«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Zhukovska
суддя Дубенського міськрайонного суду

Ціанід для судової влади

Про проблему нестачі суддів я писала неодноразово. Також і щодо процесу укрупнення судів («оптимізація»). Наші суди ліквідовано і створено нові, які поки не працюють.

Зараз ситуація значно погіршилась. Ми отримали пропозицію від Державної судової адміністрації штатного розпису для нових судів. І наша спільнота шокована.

Я не буду говорити за всіх, лише по своєму «округу». У нас скорочують 6 посад суддів!

Дубенський округ фактично об’єднає чотири суди в один: Демидівський, Млинівський, Радивилівський районні суди і Дубенський міськрайонний суд, із центром у м. Дубно. Населення Дубенського району і м. Дубно від 93 до 100 тис. людей, а весь округ разом – це понад 172 тис.

До вересня 2017-го у Дубенському суді штатна чисельність суддів становила 8 одиниць. Потім чомусь скоротили одну посаду і лишилось 7. Млинівський – 4, Радивилівський і Демидівський суди – по 3 судді. Всього 18 суддів до вересня 2017-го і 17 – після.

Фактично ж у Дубно є 2 судді. Нестача 75%. І тільки один здійснює правосуддя.

Я, як Ви знаєте, уже без повноважень і чекаю співбесіди з членами ВККСУ: орієнтовно у липні місяці 2019-го року. У Радивилові з трьох немає жодного судді. Туди час від час когось командирують на декілька місяців, але то методи паліативні, як мертвому припарка.

Нового судді не призначили жодного. Кажуть, це зроблять після затвердження ВРП штатних розписів в нових судах. Подає ж їх Державна судова адміністрація. Так ось ДСА хоче з 17-ти суддів по штату лишити всього 11.

Тобто, просто скасують посади. І у нас зникне кадровий голод. Зараз 8 вакансій суддів. А після затвердження штатки на 4 райони буде всього 2. Побороли нестачу кадрів на папері. Нормально?

А для людей краще не стане. Бо суддів як не було, так і нема. Тільки доведеться ще їздити в інші райони і учасникам, і суддям.

А апарат суду? Його ж мусять скорочувати! За кожною штатною одиницею судді є один секретар судового засідання, один помічник, певна кількість працівників канцелярії, судові розпорядники. По мінімальним розрахункам – це близько 20 реально працюючих людей доведеться звільнити.

Хочуть зекономити гроші? Судді і так тягнуть лямку, справляються, то і далі в такому режимі працюйте? Колеги розповідають, що в Німечині приблизно один суддя на 4-5 тис населення, а в Канаді судді не розглядають більше 250 справ у рік.

А у нас? В Дубно один на 50 тисяч, а по факту, то майже на 100 тис. населення. І розглядають судді справи тисячами. Чого так?

Та існував у нас принцип десятиліттями – один суддя на 10 тисяч населення. Навіщо винаходити велосипед? Хочете «округ», то затвердіть 18 суддів і не чіпайте нас. Дайте спокійно працювати.

Мій колега не дотягнув до відставки близько 2-х років. Звільнився зі словами: «Це не суд, а конвеєр».

І він сказав чисту правду. Я теж не хочу працювати на конвеєрі… по 12-16 годин на добу, коли допускаєш помилки через втому і недосип. А з дітьми спілкуєшся тільки в неділю.

У судді має бути час на детальне вивчення справи. Подумати в тиші. А також на підтримку здоров’я, на сім’ю і на саморозвиток. Інакше судді деградуватимуть, професійно вигорятимуть!

ДСА вважає, що суддя має розглядати 183 модельні справи в рік. І то нічого, що ми насправді ухвалюємо тисячі рішень.

Наказом ДСА №471 від 14.09.2018 затверджено методику визначення граничної чисельності суддів у судах. Там на розгляд одного клопотання слідчий суддя має витрачати до 60 хв.

От уявіть, надійшло в суд клопотання про обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою. Пригадайте будь-яку відому на всю Україну справу: Савченко-Рубана, Насірова, податківців, яких на літаках з усієї країни звозили.

Так слідчий суддя має встановити осіб, роз’яснити права, заслухати сторони обвинувачення і захисту, вирішити різноманітні клопотання в ході процесу, при необхідності допитати свідків, дослідити надані матеріали, піти в нарадчу кімнату і ще й ухвалити рішення.

За ОДНУ годину. Годину! Люди, а Вам потрібно саме таке правосуддя? Мені ні. Я так працювати не хочу.

На умисне вбивство тим наказом виділено від 19 до 21 години! Та тільки вирок пишуть довше.

На корупційні справи, наприклад, від 13 до 15 годин. Я мала досвід розгляду даної категорії. На одну витратила 31 робочий день, тобто 248 годин.

Ми декілька днів різноманітні записи досліджували. А скільки днів допитували за 30 свідків, то я і не скажу. Вирок писала тиждень. І потім проголошувала його 4 години.

На іншу витратила вдвічі менше часу, бо свідків і речових доказів було не так багато. Але все одно більше 100 годин.

А ДСА перерахувало всі наші справи по своїй ось такій методиці. І вийшло, що суддів забагато. За даними ДСА у 2018-му році до нашого суду надійшло 1525 модельних справ. А по факту навантаження на Дубенський міськрайонний суд у 2018 році – 3442 справи і матеріалів.

В мене таке сумне відчуття, що суди і Державна судова адміністрація існують в паралельних реальностях.

Я вірю у мудрість членів Вищої ради правосуддя. Дуже сподіваюсь на суддів, обраних З’їздом суддів України. Не затверджуйте ці штатні розписи. Бо то ціанід для судової влади.

Побажаю сил, витримки у цій борні. Всі ми разом відстоїмо свою незалежність. І таки дочекаємось поповнення нашого суддівського корпусу молодими мотивованими колегами. А українці матимуть сильну і незалежну судову владу, яка забезпечить усім право на справедливий суд.

Будьте мудрі. До зв’язку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте