Непокарані: хто давав вказівку зрізати дерева на єврейському кладовищі, «якого немає» в Острозі

Мешканка Острога Єлизавета Аршинова намагалася захистити «Єврейське кладовище» в Острозі від вирубки дерев, однак цього зробити не вдалося. Міський голова Острога Юрій Ягодка (на фото в центрі) вважає, що «Єврейського кладовища» в місті не існує, за вирубку дерев покарали мізерним штрафом лише працівника колишнього Острозького МС ГУ ДСНС на Рівненщині (відділенням керував Володимир Заверуха)
Джерело
Колаж на основі фото Єлизавети Аршинової, фото з особистої фейсбук-сторінки Юрія Ягодки та фото ДСНС

32 дерева. Стільки без жодного офіційного дозволу зрізали наприкінці квітня 2022 року на території єврейського кладовища в Острозі. Кладовище – у підпорядкуванні Острозької міської ради. І саме вона мала б вимагати покарати винних та стягнути завдані збитки. Але попри те, що пройшов рік, цього так і не зробила.

«Четверта влада» спробувала розібратися, чому та хто зрізав дерева на кладовищі, а також чому міські посадовці тільки й спромоглися накласти невеликий штраф на простого виконавця вказівки – працівника місцевої пожежної частини.

Цінність Єврейського кладовища в Острозі

Найстаріше поховання на Єврейському кладовищі датують 1440 роком. Тут похований також науковець Самуель Едельс (Маршуе), який на початку XVII століття жив у Острозі та був одним з найвідоміших у світі коментаторів Талмуда. Його ім’я нині носить острозька синагога.

За радянської влади кладовище перетворили на парк «Ювілейний». Тільки в середині 90-х місцева єврейська громада, яку очолював Григорій Аршинов, за свої кошти почала відновлювати та переоблаштовувати кладовище: знаходили і повертали старовинні мацеви (надгробки), доглядали за ними. 

У 2017 році місцю повернули статус кладовища.

Єврейське кладовище. 2021 рік. Фото Альбіни Карман

Нині від вхідних воріт пролягає прокладена бруківкою доріжка. По обидва боки – високі мацеви з написами на івриті.

Найсвіжіше поховання – 2020 року. Це могила Григорія Аршинова. Він – єдиний, кого дозволили поховати на кладовищі після 1966 року.

Могила Григорія Аршинова. Фото Валентина Костючика

Боротьба доньки Аршинова за дерева на кладовищі 

Саме донька Григорія Аршинова – Єлизавета Аршинова – забила на сполох, коли 28 квітня 2022 року на кладовищі почали зрізати дерева.

Про те, що на кладовищі запрацювала пилка, Єлизавета дізналася з дзвінка очевидців, яких дівчина просить не називати. Вони розповіли їй, що дерева зрізають чоловіки у формі ДСНС.

Єлизавета Аршинова намагалася зупинити зрізування дерев на кладовищі. Фото з її особистого фейсбуку

За словами Єлизавети, вона одразу набрала начальника колишнього Острозького міськрайонного сектору головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій Володимира Заверуху.

– Він мені сказав, що в них є домовленість із Михайлом Кирийчуком (першим заступником міського голови Острога. – Ред.), – розповідає Єлизавета. – Потім я приїхала на кладовище, бо хоча телефоном я попросила, щоб пожежники звідти пішли, вони повернулися знову. І вже приїхавши, виганяла їх особисто.

Тоді вони були біля каплиці, вже розрізали дерева на менші колоди. Я їх попросила звідти піти, повторювала: «А ви знаєте, що ви тут незаконно?». Вони казали: «Якщо ми тут, значить, це законно». Вони пішли, але десь після 8-ї вечора повернулися знову, і до ранку деревини вже не було.

Загалом того дня на кладовищі вирізали 32 дерева.

Такий вигляд мало «Єврейське кладовище» до того, як на його території незаконно вирубали 32 дерева. Фото з туристичного сайту FindWay. 

А так стало після зрізання. На фото, які надала редакції Єлизавета Аршинова, видно чоловіків у робочому одязі ДСНС під час вирубки дерев на «Єврейському кладовищі» в Острозі.

Зрізані дерева на Єврейському кладовищі. Фото надала Єлизавета Аршинова. 

Хто попросив зрізати дерева та чому без офіційного дозволу

Відповідно до пункту 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів та квітників у населених пунктах, видалення зелених насаджень на території міста здійснюється за рішенням виконавчого комітету органу міської ради на підставі ордера.

Згідно з п.9 цього порядку, видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі здійснюється за рішенням балансоутримувача без сплати їх відповідної вартості.

Відповідне рішення щодо дерев на Єврейському кладовищі в Острозькій міськраді не ухвалював ніхто. До неї навіть не зверталися з проханням. 

За словами Єлизавети Аршинової, яка самотужки почала з’ясовувати, чому вирізали дерева та чому не карають винних, пожежників попросив це зробити рабин Меір Габай – співзасновник та керівник кількох єврейських організацій в Україні.

Меїр Габай – перший ліворуч. Фото зробили під час відкриття пам’ятних знаків на місцях розстрілу представників єврейської національності у роки Другої світової війни у селах Матіївка та Пустомити Гощанської селищної територіальної громади Рівненського району. Фото управління культури та туризму Рівненської ОДА

– Меір Габай не має жодного юридичного стосунку до Острога, до кладовища. Але він опікується кладовищем, скидає гроші на світло і прибирання, – розповідає Єлизавета Аршинова.

– І одного разу йому випала ідея, що дерева на кладовищі потрібно забрати. Колись давно пожежники забирали аварійні дерева, гілки, які хилились на пам'ятники, і Меір про це знав. Тому він звернувся до ДСНС. Людина, яка прибирає на кладовищі, запитала пожежників за дозвіл, вони сказали їй, що все є. 

Самоуправство немісцевого єврея

Валентина Стаховська – жінка, яка доглядає кладовище і про яку згадувала Єлизавета, підтверджує, що Меір Габай скидає кошти на прибирання та освітлення.

– Пан Меір особисто не просив працівників пожежної частини вирубувати дерева. Він попросив мене, щоб хтось зрізав дерева. Тому що, мовляв, за традиціями на єврейському кладовищі не має бути дерев. Я попросила пожежників це зробити, тому що їх частина – біля кладовища, у частині є спеціальне обладнання. Та й працівники раніше зрізали дерева в інших місцях Острога. Я виконувала наказ керівництва, – каже Валентина Стаховська.

Жінка запевняє, що дерева зрізали лише для того, щоб було видно пам’ятники, могили та каплицю. В інших місцях дерева не чіпали й не планували: 

– В Острог приїздило і приїздить багато євреїв. На Єврейському кладовищі в Острозі похований Маршуе. Тому пан Меір планує зробити на кладовищі гарну алею і загалом окультурити територію.

За словами доглядальниці за кладовищем, деревину пожежники забрали собі в частину – на опалення. Про вирубку дерев вона міську раду не повідомляла.

«Четверта влада» звернулася до Меіра Габая з проханням прокоментувати ситуацію. Ідею зрізати дерева він пояснив тим, що деяким сповідникам віри не можна заходити на територію кладовища, тому вони моляться за огорожею. Для цього вони мають бачити пам’ятники.

Те, що Єлизавета Аршинова намагається розібратися у питанні незаконної вирубки деревини на кладовищі, Меіру Габаю очевидно не подобається: 

– В Острозі єврейською общиною раніше керував Григорій Аршинов. Він не вивчав єврейську релігію. Він розумів, що дерево має бути, не можна вирізати рослину. До пандемії я керував зрізанням дерев на кладовищі – наказував зрізати дерева, щоб він про це не знав. Йому це не подобалося, він намагався дізнатися, хто це робив, але не дізнався. Дочка мислить як батько. Але ж коренева система дерева може зруйнувати могили – через це ми прибираємо дерева. Пожежники це розуміють, місцеві органи розуміють, тільки Єлизавета не розуміє.

Меір журналістці «Четвертої влади» зазначив, що не приховує свої плани на абсолютну вирубку дерев на кладовищі. За дозволом до міської ради звертатися, наскільки було зрозуміло з розмови, наступного разу теж не збирається.

Мовляв, «це не допоможе, бо все одно будуть люди, які виступатимуть проти вирубки».

Домовленості у міськраді та ДСНС заперечують 

Єлизавета Аршинова розповідає, що розмовляла з першим заступником міського голови Острога Михайлом Кирийчуком по телефону щодо так званих усних домовленостей із Володимиром Заверухою.

– Він мені сказав, що ніхто з ним ні про що не домовлявся.

«Четверта влада» теж намагалася поспілкуватися із Михайлом Кирийчуком, однак дзвінки та повідомлення журналістки залишилися без відповіді. 

Згодом у відповіді на інформаційний запит Острозька міська рада відповіла, що у них немає інформації про домовленості між першим заступником міського голови та Володимиром Заверухою щодо дерев на Єврейському кладовищі.

Рівненське районне управління ДСНС у Рівненській області у відповіді на запит зазначило: наказу на вирубку дерев на території кладовища працівникам острозької пожежної частини не було.

Також управління додало:   

«Співробітники 17 Державної пожежно-рятувальної частини 3 Державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Рівненській області не здійснюють, згідно зі своїми посадовими і функційними обов'язками, вирубку деревини. Такі функції не входять до їхньої компетенції». 

Ми хотіли розпитати більше у речника ГУ ДСНС в Рівненській області Дмитра Мельника. Але він відповів, що до наданої відповіді на запит нічого додати не може.

Реакція влади і погрози перепоховати батька 

Ще в квітні 2022-го в Острозькій міськраді була чергова сесія. На ній обговорили вирубку дерев на Єврейському кладовищі і вирішили передати справу на розгляд адміністративної комісії виконавчого комітету, яка мала засідати у травні того ж року.

За словами Єлизавети, після сесії її викликали на непублічну розмову до міської ради. У кабінеті був і заступник міського голови Михайло Кирийчук, і начальник колишнього Острозького МС ГУ ДСНС у Рівненській області Володимир Заверуха.

– Ми всі розмовляли у кабінеті Кирийчука, – розповідає Єлизавета Аршинова. – Я звернулася до Заверухи, щоб він сказав перед усіма, що сказав мені про домовленість із Кирийчуком. І Кирийчук йому тоді крикнув: «Скажи, що ти збрехав», — і починав просто кричати. Заверуха повторив три рази тоді, що збрехав».

Начальник колишнього Острозького МС ГУ ДСНС у Рівненській області Володимир Заверуха проігнорував можливість пояснити як сталося, що його підлеглі причетні до незаконної вирубки дерев на кладовищі в Острозі. Фото з rv.dsns.gov.ua

Єлизавета стверджує, що після цієї розмови Михайло Кирийчук запропонував Володимиру Заверусі скосити на кладовищі траву – перепросити таким чином – і другий погодився. За місяць цього ніхто так і не зробив, і траву викосила людина, яка доглядає кладовище.

– Моя ціль у цій ситуації  – досягти поваги до батька і до того, що він робив і беріг, – пояснює Єлизавета, чому для неї важливо розібратися у цій ситуації.

Вона подала до міської ради кілька запитів на доступ до публічної інформації. У них вона пояснила значення Єврейського кладовища для місцевої релігійної громади, описала вклад її батька Григорія Аршинова у збереження кладовища як культурної спадщини й попросила надати інформацію про притягнення до відповідальності винних у вирубці дерев.

У першій відповіді міська рада повідомила, що адміністративна комісія виконкому видала постанову про скоєння адміністративного правопорушення та про накладення штрафу. Штраф, відповідно до відповіді, уже сплатили.

Оскільки відповідь на перший запит була неповна, Єлизавета написала ще один, в якому повторно попросила пояснити, чому міська рада не звернулася до правоохоронців через незаконно вирізані дерева та чому не намагається стягнути майнову шкоду.

За кілька днів, розповідає дівчина, вона зустрілася з юристом міської ради Олександром Гуцом біля будівлі міськради. Розмова була непублічною, але Єлизавета зробила її запис.

У розмові юрист просив Єлизавету відмовитися від запиту. А також зауважив, що начебто Володимир Заверуха йому в кабінеті розповів, що поховання батька Єлизавети – Григорія Аршинова – на Єврейському кладовищі є незаконним, і його треба перепоховати.

Розмова звучала так:

– Я вперше з таким зіштовхуюся. Мені у вуха вже увілляли, що заборонене було поховання. Це взагалі… Я ж був на похороні, – каже Олександр Гуц. 

– Але це ж міська рада ухвалювала це рішення, – зауважила Єлизавета. 

– Рішення про що?

– Про єдине поховання на кладовищі. Це – їхнє рішення, було засідання.

– Та Заверуха отут у кабінеті тріщав мені про це.

– А хто порушив питання незаконного поховання батька?

– Та він же ж щось почав у кабінеті про відстань від того до того…

– Заверуха?

– Ну. Що там не кладовище, а там парк.

Юрист Олександр Гуц підтвердив журналістці «Четвертої влади», що він дійсно озвучував це Єлизаветі при зустрічі: 

– Та це мені взагалі люди сказали. Ви ж зрозумійте: там закрите було кладовище на той час, коли здійснювали поховання.

Поговорити з Володимиром Заверухою не вдалося. На дзвінки журналістки він не відповідав і проігнорував повідомлення.

Оштрафували рядового пожежника 

За кілька днів після розмови Єлизавети з юристом міська рада відповіла, що матеріали справи про незаконну вирубку дерев передали до Острозького відділення поліції.

Зрештою Єлизавета отримала копію постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Острозької міськради про адміністративне правопорушення й притягнення до адмінвідповідальності винної особи – за статтею 153 КУпАП (знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об’єктів озеленення в межах населених пунктів та за їх межами, що не віднесені до лісового фонду).

Відповідно до постанови, 340 гривень штрафу наклали на тимчасово безробітного жителя Межиріча Віталія П'ятаченка.

Та у відповіді на наш запит Рівненське районне управління ГУ ДСНС нам підтвердило, що оштрафований – працівник острозької пожежної частини. Але про притягнення його до адміністративної відповідальності їм начебто нічого не було відомо.

«Четверта влада» спробувала розпитати Віталія П'ятаченка як так вийшло, що він виявився єдиним винуватцем вирубки дерев, однак чоловік відмовився розповісти деталі справи. Підтвердив лише, що штраф сплатив.

Ні кримінального провадження, ні вимоги компенсувати збитки

У відповіді на запит «Четвертої влади» Рівненське районне управління поліції вказало, що 28 червня 2022 року до відділення в Острозі справді надійшов лист Острозької міської ради про притягнення до адмінвідповідальності особи за статтею 153 КУпАП.

«Проведеною перевіркою по вказаному листу встановлено, що в діях будь-кого відсутній склад кримінального правопорушення, передбаченого ст. 246 КК України, та будь-якого іншого кримінального правопорушення», – додали у поліції.

За словами нашого джерела у Рівненській обласній прокуратурі, до справи з незаконною вирубкою дерев на Єврейському кладовищі можна було застосувати статті 185 (крадіжка майна) та 194 (знищення майна) Кримінального кодексу. Відкрити кримінальне провадження за цими статтями поліція могла сама, навіть без звернення Острозької міської ради.

За ст. 153 КУпАП, за якою адмінкомісія виконкому нарахувала штраф, додає наше джерело, вона мала би сама також вирахувати суму завданого збитку і притягнути винного до його сплати, зокрема через суд.

Однак міська рада цього не зробила, а також не звернулася в поліцію, щоб там відкрили кримінальне провадження.

Адвокат, представник ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов ділиться своїм баченням щодо того, за якою статтею можна було би розслідувати цю вирубку:

Адвокат, представник ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов вважає, що вирубку дерев можна було би розслідувати як крадіжку

– Виходячи з того, що мета була заволодіння деревиною, то ст. 194 КК не підходить, і насправді правоохоронцям варто було розглянути обставини на предмет наявності ознак ст. 185 КК України (крадіжка – ред.). Оскільки повалені дерева, зрештою, були вилучені та перебували в розпорядженні вже працівників ДСНС без відповідної згоди власника.

Ми намагалися запитати у міського голови Острога Юрія Ягодки, чому міська рада не вимагає компенсувати збитки та суворіше покарати винних. 

Міський голова Острога Юрій Ягодка не захотів пояснити, чому міська рада не ініціювала відшкодування вартості зрізаних дерев. Фото з особистої фейбск-сторінки

Розмовляти з журналісткою він відмовився. Відповів у месенджері, що «всю відому інформацію надавали письмово і неодноразово». Хоча єдиною інформацією, яку до того міська рада надавала журналістці за цією справою, була відповідь на питання щодо домовленостей між Михайлом Кирийчуком і Володимиром Заверухою.

Начальник відділення поліції в Острозі Вадим Лажук коментувати, чому не відкрили кримінальне провадження, відмовився, зазначивши, що «письмову відповідь на це питання вони нам вже надали».

Речниця Головного управління Національної поліції в Рівненській області Марія Юстицька каже, що якщо є свідчення про незаконні кримінальні дії, вчинені правоохоронцями, тобто працівниками ДСНС, то до відповідальності їх може притягнути ДБР, і з цим потрібно звертатися до них.

«Нічийне» кладовище і бездіяльність посадовців

Ми надіслали інформаційний запит міському голові, в якому попросили відповісти на питання щодо збитків громаді. Ще одним запитом намагалися з'ясувати чи дерева на цьому кладовищі облікують, а також чи є облік дерев у місті загалом. Але замість відповідей на запитання нам відповіли: 

«Об'єкта під назвою “Єврейське кладовище” в м. Острозі немає»:

Відповідь Острозької міської ради

Зауважимо, що Острозька міська рада 31 березня 2017 року визначала подальший статус кладовища. В той день ухвалили рішення погодити скасування статусу парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Острозький парк».

В цьому ж питанні на сесії планували проголосувати також за погодження повернення кладовищу історичної назви «Єврейське кладовище», однак в оприлюдненому на сайті ради рішенні є прогалина: про голосування за повернення історичної назви в ньому не згадується.

Тоді «Четверта влада» ще раз звернулася в Острозьку міську раду з питанням як же зараз називається цей парк і хто відповідає за його утримання. Також спитали скільки коштів за останні роки виділяли на утримання кладовища з коштів громади і чи обліковують тут дерева.

В міськраді відповіли, що в 2017-му році, після погодження Острозької міськради, обласна рада також проголосувала за скасування статусу парку-пам'ятки. Однак далі справа не пішла. І нині кладовище, судячи з відповіді міської ради, не перебуває в жодному офіційному управлінні, а дерева – необліковані.

«На даний час проводяться роботи по винесенню земельної ділянки в натурі, для передачі парку на баланс комунальним службам. Облік зелених насаджень не ведеться. Кошти на утримання парку протягом 2021-2023 року Острозькою міською радою не виділялися», – йдеться у відповіді Острозької міськради.

Адвокат, представник ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов дивується такій відповіді посадовців Острозької міськради. Він звертає увагу, що органи місцевого самоврядування зобов'язані вести облік дерев.

Адже відповідно до розділу 14 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» від 2006-го року, у містах та інших населених пунктах потрібно вести облік зелених насаджень та скласти їхній реєстр за видовими складом та віком.

При цьому облік зелених насаджень – це відповідальність органів місцевого самоврядування.

Також відповідно до статті 38 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об’єктів, оголошених парками-пам’ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов’язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

Євген Воробйов звертає також увагу, що Острозька міська рада у 2017-му році надавала погодження щодо зміни статусу «Парку Острозького», як суб’єкт права власності на землі парку.

Отже, робить висновок юрист, Острозька міська рада рахувалась на той час власником земель цього парку, і наразі немає підтверджень, що ці землі вибували з розпорядження Острозької міської ради.

– Таким чином, відповідь виконавчого органу Острозької міської ради щодо не проведення, або відсутність обліку насаджень є свідченням бездіяльності її посадових осіб, – підсумовує Євген Воробйов.

За подібну бездіяльність, на думку адвоката, може бути:

  • дисциплінарна відповідальність (наприклад, догана);
  • цивільна (відшкодувати вартість майна з особи, яка вчинила бездіяльність);
  • кримінальна відповідальність (за статтею 367 Кримінального кодексу, але її можна застосувати лише якщо розміри збитків достатньо значні, наприклад,  якщо сума збитків від бездіяльності складає станом на 2023 129 тисяч 450 гривень).

Про матеріальні збитки 

Вирахувати збитки, завдані острозькій громаді внаслідок незаконної вирубки дерев на Єврейському кладовищі, могла б Державна екологічна інспекція Поліського округу. Але як пояснив нам працівник інспекції, під час воєнного стану будь-які виїзди без доручення правоохоронних органів їм здійснювати заборонено.

Без даних про розмір, породу, вік та стан дерев важко визначати вартість завданих збитків. 

Але експерт у деревообробній галузі, який попросив не вказувати його ім’я, зробив орієнтовні припущення. Він вважає, що кожне з дерев, вирізаних на Єврейському кладовищі, мало приблизно по півтора куба. А середня ціна за один куб дерева зараз може становити 1000-1300 гривень.

Якщо помножити ці показники, то матимемо суму від 48 000 гривень до 62 400 гривень. Ці цифри дуже приблизні, але демонструють, що завдані збитки у рази більші за штраф, який наклали на працівника ДСНС. 


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте