Скасування довідки про несудимість для кандидатів у депутати: добре це чи погано

Депутати з Рівненщини майже одностайно проголосували за скасування довідки про відсутність судимості для кандидатів на місцеві вибори. Бо вони за рівноправність і проти бюрократії
Джерело
Фотоколаж «Четвертої влади»

Кандидатам у депутати на місцевих виборах більше не треба подавати довідку про несудимість. Законопроєкт про це ініціювали депутати із партії «Голос» Володимир Цабаль та Роман Лозинський. Логіка така: довідку можуть не встигнути виготовити за час, відведений на реєстрацію на вибори. Тож замість скоригувати терміни, її вирішили скасувати. 15-го вересня цю ідею підтримали у Раді, а 18-го вересня закон підписав президент.

Журналісти «Четвертої влади» запитали в експертів, чи зможуть ставати депутатами раніше судимі люди, а в народних депутатів від Рівненщини – чому вони підтримали законопроєкт.

Кого стосуються зміни?

Довідки про несудимість більше не треба подавати кандидатам у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців понад 10 тисяч).

А решта депутатів що?

Кандидатам у народні депутати, а також  кандидатам у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб) та кандидатам на посаду сільського, селищного, міського голови довідку про несудимість і раніше не треба було подавати.

Вони мали просто писати у своїй автобіографії, чи їх раніше судили. Автори законопроєкту використали це як аргумент на користь скасування довідки і для інших кандидатів – чого це з одних її вимагають, а з інших ні?

А які ще аргументи?

Головний – що довідку Сервісний центр може робити довше, ніж триває реєстрація кандидатів у депутати.

Депутат від «Слуги народу» Олександр Салійчук каже, що списки кандидатів формують з 5-го по 24 вересня і саме в ці дати має бути отримана довідка, інакше її не вважатимуть дійсною. Довідку ж Сервісний центр МВС може робити місяць. Тобто людина, яка замовить її 5 вересня, ризикує отримати результат на початку жовтня, коли виборчі списки вже сформовані і йти на вибори пізно.

Якщо ж замовити довідку заздалегідь, а її виготовлять до початку прийому документів від кандидатів у депутати, її теж не приймуть, каже координатор спостереження за виборами громадянської мережі «Опора» у Рівненській області Михайло Балик.

Хто підтримав законопроєкт?

Загалом 325 народних депутатів, із них восьмеро з Рівненщини. Не голосував лише один рівненський нардеп – член депутатської групи «За майбутнє» Віктор М’ялик, бо не прийшов на засідання Ради.

Що кажуть депутати з Рівненщини, які проголосували за скасування довідки?

Усі депутати, з якими вдалося поспілкуватися, вважають довідку про несудимість штучною бюрократичною нормою, яка «загрожує проведенню чесних і прозорих виборів».

Депутатки від «Європейської солідарності» Яна Зінкевич і Соломія Бобровська від «Голосу», а також позапартійний Роман Іванісов вважають довідки не лише перепоною для кандидата при реєстрації, а й шпариною для корупції.

– Ціни на цю загалом «безкоштовну послугу» в останню добу можуть «злетіли» до 500-800 гривень за штуку. Тобто у передвиборчий «сезон» міністерство Авакова могло б заробити близько 500 мільйонів гривень, – каже Соломія Бобровська.

Яна Зінкевич вважає, що корупція посилилася ще більше через коронавірус:

– Люди вимушені якимось посередникам виплачувати гроші, щоб їм ці довідки «порішали», – розповідає Зінкевич.

У телефонній розмові з Романом Іванісовим був поганий зв’язок, вдалося розчути лише це: 

– У людей немає грошей на ці довідки. По шістсот гривень, чи по скільки вона коштує.

Депутат від «Слуги народу» Олександр Ковальчук вважає, що без довідки умови для всіх будуть рівні – просто написати про свою (не)судимість в автобіографії.

Як бути, якщо кандидат збреше і пройде до влади – Соломія Бобровська й Олександр Ковальчук не відповіли.

Яна Зінкевич вважає, що перевіряти кандидатів має Центральна виборча комісія.

Але це не так. І вплинути на кандидата-брехуна можна тільки до того, як його зареєструють переможцем.

Почути позиції Дмитра Соломчука, Сергія Литвиненка та Олександра Салійчука від «Слуги народу» не вдалося.

Чи є шанс виявити брехню?

Кандидат у депутати має бути повнолітнім громадянином України і не бути судимим або мати погашену чи зняту судимість на момент реєстрації кандидатом.

Тепер про останній пункт можна буде судити тільки з його автобіографії, яку він має подавати, реєструючись на вибори.

Перевіряти, чи правду він пише, територіальна виборча комісія не має повноважень, хіба якщо про брехню хтось повідомить, каже координатор спостереження за виборами «Опори» у Рівненській області Михайло Балик.

Що буде, якщо про судимість кандидата стане відомо?

– Якщо хтось звернеться до виборчої комісії із доказами про те, що кандидат у депутати судимий, там можуть це перевірити і скасувати реєстрацію такого кандидата, – каже Балик.

Якщо ж брехню в автобіографії ніхто не викриє, «у комісії немає підстав не довіряти кандидату — виборче законодавство забезпечує презумпцію невинуватості», розповідає аналітик громадянської мережі «Опора» Олександр Клюжев.

Якщо про судимість кандидата стане відомо після його перемоги і він прийде до територіально-виборчої комісії реєструватися як голова міськради, ОТГ, селищної чи сільської ради, чи як депутат цих і ще районної рад, його не визнають обраним. Будуть перевибори.

Та чи будуть перебори, якщо реєстрація вже відбулась, експерти не знають: як діяти в таких ситуаціях, ніде не описано. Михайло Балик вважає, що перевиборів не буде.

Олександр Клюжев каже, що нагнітати не варто. Хоч теоретично можливо, що брехні кандидата в автобіографії не виявлять, довідка про несудимість теж може бути фальшивою.

– Логіка в цих довідках була. Але не розрахували можливості правоохоронної системи видавати ці довідки, щоб не дестабілізувати виборчий процес. І МВС сказала, що з такою великою кількістю кандидатів не може забезпечити вчасну видачу цих довідок.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте