«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Melnyk
блогер, дослідник українського національно-визвольного руху

Що можна знайти в архівах КГБ?

Зазвичай в архівах КГБ люди шукають відомості про своїх зрепресованих або зниклих родичів. Наявний масив архівних документів дає змогу з’ясувати долі багатьох людей. Хоча, звісно ж, не всіх. Водночас в архівах можна знайти й інші цікаві матеріали. У цій статті йтиметься про знахідки, що трапляються в архівно-кримінальних справах.

Передусім варто нагадати, що архіви КГБ (та його попередників ЧК-ГПУ-ОГПУ-НКВД-НКГБ-МГБ-МВД) відкрито в Україні від 21 травня 2015 року завдяки Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».

Відтоді кожен має право на вільний доступ до архівної інформації репресивних органів. Дозволено виготовляти копії цієї архівної інформації, якщо це не загрожує стану документів. Самостійне виготовлення копій, зокрема, за допомогою власного технічного засобу (напр., фотокамери), є безоплатним.

Архівно-кримінальна справа містить як обов’язкові документи розслідування (протокол затримання, постанови на арешт та обрання запобіжного заходу, анкету заарештованця, протоколи допитів та зводин, постанову про звинувачення, звинувальний висновок, різноманітні довідки, протокол судового засідання, вирок або постанову позасудового органу тощо), так й інші матеріали, що з певних причин потрапили до неї.

Це – речові докази, особисті документи, світлини тощо. Зазвичай їх укладено до паперових пакетів або конвертів, які підшито до архівно-кримінальної справи. Трапляється, що ці пакети вже порожні, себто їхній вміст знищено або кудись забрано.

У таких пакетах (конвертах) часто зберігають речові докази в архівно-кримінальних справах

Які ж матеріали можна знайти в архівних справах?

Наведу лише деякі, які знайшов я.

В архівно-кримінальній справі щодо Войтовича Володимира Пилиповича, 1917 р.н., уродженця с.Тучин Гощанського району Рівненської області (підстава: УСБУ в Житомирській області, №9321оф) зберігано:

присягу вояка Української Повстанчої Армії;

конспект лекцій з політичної освіти, що його вів Войтович В.П.;

часопис «До зброї»;

часопис «Ідея і чин»;

брошуру «За що бореться Українська Повстанча Армія (УПА)?»;

газету «За самостійну Україну».

У цій же справі (№ 9321оф) зберігано квиток «На бойовий фонд ОУН», що містить слова з вірша Олександра Олеся:

Покинь, мій синочку, ридати,

Хай сліз твоїх ворог не п’є:

Почуєм ми рідні гармати,

Угледім ми військо своє!

В архівно-кримінальній справі щодо Німковича Антона Адамовича, 1916 р.н., уродженця с.Тучин (підстава: УСБУ в Рівненській області, № 4179) зберігано світлину, на якій засвітлиновано автомат ППШ та пістолет «Наган», що їх виявили у Німковича А.А. під час затримування:

В архівно-кримінальній справі щодо Колюхова Леоніда Георгійовича, 1900 р.н., уродженця м.Рівне, мешканця с. Тучин (підстава: УСБУ в Рівненській області, П-5752) зберігано:

книжку «Чому я ворог большевицької влади»;

часопис «Волинь»;

дві листівки, написані ручним способом.

В архівно-кримінальній справі щодо Трохимчука Івана Андрійовича, 1901 р.н., уродженця с.Тучин (підстава: УСБУ в Рівненській області, № 2454) зберігано кілька посвідок періоду німецької окупації за підписом Голови Районної Управи в Тучині, зокрема, посвідку на ім’я Дем’янюка Сергія:

В архівно-кримінальній справі щодо Струка Олексія Лукашовича, 1917 р.н., уродженця с.Тучин (підстава: УСБУ в Рівненській області, П-14334) зберігано плакати-портрети члена ОУН Василя Біласа, голови ОУН Євгена Коновальця, члена ОУН Володимира Старика, Головного Отамана військ Української Народної Республіки Симона Петлюри:

В архівно-кримінальній справі щодо Устименка Григорія Степановича, 1931 р.н., уродженця с.Тучин (підстава: УСБУ в Рівненській області, П-13233) зберігано листівку ОУН, що закликає українських селян-колгоспників боротися за Українську Самостійну Соборну Державу і знищення російсько-большевицьких гнобителів:

В архівно-кримінальній справі щодо Киркевич Галини Павлівни, 1925 р.н., уродженки с.Річиця (підстава: УСБУ в Рівненській області, П-6930) зберігано книжку «Мала історія України», автором якої є Іван Крип’якевич:

Поза тим, подекуди в архівно-кримінальних справах зберігано світлини. Найчастіше – учасників українського національно-визвольного руху, яких розшукували радянські репресивні органи, хоча трапляються й інші – сімейні, весільні, компанійські тощо.

У груповій архівно-кримінальній справі П-7624, яку зберігано в УСБУ в Рівненській області, є така світлина:

Як свідчить напис на звороті, на ній засвітлиновано мешканців с. Гориньград-1 Рівненського району, що належали до ОУН. Їх позначено цифрами: 1 – Климчук Ярослав, 2 – Музичук Тихін, 3 – Сачук Володимир, 4 – Вітрук Микола, 5 – Чалюк Іван, 6 – Тишкун Микола.

В архівно-кримінальній справі П-8602, яку зберігано в УСБУ в Рівненській області, є світлина десь 1940-го чи 1941-го року, на якій засвітлиновано хлопців, що належали до УПА: (зліва направо) стоять – Ярмольчук Дмитро Трохимович, Оверчук Василь Костянтинович; сидять – Ярмольчук Петро Михайлович, Джум Володимир Никифорович:

На звороті світлини напис: «В пам’ять нашої дружби».

Ось такі знахідки. І це лише в кількох архівно-кримінальних справах. Хтозна скільки ще цікавих речей зберігають архіви!

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте