Де найчастіше заражаються: про що свідчать 1500 випадків суперпоширення коронавірусної хвороби

За дослідженням Лондонської школи гігієни та тропічної медицини у церквах суперпоширення коронавірусної інфекції відбувається частіше ніж у ресторанах
Джерело
Ілюстраційне фото «Четверта влада», архів

Пам'ятаєте, як на початку карантину навесні уряд намагався забороняти українцям гуляти в парках, ходити по вулиці більш ніж удвох, вигулювати собаку більш ніж одній людині? Тоді на Рівненщині було трохи більше 20 зафіксованих хворих людей (на ранок 19-го листопада – 26 тисяч 442 хворих).

За понад пів року, що минули відтоді, вчені багато досліджували природу поширення коронавірусу. Їхні знахідки свідчать про те, що шанси заразитися на вулиці значно менші, ніж у приміщенні. А випадків суперпоширення хвороби – коли один хворих інфікує значно більше людей, ніж в середньому – на вулиці ще не було.

Пропонуємо ознайомитися з матеріалом журналіста Глобальної мережі журналістів-розслідувачів Роуена Філпа. В оригінальній версії цей текст англійською. Ми його переклали і пропонуємо почитати українською.

Події-суперпоширення – це головні рушії пандемії коронавірусної хвороби. Такий висновок наразі наймасштабнішого у світі дослідження з відстеження контактів хворих. Дослідження провели в Південній Індії. Суперпоширенням називають одночасну передачу вірусу від однієї людини до значно більшої кількості людей, ніж буває в середньому.

У дослідженні взяли участь 575 тисяч людей, які контактували з майже 85 тисячами хворих на коронавірусну інфекцію в індійських штатах Таміл Наду та Андра Прадеш.

Вчені виявили, що 71% хворих на коронавірус людей не заразили нікого, з ким контактували, зате 8% хворих заразили 60% інших при контакті.

Подібні висновки зробили й дослідники в Гонконзі та Ізраїлі: 70-80% випадків передачі хвороби відбувається від 10-20% хворих. 

Скриншот інтерактивної карти Лондонської школи гігієни та тропічної медицини: 1500 випадків суперпоширення COVID-19

Доцент епідеміології, доктор Стефан Барал з університету Джонса Гопкінса, де ведуть найвідоміший у світі лічильник коронавірусної хвороби, каже: «Хоч треба ще дослідувати соціально-економічні умови розповсюдження хвороби, але непропорційна велика вага випадків суперпоширення очевидна в цій пандемії».

«Згідно з дослідженням в Індії, левову частку заражень передає невелика кількість людей. Я б хотів, аби журналісти ставити питання: “Де відбувся спалах? Хто захворів і що було зроблено, щоб цей спалах послабити?”», – каже Стефан Барал.  

Вже є достатньо інформації, щоб журналісти зосередилися на найбільш ризикованих подіях та почали ставити під сумнів рішення урядів, які, ймовірно, призведуть до нових спалахів хвороби.

Наприклад, похолодання слабо корелює з ризиком заразитися, однак реакція людей на погоду – збиратися у теплих приміщеннях – суттєво впливає на розповсюдження хвороби.

Заходи у приміщеннях значно ризикованіші, ніж масові зібрання просто неба, за винятком випадків, коли на вулиці люди тісно юрмляться, як, наприклад, на базарі.

Дослідники Технологічного інституту Джорджії (США) створили статистичний Інструмент оцінки ризиків розповсюдження COVID-19 на заходах.

Цей інструмент, залежно від кількості учасників заходу та поточного рівня захворюваності, визначає шанси, що на заході буде хоча б одна хвора на коронавірус людина.

З допомогою цього інструмента порахували, що на передвиборчому мітингу Трампа в Мейконі в штаті Джорджія з імовірністю 98% будуть хворі на коронавірус.

Лондонська школа гігієни та тропічної медицини (LSHTM) створила інтерактивний інструмент з відкритим початковим кодом для дослідження заходів, де захворіли п’ять та більше людей.

Дослідники оприлюднили базу даних про 1500 таких випадків суперпоширення коронавірусу. В інструменті є інтерактивні мапи із часовою шкалою. На мапах зафіксовані зараження під час найрізноманітніших подій: від церковних зібрань у Сінгапурі до турніру з бриджу у США. Мапа зосереджена передовсім на територіях, де зафіксовані такі випадки. Наприклад, 24 людини захворіли під час обіду в клубі любителів мотосанчат у Канаді, 30 – на репетиції хору в Каталонії.

Автори наголошують, що ці 1500 випадків – невелика частина прикладів суперпоширення хвороби, і продовжують шукати ще приклади для поповнення бази даних. Але й цього достатньо для певних висновків.

Найбільше захворювань відбувається в місцях скупчення людей, перш за все у приміщеннях:

  • у тюрмах (27,1%),
  • домах для літніх людей (16,9%),
  • реабілітаційних центрах (15,1%),
  • на м'ясокомбінатах (10,5%),
  • в лікарнях (8,9%),
  • у церквах (7,6%),
  • серед глядачів спортивних заходів (4%),
  • на кораблях (2,3%),
  • на ринках (1,6%),
  • під час споживання їжі (1,5%). 

«Ми намагаємося глибше дослідити, які умови можуть бути пов’язані з розповсюдженням коронавірусної інфекції та як запобігти новим зараженням», – каже Гвен Найт, дослідник Лондонської школи гігієни та тропічної медицини.

Скриншот: приклад із бази даних LSHTM про випадки суперпоширення коронавірусної хвороби

Ось декілька висновків із бази даних про суперпоширення коронавірусної інфекції: 

  • Приблизно 200 тисяч людей захворіли внаслідок 1500 зафіксованих наразі випадків суперпоширення хвороби.
  • Практично всі випадки суперпоширення відбуваються у приміщенні (жоден із 1500 випадків суперпоширення не відбувся власне під час заходу просто неба – все це були заходи або суто в приміщення, або змішані – і на вулиці і в приміщенні).
  • Випадки суперпоширення зафіксовані в ресторанах, на кораблях, на репетиціях хору, у церквах, але жодного – в кінотеатрі чи бібліотеці.
  • Більшість випадків суперпоширення пов’язані з сезоном поширення ГРВІ, решта – з дуже спекотною погодою.
  • Більшість випадків суперпоширення на виробництві відбувалися на робочих місцях біля холодильників чи морозильних камер – звідси непропорційно велика кількість заражень на м’ясокомбінатах. 

Ще одна база даних, створена на основі дослідження LSHTM, показує, як інфіковані протягом одного заходу люди потім передавали хворобу далі на інших масових заходах. 

В рамках індійського дослідження з відстеження контактів, яке провів Центр контролю захворювань у Нью-Делі, дослідники відстежили 78 людей, які сиділи в трьох найближчих до хворої людини рядах під час тривалих поїздок в автобусі чи поїзді.

Виявилося, що 79% з них заразилися під час такої поїздки. І тільки 1,6% людей, які дотримуються соціальної дистанції у приміщеннях, заразилися від уже хворої людини. 

До речі, дані цих досліджень відповідають інформації, яку нещодавно озвучив головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов:

– Значно збільшується ризик зараження під час перебування у погано провітрюваних приміщеннях та протягом тривалого часу. Адже концентрація вірусних частинок накопичується в повітрі.

Приблизно третина спалахів заражень, за даними, на як посилається Сафонов, відбувається в родині, ще чверть – у закладах, де люди перебувають довго і без маски. В українських реаліях це передовсім кафе.

Втім за висновками учених Лондонської школи гігієни та тропічної медицини, бари та кафе посідають останнє місце серед інших локацій суперпоширення коронавірусної хвороби.

На сайті Рівненської облдержадміністрації, разом із розповіддю Сафонова, оприлюднили зображення, як поширюється вірус, залежно від дій людини і їх тривалості. Судячи з цього зображення, хворим на коронавірус, щоб нікого не заразити, найбезпечніше мовчати. Або хоча би довго не співати.

Як поширюється вірус від зараженої людини: під час мовчання, розмови та співу. Фото зі сайту РОДА з посиланням на Elpais.com

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте