«Від МОЗу заборони немає»: чому у Перинатальному центрі не відновили партнерські пологи

Чому у міському пологовому партнерські пологи дозволені а в обласному перинатальному ні?
Джерело
«Четверта влада»

Під час карантину на Рівненщині заборонили партнерські пологи. У міському пологовому їх дозволили ще на початку травня, а у Рівненському обласному перинатальному центрі – досі ні. «Четверта влада» з'ясовувала, чому жінки досі не можуть народжувати з партнером.

Заступниця головної лікарки Рівненського перинатального центру Анна Серветник повідомила, що пологи за участю партнера ще заборонені згідно з рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Рівненської області (ТЕБ та НС).

Що дозволила комісія ТЕБ та НС Перинатальному центру:

  • роботу амбулаторно-поліклінічного відділення для планового та консультативного прийому пацієнтів;
  • проводити плановий прийом та консультацію пацієнтів за попереднім записом та при наявності направлення;
  • госпіталізацію за наявності негативного ПЛР або ІФА-тесту, проведеного напередодні; розміщення пацієнтів в палатах по одному.

Медичні працівники під час роботи з пацієнтами повинні носити маски, окуляри або щитки, рукавички та одноразовий одяг. Пацієнти також повинні знаходитись у приміщенні в масках, а їх пересування повинно бути обмежене.

Крім того, заборонено відвідувати пацієнтів, а самим пацієнтам – виходити з відділення.

З 3-го серпня у закладі відновлено роботу клініко-консультативного відділення та обласного центру планування сім'ї та репродукції людини із дотриманням всіх епідеміологічних заходів.

Начальник обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник роз'яснює, що комісія з ТЕБ та НС дозволила прийом планових пацієнтів, які мають відповідні обстеження (негативний ІФА-тест, або від’ємний ПЛР-результат). Зараз заклад працює у звичному режимі.

Начальник обласного управління охорони здоров'я Олег Вівсянник. Фото з архіву 2020 року

– Партнерські пологи комісія з ТЕБ та НС заборонила, адже має такі повноваження. Навіть, якщо перебуваємо у зеленій зоні, комісія має право ставити більш жорсткі умови під час карантину. Це все робиться для того, щоб запобігти поширенню інфекції та зменшити ризик захворювання усіх жінок, які перебувають на лікуванні у закладі, – каже Олег Вівсянник.

Головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов каже, що в більшості випадків важко спрогнозувати до 48 годин час пологів, тому в цьому випадку підходить лише ПЛР-тест. ІФА-тест не підходить, бо його треба робити напередодні. Такі умови діють при госпіталізації хворих у Перинатальному центрі.

– Теоретично це можна зробити (дозволити партнерські пологи при наявності ПЛР-тесту – авт.), а практично – проблематично, бо важко спрогнозувати, коли відбудуться пологи. Керівник кожної медичної установи відповідальний за дотримання інфекційного контролю в своєму закладі. Він або бере на себе відповідальність за можливі негативні наслідки, або ні, – каже Роман Сафонов.

Керівниця Пологового будинку Світлана Муравська каже, що партнерські пологи у закладі налагоджені ще з 2008 року, але через карантин вони були на деякий час заборонені.

– Я рахую, що тільки пересічні люди можуть думати, що у закладі, де надається допомога при народженні дитини, не зацікавлені в партнерських пологах. В першу чергу в цьому зацікавлений медперсонал. Коли жінка з підтримкою, з нею набагато легше працювати. Ми за партнерські пологи. На сьогоднішній день близько 50% пацієнток у закладі народжують з партнером, – розповіла Світлана Муравська.

Наразі у Пологовому будинку партнерські пологи проводять при наявності негативного ІФА-тесту, термін якого не перевищив 7 днів. Керівниця медзакладу каже, що трапляються випадки, коли партнер перездає цей тест декілька разів, якщо жінка не народила у термін.

Рішення про термін використання ІФА-тесту прийняла адміністрація Пологового будинку.

– Ми порадилися з інфекціоністами, сіли в колі колег та використали всі знання з мікробіології та імунології. Якщо партнер приходить без ознак ГРЗ та від'ємним тестом на COVID-19, термін придатності якого не більше 7 діб, ми тільки за це, – каже Світлана Муравська.

Співзасновниця організації «Природні права Україна» Євгенія Кубах каже, що на рівні МОЗ заборони партнерських пологів немає. Фото з фейсбук-сторінки Євгенії Кубах

– Міністерство охорони здоров'я надало відповідь нашій організації на запит щодо заборони партнерських пологів. Документи, що вони надали, не містять в собі заборони. Це документи, які стосуються роботи медичних закладів та ситуації епідемії коронавірусу. Там про партнерські пологи нічого немає, але є заборона відвідування пацієнтів, – розповідає співзасновниця організації «Природні права Україна» Євгенія Кубах.

– Як ми зрозуміли, партнерські пологи були прирівняні до відвідування пацієнтів на обласному рівні відповідними комісіями чи департаментами, пояснила експертка. Тобто люди некомпетентні в питаннях, що таке партнерські пологи, що це перинатальні технології, а не відвідування, – каже Євгенія Кубах.

Але керівник управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Олег Вівсянник каже, що на обласному рівні присутність партнера не прирівнюється до відвідування.

– Якщо жінки хочуть народжувати з партнером, то йдуть в пологовий, де це можливо. Тоді «гроші йдуть» разом з ними. Може бути перевантаження, бо жінок, які хочуть партнерські пологи, більше ніж тих, кому вони не дуже потрібні, – каже експертка Євгенія Кубах.

Дослідження показують, що супроводження партнера в пологах знижує потребу у медикаментозному знеболенні, знижує рівень стресу у жінки і зменшує кількість медичних втручань в її тіло та покращує показники здоров'я дитини по шкалі Апгар (система швидкої оцінки стану новонародженого).

Євгенія Кубах стверджує, що з цих причин присутність партнера не є відвідуванням. Це є процес, який впливає на результат пологів і є сучасними перинатальними технологіями.

Всесвітня організація охорони здоров'я радить забезпечувати можливість партнерських пологів, навіть якщо у жінки є коронавірусна інфекція, бо це суттєво впливає на результат пологів.

Нагадаємо, що члени організації «Природні права Україна» на основі чинних документів розробили зразок запиту для жінок, які хочуть народжувати з партнером. Завантажити зразок можна за посиланням.

Євгенія Кубах каже, що іноді ці запити діють, але там, де є можливість народжувати з партнером. В більшості випадків керівництво користується суворими заборонами і жінки змушені шукати інший пологовий.

Пацієнток, які скористаються зразком запиту, просять заповнити анонімну форму, інформація з неї буде потрібна для спілкування з МОЗ.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте