Небезпечний дим: що загрожує рівненчанам від паління листя і трави

Повітря з димом брудніше в 12 разів від норми для міста

Дим від спаленого листя не лише смердить, а й небезпечний для здоров'я
Джерело
«Четверта влада»

Кілька днів тому рівненські пожежники ліквідовували загорання сухих чагарників та очерету між Острогом та селом Вельбівно. Через масову пожежу, видимість на дорозі через це була низькою, що підвищує небезпеку для виникнення ДТП. А в місті, натомість, дим від спаленого листя.

Чому палити заборонено і небезпечно – у матеріалі «Четвертої влади».

За словами рятувальників, цього року вони ліквідовували вже більше сотні подібних пожеж. Кажуть, обійшлося без потерпілих. Однак, минулі роки були і загиблі. Фото із сайту ГУ ДСНС в Рівненській області

За подібні діяння передбачено складання адмінпротоколу за статтею 77-1 Кодексу України про Адміністративні правопорушення. 

Самовільне випалювання рослинності або її залишків. Штраф на громадян: 170-340 гривень. На посадових осіб: 850-1190.

Коли бачете, що хтось спалює листя чи траву, слід телефонувати 102.

Нині поліція розпочала перевірку за фактом паління сухих чагарників та очерету поблизу Острога. Дільничі визначають осіб, які причетні до підпалу. 

– Було чотири звернення від громадян, що там горить поле і так само були звернення від водіїв, що дим падає на проїжджу частину і дуже погана видимість, – розповідає речниця обласної поліції Ольга Ангелова

Як гасять пожежу чагарників у відео від рятувальників.

Спричиняють захворювання серця, судин та легенів

Попри адміністративну відповідальність та неприємний запах для оточуючих, подібні спалювання листя, чагарників, очерету ще й серйозно шкодять здоров'ю. Адже разом із димом в організм людини потрапляють токсичні речовини.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), близько 3,5 мільйонів людей у світі вмирають щороку через забруднення повітря всередині приміщень через використання плит та печей на деревному чи вугільному паливі для приготування їжі та опалення житла.

Ще 3,5 мільйони помирають внаслідок промислових викидів в атмосферне повітря. Разом – понад 7 мільйонів.

Згідно останніх даних ВООЗ рівень смертності від забруднення повітря в Україні найвищий в світі і складає 120 смертей на 100 тисяч населення. 

«При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється майже 9 кілограмів мікрочастинок диму: пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали та інші.

В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання, окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотрутніших для людини речовин».

Про це попереджає Департамент екології і природних ресурсів Запорізької ОДА.

Багато країн слідкує за шістьма основними забруднювачами повітря:

  • діоксиду сірки (SO2),
  • твердих часток (PM10),
  • дрібних твердих часток (PM2.5),
  • діоксиду азоту (NO2),
  • оксиду вуглецю (CO),
  • озону (O3)

Вираховують показник якості повітря для цих забруднюючих речовин.

З'ясувати показники забрудненості повітря за твердими частками і дрібними твердими частками (зважені частки) в побутових умовах можна приладом, який продається в магазині.

За словами експерта кліматичної та енергетичної політики, члена Громадської організації «Екодія» Олега Савіцького, подібні пристрої стали популярними в останні п'ять років. Найбільше користуються попитом у Китаї.

За словами Олега Савіцького, у містах, де більш забруднена територія тривалість життя на 6-7 років менша. Основа фото із Фейсбук сторінки

– В Китаї такі прилади продаються в кожному магазині побутової техніки і коштують 10-20 доларів, – розповідає Олег Савіцький. 

В Україні, в інтернет-магазинах він коштує орієнтовно 2 400 гривень.

Мова про прилад, який вимірює концентрацію твердих (до 10 мікрон) і дрібних твердих (до 2,5 мікрон) мікрочасток в повітрі. Його називають «PM детектор» або «Детектор Мікрочасток».

Концентрація забрудненості вимірюється в мікрограмах на кубічний метр. Пил до 2,5 мікрон вважається найбільш токсичним компонентом забрудненого повітря.

Частки до 2,5 мікрон мають здатність проникати через легеневі мембрани і вносити токсичні речовини безпосередньо в кровоносну систему.

– В цьому пилі можуть міститися важкі метали та інші токсичні сполуки які коли ми вдихаємо забрудненим повітрям і наші легені працюють як фільтр і все це осідає і потрапляє в тому числі і в кров, – говорить експерт.

– Це призводить до поступового отруєння і дуже серйозних наслідків для серцево-судинної системи для дихальної системи і впливає в цілому на весь організм.

Джерело: «Несплачений рахунок», звіт європейського Альянсу охорони здоров’я та довкілля (HEAL, 2013, переклад – Національний екологічний центр України)

ВООЗ у своїх нормативах від 2005 року рекомендувала прагнути до мінімально можливих концентрацій зважених часток.

Рекомендації ВООЗ наступні:

  • річні концентрації для часток розміром до 2,5 мкм не мають перевищувати 10 мкг/м3, а денні – до 25 мкг/м3;
  • для часток розміром 10 мкм – річні концентрації не більше 20 мкг/м3, денні – до 50 мкг/м3.

– В середньому в містах, де немає якихось несприятливих погодніх умов і не накопичується забруднення, то типова ситуація це 30-40 мікрограм дрібних зважених часток на метр кубічний. Через викиди автомобілів, які використовують дизельне пальне, – каже експерт. 

За словами експерта, паління листя може утворювати найнебезпечніші токсичні речовини для здоров'я людини. 

– Можуть створюватися різні сполуки в тому числі і канцерогенні сполуки, зокрема діоксин (найбільш токсична для людини речовина) також може утворюватися в невеликих кількостях при спаленні листя, – підтверджує Олег Савіцький.

У Рівному повітря брудніше в багато разів

У Рівному досліджувати проблему забруднення зваженими частками почала співзасновниця громадської ініціативи «Сад історій» Оксана Майборода. За її словами, увечері повітря брудніше ніж вдень.

На своїй сторінці у Фейсбук Оксана Майборода застерігала рівнян від провітрювання будинків та ранкових пробіжок. Адже саме тоді місцеві починають палити листя

– Ми прослідкували цю тенденцію і зрозуміли що в обідні години, коли листя не палять, немає таких показників, а вже ввечері коли починають палити листя воно починає зростати, – каже вона.

Виміри вулиці Приходька (неподалік Басів кута) о 20 годині 18 жовтня. 468 – це маса дрібних твердих часток до 2,5 мікронів, а 840 – маса всіх твердих мікрочасток в повітрі до 10 мікронів. Порівняно з повітрям, яке має бути в незабрудненому місті – перевищення в 12 разів (для більш точного значення потрібно вимірювати протягом року і визначити річну концентрацію). Фото Оксани Майбороди

– Ми вимірювали на вулиці Приходька, де було все там в диму і прилад показував сильне забруднення повітря часточками до 2,5 мікрон.

Заміри Оксани Майбороди вранці на проспекті Миру. Перевищення від норми за дрібними твердими частками для умовно чистого міста в 7 разів (для більш точного значення потрібно вимірювати протягом року і визначити річну концентрацію)

Оксана також розповідає, що подібна ситуація і в районі Басовго Кута та у центрі Рівного.

Рівненський обласний центр з гідрометеорології також поширює інформацію на своїй сторінці у Фейсбук про шкоду від спаленого листя.

Зокрема паління листя та бадилля призводить до хвороб дихальних шляхів та онкології. Працівники центру радять компостувати листя та бадилля.

Можна також переглянути на дослідження забрудненості повітря на 9 шкідливих речовин, яке минулого року проводили спеціалісти Рівненського обласного лабораторного центру.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте