Які є доступні виплати для переселенців на Рівненщині та як їх оформити

Розповідаємо про різні види виплат, які можуть отримати внутрішньо переміщені на Рівненщині
Джерело
Четверта влада

У цьому матеріалі ми зібрали всі види грошової допомоги для переселенців – як від України, так і від міжнародних організацій. Також описуємо нюанси отримання цієї допомоги саме на Рівненщині.

Дві тисячі від держави

Станом на травень уряд пропонує переселенцям дві тисячі гривень на місяць на дорослу людину та три тисячі – на дитину чи людину з інвалідністю.

Ці гроші можуть отримати люди, які переїхали з окупованих чи оточених територій а також місць, де ведуться бойові дії.

Також на щомісячну допомогу можуть подаватися люди, чиє житло зруйноване і які подали заявку на відшкодування через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.

Перелік областей і громад, які вважаються окупованими чи в зоні бойових дій, наразі такий, але він може змінюватися залежно від ситуації на фронті.

Щоб отримати виплати, спершу переселенці мають оформити статус переселенця й отримати про це довідку.

Однак подати документи на статус і на виплати можна одночасно.

Саме так зробила переселенка Вікторія. Вона звернулася в Управління праці та соцзахисту Рівненської міськради, щоб оформити статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та щомісячні виплати.

Дівчина розповіла, які документи треба мати для оформлення довідок для отримання статусу ВПО. Фото з фейсбук-сторінки Вікторії.

Каже, що прийшла спонтанно лише з паспортом-карткою. Її попросили взяти у паспортному столі витяг про місце реєстрації.

– Я повернулася в управління з оформленим витягом до ID-картки, де вказана прописка. Жінка, яка оформлювала ВПО, у всьому допомагала та була дуже привітною.

– Довідка була готова за 8-9 днів, проте я забула її забрати вчасно. Виявилося, що поки не забереш її зі ЦНАПу, виплат не буде, – розповідає жінка.

Щоб отримати довідки треба мати паспорт (книжечку або картку з витягом про реєстрацію) та ідентифікаційний код.

Також потрібно мати банківську картку, на яку будуть нараховуватися виплати. Номер картки треба вказати при заповненні бланків. Вікторія каже, що мала картку для виплат, тому нову не оформлювала.

Переселенка Ольга (ім'я змінено на прохання героїні, – авт.) оформлювала документи у сільраді на Рівненщині. Мала паспорт, ідентифікаційний код та довідку про статус ВПО.

У заяві вказала дані цих документів та номер карти для нарахування виплат.

Переселенка з Чернігова Катерина розповідає, що статус ВПО оформлювала ще в Тернопільській області, де жила протягом першого місяця війни.

А документи на виплати подавала вже У Рівненському центрі адмінпослуг.

– Поїхали в ЦНАП, заповнили бланки, віддали свої довідки ВПО, які нам видавали на Тернопільщині. Від руки написала заяву з проханням змінити місце проживання у довідці ВПО у зв’язку з переїздом, – каже Катерина.

При собі її родина мала паспорти та свідоцтво про народження дитини. Також Катерина оформила звичайну карту для виплат та додала її реквізити у бланк.

– У чоловіка був паспорт не книжка, а картка, то треба була ще виписка про реєстрацію. Він просто роздрукував з Дії, – розповідає переселенка.

Катерина розповідає, що працівники рівненського ЦНАПу одразу роблять заявки на виплати від Організації об’єднаних націй переселенцям, які оформлюють собі статус.

– Мої родичі оформлювали ВПО і заяву на виплати саме в Рівному. Їм зробили самі працівники ЦНАПу заяву на виплати від ООН, і вже вони отримали по 2200 гривень на людину, – розповідає Катерина.

Переселенка Яна живе на у селі Колоденка біля Рівного. 22 березня вона поїхала до Рівного у ЦНАП.

Яна, яка приїхала з Маріуполя, розповідає, як оформлювала статус ВПО та виплати. Фото з фейсбук-сторінки Яни.

– Там зробили копії всіх моїх документів, записали щось в таблиці, спитали, за якою я живу адресою і чи потрібна мені довідка ВПО. Сказали, що протягом тижня довідка буде готова. Минув тиждень – я почала телефонувати. Сказали почекати, довідка не готова. Попросили набрати ще за два-три дні, – розповідає жінка.

Коли вона знову приїхала у ЦНАП, виявилось, що Колоденка належить до Корнинської громади і що тепер треба їхати туди.

– В ЦНАПі у Рівному я розплакалась. Мені було незрозуміло, навіщо в мене приймали документи 22 березня. І ті, хто їх приймав, знали, що ми приїхали з Колоденки. Чому я витратила більше тижня часу на очікування та чому на гарячій лінії одразу не повідомили про це, – ділиться Яна.

Каже, що в Корнині на неї вже чекали. З документів знадобилися паспорти та код.

– Спершу не хотіли оформлювати дітей як ВПО. Бо на них не було довідки з місця реєстрації з Маріуполя. Я телефонувала на гарячу лінію в міграційну службу. І вже коли реєстратору перетелефонували з міграційної служби, він прийняв заяви і на дітей. Нам видали довідки 14 квітня, – розповідає жінка.

Як отримала довідку, написала заяву на виплати.

– З документів треба були паспорт, код, свідоцтво про народження та довідка ВПО. І ще довідка з банку з ІВАN. Але цю довідку можна було взяти в приват-24, – розповідає переселенка.

Оформити статус внутрішньо переміщеної особи та виплати знову можна у додатку «Дія». 

Переселенцям потрібно підтвердити свою геолокацію. Скрин з додатку «Дія».

Щоб це зробити, треба вказати своє точне місцеперебування та поділитися геолокацією.

Переселенець може обрати вид допомоги, якої потребує на місці – лікування, одяг, житлові потреби або продуктові набори, робота та навчання.

Щоб отримати виплати через «Дію», треба мати картку Єпідтримка, яку можна оформити через цей самий додаток.

Допомога від Організації об’єднаних націй та Дитячого фонду ООН (UNICEF)

Від ООН переселенці можуть отримати по 2200 гривень на людину протягом трьох місяців, але не більше трьох людей з родини.

За виплатами від ООН особисто звертатися не потрібно. Їх нараховують автоматично, на підставі Єдиної інформаційної бази даних про ВПО. 

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, перевіривши дані окремого переселенця, надсилає йому на телефон повідомлення про прийняте рішення.

Переселенка Яна розповідає, що про виплати від ООН їй сказали, що її сім'я не може претендувати, бо зареєстрована у Корнинській громаді. 

– Якби ми жили у Рівному або Квасилові, ми б отримували допомогу від ООН. Бо домовленість є тільки на Рівне і Квасилів. На інші громади домовленість не розповсюджується, – пояснює жінка.

– Я не скаржусь, але мені не дуже зрозуміло – я живу від Рівного на відстані 2,5 км. І ця відстань вирішує, чи отримаємо ми з дітьми допомогу від ООН. Для розуміння – наш будинок з усім майном повністю зруйнований. Це дуже несправедливо, – каже жінка.

Як пояснюють у Рівненському ЦНАПі, домовленість про виплати від ООН була на рівні керівництва обласної воєнної адміністрації.

– Ця допомога автоматично призначається. Наприклад, у Вінниці були QR-коди і потрібно було заповняти інформацію на сайті. У нас вирішили, що допомога буде надаватися автоматично. В подальшому обіцяли, що мають домовитися про всю область. На сьогоднішній день – тільки Рівне та Квасилів. Але ЦНАП цим не займався, – розповідають у Центрі адмінпослуг.

Виплати від Дитячого фонду ООН (UNICEF) можуть отримати:

  • сім’ї з трьома і більше неповнолітніми дітьми, з яких принаймні одна дитина не досягла двох років;
  • сім’ї з двома або більше дітьми, де одна дитина має інвалідність.

Йдеться про 2200 гривень на місяць на кожного члена сім’ї протягом трьох місяців, але не більше п’ятьох людей.

Родина отримає одноразову виплату за три місяці на вказаний банківський рахунок чи дебетову картку протягом чотирьох тижнів з моменту подання заявки.

Для отримання допомоги від UNICEF треба подати заявку на сайті.

Переселенці, які не отримували виплат від ООН чи іншої міжнародної організації, можуть звернутися по допомогу до Норвезької ради у справах біженців (NRC).

Щоб отримати допомогу від NRC, треба реєструватися через месенджер WhatsApp. Тут описано, як реєструватися, а тут є відповіді на поширені запитання

Норвезька рада у справах біженців не розголошує суму грошової допомоги і критерії відбору людей, яким її надасть.

Вказано, що допомогу отримають «найбільш вразливі категорії з-поміж зареєстрованих».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу».

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте