«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Holub
Представниця ІМІ у Волинській області

Піар політиків на карантині: показова благодійність на Волині

Фотографуватися під час благодійних акцій мають звичку ті, хто має політичні цілі. На Волині тему коронавірусу й благодійності вже підхопили політики, щоб набрати собі бали для подальшого політичного життя. Однак піарних матеріалів із ознакою замовності на Волині поки небагато – 2,5% від загальної кількості новин про коронавірус.

Такі результати моніторингу Інституту масової інформації, який тривав 6-10 квітня 2020 року.  Під аналіз потрапили сайти Волинські новини, ВолиньPost, Волинь24, Район.in.ua, Перший.

Мета моніторингу: визначити кількість новин про коронавірус, проаналізувати кількість та якість заяв на тему коронавірусу від місцевих представників влади, бізнесу та громадського сектору, а також дослідити кількість піар-матеріалів/джинси у новинах про СOVID-19.

Джинси, або матеріалів із ознаками замовності, зазвичай найбільше перед виборами. Але в часи карантину політики не втрачають можливості сфотографуватися біля продуктових наборів чи закуплених медпрепаратів, щоб заробити собі позитивний імідж завдяки публікаціях у медіа.

Європейська солідарність в Луцьку роздає продуктові набори під час карантину з власною символікою і під фото. Фото з Волиньпост

Не завжди опубліковані PR-матеріали  оплачені, коли політика показують лише з позитивної сторони. Такі піарні матеріали зазвичай розсилають пресслужби, або ж політик має вплив на це видання.

Ще неоплачену джинсу можуть поставити на сайт, коли журналіст чи редактор симпатизує політику, хоча такого б немало бути, адже медійники мають бути незаангажованими. Джинса буває й комерційна, коли піаряться не політики, а компанії чи фірми на сайтах. Траплялися такі і в тематиці коронавірусу. 

В будь-якому разі, волинські онлайн-медіа почали більше писати про коронавірус. Так, у квітні  34,6 % матеріалів від загальної кількості проаналізованих новин стосувались теми  коронавірусу (COVID-19) . 

Загалом було промоніторено 1175 новин, а про коронавірус на промоніторених п’яти сайтах опублікували 407 новин.

У новинах волинські онлайн-медіа писали про нові підтверджені випадки захворювань на Covid-19, смертельні випадки, правила поховання, засудження жінки за поширення чуток про коронавірус, поширювали й заклики представників влади залишитися дома.

Було й чимало новин зі статистикою із посиланням на офіційні дані Міністерства охорони здоров'я України. Також  публікувалася статистика  від Волинської ОДА по кількості захворювань на COVID-19.

При цьому, найбільше коментували тему коронавірусу медичні працівники (23%), представники місцевої та обласної влади ( 21%), українські політики (5%),  місцеві громадські активісти (3%).

Як раніше писав ІМІ, з 23 березня Волинська облдержадміністрація визначила осіб, які коментуватимуть журналістам ситуацію щодо поширення коронавірусу в області.

У Волинській ОДА вирішили, що щодня на сайті Волинської ОДА та на їх сторінці у фейсбуці  до 11 години ранку буде з'являтися підтверджена інформація щодо ситуації з коронавірусом в області.

При цьому в стрічках публікувалися новини  про випадки захворювань СOVID -19 закордоном, правила карантину, а також про благодійну допомогу на Волині під час пандемії.

Політики та піар в час карантину

Народний депутат України Ігор Палиця активно коментував тему коронавірусу на сайті «Волинські новини». Також від  Благодійного фонду  Ігоря Палиці «Тільки разом» роздавали продуктові набори в часи карантину, згадуючи при цьому самого ж політика.

Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» роздає продуктові набори. Фото із сайту фонду. Про це також писали Волинські новини

Такий приклад  піарного матеріалу можна побачити на сайті «Волинські новини» – про те, що від Благодійного фонду Ігоря Палиці «Тільки разом!»  роздавали продуктові  набори лучанам.

Так, у  цьому тексті зазначено, що засновник фонду Ігор Палиця виділив 20 мільйонів гривень на боротьбу з поширенням коронавірусу. Однак не вказано, звідки ці гроші у нардепа Ігоря Палиці й куди надійшли. Інформація про 20 мільйонів поширилась у багатьох ЗМІ Волині, що лояльно ставляться до Палиці.

Продукти роздавали людям  в пакетах із логотипом фонду. Заступниця голови правління фонду «Тільки разом» Катерина Шкльода у новині зазначила: «Ігор Палиця вважає своїм обов’язком допомагати тим, хто опинився у життєвій скруті. Надто у такій ситуації, коли весь світ переживає пандемію коронавірусу. Але ми віримо, що все буде гаразд, головне – триматися разом й допомагати одне одному». 

Згодом на сайті «Волинські новини» з’явилася інформація з посилання на офіційний сайт фонду, що для боротьби з коронавірусом на Волині Фонд Ігоря Палиці «Тільки разом» вже витратив більше 13 мільйонів гривень.

Ці кошти засновник спрямував на термінове забезпечення медичних закладів області потрібним обладнанням, устаткуванням та засобами захисту для медиків. Також  на сайті є документ з інформацією про те, які медичні заклади отримали допомогу та скільки це коштує.

Також  на сайті «Волинські новини» є новина  про те, що у Волинську обласну дитячу лікарню передали вироби медпризначення, при цьому народна депутатка України Ірина Констанкевич показана лише з позитивної сторони. Депутатка є також на головному фото до новини поряд з лікарями та  медичним обладнанням.

А на сайті «ВолиньPost» опублікували позитивний текст про «Європейську солідарність» із заголовком «Волиняни отримують продуктові набори в рамках всеукраїнської благодійної кампанії. ФОТО».

У тексті йдеться про те, як активісти волинської організації партії «Європейська Солідарність» роздавали продукти людям. На коробках із продуктовими наборами на фото були наклейки із написом «Європейська Солідарність».

У новині зазначено, що наразі такі продуктові пакунки розповсюджують всією територією України. Перша партія такої допомоги від «Європейської Солідарності» та Фонду Петра Порошенка дісталась Луцька 6 квітня. На сайті назву політичної партії та фонд виділено жирним шрифтом.

Такий текст був і на сайті Перший, але з іншим  заголовком «Карантин і благодійність: Європейська солідарність роздає нужденним продукти і ліки».

Також під час моніторингу була зафіксовано інший вид матеріалів – про допомогу медзакладам від компаній.

Наприклад, на сайті  Район.in.ua є новина про передачу продуктових наборів від мережі супермаркетів «Наш край». Також були  опубліковані дві новини про передачу медичних засобів для лікарні від «Волиньгазу». Одна новина про це була і на сайті Район.in.ua. Іншу новину  про допомогу від газовиків можна прочитати на сайті Перший.

Мая Голуб, регіональна представниця Інституту масової інформації у Волинській області


Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте