Прокурори, які «не можуть жити на вулиці»: хто отримав службові квартири у Рівному
У когось – користування кімнатою, площею 6 квадратів. В іншого – майнові права на котедж на 166 квадратних метрів. Що спільного? В обох випадках йдеться про декларації десяти працівників Рівненської обласної прокуратури, які влітку 2022 року отримали службові квартири у новобудові.
Про десять комунальних квартир у Рівному для «таємних прокурорів» ми писали раніше. Попри намагання Рівненської міської влади та обласної прокуратури приховати «щасливих власників», ми дізналися їхні імена.
Заодно дослідили майно цих посадовців і з’ясували: дехто із них або ж членів їхніх сімей мали житло у Рівному або частки власності, але за певний час до отримання службової квартири їх позбулися. В одного прокурора у власності були майнові права на 166 квадратних метрів, які в майбутньому перетворяться на володіння котеджем. В іншого є «не його» квартира у ЖК «На Щасливому».
Під час роботи ми дослідили декларації посадовців і витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. А також звернулися до юристки проєкту «Тисни» (Bihus.Info) Єлизавети Середіної за роз’ясненнями. Наприклад, чи можуть отримати службове житло люди, які вже мають у повній або частковій власності квартиру чи дім. Намагалися поговорити і з працівниками прокуратури, але вийшло не з усіма.
Квартири для прокурорів – із земельної схеми
Про плани віддати земельну ділянку на вулиці Корольова для потреб прокуратури казав ще в 2015 році попередній міський голова Рівного Володимир Хомко.
У 2020 році в міській раді вивчали можливість збудувати там дитячий садок. Але у липні 2021 року депутати таки віддали Рівненській обласній прокуратурі цю землю – для будівництва службового житла.
У кінці жовтня 2021 року Рівненська обласна прокуратура через газету «Сім днів» оголосила конкурс на будівництво на тій землі.
2-го грудня вже знали переможця – ТОВ «Вербуд-Рівне». Ми з’ясували, що фірма належить до групи будівельних компаній, об’єднаних брендом «Стоград», а сам конкурс має ознаки фіктивності.
Прокуратура мала отримати не всі квартири в новобудові. Речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська в коментарі журналістам видання «Рівне вечірнє» розповіла, що усього квартир для прокуратури має бути сімнадцять.
Така ж кількість працівників прокуратури станом на 15 листопада 2022 року була у списку тих, хто потребує покращення житлових умов. Це відомо з відповіді обласної прокуратури на наш запит.
Але за умовами конкурсу, прокуратура мала отримати «не менше» тринадцяти квартир: сім однокімнатних (кожна не більше 45 квадратних метрів загальної площі) і шість двокімнатних (кожна не більше 65 квадратних метрів загальної площі).
Із цих тринадцяти три квартири мали виділити як соціальне житло для учасників АТО/ООС. Дві з них віддали службовцям СБУ та одну працівнику Головного управління Національної поліції Рівненщини.
В умовах конкурсу прописано, що можна не чекати, поки збудується новий будинок, а отримати квартири достроково в уже готовому, що належить переможцю конкурсу. Таким виявився будинок на вулиці Бориса Квашенка, 2 – ЖК «Сімейний».
За законодавством, службове житло має спочатку передаватися забудовником у комунальну власність, а потім через рішення виконкому місцевої ради – працівникам прокуратури.
Наприкінці січня 2022 року депутати Рівненської міської ради прийняли у власність громади тринадцять квартир на Бориса Квашенка, 2. Зазначили, що учасникам бойових дій підуть три однокімнатні квартири, працівникам прокуратури – чотири однокімнатні і шість двокімнатних.
Таким чином умови конкурсу в частині кількості квартир забудовник виконав. Договір із «Вербуд-Рівне» прокуратура приховує від громадськості. Тому точної кількості обіцяних квартир ми не знаємо. Ми оскаржуємо в суді те, що прокуратура приховує договір із забудовником, який надав ці квартири.
У червні 2022 року виконком Рівненської міської ради передав зазначені десять квартир конкретним працівникам прокуратури.
Що це за квартири
Квартири на Бориса Квашенка, 2 на сайті групи «Стоград» продають за ціною від 770 доларів за квадратний метр. На сайті продажу нерухомості dom.ria.com однокімнатні коштують від 34 тисяч 500 доларів, двокімнатні – від 46 тисяч доларів.
Працівникам прокуратури передали наступні службові квартири:
- 1-кімнатна квартира загальною площею 41,3 квадратних метрів;
- 1-кімнатна квартира загальною площею 42,7 квадратних метрів;
- 1-кімнатна квартира загальною площею 42,8 квадратних метрів;
- 1-кімнатна квартира загальною площею 45,0 квадратних метрів;
- 2-кімнатна квартира загальною площею 62,7 квадратних метрів;
- 2-кімнатна квартира загальною площею 64,3 квадратних метрів;
- 2-кімнатна квартира загальною площею 59,4 квадратних метрів;
- 2-кімнатна квартира загальною площею 59,2 квадратних метрів;
- 2-кімнатна квартира загальною площею 63,9 квадратних метрів;
- 2-кімнатна квартира загальною площею 59,7 квадратних метрів.
Десять щасливців: від кімнати до котеджу
Прізвища працівників прокуратури, які отримали службові квартири, редакція «Четвертої влади» одержала з анонімного джерела. Ще одне джерело – з представників влади у Рівному – підтвердило нам цю інформацію.
Адже рішення Рівненського окружного адміністративного суду про те, що цю інформацію ні прокуратура, ні міська влада не мають приховувати, ще не набрало законної сили, але ми впевнені у його обгрунтованості.
Прокурор Рівненської обласної прокуратури Сергій Антонович Ковальчук отримав двокімнатну квартиру житловою площею 28,6 квадратних метрів на сім’ю з чотирьох людей.
У 2011 році Сергій Ковальчук працював прокурором відділу підтримання державного обвинувачення в судах прокуратури Рівненської області. І за сумлінність та високий професіоналізм у роботі до Дня працівників прокуратури отримав від тодішнього голови Рівненської облдержадміністрації Василя Берташа годинник.
У 2021 році працював прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та Державної прикордонної служби, крім відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю.
У переліку прокурорів Рівненщини, які пройшли чи провалили атестацію у зв’язку з реформою в прокуратурі, Сергія Ковальчука немає. Але речниця прокуратури Оксана Жужельська підтвердила, що він пройшов її успішно.
Сергій Ковальчук вів справу колишнього начальника поліції Сарненського району Ігоря Харитонова, якого обвинувачували у незаконному впливі на підлеглих, а фактично – у кришуванні нелегальних бурштинокопачів. Ігоря Харитонова суд визнав невинуватим.
Також Сергій Ковальчук вів справу Ганни Чайки, колишньої завідувачки Рівненського пологового будинку. Ганну Чайку у 2012-му засудили за одержання хабаря, однак звільнили від покарання з іспитовим терміном на 3 роки.
З декларації Сергія Ковальчука за 2019 рік відомо, що з листопада 1998 року він мав у власності 25 відсотків квартири у Рівному площею 67,8 квадратних метрів. Рештою володіла Дарія Максимівна Ковальчук.
З листопада 2007 року Сергій Ковальчук, ймовірно, орендує (у декларації вказано «інше право користування») кімнату на 12 квадратних метрів у Рівненському державному гуманітарному університеті (далі – РДГУ).
Ковальчук – не єдиний з прокурорів, хто декларував проживання чи реєстрацію у гуртожитку. Речниця Рівненської обласної прокуратури Оксана Жужельська каже: «Прокуратура не орендує кімнати в гуртожитках для своїх працівників. Якщо вони там живуть, то оплачують оренду власним коштом».
Але найімовірніше вони там просто зареєстровані, для офіційного статусу «безквартирності».
З вересня 2013 року Сергій Ковальчук мав також гараж у Рівному (19 квадратних метрів).
На початку лютого 2022 року свою частку квартири Сергій Ковальчук подарував Дарії Ковальчук. Це відомо з витягу, який ми отримали з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У витягу вже немає і рівненського гаража.
Ми пробували зв’язатися із Сергієм Ковальчуком, але автовідповідач повідомляє, що номер телефону неактивний або ж має обмеження на прийом дзвінка.
Головна спеціалістка відділу організації представництва в суді та при виконанні судових рішень Рівненської обласної прокуратури Нелля Василівна Лис отримала однокімнатну квартиру житловою площею 16,9 квадратних метрів на сім’ю з двох людей.
У 2015 році вона була старшою прокуроркою відділу представництва інтересів громадян і держави в судах у Рівненській обласній прокуратурі. За інформацією, наданою прокуратурою на наш запит, із травня 2020 року вона працює на посаді головного спеціаліста відділу. Бо не пройшла атестацію.
У червні 2021 року наказом голови Рівненської облради за сумлінність і професіоналізм у роботі її нагородили подякою до Дня Конституції.
З декларації Неллі Лис за 2019 рік відомо, що вона з вересня 2008 року володіла 25 відсотками квартири площею 31,5 квадратних метрів у Рівному. У її декларації за 2020 рік зазначено, що, крім неї, тією ж квартирою володіють ще троє людей. Зокрема, 25 відсотків – у власності її чоловіка, ще 25 відсотків – у Лис Ганни Михайлівни.
Згідно з інформацією з реєстру нерухомості, станом на початок лютого 2023 року сім’я Лисів більше не має у Рівному житла. У липні 2022 року вони подарували свої частки четвертій співвласниці – рівнянці Іванні Плющ.
Нелля Лис – єдина з працівників прокуратури, хто погодився поговорити із журналісткою. Жінка пояснила: Іванна – її дочка, Ганна Михайлівна – свекруха.
– Ми жили в однокімнатній квартирі: я з чоловіком та донька. Свекруха від нас з’їхала раніше, але є співвласницею квартири. На сьогодні там – дочка зі (своїм – авт.) чоловіком, – пояснила жінка.
Нелля Лис каже, що працює в прокуратурі 35 років і весь цей час стояла у квартирних чергах.
Начальниця відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин Рівненської обласної прокуратури Олена Миколаївна Прищепа отримала однокімнатну квартиру житловою площею 15,4 квадратних метрів – на одну людину.
У 2016 році за сумлінність і високий професіоналізм у роботі Олена Прищепа отримала почесну грамоту від Рівненської облради й тодішнього її керівника Миколи Драганчука. Тоді працювала заступницею начальника відділу забезпечення представництва в суді. Атестацію пройшла успішно.
У 2021 році вела справу за позовом прокуратури до будівельного ТОВ «Сігірія» і програла її в першій інстанції: забудовникові не довелося повертати в міську власність земельну ділянку на Соборній, 450 у Рівному, площею майже один гектар, та не довелося платити заборговані у майже 400 тисяч за її суборенду. ТОВ «Сігірія» – із орбіти скандального забудовника «Набережний квартал».
24 травня 2022 року земельна ділянка повернулася у власність міста завдяки рішенню Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду.
З декларації Олени Прищепи за 2019 рік відомо, що з червня 2004-го вона має 25 відсотків квартири площею 69,4 квадратних метрів у селищі Ємільчине у Звягельському районі Житомирської області. Решта квартири належить родичам.
З січня 2016 року, відповідно до даних з декларації, Олена Прищепа у Рівному безкоштовно користується кімнатою у квартирі. Квартира площею 60,7 квадратних метрів – у власності Радовенчик Інни Миколаївни. Людина з такими самим іменем працює в Управлінні з питань стратегічного розвитку та інвестицій Рівненської міської ради.
Начальник управління нагляду за додержанням законів Рівненської обласної прокуратури Юрій Володимирович Дмитрієв отримав двокімнатну квартиру житловою площею 28,7 квадратних метрів на сім’ю з чотирьох людей.
У 2018 році до Дня Незалежності за сумлінність і професіоналізм Юрій Дмитрієв отримав почесну грамоту й пам’ятний знак від Рівненської облради. Має звання старшого радника юстиції. Успішно пройшов атестацію.
Юрій Дмитрієв (як один з багатьох прокурорів, що мінялися протягом майже 8 років) вів справу колишнього заступника Рівненської ОДА Тараса Пустовіта, якого звинувачували у хабарництві. Ймовірно через помилки слідства і прокуратури (ще до Дмитрієва) Тараса Пустовіта визнали шахраєм, а не хабарником і звільнили від відповідальності.
З декларації Юрія Дмитрієва за 2020 рік відомо, що його дружина з січня 2015 року живе у квартирі у Рівному. Квартира площею 64 квадратних метрів належить Заріцькому Валерію Вацлавовичу. Найімовірніше, її батьку.
У декларації змін за 2021 рік Юрій Дмитрієв зазначив, що 21 січня 2021 року позичив у Валерія Заріцького 200 тисяч гривень. Того ж дня у «Кредобанку» взяв у кредит 952 тисячі гривень.
Наступного дня, 22 січня 2021 року, Юрій Дмитрієв за 184 тисячі гривень придбав «асоційоване членство у діяльності кооперативу в будівництві нерухомості, площею 166,73 квадратних метрів» – в обслуговуючому кооперативі «Айворі».
Відповідно до декларації Юрія Дмитрієва, гроші за котедж вносили двічі: 21 січня 2021 року – 888 тисяч гривень, 22 січня – 952 тисячі. Вони йшли як пайовий внесок. Загалом, враховуючи 184 тисячі гривень, сплачених за асоційоване членство у кооперативі, Юрій Дмитрієв заплатив за майнові права на котедж 2 мільйони 24 тисячі гривень.
На сайті dom.ria.com зазначено, що ЖБК «Айворі» – це таунхауси (котеджі) бізнес-класу, збудовані групою будівельних компаній «Смарт».
Ми запитали в юристки проєкту «Тисни» (Bihus.Info) Єлизавети Середіної, що означає придбати «асоційоване членство у діяльності кооперативу в будівництві нерухомості, площею 166,73 квадратних метрів».
Вона пояснила, що Юрій Дмитрієв як член кооперативу «може мати право користуватися певним житлом, що є власністю кооперативу, або отримати його у власність в якості повернення паю при виході». Одночасна вказівка на об’єкт конкретної площі означає, що установчими документами чи рішеннями кооперативу «Айворі» вже «визначено умови розподілу площі об’єкту будівництва між членами кооперативу».
– Однак фактично і формально на момент вступу у кооператив особа набуває майнове право члена кооперативу, яке лише в майбутньому потенційно може трансформуватися у право власності на конкретне майно, – підсумувала юристка.
Єлизавета Середіна додала, що у 2021 році «набуття нерухомості в такий спосіб було вигідним з точки зору оподаткування: за законодавством, право власності може бути оформлене одразу на власника – фізичну особу, а не на забудовника».
З пояснень юристки виходить, що раз членство у кооперативі – це не житлове майно, то воно, однозначно, не впливає на право мати службове житло. І юридично Юрій Дмитрієв мав право на нього претендувати.
Водночас з декларації 2020 року відомо, що Юрій Дмитрієв із жовтня 2007 року користується кімнатою на 17 квадратних метрів, що у власності не вказаної юридичної особи. Там він і зареєстрований. Ймовірно, це кімната у гуртожитку РДГУ, проте підтвердити чи спростувати цю інформацію в університеті по телефону відмовилися.
Ми запитали в юристки Єлизавети Середіної, чи має вона пояснення, чому деякі прокурори орендують кімнати в гуртожитку. Чи для того, щоб продемонструвати незадовільні умови їхнього проживання? Юристка має лише припущення.
– Можливо, і для цього. Може, просто, щоб хоча б якесь місце показати, де прокурор живе, щоб було що показати у декларації. Бо на вулиці вони ж не можуть жити, – міркує Єлизавета Середіна.
Станом на початок лютого 2023 року, за витягом із реєстру нерухомості, Юрій Дмитрієв володіє комірчиною на 3,4 квадратних метри у будинку, де він отримав службову квартиру. Придбав комірчину у серпні 2022 року. На сайті lun.ua комори у ЖК «Сімейний» продаються окремо по 14-15 тисяч гривень за квадрат, тобто від 43 тисяч гривень за комору.
За таким же витягом із реєстру, Валерій Заріцький, який допоміг Дмитрієву купити котедж, має у Рівному дві квартири: вже згадану на 64 квадратних метрів і з 2016 року ще одну – на 69,1 квадратних метрів в одній із новобудов на вулиці Марка Вовчка.
Котеджу в ЖБК «Айворі» станом на початок лютого 2023 року поки не було серед зареєстрованого на Юрія Дмитрієва чи Валерія Заріцького майна. Немає його і в дружини Юрія Дмитрієва.
Ми хотіли запитати у Юрія Дмитрієва, ким йому доводиться Валерій Заріцький і як справи із його котеджем у «Айворі», але за номером, на який ми телефонували у різний час, ніхто не брав слухавку.
Перший заступник керівника Рівненської обласної прокуратури Віталій Вікторович Козлов отримав двокімнатну квартиру житловою площею 28,5 квадратних метрів на сім’ю з чотирьох людей.
Першим заступником Віталій Козлов працює з 2020 року. До цього призначення Офіс генпрокурора нагородив його орденом «За мужність та професіоналізм». Тоді він працював у Луганській обласній прокуратурі.
З декларації Віталія Козлова за 2020 рік відомо, що він із січня 1995-го має 25 відсотків квартири площею 53,6 квадратних метрів, його дружина – ще 25 відсотків у тій же квартирі і 50 відсотків квартири площею 47,4 квадратних метрів. Обидва житла – у тимчасово окупованому росіянами Луганську.
З травня 2001 року Віталій Козлов був зареєстрований у луганській квартирі, що належить дружині.
У витягах з реєстру речових прав на нерухомість, станом на початок лютого 2023 року, жодна зі згаданих луганських квартир у подружжя не згадується.
З лютого 2017 року сім’я проживала у Сєвєродонецьку у, ймовірно, орендованій квартирі площею 49,5 квадратних метрів.
З грудня 2020 року сім’я живе у Рівному. Ймовірно, теж орендує квартиру, вже площею 85,2 квадратних метрів.
Ми зателефонували Віталію Козлову, але він відмовився говорити – нібито через нараду. І порадив з усіма питаннями звертатися «на адресу обласної прокуратури».
Прокурор відділу нагляду за додержанням законів поліцейськими Рівненської обласної прокуратури Руслан Богданович Потапчук отримав двокімнатну квартиру житловою площею 31,1 квадратний метр для сім’ї з чотирьох людей.
У 2018 році Руслан Потапчук працював начальником відділу нагляду за додержанням законів поліцією. У 2020 році був уже прокурором відділу. Атестацію пройшов успішно.
З декларації Руслана Потапчука за 2018 рік відомо, що з січня 2003-го його дружина володіла квартирою на 54,3 квадратних метри у Костополі. Він також користувався цією квартирою.
З листопада 2011 року Руслан Потапчук декларує проживання у кімнаті площею 18 квадратних метрів, що належить РДГУ.
Дружина також декларує кімнату, площею 33 квадратних метри, як «об'єкт, що повністю або частково побудований з матеріалів чи за кошти суб'єкта декларування або члена його сім'ї». Кімната належить Костопільській міській раді та є «об'єктом незавершеного будівництва або об'єктом, не прийнятим в експлуатацію чи не зареєстрованим в установленому законом порядку».
Відповідно до витягів з речового реєстру, станом на початок лютого 2023 року костопільської квартири у подружжя вже немає. Немає відомостей і про будь-яке інше житло. Але Руслан Потапчук з 2018 року має гараж на 14,5 квадратних метрів в одному з нежитлових будинків на вулиці Євгена Коновальця.
Прокурор відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування Рівненської обласної прокуратури Віталій Леонідович Юдкін отримав двокімнатну квартиру житловою площею 29,2 квадратних метрів для сім’ї із чотирьох людей.
У 2012 році Віталій Юдкін працював старшим слідчим слідчого відділу прокуратури Рівненської області і отримав від тодішнього голови Рівненської облдержадміністрації Василя Берташа годинник до Дня працівників прокуратури.
У грудні 2018 року Віталій Юдкін отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. У 2020 році працював прокурором відділу процесуального керівництва. Атестацію пройшов успішно.
У декларації Віталія Юдкіна за 2019 рік вказано, що зареєстрований він у Рівному. Однак місце проживання могло бути іншим: немає формулювання, що місце реєстрації збігається із місцем проживання.
З січня 2013 року Віталій Юдкін декларує безоплатне користування рівненською квартирою площею 44,8 квадратних метрів. Власницею квартири у декларації за 2020-й рік вказана Дмитрієва Ольга Вікторівна. Відповідно до цієї ж декларації, у квартирі Дмитрієвої мешкає вся сім’я Юдкіних.
У реєстрі нерухомості станом на початок лютого 2023 року не було даних про житло чи будь-яке інше майно, зареєстроване на подружжя Юдкіних. Як і про рівненське майно, яке належало б Ользі Дмитрієвій.
Журналістка зателефонувала до Віталія Юдкіна, щоб розпитати про його житло.
– Я не знаю, хто ви: журналіст чи не журналіст. Тому я по телефону нічого не розповідаю. Вибачте. Звертайтеся в прокуратуру. Хай там надають вам інформацію, – відповів Віталій Юдкін.
Прокурор Рівненської окружної прокуратури Євгеній Іванович Михайліченко отримав двокімнатну квартиру житловою площею 31,1 квадратних метрів на сім’ю з трьох осіб.
Євгеній Михайліченко успішно пройшов атестацію.
З декларації Михайліченка за 2019 рік зрозуміло, що він зареєстрований і живе у Рівному.
З квітня 2019 року безоплатно користується квартирою у Рівному площею 68,8 квадратних метрів.
Власницю квартири вказав у декларації за 2020 рік – Михайліченко Наталія Яківна. Припускаємо, що це мама Євгенія Михайліченка. Також вказано, що у квартирі тепер живе уся сім’я Михайліченків.
Відповідно до даних з речового реєстру, станом на початок лютого 2023 року Євгеній Михайліченко з дружиною не мали житла, але в його дружини є підвальне приміщення площею 4,4 квадратних метрів в одному з будинків мікрорайону «На Щасливому». У тому ж будинку, де квартира Наталії Михайліченко, якою користується сім’я прокурора.
Тобто, фактично, сім’я має житло у Рівному, але на додачу Євгеній Михайліченко отримав ще й службову квартиру. Зв’язатися з прокурором не вдалося.
Прокурорка Рівненської окружної прокуратури Поліна Миколаївна Демчук отримала однокімнатну квартиру житловою площею 15 квадратних метрів для сім’ї із двох людей.
У 2020 році вона отримала почесну грамоту до Дня Незалежності від Рівненської райдержадміністрації. У 2021 році отримала від міського голови Олександра Третяка подяку з нагоди Дня працівників прокуратури. Атестацію пройшла.
У декларації Поліни Демчук за 2019 рік вказано, що зареєстрована і живе вона у Рівному, але, можливо, за різними адресами. Її чоловік Петро Демчук – теж прокурор.
З грудня 2014 року Поліна Демчук була зареєстрована у чужій квартирі площею 18,3 квадратних метрів у Рівному, де безкоштовно жила. Власниці квартири – дві жінки із прізвищем Калько.
З вересня 2018 року прокурорка разом із чоловіком орендували у Рівному квартиру на 30,2 квадратних метрів.
У декларації за 2020 рік вказане те ж місце її реєстрації. Проте із квітня 2020-го вони удвох із чоловіком орендують вже іншу рівненську квартиру – площею 48,8 квадратних метрів.
Водночас у декларації вказано, що з березня 2015 року Петро Демчук зареєстрований і користується кімнатою, що має площу 6 квадратних метрів – це приблизно розмір кухні у «хрущовках». Кімната належить невказаній юридичній особі. Ймовірно, це також гуртожиток РДГУ.
Згідно з витягами із речового реєстру, станом на початок лютого 2023 року і Поліна Демчук, і її чоловік не мають ніякого нерухомого майна.
Прокурор Рівненської окружної прокуратури Максим Ярославович Лозинський отримав однокімнатну квартиру житловою площею 15,3 квадратних метрів для одного мешканця.
З 2015 року Максим Лозинський згадується як прокурор Рівненської місцевої прокуратури. Успішно атестувався.
Максим Лозинський був прокурором у справі колишнього начальника Рівненського ШЕУ Віктора Климука. Начальника підозрювали в розтраті майна і підробці документів, але згодом перекваліфікували підозру на легший злочин – службову недбалість. Таким чином Климук уникнув кримінальної відповідальності.
Максим Лозинський у 2018-му здійснював процесуальне керівництво у одній із кримінальних справ екскерівника Державної архітектурно-будівельної інспекції Ігоря Мічуди.
З декларації Максима Лозинського за 2019 рік відомо, що зареєстрований і мешкає він за різними адресами у Рівному.
З жовтня 2005-го його дружина Тетяна Лозинська володіла рівненською квартирою площею 59,3 квадратних метрів. З квітня 2017-го цією квартирою фактично користувався і Максим Лозинський. У декларації за 2020 рік ця інформація повторюється.
За інформацією з речового реєстру, станом на початок лютого 2023 року Максим Лозинський – без житла. Квартири у Рівному у власності Тетяни Лозинської також уже немає.
Кільком прокурорам журналістка передала через речницю Рівненської обласної прокуратури Оксану Жужельську прохання про коментар щодо їхнього житлового майна. Ми шукали Сергія Ковальчука, Юрія Дмитрієва, Євгенія Михайліченка, Максима Лозинського, Олену Прищепу, Руслана Потапчука і Поліну Демчук. Ніхто з них на прохання не відгукнувся.
Хто і як може отримати службове житло
Надання службового житла у користування працівникам прокуратури регулюється спеціальним положенням.
Як пояснила юристка проєкту «Тисни» (Bihus.Info) Єлизавета Середіна, за цим положенням, на службове житло можуть претендувати працівники прокуратури разом зі своїми сім’ями, які постійно живуть і зареєстровані у населеному пункті за місцем розташування органу прокуратури, в якому працюють. Тобто якщо прокуратура розташована у Рівному, то йтиметься про службове житло саме у Рівному.
Для отримання службового житла працівники пишуть заяву на ім’я очільника регіональної (обласної) прокуратури. У заяві, між іншим, вказують: «Раніше за клопотанням органів прокуратури житла, в тому числі службового, не отримував (або коли і де отримав та здав)».
Для поселення працівники отримують ордер від виконкому місцевої ради. До його отримання мають підписати зобов’язання виселитися. Бо службове житло надається на час виконання працівниками прокуратури їхніх службових обов’язків.
Якщо працівника зовсім звільняють із органів прокуратури, він зобов’язаний виселитися. Якщо переводять в інший орган прокуратури, працівник виселяється і йому мають дати службове житло там, де розташоване нове місце його роботи.
За словами Єлизавети Середіної, працівнику можуть і не надати житло: якщо до видачі ордера на право зайняття службового житлового приміщення виявляться обставини, які не були раніше відомі й могли вплинути на прийняття рішення (наказу) про надання службового житла. Або ж можуть виселити, коли ордер визнається недійсним через «неправомірні дії». Прикладом таких дій може бути подання не всіх документів або ж підроблених.
У пункті 4.2 положення є перелік категорій людей, яких виселити не можна:
- працівників з інвалідністю, яку вони отримали внаслідок виконання службових обов’язків;
- працівників, які працювали в прокуратурі не менше десяти років;
- працівників, звільнених через скорочення чи ліквідацію органу прокуратури;
- одиноких батьків чи матерів з неповнолітніми дітьми;
- пенсіонерів за віком, персональних пенсіонерів (це радянське поняття на позначення людей, які отримують персональну пенсію за особливі заслуги перед радянською державою);
- членів сім’ї померлого працівника.
Положення, яке дозволяє колекціонувати житло
У заяві на отримання службового житла є речення: «У зв'язку з відсутністю належних умов для проживання та будь-якого власного житла в (назва населеного пункту) прошу надати мені та членам моєї сім'ї службове жиле приміщення».
Ми запитали у Єлизавети Середіної, чи має бути повна відсутність житла у власності працівника як умова для отримання службового.
– Положення і форма заяви мають невелику відмінність з технічного погляду. Заява не повинна містити норми регулювання. Норми містить саме положення. І там норми, що вказує на прямий зв'язок між наявністю у власності житла і права на службове житло, немає. Я б опиралася саме на положення і не трактувала це так, що майна взагалі не має бути ніякого, – відповіла юристка.
– Як тлумачити слова заяви у випадку, коли у власності працівника є одна четверта частини квартири, чи в інших сумнівних випадках? Відповіді немає. Це питання в разі виникнення може бути вирішене в суді, – додає експертка.
Журналістка запитала, чи можуть прокурори отримати службове житло, якщо члени їхніх сімей мають власне.
– Надання службового житла формально ніяк не залежить від наявності у власності членів сім’ї (матері, дружини, тестя…) іншого житла, – відповіла юристка.
Прізвища приховують незаконно
Загалом ситуація з майном у частини прокурорів нагадує давню схему отримання й подальшої приватизації службового житла, яку «Четверта влада» описала у розслідуванні 2015 року: «Як у Рівному службові квартири VIP-службовців стають приватними: розслідування». Підозри посилює і поведінка міської ради та прокуратури.
На наші запити до Рівненської міської ради й до Рівненської обласної прокуратури, щоб офіційно перевірити інформацію про отримувачів службових квартир, нам відповіли відмовками. Послалися на істотну загрозу національній безпеці, життю та здоров'ю людей.
Адвокат, представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов нагадує: відповідно до ч.5 ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», заборонено обмежувати доступ до інформації щодо розпорядження комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умов отримання цього майна, прізвищ, імен, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали це майно.
«Четверта влада» протидіє незаконному приховуванню інформації. У поліції вже відкрили кримінальне провадження про перешкоджання журналістській діяльності. Євген Воробйов допоміг нам скласти позовну заяву до Рівненського окружного адмінсуду, де ми оскаржуємо приховування договору із забудовником.
20 лютого 2023 року Рівненський окружний адмінсуд зобов'язав Рівненську міську раду оприлюднити інформацію про імена посадовців, які отримали службове житло у 2022 році. Рішення ще не вступило в законну силу.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти