«Тести роблять запізно, а контактні спокійно ходять на роботу»: чому дані про хворих на коронавірусну інфекцію неточні

І як наразі тестують на COVID-19 на Рівненщині

Рівненщина має проблеми із вчасним виявленням коронавірусної хвороби
Джерело
«Четверта влада»

У жителя села Сергіївка Олександрійської територіальної громади Юрія Черухи чотири дні поспіль була температура 37.9. На п'яту добу вона підвищилась до 40.

– Я почав телефонувати у швидку. Мені відмовили приїхати, мовляв, вибачте, ми не приїдемо, бо у вас підозра на коронавірусну хворобу. До таких людей не їздимо. Я запитав, що мені робити. Порадили збиратись у лікарню самому та телефонувати сімейному лікарю.

Чоловік каже, що кілька днів додзвонитись до сімейного було неможливо.

– В нас їх на ОТГ небагато. Я вже після 21.00 не дзвонив, бо розумію, що людина відпочиває. Знову телефоную у швидку і мені знову кажуть, що не приїдуть.

Юрій збив температуру та вирішив іти до Олександрійської центральної районної лікарні на прийом.

– Громадським транспортом їхати не ризикнув, адже мені потрібно зробити дві пересадки. Я зрозумів, що буду контактувати як мінімум з 40-50 людьми. Добирався із Сергіївки до Олександрії вздовж залізничних колій пішки. Це близько 8-ми кілометрів.

У лікарні чоловіку зробити безкоштовно ПЛР-тест, проте за рентген у реєстратурі просили 84 гривні (хоча і тест, і комп’ютерна томографія, і рентген мають бути безкоштовними, бо їх лікарні оплачує замість пацієнта Національна служба здоров’я – ред).

Зі слів Юрія, йому не пояснили, чому він платить, лише дали чек, де не написано, за що саме він заплатив. Двічі чоловіку робили ПЛР-тест безкоштовно, результати були протягом двох днів.

Рівнянка Тетяна Кузьма безкоштовно протестувалася за скеруванням сімейної лікарки.

– В понеділок зробила тест, а в п'ятницю отримала результат, проте мусила сама дзвонити і дізнаватись. Виявилось, його загубили. Сімейна лікарка відновила результати дослідження по коду.

Головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов каже, що надалі ситуація прогнозовано буде погіршуватися, бо листопад та грудень – оптимальний період для поширення коронавірусної хвороби.

– Тести на коронавірусну хворобу проводяться у двох місцях: у Рівненському обласному лабораторному центрі та у лабораторії обласного центру громадського здоров'я, за скеруванням лікарів. Якщо в людини немає скерування, але є симптоми, ми теж проводимо дослідження. Також у Рівному є близько двадцяти приватних лабораторій, – каже Роман Сафонов.

Ми подзвонили у дві лабораторії, щоб дізнатися вартість тесту.

Щоб пройти дослідження у обласному центрі громадського здоров'я, необхідно зателефонувати за номером 067 077 59 24 та записатися в електронну чергу. З собою треба мати паспорт. Зі скеруванням тест безкоштовний.

Без скерування ціни такі:

  • ПЛР-тест – 800 гривень (цей метод виявляє безпосередньо ДНК або РНК вірус у біоматеріалі).
  • ІФА один показник (Ig G чи M) – 140 гривень.
  • ІФА два показника (Ig G та M) – 280 гривень.

Докладно про ІФА-тести (у тому числі про різницю між його показниками) радимо читати на сайті Центру громадського здоров’я

Якщо аналіз здаєте до 12 години дня, результат отримаєте о 18.00. Якщо після 12.00, то наступного вечора. 

Додзвонитись за вказаним номером 0362 635 583 у Рівненський обласний лабораторний центр нам не вдалося, постійно вибивало. На сторінці лабораторії у фейсбук ми звернулись у повідомленні. Нам не відповіли. Вочевидь, дізнатися про вартість тесту можна лише на місці.

Готується третя лабораторія

На сторінці обласної ради з'явилося повідомлення про зміни в роботі Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені Поліщука. Зокрема, йдеться про призупинення роботи лабораторії з 3-го по 12-те листопада.

Керівник Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені Поліщука Роман Шустик каже, що команда лабораторії працювала безперервно від початку карантину

Головний лікар Роман Шустик пояснив, що лабораторія від початку епідемії постійно працювала і нині працівники мають перепочити, а після відновлення роботи там проводитимуть не тільки ІФА-тестування, як досі, а й ПЛР-тести:

– Нам потрібен час, щоб простерилізувати та помити все в лабораторії, адже донедавна наша ПЛР-лабораторія була в центрі громадського здоров'я. Її на час карантину перевели туди. Зараз у центрі вже купили своє обладнання, а наше повернули. Тож ми підготуємось і знову до праці, – сказав Шустик.

Лікарі не можуть діагностувати коронавірусну хворобу без тесту

Голова правління благодійної організації «Серце дітям України» Марина Кузмічова у коментарі «Четвертій владі» каже:

– Протягом останнього місяця зробити ПЛР-тести можна з чергою на тиждень наперед. Тобто людина захворіла, у неї тиждень температура і на четвертий день лікар каже, що скеровує на тест, але він буде аж за тиждень. Тобто від моменту захворювання проходить 13-14 днів. І вже непоодинокі випадки, коли при всій симптоматиці коронавірусу, результат тесту негативний, тому що тест роблять запізно.

– Організм вже може подолати активну фазу і вірус може не проявлятися, відповідно, тест не покаже наявність вірусу, але людина далі продовжує боротися з наслідками у вигляді пневмонії або іншими. Виходить, що ПЛР тест нічого не дає.

Марина Кузмічова каже, що на швидкість просування черги вплинути не можна, бо є всього дві лабораторії, і що навіть виїзні бригади не справляються, щоб взяти мазки для лабораторій

– Але є інша небезпека. Лікарі можуть діагностувати коронавірус лише за наявності позитивного ПЛР-тесту. Тому виходить дуже багато хибних діагнозів. Фактично, всім, у кого є симптоматика коронавірусу, але тест негативний, діагностують гостру респіраторну вірусну інфекцію.

– Що це означає? По-перше, це небезпека для пацієнта, в якого можуть статися ускладнення. По-друге, близькі люди хворого, якому хибно не діагностували коронавірус, не мають лікарняного для самоізоляції. Люди, які можуть бути активним носієм вірусу, навіть якщо вони безсимпномтомно хворі, розносять його далі по своїх роботах.

– Виходить, що взяти під контроль епідемію у нас немає ніяких шансів, бо лікарі не можуть самостійно вирішувати, чи діагностувати коронавірус.

– Можливо, в нас уже перехворіло 70-80% населення, але через ці підміни діагнозів ми не можемо говорити про колективний імунітет і не знаємо, хто хворіє вперше, вдруге – цих даних немає.

– Заяви про приборкання вірусу абсурдні, якщо тести робляться запізно, а контактні спокійно ходять на роботу. 

– Замість витрачати гроші на ПЛР-тести, які робляться запізно, краще за них купити кисень.

Водночас у фейсбук-групі «Рівненщина медична» головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов та інші лікарі стверджують, що «за клінічними та епідеміологічними даними сімейний або лікуючий лікар може ставити діагноз ковід і без тестування».

Та на практиці, про яку розповіла редакції «Четверта влада» працююча пенсіонерка з Рівного, їй, за всіма симптомами хворій на COVID-19, сімейна лікарка хотіла закрити лікарняне і відправити на роботу, бо ПЛР-тест показав негативний результат. І лише, зроблений за власний кошт ІФА-тест, показав хворобу. 

Детальніше історія описана за цим посиланням.

За статистикою, яку публікує МОЗ, за весь «час пандемії» в Україні провели 3 мільйони 691 тисяч 258 ПЛР-тестів і підтвердили коронавірусну хворобу в кожної 25-ї людини, яку тестували, тобто у 479 тисяч 197 людини. З них 45% одужали, а 1,8% людей померли.

За добу 9-го листопада в Україні виявили 10 тисяч 179 хворих на коронавірусну інфекцію людей, а на Рівненщині – 482 людини. Детально про обласні показники щодня пишуть на сайті облдержадміністрації.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте