Розслідування про продажність рівненських медіа отримало відзнаку на конкурсі «Честь професії»

Журналістки «Четвертої влади» Анна Калаур та Вікторія Журавель отримали перемогу. Їхня серія матеріалів «Продажний ефір/Папір все стерпить/Продажні статті» перемогла на конкурсі «Честь професії» в номінації «Найкраще розслідування у локальному медіа»
Джерело
Ілюстрація з фейсбук-сторінки конкурсу «Честь професії»

Розслідування «Четвертої влади», про те як більшість рівненських ЗМІ продаються або готові продаватися, отримало спеціальну відзнаку як найкраще розслідування 2019-го року у локальному медіа на Національному журналістському конкурсі «Честь професії-2020».

Ось ця серія матеріалів журналістського розслідування:

Перша частина: Продажний ефір: меню рівненських телеканалів

Друга частина: Папір все стерпить: скільки коштує кандидату обманути читачів рівненських газет

Третя частина: Продажні статті: скільки кандидату коштує прихована реклама на рівненських сайтах

Продюсерка цих розслідувань, журналістка «Четвертої влади» Ганна Калаур розповідає, що разом з колегою хотіли показати, що відбувається у наших медіа за лаштунками напередодні виборів, коли багато в чому вибір майбутньої влади залежить від медіа.

Журналістка «Четвертої влади» Ганна Калаур вважає що медіа повинні нести відповідальність за «джинсу» (приховану рекламу та антирекламу). Фото надала Ганна Калаур

В якості журналістського експерименту журналістки вигадали кандидата і «замовили» для нього «джинсу» в рівненських ЗМІ. Виявилось, що лише місцева філія Суспільного телебачення відмовилася робити «джинсу» про політика, а інші 19 ЗМІ погодилися.

– Це нечесна і негідна гра ЗМІ, яка шкодить суспільству, і це абсолютна протилежність до того чим є журналістика, – вважає Ганна Калаур. – За «джинсу» має бути відповідальність перед законом, бо вона може так само негативно впливати на життя суспільства як і хабарництво.

Крім того, думаю, що окремі журналісти, побачивши такі матеріали, можуть покинути ці ЗМІ. Зрештою, якщо ми про це говоримо, ми вже на шляху вирішення проблеми.

– Мене вразило, що менеджери ЗМІ чудово розуміють, що ідуть на обман і самі про це говорять потенційним замовникам «джинси», – додає журналістка. – Це роблять не просто через незнання чи нерозуміння, це роблять усвідомлено. Це говорить, що ці люди не на своєму місці.

А співавторка розслідування, журналістка Вікторія Журавель каже, що була здивована тим, наскільки просто та легко всі погодилися на пропозицію прихованої реклами.

Журналістка Вікторія Журавель каже, що не сподівалася що керівники медіа так легко погодяться на «джинсування». Фото надала Вікторія Журавель

– Завжди думала, що коли люди свідомо порушують закон – то вони хоча б це приховують, і співпрацюють виключно зі «своїми» людьми, – каже журналістка. – Була впевнена, що мене будуть запрошувати на особисту зустріч, перевіряти кандидата, а може навіть і «розкусять». А ось на те, що телефоном незнайомій людині можна зізнатися в «джинсуванні», навіть не розраховувала.

– Друге, що вразило – реакція представників деяких ЗМІ, – додає Вікторія Журавель. – Коли замість того, аби визнати свої помилки, чи хоча б чемно промовчати, ті почали публічно називати таке правопорушення (джинсування) цілком нормальним для медіа.

Нагадуємо, «джинса» – це медійний термін, який з'явився ще пару десятків років тому. Називають так матеріали, які публікуються під виглядом редакційних, тобто справжніх матеріалів, справжніх новин, розслідувань, інтерв'ю і так далі, а насправді оплачуються як реклама.

Докладніше прочитати що таке «джинса» і чому вона шкодить, можна в публікації: «Двоє доїдають тіло третього»: до чого тут прихована реклама і що з нею робити

Це вже 20-та нагорода журналістів «Четвертої влади» на журналістських конкурсах. З повним переліком нагород можна ознайомитися в розділі «Про редакцію».


Цю серію розслідувань «Четверта влада» провела в рамках проекту «Підтримка регіональної розслідувальної журналістики» за підтримки National Endowment for Democracy (Національного фонду підтримки демократії (США))

Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте