У Рівному не можуть порозумітися, як відшкодовувати батькам дошкільну освіту в приватних садочках

Джерело
Сторінка дитсадка «BabyLand» у фейсбуці

«Ми дамо вам гроші, але ви беріть дітей з електронної черги», – каже одна сторона.

«Ми не проти, але чому ви думаєте, що це лише наші приватні інтереси?», – відповідає інша.

Приблизно такі позиції міського управління освіти з одного боку та директорки приватного дитсадка «BabyLand» Ірини Петрик-Щокової з іншого. Обговорюють запровадження у Рівному нового порядку фінансування дошкільної освіти: щоб місто за принципом «гроші за дитиною» частково оплачувало начання дітей у приватних садках. Наразі порозуміння лише намацують. 

Нагадаємо, Ірина Петрик-Щокова, директорка приватного дитячого садочка «BabyLand», наприкінці 2019 року зареєструвала на сайті міської ради петицію про участь міської влади у фінансуванні приватних дитячих садочків Рівного. Такі програми вже працюють у Києві, Львові та віднедавна у Вінниці. 

Спочатку в міському виконавчому комітеті відмовилися розглядати цю петицію, хоча повна набрала достатньо голосів. Потім передумали й 13 січня скликали нараду. Бо в чинному Законі «Про дошкільну освіту» написано, що «джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти... державного та місцевих бюджетів».

За результатами наради Ірина Петрик-Щокова отримала листа з підписом Галини Кульчинської. Як пояснила заступниця начальника управління освіти Катерина Сичик, «щоби письмово оформити все, що відбулося на нараді».

Що пропонує міська влада

Чиновники говорять тільки про перебування дітей у садочку «BabyLand». Ймовірно, тому що у Рівному це єдиний ліцензований заклад дошкільної освіти.

Пропонують щомісяця нараховувати часткову компенсацію вартості тамтешніх послуг за спеціальною формулою, а саме: помноживши між собою вартість фактичного утримання однієї дитини в комунальному закладі, кількість зарахованих до «BabyLand» дітей на перше число та коєфіцієнт вирівнювання для груп загального розвитку – 0,78. Кому саме нараховуватимуть: садочку чи батькам, – не кажуть.

З листа зрозуміло, що у 2019 році на утримання однієї дитини в комунальному дитячому садочку витрачали 1 тисячу 743 гривень щомісяця. У 2018 році – 1 тисячу 623 гривні.

Якщо підставити у формулу цифри й порахувати, сума компенсації для приватного закладу виходить меншою: 1 тисячу 743 гривень множимо на 85 (стільки дітей наразі відвідують «BabyLand»), множимо на 0,78 і отримуємо 115 тисяч 584 гривень 10 копійок компенсації на всіх дітей. Цю цифру ділимо на 85 (знову загальна кількість дітей) і маємо 1 тисячу 359 гривень 81 копійка на одну дитину.

Чому грошей менше і що це за коефіцієнт, ми спитали в керівниці відділу планування і фінансування міського управління освіти Людмили Остапчук.

– На комунальний садочок ми відшкодовуємо всі витрати. А це приватний садок. Ми ж не можемо компенсувати їм усе, хоча комунальні платежі й зарплати сюди частково входять, у розмірі 78%, – каже посадовиця.

За її словами, цю формулу й коефіцієнт вирівнювання узяли з вінницького порядку використання бюджетних коштів на часткову компенсацію для приватних садочків.

Коефіцієнт вирівнювання 0,78 означає, що компенсація на одну дитину в приватному садочку становить 78 відсотків від витрат на одну дитину в комунальному.

Але остаточне рішення за депутатами міської ради: вони можуть збільшити цю суму чи зменшити, каже Людмила Остапчук.

Катерина Сичик каже, що міська влада згодна підтримувати дітей з «BabyLand» за описаною формулою. Натомість пропонують його директорці брати дітей з міської електронної черги, у якій їх зараз майже 7 тисяч.

Для них компенсація буде така ж, як за перебування у комунальному садочку, тобто без коефіцієнту 0,78. Якщо захочуть додаткові освітні послуги – батьки платитимуть самотужки. За словами посадовиці, Ірина Петрик-Щокова попередньо погодилася, але мала порадитися із власником садочка.

Що каже директорка приватного дитсадка

Директорка садочка «BabyLand» Ірина Петрик-Щокова каже, що хоче співфінансування приватної дошкільної освіти від міста не лише для свого закладу.

– Я чітко бачу, як влада намагається зіштовхнути мене із мешканцями. Нібито ми просимо 2000 гривень… Я ніколи ніде нічого не просила. Ніколи не згадувався «BabyLand» в жодному документі та на жодній нараді, – каже Ірина.

Директорка єдиного в Рівному ліцензованого дитячого садочка «BabyLand» Ірина Петрик-Щокова: «Я пропоную, щоб цю програму написали для користування всіма мешканцями міста і всіма закладами. І навіть в регіоні». Фото надала Ірина Петрик-Щокова

Директорка хоче, щоб «програму написали для користування всіма жителями міста і всіма закладами» і заради безпеки дітей.

На її думку, виплати з бюджету за принципом «гроші йдуть за дитиною» спонукатимуть приватних підприємців ліцензувати свої неліцензовані студії, а центри для дошкільнят і, відповідно, дотримуватися всіх вимог: від санітарно-гігієнічних до стандартів освіти.

Не завжди навіть є оформлені підприємці. Перевірити заклади, які мають назву, але нікому не підпорядковуються, неможливо, – каже Ірина Петрик-Щокова.

Своє бачення порядку виплат на дошкілля в приватних закладах директорка виклала в листі-відповіді, який надіслала в управління освіти. Зокрема, що компенсацію мають виплачувати батькам. Також вона повідомила, що діти з електронної черги уже відвідують «BabyLand».

Заступниця начальника міського управління освіти Катерина Сичик каже, що вони готові «розвивати далі стосунки», щоб позитивно вирішити питання, бо треба «якомога більше дітей охопити дошкільною освітою».


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці. Коментуйте і висловлюйте свої думки.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте