Пошкодився ключовий доказ: несподіваний поворот у справі про хабар екс-заступника голови Рівненської ОДА

Справа про хабар екс-заступнику голови Рівненської ОДА Тарасу Пустовіту тягнеться вже понад три роки. Ключовий доказ злочину опинився під загрозою ігнорування судом
Джерело
«Четверта влада»

На початку 2015-го року відбулося гучне затримання на хабарі тодішнього заступника голови Рівненської ОДА Тараса Пустовіта. Посадовця затримали майже на гарячому: після передачі 8-ми тисяч доларів США. Кошти передавали за сприяння у перемозі в конкурсі перевезень.

Минає три роки. У суді допитують свідків, досліджують докази. І раптом з'ясовують: ключовий доказ, на якому записаний момент передачі коштів, дослідити неможливо, бо пошкоджений диск. І поки що невідомо чи суд взагалі візьме його до розгляду.

Кореспондентка «Четвертої влади» побувала на черговому судовому засіданні у цій справі, де і дізналася про ці подробиці.

8-го листопада 2018-го року у Дубенському суді заслухали одного зі свідків – старшого слідчого УСБУ в Рівненській області Романа Романова, який, вже після передачі мічених коштів посадовцю, виявив їх у його автівці, підраховував та проводив ще кілька слідчих дій.

Адвокат підозрюваного Пустовіта Олександр Троцюк розпитував слідчого чи були відчинені двері автівки Пустовіта, де виявили мічені кошти, чи розліталися купюри при підрахунку, хто саме уповноважував його проводити слідчі дії і хто давав вказівки як діяти.

На низку подібних питань слідчий відповів що не пам'ятає, бо це було три роки тому.

Але частина цього відео є в журналістів – можна переглянути тут.

Однак найцікавіше з'ясувалося під кінець засідання.

Прокурор Рівненської прокуратури Василь Данілей, який веде цю справу, подав клопотання, щоб суд дозволив залучити спеціаліста, який зможе зчитати запис із пошкодженого диска.

Прокурор Рівненської прокуратури Василь Данілей каже що вперше диск побачив на судовому засіданні цьогорічної осені. Тоді ж виявилося, що запис із дачею хабара переглянути неможливо

Виявляється, ще у вересні 2018-го року, під час судового засідання з'ясували, що диск із записом передачі хабара посадовцю – пошкоджений.

Василь Данілей пізніше розповів «Четвертій владі» як це побачили.

– Вскрили [конверт у суді] усі разом, навіть не помітили спочатку пошкодження. Вставили у комп'ютер. Спеціаліст суду запустив –  не бачить [запису]. Не бачить-не бачить, вийняв, а диск – пошкоджений.

Прокурор каже що на диску є якась мікротріщина, механічне пошкодження. У конверті він лежав поруч з відеокасетою. Відеокасета була додатком, на якому був зразок голосу. Як це пошкодження відбулося, і чи могла касета пошкодити диск або ж це була чиясь умисна дія – прокурор не знає.

– Перед тим як відправляти в суд, ці матеріали відкривали, давали на копіювання обвинуваченому із захисником, – каже Василь Данілей. – Після цього слідчий, який розслідував справу, запакував це. В запакованому вигляді воно зберігалося три роки. 

Василь Данілей розповідає, що отримав матеріали вже у 2018-му році. Забрав із камери схову, віддав у суд.

– Незрозуміло на якому етапі відбулося пошкодження, – додає прокурор. – Я його не відкривав до того як у суд подав. Не мав такої можливості, бо він був запакований. Щоб не порушити цілісність, і щоб потім не ставити під сумнів вміст конверту, все що запаковане – відкриваємо в суді, в присутності усіх сторін.

У жовтні прокурор подав клопотання, щоб долучити до справи іншу копію запису на диску. Але суд досі не прийняв рішення що з цим робити. Бо захист ставить під сумнів законність такої дії.

– Бо, мовляв, копія має бути записана з оригіналу, – переказує слова сторони підозрюваного Василь Данілей. – Але цей примірник зберігається в оперативному підрозділі, до завершення судового розгляду. Звісно, їм вигідно це робити.

Якщо суд відмовить у долученні до справи іншого диску із цим же записом, прокурор хоче спробувати відновити інформацію на долученому диску. Залучивши спеціаліста зі спеціальним обладнанням, який зможе зчитати інформацію з пошкодженого диска.

– Я доручав деяким нашим спеціалістам з'ясувати можливість зчитування пошкодженого диска, але ніхто мені ствердно не відповів, то я вже знайшов сам, – каже Василь Данілей. – Попереднє бачення було – витребувати другий примірник.

Адвокат Пустовіта Олександр Троцюк під час судового засідання висловився проти долучення спеціаліста до зчитування диску. Бо, мовляв, час для подачі клопотань уже сплив.

Адвокат Пустовіта Олександр Процюк не хоче щоб суд допоміг відновити запис на пошкодженому диску, на якому зафіксована передача хабара його підзахисному. Намагається виграти справу через технічні неполадки, які насправді можна легко усунути

– На минулому судовому засідання прокурор зазначив, що немає більше клопотань, крім заявлених свідків, – каже адвокат. – Я вважаю, що це свідоме затягування процесу.

Суд зробив перерву у засіданні.

 В Дубенському суді зараз працює лише двоє суддів. Серед них – Олександра Жуковська, яка і розглядає справу Пустовіта

Поки що суддя не винесла ухвалу про те чи долучати інший диск до справи, або ж чи дозволити залучити спеціаліста для відновлення інформації з пошкодженого диска.

Сам Тарас Пустовіт розказати «Четвертій владі» своє бачення звинувачень щодо себе відмовився. Каже, що то може бути розцінено як тиск на суддю.

«Згорали» цілі прокуратури, – експерт про приклади зникнення ключових доказів

«Четверта влада» поспілкувалася з експертом у галузі кримінального права адвокатом Олександром Бражніковим, щоб почути його думки стосовно нівелювання ключового доказу та що у такій ситуації можуть робити правоохоронці.

Експерт у галузі кримінального права Олександр Бражніков каже, що у резонансних справах важливі докази нерідко зникають. Фото з архіву

За словами правника, зникнення речових доказів – «старий як світ спосіб уникнення відповідальності».

– «Згорали» цілі прокуратури, «уганялися» автомобілі з томами справ, підмінявся бурштин в мішках, а що вже до якості записів, то і казати годі.

– Якось у 90-ті моєму підзахисному в суді дали послухати плівку з аудіозаписом низької якості і спитали, чи впізнає він голос на ній, на що він відповів, що так! Що це голос Леоніда Ілліча Брежнєва, – сміється Олександр Бражніков.

Так що це явище типове і нікого з посвячених не дивує, – каже експерт.

Олександр Бражніков вважає, що, швидше за все, проводити розслідування зараз – марна справа, бо дослідити диск, доки він у суді, не буде можливості. Без цього ж ніяка перевірка не матиме сенсу.

Прокурору ж, на думку правника, варто через процедуру відкриття нових доказів долучити іншу копію до матеріалів провадження.

– Але це усе залежатиме від безлічі обставин, доки «внутрішні переконання» будуть рушійною силою прийняття процесуальних рішень, – підсумовує експерт.

Нагадуємо, тодішнього заступника голови Рівненської ОДА, екс-мера Острога Тараса Пустовіта на початку 2015 року затримали на хабарі у 8 тисяч доларів.

Судять екс-чиновника за два факти отримання неправомірної вигоди. Перший – у 2014 році. Тоді хабар становив 3 тисячі американських доларів. Другий випадок хабарництва, на якому впіймали нині вже екс-чиновника, був у 2015 році.

Тоді пан Пустовіт, за версією сторони обвинувачення, взяв 8 тисяч доларів США. У обох випадках – за сприяння у перемозі в конкурсі перевезень ПП «Острог Автотранс».

В матеріалі журналіста Юрія Дюга можна почитати як описувала вимагання у неї хабара Валентина Андрейченко, яка більше 10-ти років займається перевезеннями.

У січні, після затримання, Тарас Пустовіт перебував у ізоляторі тимчасового тримання міліції. Пізніше його відпустили під заставу – 60 900 гривень. Після клопотання прокуратури заставу збільшили до 609 тисяч.

Тараса Пустовіта у Рівному пам`ятають ще й через гучні слова під час представлення на посаду перед Люстраційним комітетом. Він обіцяв зламати, з допомогою громадськості, усі корупційні схеми. Крім цього розповідав, що має бізнес та майно.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте