнових прав підприємств-нерезидентів у ТОВ «ТД «Євротрубпласт» та ТОВ «Калушський трубний завод» в адресу підконтрольної йому особи, громадянину України Стрільцю. При цьому фактично не втративши вплив на діяльність підприємств».
«Морально я би не хотів укладати цей договір»
23 лютого, у день підписання третього договору, ми поспілкувалися з виконуючим обов'язки директора Рівнеоблводоканалу Андрієм Грухалем та запитали, чи він знав, що «Євротрубпласт» пов’язаний із російським бізнесменом Горіловським і політиком Юрієм Бойком.
– Ну, я особисто не знав, але така підозра висвітлена в… Якщо я не помиляюся, «Ельпласт-Львів» подав до Антимонопольного комітету. Ми довідки вимагали щодо бенефіціара, щоб не був з російської федерації або з Білорусі. Здається, що вони не мають таких. Я зобов’язував своїх юристів, щоб вони перешукали, які контрагенти у нас підпадають під санкційний список. Вони пошукали. «Євротрубпласту» у підсанкційних списках не знайшли. Я так розумію, що Антимонопольний так само не знайшов.
– По совісті, звичайно, думаю, що якщо є такі кінці у цього підприємства, то це неправильно максимально. Але якщо Антимонопольний комітет не вбачає, скажімо так, загрозу цілісності нашої країни, уклавши цей договір (це не входить у повноваження АМКУ. — ред.), значить, там у юридичній частині має бути правильно.
Я не готовий судити. Бо морально я би не хотів укладати цей договір, але по законодавчих підставах я не маю права його не укласти. Отака колізія, яка не дуже мені подобається, але на сьогодні ми маємо таку ситуацію.
За словами Грухаля, вся продукція від постачальників, в тому числі і «Євротрубпласту», надходить із відповідними паспортами і сертифікатами.
– Якщо в нас є підстави вважати, що вона неякісна за тими чи іншими характеристиками, ми ту партію просто назад відправляємо і все. Тьфу-тьфу-тьфу, з жодним контрагентом у нас не було таких підстав. По фасонних частинах були моменти, що ми відправляли, міняли, але по трубах не було, – каже Грухаль та додає, що відповідно до сертифікатів, наданих «Євротрубпластом», труби, які він постачає, – українського виробництва.
Новий український власник заперечує зв'язок з росією
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну «Євротрубпласт» уклав через Prozorro угод на близько 90 мільйонів гривень. Чотири з них розірвали, на загальну суму близько 21,6 мільйона.
Серед клієнтів «Євротрубпласту», зокрема, – низка українських водоканалів: окрім рівненського, Київводоканал, Тернопільводоканал, Хмельницькводоканал, запорізький водоканал, «Кривбасводоканал». Й «Ірпіньводоканал», договори з яким підприємство, пов’язане з росіянином Горіловським, підписало «на ліквідацію наслідків російських бомбардувань».
За допомогою електронної пошти нам вдалося взяти коментарі у теперішнього – принаймні офіційно – власника ТОВ «ТД «Євротрубпласт» Ігоря Стрільця.
Ігор Стрілець відповів, що «компанія продовжує працювати та виконувати свої зобов’язання за договорами перед покупцями, постачальниками, бюджетом, банками та працівниками».
Також стверджує, що після укладення угоди продажу часток 14 лютого 2022 року «старі власники, у тому числі Горіловський, не впливають і не мають потенційної можливості впливу на підприємство». Додає, що після 24 лютого 2022 року всі угоди з російською групою компаній «Поліпластик» розірвали.
Коментуючи твердження СБУ про те, що Мирон Горіловський продовжує впливати на роботу «Євротрубпласту», Ігор Стрілець послався на презумпцію невинуватості – поки вину не довели в суді – це лише слова.
Хто може покарати фірму
За словами представниці громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослави Примак, законодавство України забороняє підписувати договори з фірмами, власниками яких є громадяни росії або ж із самими росіянами.
Але за документами, «Євротрубпласт» належить українцю Ігорю Стрільцю.
Наявність фірми під арештом АРМА – не підстава відхиляти пропозицію. Під санкціями РНБО товариство також не перебуває.
Мирослава Примак пояснює, що в публічних закупівлях є також обмеження на укладення договорів, якщо учасник чи керівник учасника притягнені до відповідальності за «корисливі правопорушення» (хабарництво, шахрайство, відмиванням коштів) та корупційні правопорушення чи пов'язані з корупцією правопорушення. Також – за правопорушення, пов'язані з використанням дитячої праці чи будь-якими формами торгівлі людьми.
Відповідних вироків судів «Євротрубпласт» не мав.
Експертка додає, що якби Рівнеоблводоканал принципово відхилив пропозицію товариства, то «Євротрубпласт», найімовірніше, звернувся б до Антимонопольного комітету й доводив, що відхилення було безпідставним.
Тож єдиний вихід не укладати у майбутньому угоди з «Євтротрубпластом», коли він виграватиме тендери за найменшою ціною, за словами Примак, – це якби РНБО і президент за ініціативою СБУ внесли товариство під дію санкцій (тоді не потрібно було б доводити наявність російського власника).
Адже підставою для застосування санкції є якраз дії, про які йдеться у згаданій вище ухвалі Шевченківського районного суду Києва. А саме дії, які створюють реальні чи потенційні загрози національній безпеці, сприяють тероризму або порушують права людей.
Чому досі не покарали
Щоб з’ясувати, чи може «Євротрубпласт» займатися бізнесом в Україні, а також чому фірма досі не в санкційному списку, ми написали листи до Головного управління СБУ в автономній республіці Крим, яке розслідує кримінальне провадження щодо бізнесів російського олігарха Горіловського в Україні, та до Агентства з розшуку та менеджменту активів (АРМА), в чиє управління суд передав активи «Євротрубпласту».
На запитання, чому «Євротрубпласт» та інші фірми Горіловського та Ігоря Стрільця досі не в санкційному списку РНБО і що заважає це зробити, в СБУ відповіли коротко: «У Головному управлінні СБУ в АР Крим наразі інформація щодо поставлених вами запитань відсутня».
Щодо того, чи може наразі «Євротрубпласт» займатися господарською діяльністю в АРМА відповіли:
«АРМА надало доручення Західному міжрегіональному територіальному управлінню АРМА здійснити заходи щодо огляду та державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб права управління активами (корпоративними правами), що передано АРМА на підставі ухвали суду. Наразі АРМА, зокрема, збирає та аналізує документи, щоб зрозуміти специфіку активів та їхні індивідуальні властивості.
За результатами аналізу документів, АРМА оголосить конкурсний відбір управителя арештованими активами, переданих відповідно до ухвали суду».
Фактично, АРМА досі не взяло в управління «Євротрубпласт» та інші підприємства, пов’язані з росіянином Мироном Горіловським. Скільки ще триватиме цей процес – невідомо. Так само невідомо, коли до підприємств з орбіти Горіловського та Стрільця застосують санкції і чи застосують їх взагалі.
А доти «Євротрубпласт» продовжуватиме брати участь у тендерах і освоювати кошти з українських бюджетів.
«Рівнеоблводоканал» нещодавно міг укласти із «Євротрубпластом» ще один мільйонний договір – на труби та супутні вироби. Проте 16 березня пропозицію фірми відхилили. І не через російське коріння товариства, а через технічні причини.
Відхилили з формулюванням: «для підтвердження технічних та якісних характеристик труб ПП та супутніх виробів «Євротрубпласт» надав документи, які видані на ім’я іншої юридичної особи», а також «не надав на запропоновані труби висновок санітарно-епідеміологічної експертизи органів МОЗ України щодо можливості застосування труб для зовнішніх каналізаційних мереж».
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти