«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Про що розповідають декларації рівненських комунальників

Директори комунальних підприємств зобов'язані декларувати свої матеріальні статки. Фото з сайту за посиланням.

Усі посадовці, які приймають рішення про використання коштів державного та місцевого бюджетів, зобов’язані щорічно заповнювати електронні декларації. Кожен громадянин України може переглянути їх на сайті Національного агенства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Таку систему електронного декларування запровадили для того, щоб виявляти факти незаконного збагачення посадовців.

Проаналізувавши декларацію, можна встановити, що рівень видатків держслужбовця протягом року значно перевищує його прибутки. Це є підставою до більш прискіпливої перевірки його матеріального стану з метою виявлення корупційних схем.

Своєчасне і правильне заповнення декларацій є одним із важливих обов’язків керівників комунальних підприємств. Адже вони управляють майном та фінансами, що належать місцевій громаді. І кожен представник громади має право знати скільки заробляють та витрачають протягом року ці посадовці.

Ми вже писали про топ – 5 директорів рівненських комунальних підприємтсв за рівнем зарплат. 

Нещодавно ми також проаналізували електронні декларації всіх керівників рівненських комунальних підприємств та членів їх тендерних комітетів. Моніторинг здійснено за такими критеріями:

– Вивчення декларацій на предмет виявлення можливих конфліктів інтересів. Вони часто виникають тоді, коли на тому ж комунальному підприємстві працюють близькі родичі директора (діти, члени подружжя тощо).

У такому випадку директор може приймати рішення про їх преміювання чи надання їм інших привілеїв, що призводять до матеріальної вигоди. Тоді й виникає конфлікт інтересів.

–  Перевірка електронних декларацій на предмет коректності та вичерпності внесеної до них інформації.

У результаті ми виявили такі типові факти, що можуть свідчити про порушення:

1) Є будинок, але не задекларована земельна ділянка. У цій ситуації виходить, що декларант має у власності будинок, який побудований на землі, що йому не належить. Або ж він приховав наявність земельної ділянки чи попросту забув включити її до електронної декларації.

2) Неподання інформації про суттєві зміни майнового стану. Зазвичай, якщо після заповнення декларації посадовець купує майно вартістю понад 70 тисяч гривень, він зобов’язаний подати уточнену декларацію.

3) Не зазначено вартість рухомого та нерухомого майна, придбаного після 2012 року. Всі декларанти зобов’язані вказувати наявне у них рухоме і нерухоме майно. Що ж стосується речей, які вони придбали починаючи з 2012 року – їм необхідно зазначати ще і його вартість.

Таких випадків, коли рівненські комунальники забували зазначати ціну майна, ми знайшли найбільше – 11.

Лише один директор ЖКП «Перспективне» Сергій Ніколайчук не подав свою декларацію вчасно. Станом на 12 жовтня 2018 року вона була відсутня в Єдиному державному реєстрі декларацій.

Також ми подавали запити до рівненських комунальних підприємств з вимогою надати копії наказів про преміювання працівників. Проаналізувавши отримані документи, ми виявили три випадки виписування директорами КП премії самим собі.

Прийняття таких рішень керівниками підприємств, які призводять до їх прямої матеріальної вигоди, є конфліктом інтересів.

Детальніше про комунальників-порушників представники ЗМІ зможуть дізнатися на прес-конференції, яка відбудеться 25-го жовтня в межах реалізації проекту «Публічні закупівлі комунальних підприємств Рівненської області».

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте