У скільки рівненчанам обходиться держава

Цього року мешканці Рівненщини сплатять понад 19 мільярдів гривень податків, а це приблизно 6,25 гривень за годину з кожного працюючого в області. «Безоплатна» освіта обійдеться пересічному рівнянину в 5,8 тисяч гривень за рік, а чиновницький апарат країни – 2,2 тисячі гривень.

Про це сьогодні розповіли під час прес-конференції у Рівному.

Соціологічне дослідження показує, що у Західному регіоні, до якого входить Рівненська область, найбільша кількість громадян вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно.

Також більшість не може дати правильної відповіді на питання скільки саме податків вони сплачують та на що вони розподіляються.

Громадська організація «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» провела експертне дослідження, що дає відповідь на питання «Яка ціна держави для громадян?».

Велика частина українців переконані, що їхні потреби (освіту, медицину, безпеку, пенсії тощо) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних «державних коштів».

Однак насправді всі ці напрями фінансуються податками, які сплачують самі громадяни. Якби не податки громадян, то не існувало б практично трьох чвертей бюджетних надходжень.

– Перед тим, як виплатити зарплатню роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші йдуть з того, що заробив громадянин, – говорить експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Микола Малуха.

Експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Микола Малуха (праворуч) каже, що середньостатистичний мешканець Рівненської області за 2018 рік сплатить 54,6 тисяч гривень податків

– Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 73% центрального і місцевих бюджетів, якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення тощо.

Згідно з експертним дослідженням, середньостатистичний працюючий мешканець Рівненської області має середню «чисту» зарплатню 5 997 грн на місяць. Це дорівнює 72 тисячі гривень на рік.

До того як отримати цю суму на руки він сплачує ЄСВ (єдиний соціальний внесок), ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та військовий збір. Потім у вартості придбаних товарів та послуг вже зі своєї «чистої» зарплатні рівнянин сплачує ПДВ (податок на додану вартість), ввізне мито та акцизи.

Тобто середньостатистичний мешканець Рівненської області за 2018 рік сплатить 54,6 тисяч гривень податків, і отримає чистого доходу 54,5 тисяч гривень.

З метою зробити тему податків простою та цікавою для громадян, дати можливість кожному досконально розібратися, куди йдуть його податки експерти Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» створили сайт «Ціна держави» (cost.ua).

Ввівши розмір своєї заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі за рік і яким чином ці гроші буде перерозподілено по різних видатках. Ресурс дає можливість озброїти людей аргументами та знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами.

Гроші до бюджету сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава

Основною статтею видатків українського платника податків довгий час залишається утримання пенсіонерів.

У 2018-му році середньостатистичному жителю Рівного утримання пенсіонерів обійдеться в 23,7 тисяч гривень, або 43% від сплачених податків.

«Безоплатна» освіта обійдеться в 5,8 тисяч гривень за рік, а «безоплатна» медицина – в 3,2 тисяч гривень на рік. Це трохи менше, ніж витрати на відсотки, сплачені за державними запозиченнями (3,6 тисяч гривень).

– На жаль, не всі усвідомлюють, що за ці послуги від держави громадяни вже заплатили своїми податками, 27% українців вважають, що держава надає певні послуги безкоштовно, – підкреслює експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» Микола Малуха.

– Та навіть якщо люди це розуміють, у більшості громадяни не орієнтуються який відсоток свого заробітку вони віддають на податки та за що саме вони платять державі.

– Згідно із даними соціологічного опитування близько половини населення вважають, що основна частина податків йде на покриття відсотків за запозиченнями та на оборону (27% та 20% відповідно). Хоча на ці видатки йде 11% від сплачених податків.

У той же час це соціологічне дослідження, проведене компанією GfK на замовлення Pact (див. Довідку), показало, що 30% мешканців Західного регіону, до якого входить Рівненська область, вважають, що держава надає їм певні послуги безкоштовно.

Це найвищий показник по Україні.

Так, наприклад, у Південному регіоні так вважають лише 20% мешканців, у Північному – 22%, у Східному – 25%, у Центральному – майже 28%. Цікаво, що столиця поставила антирекорд. Майже 40% киян вважають, що держава надає їм послуги безкоштовно. 

– Окрім того, що громадяни мають усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг, вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців, – підкреслює голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін хоче щоб українці розуміли, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців

– Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони сплачують через податки. І чим більше грошей корупція «з’їдає», тим гіршими стають державні послуги.

Щоб уявити розміри корупції у масштабах Рівненської області, Віталій Шабунін наводить один приклад.

– Відповідно до кримінального провадження НАБУ №52017000000000348, всього за дві поставки зерна за корупційною схемою державі завдано збитків на суму 1,514 мільярда гривень, а це вісім місячних бюджетів Рівненської області на медицину, або податки 27 730 рівнян за цілий рік».

Презентація експертного дослідження проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Довідка

Соціологічне дослідження «Опитування громадської думки щодо оцінки змін в обізнаності громадян щодо громадських організацій та їхньої діяльності» було проведено компанією GfK по всій території України (окрім АР Крим та непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей) на замовлення Pact. Всього було опитано 2134 респонденти.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте