Чому Гончарук пішов у відставку і хто прийшов натомість: голосування та аргументи нардепів Рівненщини

Олексій Гончарук був прем'єр-міністром України із липня 2019-го року
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Офіс ефективного регулювання

В Україні новий Уряд. Відставку прем'єр-міністра Олексія Гончарука 4 березня підтримали 353 народні депутати. Єдину кандидатуру нового прем'єра Дениса Шмигаля підтримав 291 нардеп. 

«Четверта влада» звернулись за коментарями до народних депутатів, обраних до парламенту від Рівненщини, щоб дізнатися, чим їм не подобалась робота уряду Гончарука.

Розіслали свої запитання ми усім дев'ятьом депутатам та депутаткам регіону. У таблиці нижче можна побачити, як вони голосували за відставку прем'єр-міністра.

Прізвище, ім'я Фракція, група Голосування
Аліксійчук Олександр «Слуга народу» За
Соломчук Дмитро «Слуга народу» За
Ковальчук Олександр «Слуга народу» За
Салійчук Олександр «Слуга народу» За
Литвиненко Сергій «Слуга народу» За
М'ялик Віктор «За майбутнє» За
Бобровська Соломія «Голос» Утрималася
Зінкевич Яна «Європейська Солідарність» Утрималася
Іванісов Роман Позафракційний За

Відповіді ми отримали від Олександра Аліксійчука, Дмитра Соломчука, Соломії Бобровської та Романа Іванісова (Іванісов знову спілкується з журналістами після тривалої мовчанки, хоч на попердні запитання щодо своєї біографії так і не відповів). Сергій Литвиненко пообіцяв, що відповість, але на час публікації ми відповіді не отримали.

Некорумпований та неолігархічний

Таким на думку нардепа «Слуги народу» Олександра Аліксійчука був уряд Гончарука. Олександр каже, що цей уряд є за що критикувати, але є і багато позитивних моментів та змін, який він розпочав.

Олександр Аліксійчук сподівається, що такий Уряд, який був під головуванням Гончарука, буде не останнім. Фото з фейбсуку Ірини Гобти

– Це, як не мене, був перший неолігархічний та некорумпований уряд в історії країни. Сподіваюсь – не останній. Однак можна зрозуміти і людей, які хочуть швидких змін та результатів, хочуть відчути покращення добробуту у власних оселях, а це не можна забезпечити так швидко. Очевидно, прем’єр не відчув в собі сили для подальшої роботи, яка потребує значних зусиль та практично цілодобової роботи, тому написав заяву про відставку.

Однопартієць Олександра Аліксійчука Дмитро Соломчук каже, що уряд зробив багато корисного, але не виконав запланованого: не здешевіли платіжки, не всі зроблені кроки для розвитку бізнесу, інвестицій.

Народна депутатка від партії та фракції «Голос» Соломія Бобровська каже, що уряд Гончарука її партія не обирала, а тому не відповідальна за нього.

– Стосовно критичного ставлення до уряду – то до деяких міністрів воно дуже критичне. Ми, наприклад, уже другий тиждень говоримо про провалену комунікацію стосовно коронавірусу, а також про провалену медреформу.

Позафракційний Роман Іванісов каже, що, призначивши новий уряд у серпні 2019-го, депутати надавали величезний кредит довіри передовсім для боротьби з корупцією.

Роман Іванісов, обираючи уряд Гончарука, сподівався, що у міністерствах нарешті почнуть дійсно дбати про людей і прислухатися до їхньої думки. Фото із фейсбуку Слуга народу - Іванісов Роман - Округ 153

– Уряд Олексія Гончарука був першим, який прийшов розгрібати «авгієві конюшні» після попередників. Як мінімум, члени уряду Олексія Гончарука не крали з бюджету, не брали участі у тіньових схемах та не займалися популізмом, а констатували реальний стан речей. І за це їм велика вдячність, – каже Роман Іванісов.

– На місцевому рівні люди проходили «сім кіл пекла», але з різних причин (чи то корумповані структури, чи байдужість або халатність чиновників), а їхні проблеми не вирішувалися. Тож я, сподіваючись на зацікавлення урядовців у результаті, звертався і до прем’єр-міністра, і до членів Кабміну.

– Утім діалогу не було: на факти порушень прав людей на місцях я отримував від очільників профільних міністерств і служб самі відписки з обґрунтуванням «це не входить до переліку наших повноважень»,– розповідає нардеп.

За приклад Роман Іванісов наводить шкідливу діяльність підприємства «Колор С.І.М.», що працює у селищі Клевань. Народний депутат каже, що отримав безліч скарг від місцевих жителів щодо роботи фірми.

– Питання стосується здоров’я й, навіть, життя людей. Проте, вже кілька місяців я не можу домогтися перевірки Державною екоінспекцією: то питання не їхнє, то відсутня матеріально-технічна база для проведення, то ще щось.

– Також є питання по головному лісівнику Рівненщини Віталію Суховичу: є колективні звернення від громадян з приводу його незаконної, м’яко кажучи, діяльності, є суспільний резонанс стосовно його особи.

– Ваше видання теж неодноразово писало про спосіб життя цього посадовця, який геть не відповідає задекларованим доходам. Утім належної реакції від уряду щодо перебування на посаді чиновника я не отримав.

– Ще одне питання по проєкту Перспективного плану. Спочатку думку жителів населених пунктів не врахували в окремих випадках на районному рівні, потім – під час його затвердження – на обласному рівні. Остання інстанція – Кабмін. Отримую відповідь – це в повноваженнях обласної влади. Хіба це нормально? Так не повинно бути.

У Романа Іванісова складається враження, що система виконавчої влади – суцільна кругова порука.

Чому відставка

В оточенні Гончарука кажуть, що його звільнили через ротації у ПАТ «Центренерго», пише «Українська правда». Основними видами діяльності ПАТ «Центренерго» є виробництво електричної енергії, що постачається в оптовий ринок електричної енергії України та виробництво теплової енергії. 

26 лютого Гончарук повідомив, що Кабінет міністрів ухвалив рішення про заміну керівництва компанії «Центренерго» і трьох обленерго, які готують до приватизації.

Після цього один із членів наглядової ради монополіста звернувся до Окружного адмінсуду столиці. У позові він вказав, що повноваження змінювати гендиректора «Центренерго» і дирекцію належать виключно наглядовій раді, а не Кабміну. ОАСК погодився з його доводами і заборонив Фонду держмайна змінювати членів дирекції «Центренерго», зокрема в.о. гендиректора компанії Володимира Потапенка.

Наразі діяльність «Центренерго» і його менеджменту пов’язують із олігархом Ігорем Коломойським, за інформацією «Української правди».

«Інтерфакс-Україна» пише, що позови в ОАСК могли подати Михайло Горбань або Михайло Столітній – обидва працювали в націоналізованому ПриватБанку юрисконсультами.

Підприємства групи «Приват» Коломойського почали співпрацю з державним «Центренерго», купуючи у нього дешеву електроенергію і продаючи йому дороге вугілля.

У своєму виступі з трибуни Верховної Ради Олексій Гончарук сказав, що приклад «Центренерго» – це приклад боротьби з корупцією.

– У вересні журналісти запитали мене про боротьбу з корупцією і навели приклад «Центренерго». Я пообіцяв, що до кінця опалювального сезону ми вирішимо це питання — і ми це зробили. Рішення по цій компанії вже ухвалено. Разом із цим — ми змінили менеджмент ще в десятках інших державних компаній, які роками були корупційними годівницями (ОПЗ, Енергоатом, Артемсіль і т.д.). Незважаючи на статуси і прізвища. Правила однакові для всіх.

Окрім цього, колишній прем'єр вважає, що півроку – короткий термін для оцінки діяльності уряду.

– Ми перекрили багато тіньових схем, тому за останні місяці на нас вилилося тонни бруду у ЗМІ… Я дуже оптимістичний щодо нашого майбутнього. У нас дуже хороший президент. Я за час роботи з ним жодного разу не отримав незаконної команди… Тому я не маю сумнівів, що курс збережеться, – сказав колишній прем'єр.

Головний редактор антикорупційного інтернет-видання «Наші гроші» Олекса Шалайський відмітив, що в період головування Гончарука, корупції в вищих ешелонах влади стало суттєво менше. Про це він написав на своєму фейсбуку

–  Нових схем не помічено, кілька старих схем скручено, кілька зафіксованих корупційних діянь після розголосу були зупинені на самому початку. Дійшло до того, що ми знаємо кілька історій, коли корупційна маржа, яка розчіпляється на кількох чиновників, розчіплялась без врахування долі міністра. Це означає, що на середньому і нижньому рівні все лишається майже як і було. І це означає, що судово-правохоронна система, ну далі самі знаєте...

– Я розумію, що короткий період ще не є визначальним. І, скажімо, перша новина зі словом «Порошенко» з'явилась на «Наших грошах» лише у січні 2015-го. Але саме зважаючи на можливу зміну уряду – вирішив це зафіксувати, – пише журналіст.

Новий прем'єр – людина Ахметова

Відправивши у відставку Олексія Гончарука, єдину кандидатуру нового прем'єра Дениса Шмигаля підтримав 291 нардеп.

44-річний Денис Шмигаль – корінний львів'янин. Він закінчив Львівську політехніку за спеціальністю менеджмент машинобудування, інженер-економіст. Кандидат економічних наук, за інформацією «Української правди».

З початку 2000-х по 2009-й рік працював на керівних посадах на підприємствах Львова. По тому перейшов на державну службу до Львівської обласної державної адміністрації.

Дениса Шмигаля ЗМІ називали людиною Ріната Ахметова. Фото із фесбуку Мінрегіону

2015-2017 роки – генеральний директор‚ член Наглядової ради компанії найбільшого продовольчого рітейлера Львівщини компанії «Львівхолод». Після «Львівхолоду» впродовж двох років працював на керівних посадах у ДТЕК Західенерго, був директором Бурштинської ТЕС. Це єдина електростанція в країні, яка може експортувати українську електроенергію за кордон.

Підприємство розташоване на Івано-Франківщині та входить до холдингу Ріната Ахметова. Саме через роботу в топменеджменті компанії Шмигаля у ЗМІ неодноразово називали людиною Ахметова.

Він же стверджує, що пройшов на посаду в компанію через відкритий конкурс, а самого олігарха бачив лише по телевізору. Працюючи в ДТЕК, у 2018-му Денис Шмигаль заробив близько 3,5 мільйона гривень.

Після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського Шмигаль був одним із претендентів на посаду голови Львівської ОДА, але став губернатором Івано-Франківської.

Представляючи Шмигаля, Зеленський характеризував нового губернатора як «дуже потужного менеджера». Та навіть пожартував, що заздрить Івано-Франківщині.

До нового уряду також входять:

  • Віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров;
  • Віцепрем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков;
  • Віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко;
  • Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов;
  • Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков;
  • Міністр інфраструктури Владислав Криклій;
  • Міністр охорони здоров’я Ілля Ємець;
  • Міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт;
  • Міністр у справах ветеранів Сергій Бессараб;
  • Міністр юстиції Денис Малюська;
  • Міністр Кабінету міністрів Олег Немчінов;
  • Міністр соціальної політики Марина Лазебна;
  • Міністр фінансів Ігор Уманський;
  • Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба;
  • Міністр оборони Андрій Таран.

Народний депутат Олександр Аліксійчук вважає Дениса Шмигаля професіоналом.

– Професіонал та менеджер, який довів свій професіоналізм на попередніх посадах, в тому числі на державній службі. Вірю, що разом з урядом та депутатським корпусом постарається зробити ті зміни, які так очікує наше суспільство.

Нардеп Дмитро Соломчук найперше очікує від нового Уряду «швидких та якісних дій».

– Яких саме «швидких та якісних дій» чекаєте? Що буде найпершим? – журналістка.

– Медична реформа, зниження зарплат міністрам та членам наглядових рад, інвестиційний клімат, пенсії, тарифи – мають бути першими кроками, – вважає Дмитро Соломчук.

Роман Іванісов від новообраного прем’єра очікує, в першу чергу, конструктивного діалогу, а не відписок.

– Хочу побачити реальне бажання допомогти людям покращити якість їхнього життя. Це стосується роботи у різних сферах, починаючи від медицини, освіти, і закінчуючи правоохоронними органами.

Соломія Бобровська разом із фракцією «Голос» не голосували за нового прем'єра та залишили засідання Верховної Ради. Фото з фейсбуку Соломії Бобровської

– Стосовно нового уряду – то фракція «Голос» залишила засідання, бо це – фарс, оскільки люди, яких пропонують призначати міністрами пов'язані з державою-агресором та компаніями Януковича молодшого, а також брали участь у масштабних фінансових схемах, виводячи гроші з держави, – вважає народна депутатка.

Голосування народних депутатів з Рівненщини за нового прем'єр-міністра можна переглянути в таблиці.

Прізвище, ім'я Партія, група Голосування
Аліксійчук Олександр «Слуга народу» За
Соломчук Дмитро «Слуга народу» За
Ковальчук Олександр «Слуга народу» За
Салійчук Олександр «Слуга народу» За
Литвиненко Сергій «Слуга народу» За
М'ялик Віктор «За майбутнє» За
Бобровська Соломія «Голос» Утрималася
Зінкевич Яна «Європейська Солідарність» Проти
Іванісов Роман Позафракційний За

Більше про нового голову уряду та новий Кабінет Міністрів можна прочитати тут.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте