Він не зможе ходити і їсти: подружжя звинувачує лікарку з Вараша через діагноз п'ятимісячного сина

Подружжя Пономаренків вважає, що їхній син був би здоровий, якби його мамі під час пологів зробили кесарський розтин. Лікарка свою провину заперечує
Джерело
Фото надав Володимир Пономаренко

Ромчику п'ять місяців. Він народився із важкою асфіксією – це стан, коли в крові бракує кисню – і досі має значні проблеми зі здоров'ям. Батьки вважають винною лікарку, яка приймала пологи у вараській лікарні, бо не зробила породіллі кесарський розтин.

Ми намагались поспілкуватися з лікаркою. А ще поговорили із експерткою та дізналися в поліції, скільки кримінальних проваджень через підозру у лікарській недбалості відкривали останніми роками на Рівненщині, та як ці провадження зазвичай закінчуються.

Ромчик – довгоочікувана дитина у сім'ї Марії та Володимира Пономаренків: жінка не могла завагітніти п'ять років.

Ромчик Паномаренко має проблеми зі здоров'ям через лікарську помилку, як вважають його батьки. Фото надав Володимир Пономаренко, батько Ромчика

Після операції на маткових трубах дізналася, що при надії. Вагітність проходила добре, але на тридцять восьмому тижні ультразвукова діагностика показала, що плід двічі обвитий пуповиною.

30-го березня на сороковому тижні Марія потрапила до «Спеціалізованої медико-санітарної частини №3» у Вараші.

Коли жінка приїхала до лікарні, лікарі оглянули її на кріслі. Після цього у Марії з'явились кров'янисті виділення, але її запевнили, що це нормально. 

5-го квітня у породіллі відійшли води і в дев'ятій вечора вона вже була у пологовому залі.

– Я тужилась та згиналася в дугу. Мою сорочку скрутили в спіраль і видавлювали дитину, – розповідає Марія,– потім я помітила, що з’явився лікар. Це був реаніматолог.

Після чотирьох годин у пологовій залі жінці повідомили, що дитина має скоро народитися і що проводити кесарів розтин вже пізно.

– Я зрозуміла, що в малого став падати пульс, бо почався кіпіш. Акушерка почала робити надрізи, гінеколог із санітаркою видавлювала дитину, – згадує жінка, – пам’ятаю, що санітарка почала молитися. Сказали, що ще б трішки – і дістали дитину мертву.

Прийом Крістеллера, коли якому дитину з утроби видавлюють ліктями, заборонений в Україні і в більшості країн світу, а також застосування епізіотомії (надрізу промежини) не проводять при нормальних пологах. Епізіотомію і епізіорафію – хірургічне зшивання розрізаної промежини – проводять під знеболенням. Так написано у «Клінічному протоколі з акушерської допомоги "Нормальні пологи"».

Народився хлопчик о першій ночі 6-го квітня. Після пологів його забрав реаніматолог. Вранці того ж дня завідувачка акушерсько-гінекологічного відділення у Вараші повідомила, що син Пономаренків у важкому стані і його переводять до обласної дитячої лікарні Рівного.

Згідно з випискою, що ми отримали від Володимира Пономаренка, при госпіталізації до обласної лікарні у хлопчика була проблеми з диханням, його судомило, центральна-нервова система була уражена. Це наслідки важкої асфіксії – кисневого голодування.  

Лікар в Рівненській обласній дитячій лікарні Михайло Кулик сказав батькові Ромчика, що дитина в майбутньому може мати інвалідність.

У реанімаційному відділені обласної дитячої кількамісячного Ромчика Пономаренка лікували до 12-го травня. Згодом лікар повідомив батькам, що не знає, що ще далі робити.

Володимир звернувся в Національну дитячу спеціалізовану лікарню «Охматдит» і Марія з сином поїхали на лікування у Київ. 4-го липня хлопчика у стабільно важкому стані виписали з медичного закладу.

В «Охматдиті» Ромчику зробили гастростомію – поставити трубку, яку вводять у шлунок через отвір у животі, щоб дитина могла їсти. Також провели протисудомну терапію, заняття з логопедом. Дитина стала трохи спокійніша, але, за словами батька, лікарі ніяких прогнозів не ставлять, адже хлопчика постійно судомить. Попереду тривалий процес лікування та реабілітації.

Пономаренки хочуть притягнути до кримінальної відповідальності лікарку з Вараша. Вони впевнені, що, якби вона відразу запропонувала провести кесарський розтин, їхній Ромчик був би здоровим.

Ми спробували поговорити із лікаркою акушеркою-гінекологинею акушерсько-гінекологічного відділенння «CМСЧ №3» у Вараші Іриною Галюк. Саме вона вела пологи у Марії Пономаренко. Але вона відмовилася спілкуватись:

– Я відповіла на всі запитання Володимира про перебіг пологів його дружини і більше говорити не хочу.

Батько хлопчика Володимир Пономаренко спілкувався з лікаркою Іриною Галюк до дзвінка журналістів. Фото з фейсбуку Ірини Галюк

Володимир Пономаренко дав нам власний запис розмови з Іриною Галюк.

У записі лікарка каже, що діяла відповідно до протокольних вимог. Подвійне обвиття плоду пуповиною не є протипоказом для природніх пологів. Під час другого періоду пологів (просування дитини по родовому каналу) операцію кесарського розтину не роблять.

У протоколі вимоги робити кесарський розтин через обвиття плоду пуповиною справді немає.

Завідувачка обласного центру репродуктивної медицини Рівненського обласного лікувально-діагностичного центру, акушерка-гінекологиня вищої категорії Інна Гуценко каже, що висновок про необхідність кесарського розтину через подвійне обвиття плоду пуповиною має зробити лікар при пологах.

Завідувачка обласного центру репродуктивної медицини Інна Гуценко не може однозначно оцінити, помилилась лікарка з Вараша чи ні. Фото з фейсбуку Інни Гуценко

– Є дуже багато показів, вони чітко прописані в протоколах. Насправді, все індивідуально. Наприклад, буває, що коротка пуповина має туге обвиття, тоді сердечко дитини покаже нам, що є проблема. Тоді треба приймати рішення про кесарський розтин, – каже Інна Гуценко.

– Буває, що пуповина настільки довга, що обвиття на дитину негативно не впливає. Буває, стан дитини зумовлений тими причинами, через які в жінки було непліддя.

Співзасновниця громадської організації «Природні права України» Євгенія Кубах радить людям, які переконані у халатності лікарів, звертатися до правоохоронних органів. 

Володимир Пономаренко каже, що звернувся до Вараського відділу поліції із заявою про неналежне виконання лікаркою Іриною Галюк обов'язків, що спричинило тяжкі наслідки. З його слів, поліція розпочала розслідування.

Ромчик вже з батьками вдома. Попри двомісячне лікування в «Охматдиті», його стан залишається важким.

Діагноз: тяжке постгіпоксичне перинатальне ураження головного мозку, затримка стато-моторного розвитку та симптоматична епілепсія. Хлопчику оформили інвалідність. Зі слів Володимира Пономаренка, після візиту до невропатолога, вони з дружиною дуже засмутилися.

У Ромчика відмерли деякі частини мозку, тому в подальшому він не зможе ходити, їсти. І це невиліковно.

«Четверта влада» надіслала запит до Головного управління Національної поліції в Рівненській області, щоб дізнатися, скільки кримінальних проваджень відкрито у 2019-2020 роках на Рівненщині через невиконання або неналежне виконання медичними працівниками своїх професійних обов'язків – стаття 140 Кримінального кодексу.

У відповіді на запит вказано, що у 2019-му році відкрито 31 кримінальне провадження за цією статтею. З них 16 закрито, а 15 розслідують.

За 7 місяців 2020-го року поліція відкрила 12 кримінальних проваджень. З них одне закрили, інші 11 розслідують.

Раніше ми вже писали, що в Україні за півтора року (2018 – перше півріччя 2019-го) у судовому реєстрі було 17 вироків для медичних працівників через халатність, яка спричинила тяжкі наслідки. 

Винними визнали 16 медичних працівників. Ніхто із них не сів за ґрати.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте