Вчителів-пенсіонерів переводять на контракти: як це працюватиме на Рівненщині

Людмила Казакова працює у школі вже 42 роки: «Якщо якісь технічні речі, то я себе примушу це освоїти, бо це моя робота, мій престиж, я не опущуся нижче тієї планки, якої я досягла»
Джерело
Фото надав Андрій Нагорний

З 1 липня 2020 року педагоги пенсіонери мають перейти на контракт. Така вимога нового закону «Про повну загальну середню освіту». Освітянська профспілка назвала її приниженням і попросила закон не підписувати. Але він набув чинності 18 березня.

У Рівненській області працюють майже 3,5 тисячі педагогів-пенсіонерів. Ми поспілкувалися з освітянами-чиновниками та експертами, щоб з'ясувати, чого очікувати від нововведення.

Що пропонує педагогам-пенсіонерам новий закон 

До 1 липня 2020 року директори шкіл мусять підписати з такими педагогічними працівниками договір на рік. Вимога стосується працівників лише державних і комунальних шкіл – у приватних це і так практикують.

Які саме посади належать до педагогічних, можна прочитати в постанові Кабміну.

Як це має відбуватися

«Четверта влада» поспілкувалася з виконувачем обов'язків начальника Управління освіти і науки Рівненської облдержадміністрації Олександром Набочуком та директором Рівненської загальноосвітньої школи №13 Михайлом Бєліком. Попросили пояснити, як має працювати ця норма закону і чи не спричинить вона зловживань.

Олександр Набочук вважає, що новий закон НЕ призведе до масових звільнень учителів-пенсіонерів. Фото з архіву 2017-го

За словами Олександра Набочука, в Рівненській області працює 19 тисяч 444 педагогічні працівники, з них пенсіонерів – 3 тисячі 103 людини. У Рівному – 2 тисячі 277 педпрацівників, 313 із них – пенсіонери.

Якщо наразі педагоги-пенсіонери працюють без строкових трудових договорів, вони до 1 липня мають підписати трудовий договір терміном на 1 рік.

Якщо працівник не хоче це робити, його звільняють, посилаючись на перший абзац пункт 9 статті 36 Кодексу законів про працю.

– Якщо у працівника гарні результати, показники роботи і директор задоволений його роботою, то після річного контракту може підписати договір на 3 роки, –каже посадовець.

Директорів-пенсіонерів стосується те саме.

Якщо ж директор школи ще не на пенсії, він має перейти на строковий договір терміном на 6 років без проведення конкурсу. Бо зазвичай директори державних і комунальних навчальних закладів обираються через конкурс.

Олександр Набочук каже, що управління рекомендувало адміністраціям шкіл повідомити працівникам-пенсіонерам про нововведення бодай за 2 місяці до встановленого терміну, тобто до 30 квітня. Будь-яким доступним способом, хоч і рекомендованим листом на домашню адресу.

Директор рівненської школи №13 Михайло Бєлік розповів, що у них у школі надрукували листи-повідомлення у двох екземплярах і залишили їх у секретаря. Кожен із педагогів може у будь-який зручний час підійти до школи, почитати їх і обов’язково підписати. Один екземпляр лишається у школі, інший працівнику.

– У мене 9 вчителів на пенсії, вони – шикарні вчителі. І всі будуть на контрактах, і потім на 3 роки продовжені, – каже Михайло Бєлік.

Він каже, що не розуміє ажіотажу навколо переходу пенсіонерів на контракти. На його думку, такі умови тримають працівника у професійному тонусі: він має постійно розвиватися і підвищувати кваліфікацію на спеціальних курсах, семінарах і тренінгах.

Директор Рівненської загальноосвітньої школи №13 Михайло Бєлік: «Так, для того щоб продовжити контракт, треба показати, що ти на щось здатний. Це нормально». Фото UA:Рівне

Ми спробували знайти педагога-пенсіонера, щоб розпитати його чи її ставлення до цих змін. Але це виявилось непросто. Учителі переважно не хочуть казати щось офіційно.

Олександр Набочук каже, що серед його знайомих навряд чи знайдеться людина, яка розуміє «цей процес». Але вчителька знайшлася серед колег директора Рівненської школи-ліцею №2 Андрія Нагорного.

– Казакова Людмила Степанівна – вчителька музики, людина енергійна, активна і з харизмою, – представляє Андрій Нагорний вчительку (на головному фото – ред.), яка працює в школі вже 42 роки.

За його словами, жінка була і заступником з виховної роботи, і очільницею міського методичного об’єднання вчителів музики, і керувала шкільними хором та ансамблем.

На думку Людмили Казакової, не було б негативної реакції з боку пенсіонерів-педагогів, якби держава забезпечила їм гідну пенсію. Люди бояться лишитися жити на саму лише пенсію, а в багатьох це три тисячі.

За її словами, переведення пенсіонерів-педагогів на контракти – доречне й необхідне державі. Про це говорилося давно. Навіть обговорювали повну заборону на роботу. 

Людмили Казакова каже, що кожен сам для себе має визначити, спроможний він чи не спроможний. Але вчитель 70-80 років уже не повинен працювати у школі – «це зашкалює», вважає 63-річна вчителька музики.

Ознаки «хорошого» педагога

Якогось офіційного переліку ознак «хорошого» педагога не існує. Директор школи №13 Михайло Бєлік каже, що треба звертати увагу на відгуки колег-педагогів, думку батьків і бажання учнів йти на уроки до цього вчителя.

– Всередині школи ми знаємо, як і хто працює. Ми спілкуємося з батьками, – розповідає директор.

Михайло Бєлік каже: «хорошими вчителями кидаться не можна», бо від них залежить успіх школи. Особливо зараз, коли вчителів не вистачає. Він не пригадує, скільки вже часу випускники не йдуть у педагогічні виші. А як і йдуть, по завершенні не працюють у школах.

Людмила Казакова каже, що при оцінюванні вчителя треба зважати на його професіоналізм, вміння спілкуватися з дітьми та їхніми батьками, витримку, результативність і дивитися ще, яка це людина.

Також вона припускає, що оцінювати вчителя буде не лише директор, а і його заступники, бо кожен курує певні кафедри і знає «своїх» учителів.

Якщо директор школи зловживатиме владою

Ми запитали у посадовців, чи не спричинить норма  про перехід на контракти корупції. Наприклад, коли люди понесуть хабарі директорам шкіл за оформлення трудових контрактів.

Виконувач обов'язків начальника Управління освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Олександр Набочук вважає, що директори – публічні люди. Вони також працюють за трудовими договорами і можуть опинитися на місці тих учителів, із якими не захочуть підписати строковий контракт.

– Над ними є і батьківська громадськість, і вчительська, і зрештою громада взагалі, яка бере участь у призначенні директорів і має право поставити питання про його звільнення, – пояснює посадовець.

Захищає вчителів і профспілкова організація зі своїми юридичними консультантами. Є урядові гарячі лінії, на які можна зателефонувати і поскаржитися. 

– Зразу стане відомо, і далі буде жорстка реакція, – говорить Олександр Набочук.

За номером телефону (0362) 69-52-46 в обласному управлінні освіти можна повідомити про корупцію. Також працює урядова гаряча лінія 1545.

Директор школи №13 Михайло Бєлік додає: поскаржитись на неправомірне ставлення можна у шкільну комісію з трудових спорів, у відділи та управління освіти місцевих рад. Бо вони – засновники державних і комунальних шкіл.

Вчителька музичного мистецтва Людмила Казакова каже, що хабарі – це справа моральних принципів. Якщо вчитель відчуває свою неспроможність і дає хабар, а директор бере – то це «проблеми» того вчителя і того директора.

– Тільки не треба потім бігати-казати, ой він узяв, бо він хабарник. Ти дала чи ти дав. Бо ти боїшся, що не справишся, – каже Людмила Казакова.

Педагогиня вважає, що «треба бути на своєму місці і зберігати гідність». У її школі 7-8 вчителів-пенсіонерів і жоден про хабарі не думає.

Як оцінюють новий закон освітні експерти зі спілки «Реанімаційний пакет реформ»

Головна експертка групи «Реформа освіти та науки» РПР Наталія Шульга вважає новий закон про середню освіту частиною реформи «Нова українська школа», а введення контрактної форми роботи для педагогів-пенсіонерів – «ознакою гнучкості, а не порушення прав».

– Будь-який договір підписують дві сторони, а його зміст можна змінити, якщо це потрібно, – вважає експертка.

Наталія Шульга: «Керівники закладів зацікавлені та особисто відповідають за підбір педагогів для закладу освіти і навряд чи будуть позбуватися гарних педагогів». Фото з фейсбуку

За її словами, із переходом на контракт пенсіонер отримує можливість працювати, скільки вистачить «фізичного, психічного та мотиваційного здоров’я», отримувати і пенсію, і зарплату; робити паузу і знову повертатися до роботи, працювати погодинно.

На думку Наталії Шульги, хорошого педагога позбуватися не будуть, бо це суперечить здоровому глузду. А якщо вчитель «мало що вміє, не хоче набувати нові компетентності, є причиною проблем та скандалів, то тут ніякий хабар не допоможе».

Окрім того, експертка зауважує: переведення інших педагогів на контракт не заборонено, а у старшій школі – навіть корисно. Бо так можна залучити до роботи викладачів із науковими званнями.

Головний експерт групи «Реформа освіти та науки» РПР Володимир Бахрушин каже, що чинна норма про строкові контракти для пенсіонерів стала компромісом для її прихильників і противників. Зокрема, перші згадували вчителів похилого віку, яких подекуди «неможливо звільнити». Другі – що це молодь не хоче працювати у школі через низькі зарплати.

Володимир Бахрушин каже, що питання строкових трудових договорів для педагогів-пенсіонерів було одним із найбільш дискусійних при підготовці проєкту нового закону про середню освіту. Фото Максима Короденка

Експерт називає строковий контракт інструментом індивідуального підходу у відносинах між роботодавцем і працівником. Директор прописує у ньому персональні вимоги до вчителя, а вчитель – вимоги до умов праці та її оплати.

Володимир Бахрушин каже, що корупційні ризики є у «будь-яких законодавчих нормах» і залежать більше від ставлення людей до корупції, ніж від конкретної норми закону.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте