Як висловлюються представники рівненських єпархій УПЦ (МП) та ПЦУ про війну, Кіріла і перехід громад

Ми поспілкувалися із настоятелем Храму УПЦ (МП) Всіх Волинських Святих Михайлом Жаровським та речником Рівненської єпархії ПЦУ Василем Рудніцьким
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук на основі фото з фейсбук-сторінок

За даними опитування, станом на 8 квітня 51% українців вважають, що держава повинна заборонити діяльність Української православної церкви московського патріархату (УПЦ (МП)). А ідею про те, що УПЦ московського патріархату повинна розірвати зв'язки із російською православною церквою, підтримують 74% українців.

Раніше російський патріарх Кіріл, якому підпорядкована церква московського патріархату в Україні, благословив російських військових на війну в Україні. Нині через це священники УПЦ МП просять провести проти нього церковний трибунал.

Наразі на Рівненщині дві громади перейшли з УПЦ (МП) до Православної церкви України (ПЦУ). Ми поцікавилися у рівненських представників обидвох православних церков, як вони ставляться до таких переходів та як реагують на напад росії на Україну.

«Ми з 2014 року засуджуємо вторгнення росії»: позиція Рівненської єпархії ПЦУ

Нам вдалося поговорити із речником Рівненської єпархії Православної церкви України Василем Рудніцьким. На момент нашої розмови з початку війни одна, Малолюбошанська релігійна громада перейшла до ПЦУ на Рівненщині.

Речник Рівненської єпархії ПЦУ розповів, що єпархія засуджує напад росії на Україну та патріарха Кіріла, який благословив на війну російських військових. Фото з фейсбук-сторінки речника Василя Рудніцького

Малолюбашанська релігійна громада перейшла до української церкви разом із настоятелем у селі Борщівка Рівненського району.

5-го березня у Свято-Михайлівському храмі села Борщівка відбулося спільне богослужіння священнослужителів Рівненської єпархії та місцевого священника.

Громада за перехід проголосувала одноголосно. Про це повідомляло Суспільне.

– Багато хто запитує про цю процедуру, але точної інформації наразі не маю. Є ще один приклад у Корецькому районі. Забув назву села, але там церква перейшла до ПЦУ ще у 2019 році, це не новий перехід.

– А як Рівненська єпархія ПЦУ ставиться до переходів з московського патріархату до київської митрополії? – журналістка.

– Наші двері відкриті, ми нікого не агітуємо. Зараз нікого не примушуємо переходити. Якщо громада до нас звертається, то звичайно ж, будемо її приймати.

– Як єпархія ПЦУ ставиться до вторгнення росії в Україну?

– Ми всебічно допомагаємо нашим воїнам. В першу чергу волонтерством – наші священики і багато капеланів допомагають. У наших соборах є пункти, де збираємо допомогу. У Дубні є пункт та у багатьох парафіях. Допомагаємо нашим воїнам, теробороні і біженцям.

– Ми з 2014 року засуджуємо це вторгнення. Бо це війна проти нашого народу. Наша церква благословляє воїнів на захист своєї землі. Ми ні на кого не нападали, тому захищаємо своє. Неодноразово наш предстоятель казав, що вбити ворога не є гріхом, бо ми захищаємо свою землю.

Свято-Михайлівський храм села Борщівка, який перейшов до ПЦУ. Фото з фейсбук-сторінки Василя Рудніцького

– А як ваша єпархія ставиться до патріарха Кіріла, який фактично благословив російських військових на війну?

– Ми засуджуємо такі дії. Людина, благословляючи загарбницьку війну, не має право називатися християнином, не те що патріархом. Для нас це дуже неприємно, що людина, яка є православним патріархом, благословляє загарбницьку війну.

– Як ви вважаєте, чи не буде загострення конфліктів для тих церков московського патріархату, які не хочуть переходити до ПЦУ? 

– Вони все це розуміють прекрасно. Проте для нас дивно, що вони зайняли таку позицію вичікування. Багато хто вже це розуміє. Предстоятель казав у телемарафоні, що вже перейшли 50 парафій до ПЦУ. Щоб не було міжконфесійних конфліктів, ми не агітуємо нікого. Але ми говоримо, що наші двері відкриті.

8 квітня на сайті Рівненської єпархії Православної церкви України повідомили, що до ПЦУ перейшла ще одна парафія, Свято-Георгіївської громада села Угільці Рівненського району:

– На загальних зборах релігійної громади рішення про перехід було прийнято одноголосно. Місцевий священик вирішив залишитись вірним російській церкві і рішення громади не підтримав, – йдеться в повідомленні.

Раніше у прямому ефірі національного телемарфону предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній розповів, що з початку повномасштабної російської агресії проти України до складу Православної Церкви України перейшли 50 громад московського патріархату, ще близько 100 перебувають в процесі переходу.

– Не зволікайте, розривайте згубну рабську приналежність до патріархії, яка вже заплямована невинною людською кров’ю. Будьте гідними і вільними дітьми рідної землі та єднайтеся навколо помісної Української Церкви! Двері нашої Церкви завжди відкриті для всіх, – йдеться у повідомленні пресслужби Православної церкви України.

Рівненська єпархія УПЦ московського патріархату теж засуджує війну

На початку березня священики Рівненської єпархії УПЦ (МП) звернулися до єпископа Пимена, який керує Рівненсько-Острозькою єпархією УПЦ (МП) з проханням скликати Синод УПЦ та підняти питання щодо повної автокефалії УПЦ.

Також у зверненні священики Рівненської єпархії УПЦ (МП) повідомили, що припинили поминати ім'я патріарха Кіріла у молитвах та засуджують його дії. Це є найсильнішим знаком непокори у православному світі.

Ось кілька цитат зі звернення:

– Коли ввірена нам паства потерпає від обстрілів, Патріарх Кіріл, називаючи себе Патріархом не тільки росії, а й України, не засудив війну, не визнав її винуватця, не заступився за наш багатостраждальний український народ.

– Виходячи з цього, ми засуджуємо бездіяльність Патріарха Кіріла, припиняємо поминати його ім’я на богослужіннях.

– Знаючи про мудрість та духовний досвід нашого Предстоятеля Блаженнішого Митрополита Онуфрія залишаємось йому вірними.

Очільник Рівненсько-Острозької єпархії УПЦ (МП) єпископ Пимен закликав мирян не розпалювати ворожнечу і конфесійну ненависть та боротися за свою країну:

– Ми засуджуємо війну, ми засуджуємо вбивство українських людей. Ми переживаємо за цілісність України, за її майбутнє. Сьогодні церква просить посилено молитися один за одного, за українських воїнів, за керманичів нашої країни, за тих, хто перебуває у біді, – повідомив єпископ Пимен.

На сайті Рівненської єпархії УПЦ (МП) опублікували розпорядження єпископа та його благословення щодо припинення згадування ім'я патріарха Кіріла під час богослужінь у храмах єпархії УПЦ (МП).

У розпорядженні зазначено, що єпископ Пимен засуджує агресію росії проти України.

Особисто ж поспілкуватися з речником єпархії УПЦ (МП) нам не вдалося, бо протягом тижня не застали його на робочому місці. Питання надіслали на електронну пошту, але відповіді до публікації не отримали.

Також намагалися поспілкуватися по телефону з депутатом Рівнеради Михайлом Жаровським, який є настоятелем Храму УПЦ (МП) Всіх Волинських Святих. Проте по телефону він говорити не схотів. Сказав, що хоче бачити людину, з якою розмовляє.

Михайло Жаровський відмовився говорити про своє ставлення до переходів церков Московського патріархату до ПЦУ. Фото з фейсбук-сторінки Михайла Жаровського

Він висловив бажання поспілкуватися особисто, хоча журналістка пояснила, що наразі перебуває у Харківській області і не має такої можливості. 

Журналістка запитала його у месенджері, як він ставиться до переходу громад із УПЦ (МП) до ПЦУ та до війни росії проти Україні. І чи не планує його церква перейти до ПЦУ.

У месенджері Жаровський написав, що не відповідатиме на наші запитання, «зважаючи на заклик нашого Президента Володимира Зеленського не розпалювати в українському суспільстві ворожнечу на релігійному ґрунті».

– Я залюбки відповім на всі Ваші запитання, якщо вони стосуватимуться парафіян нашого храму, котрі сьогодні боронять Вітчизну зі зброєю в руках, – написав Михайло Жаровський.

Храм УПЦ (МП) Всіх Волинських Святих у Рівному. Фото з фейсбук-сторінки Михайла Жаровського

Жаровський сказав, що може розповісти про гуманітарну місію церкви – облаштоване в церкві укриття, двері якого цілодобово відкриті без винятку для всіх мешканців мікрорайону Північного. 

– Можу прозвітувати про діяльність волонтерського штабу Рівненської єпархії УПЦ, який розміщується на на базі храму Всіх Волинських Святих.

– Та багато про що можна розказати, але я готовий сьогодні говорити лише про те, що нас, усіх українців, об'єднує довкола однієї мети – перемоги над окупантом. Миру Вам і всім нам. Слава Україні! Благослови нас усіх, Господи, – додав Михайло Жаровський.

Раніше пресслужба УПЦ опублікувала звернення митрополита московського патріархату в Україні Онуфрія, який закликав Володимира Путіна негайно припинити «братовбивчу війну, яка не має виправдання ні у Бога, ні у людей».

Законопроєкт про заборону діяльності УПЦ (МП) в Україні

На сайті Верховної ради опублікували законопроєкт «Про заборону Московського патріархату на території України». Наразі він на опрацюванні у Комітеті з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Ініціаторка законопроєкту Оксана Савчук запропонувала заборонити в Україні діяльність Московського патріархату – Російської православної церкви та релігійних організацій, які є частиною Російської православної церкви, в тому числі Української православної церкви.

За законопроєктом, у релігійних громад, монастирів і духовних навчальних закладів Московського патріархату буде два тижні, відколи закон набуде чинності, щоб перейти до ПЦУ.

Якщо вони цього не зроблять, їхню діяльність заборонять, а майно націоналізують.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте