Священники УПЦ (МП) Рівненщини долучилися до позову проти російського патріарха Кіріла: що це дасть

Ми дізналися, що цей позов означає у православному світі. На фото зліва на право: священник УПЦ (МП) Андрій Пінчук, речник рівненської єпархії УПЦ (МП) Василь Начев та релігієзнавиця Анна Мельниченко
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото із фейсбуку Андрія Пінчука, Василя Начева, Анни Мельниченко та власного

Представник Української православної церкви (Московського патріархату) Андрій Пінчук на початку квітня ініціював позов до Собору Предстоятелів Древніх Східних Церков на патріарха Російської православної церкви Кіріла, бо той підтримує війну росії проти України. 

Під позовом підписалося понад 400 священників УПЦ (МП), серед них є і представники Рівненщини. 

«Четверта влада» дізналася в експертки, що на практиці означає цей позов, та поцікавилась у його ініціатора, що робитимуть священники далі. Також ми звернулися до речника УПЦ (МП) Рівненщини, аби дізнатися думку єпархії про майбутнє церкви в області.

Що це за позов

Священник Дніпропетровської єпархії УПЦ (МП) Андрій Пінчук каже, що традиція звертатися до суду Собору Предстоятелів Древніх Східних Церков у випадку серйозних конфліктів існує «вже багато століть»:

– В історії Російської Церкви теж був прецедент звернення до суду Східних Патріархів. У 1666 році саме Східні Патріархи засудили Московського патріарха Никона, позбавивши його патріаршества та єпископського сану. Никона залишили простим монахом та відправили на каяття до монастиря.

Позов Андрія Пінчука проти Кіріла підтримало більше 400 священників УПЦ (МП). Фото із фейсбуку Андрія Пінчука

Головні звинувачення представників УПЦ (МП) на адресу Московського патріарха Кіріла стосуються того, що він «проповідує доктрину “русского мира”, яка не відповідає православному вченню та має бути засуджена як єресь» та що він «скоїв моральні злочини, благословивши війну проти України і повністю підтримавши агресивні дії російських військ на території України». Про це йдеться у зверненні Андрія Пінчука, яке він розмістив на своїй фейсбук-сторінці.

Позов підтримали 438 священників, троє з яких згодом відкликали свої підписи. Долучилися до позову 44 протоієреїв, ієреїв та дияконів УПЦ (МП) Рівненської та Сарненської єпархій, їх імена ми взяли з допису Андрія Пінчука:

Рівненська єпархія:

  1. Посільський Олександр, протоієрей
  2. Петровський Вадим, протоієрей
  3. Плисюк Володимир, протоієрей
  4. Новосад Сергій, протоієрей
  5. Довбенюк Віктор, ієрей
  6. Гаврилюк Іван, протоієрей
  7. Колесов Олександр, протоієрей
  8. Сухий Георгій, протоієрей
  9. Величко Віталій, ієрей
  10.  Бахарєв Віталій, протоієрей
  11. Бобрик Андрій, протоієрей
  12. Кобетяк Андрій, протоієрей
  13. Томашевський Володимир
  14. Андреєв Даниїл, диякон
  15. Симонович Михайло, протоієрей
  16. Симонович Михайло, протоієрей
  17. Гончарук Василь, протоієрей
  18. Андрієвський Анатолій, протоієрей
  19. Дмитрук Петро, протоієрей
  20. Міщук Володимир, протоієрей.

Сарненська єпархія:

  1. Козак Роман, ієрей
  2. Поліщук Роман, протоієрей
  3. Прокопчук Сергій, протоієрей
  4.  Деркач Сергій, протоієрей
  5. Панчук Вадим, протоієрей
  6. Парипа Олег, протоієрей
  7. Набухотний Анатолій, протоієрей
  8. Андрієвський Ростислав, протоієрей
  9. Удод Андрій, протоієрей
  10. Колесник Володимир, священник
  11. Кузьмич віталій, протоієрей
  12. Якимець Микола, протоієрей
  13. Солтис Олександр, ієрей
  14. Кобзар Олександр, протоієрей
  15. Леус Анатолій, протоієрей
  16. Парипа Іван, протоієрей
  17. Дубінець Павло, протоієрей
  18. Постоєв Андрій, протоієрей
  19. Лазарчук Леонід, протоієрей
  20. Акуленко Борис, протоієрей
  21. Копчик Ігор, ієрей
  22. Полюхович Дмитро, протоієрей
  23. Гаврильчик Олег, протоієрей
  24. Синяк Василь, протоієрей.

Православний суд

Ми попросили релігієзнавицю Анну Мельниченко пояснити, що означає в духівництві позов Андрія Пінчука.

За її словами, Собор Предстоятелів Древніх Східних Церков – це так званий православний суд.

– Суд складається з п’яти найбільш авторитетних патріархів: Константинопольського, Александрійського, Антіохійського, Єрусалимського. П‘ятим є Російський. Теоретично четверо можуть судити одного. Але я перевірила інформацію, і зараз п’ятим викликають архієпископа Кіпрського.

За словами експертки, православні патріархи зараз злі на Кіріла. Фото із фейсбуку Анни Мельниченко

– Російська православна церква 25-го грудня 2021 року утворила свою єпархію на території Африки і порушила цим єпархіальну цілісність Александрійського патріахату. І це був такий виклик, що Александрійський патріархат натомість визнав Православну церкву України.

– Патріарх Кіріл, як і його колега путін, прощупує кордони і терпіння інших православних церков і інших представників православної церкви, – каже Анна Мельниченко.

За інформацією експертки, щодо єпархії РПЦ в Африці мусить скликатися Собор Предстоятелів Древніх Східних Церков, хоча інституція дуже «складна на підйом».

– Собор мав зібратися у квітні, але, ймовірно, це відтермінували через війну в Україні.

Позови на кшталт того, який ініціювала УПЦ (МП) проти Кіріла, експертка називає «дуже потрібними, щоб зафіксувати порушення».

– Чим більше таких позовів стосовно РПЦ, чим більше таких позовів власне стосовно фігури патріарха Кіріла, тим кращим може бути результат, – каже Анна Мельниченко.

Однак наразі зарано говорити, яким буде результат саме цього позову, каже Анна Мельниченко:

– Собор може вирішити виключити Кіріла, позбавити його сану або повністю заблокувати голосування РПЦ на Соборах чи забрати патріархію. Можуть ще судити верхівки РПЦ та УПЦ (МП).

– Мені здається, що патріарх Кіріл робить те саме, що і путін, просто на релігійному фронті. Тобто провокує інші громади, щоб сказати, що всі вороги, що православна церква в росії є єдиною канонічною церквою, а все що інше – «нам не треба».

Анна Мельниченко називає позитивним моментом те, що позов ініціюють саме представники ланки РПЦ в Україні. Звертає увагу і на те, що Константинопольський патріарх Вселенський Патріарх Варфоломій підтримує Україну у цій війні:
 
– І більшість православних громад підтримують ПЦУ. Мені здається, що цей суд все ж таки відбудеться, але пізніше швидше за все.

– На сьогоднішній день є позов від імені людей, які самі ж належать до цієї інституції і знають кухню зсередини. Це засвідчує, що вони проти [позиції РПЦ щодо війни росії проти України]. І вони можуть давати свідчення саме як представники цієї громади.

Анна Мельниченко вважає, що у представників УПЦ (МП) «є якийсь план дій»:

– Головне, щоб не було такого, що вони в принципі не захочуть виходити із УПЦ (МП).

– Проблема в тому, що деякі українці, можливо, думають, що путін помре і росія стане  нормальною, чи патріарха Кіріла відсторонять, поставлять когось іншого і церква стане нормальною. Але ні, ця церква не стане нормальною.

Що буде далі

Ми хотіли дізнатися думку представників УПЦ (МП) Рівненщини щодо позову Андрія Пінчука. Речник УПЦ (МП) Рівненської єпархії Василь Начев каже, що цей позов наразі є тільки у соцмережах, тому він не може коментувати.

Речник УПЦ (МП) Рівненської єпархії відсилає журналістів читати сайт. Фото з фейсбуку Василя Начева

– Позиція нашої єпархії чітко висвітлена на нашому сайті. Там є і про наше ставлення до війни в Україні і висловів Кіріла. Ми засуджуємо агресію росії проти України. Ми засуджуємо слова патріарха Кіріла.

За словами речника, священники єпархії не поминають імені Кіріла в своїх проповідях, але і до ПЦУ переходити вони не будуть. Про подальші рішення будуть інформувати на сайті.

Андрій Пінчук розповів нам, що із соцмережі позов «активно рухається до суду». Його колеги готували документи і днями мають передати їх до Собору.

– Коли він [позов] буде розглянутий – це питання до суду. А чи буде переходити кудись УПЦ (МП) – це питання до Собору, а не до мене.

Отець каже, що з предстоятелем Української Православної Церкви (Московського Патріархату) Онуфрієм щодо позову не радився.

– Це ініціатива рядового духовенства, – зазначає Андрій Пінчук.

Він каже, що після оголошення про збір підписів, на нього ніхто не тиснув. Але був тиск на його колег із інших єпархій:

– в Криворізькій єпархії, в Полтавській, там місцеві митрополити тисли на священників (вони згодом відкликали свої підписи під позовом – авт). Вони [митрополити] – просто бовдури і рускоміровци і все, нічим вони [свою позицію] не аргументують. Вони за путіна, тому вони тиснуть.

Стосовно очікувань від позову, священник каже таке:

– Головним результатом мало б бути засудження віровчення про «рускій мір». Другорядним – відсторонення Кіріла. Це було б гарним знаком, бо він дійсно такий злочинець.

– Як ви думаєте, якщо Кіріла відсторонять і на його місце оберуть іншого, чи може риторика РПЦ змінитися? – журналістка.

– Це посіє зерно недовіри до вищої церковної влади в росії і частина духовенства і мирян зможе критично переосмислити, що відбувалося в російській церкві протягом правління Кіріла. Так, це потрібно зробити. Він є злочинцем і так чи інакше його потрібно засудити.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте