Всіх медиків рівненського перинатального тестуватимуть на COVID-19

Через хворих пацієнток частину працівників відправляють на самоізоляцію

У перинатальному центрі кажуть, що не відправляють своїх працівників, які контактували з хворими на COVID-19, у примусові відпустки за власний рахунок, а головний санітарний лікар області вважає, що відпустки взагалі не потрібні
Джерело
Четверта влада

26 квітня у рівненському перинатальному центрі одна з пацієнток виявилася хворою на COVID-19. Жінку транспортували в Дубенський пологовий будинок, де вона невдовзі народила здорову дитину.

Це можна було би вважати цілком успішною історією, якби близько десятка медпрацівників рівненського перинатального центру не виявилися контактними особами цієї жінки. А тести ПЛР їм спочатку відмовлялися робити.

Як розповіла керівниця перинатального центру Вікторія Єнікеєва, жінка надійшла на 37 тижні з певними ускладненнями вагітності. Проявів COVID-19 у неї не було.

– 25 квітня у жінки піднялась температура, її одразу перевели в ізоляційний бокс, – каже Вікторія Єнікєєва. – Провели експрес-тест, який був негативним. Враховуючи усі фактори, додатково зробили ПЛР-тест. Він показав позитивний результат. 

Після цього жінку швидкою транспортували у Дубенський пологовий будинок. Завершення цієї історії ви вже знаєте – вона народила здорову дитину. А її доліковують в інфекційному відділенні Дубровицької центральної районної лікарні.

При цьому виявилося, що близько десятка медпрацівників (лікарі, медсестри, санітарки) контактували з цією жінкою, поки ще ніхто не знав про її діагноз COVID-19. Тож медпрацівникам порадили піти на самоізоляцію.

«Четвертій владі» із власних джерел стало відомо, що самоізоляція, принаймні для частини медпрацівників, це відпустка за власний рахунок. При цьому тестів ПЛР їм не зробили відразу. Як і пацієнткам, які лежали разом із хворою на COVID-19.

Спілкуємося про це з керівницею закладу Вікторією Єнікеєвою.

Керівниця перинатального центру Вікторія Єнікеєва каже, що ніхто не змушує працівників центру іти у відпустку за власний рахунок

– Персонал на самоізоляції, – підтверджує Вікторія Єнікеєва. – Щодо ПЛР-тестів визначаються сімейні лікарі. Бо за нашими нормативними документами, ми не робимо ПЛР-тести просто так – тільки за погіршення стану чи за проявів респіраторного ураження.

– На самоізоляції – це у відпустці? – журналістка.

– Тільки одна медпрацівниця не захотіла брати планову відпустку, то взяла за свій рахунок, за її наполяганням. Три людини у нас на лікарняному, а решта – у чергових відпустках. На цьому тижні вони вже закінчують самоізоляцію.

«Там треба батіг брати і лупити по одному місцю», – головний санітарний лікар Рівненщини про медиків обласної лікарні

Однак не все так просто. Керівник Рівненського обласного лабораторного центру, головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов дивується, чому лікарів узагалі відправляють на самоізоляцію. Перша наша розмова з посадовцем відбулася 28-го квітня.

За його словами, медперсонал має користуватись засобами індивідуального захисту, і «питання про самоізоляцію навіть теоретично не мало бути». Кожного пацієнта, на думку Романа Сафонова, медики повинні сприймати як потенційно зараженого коронавірусною інфекцією.

– Медичний персонал майже щодня контактує з хворими на коронавірус і, за цією логікою, має в повному складі йти на 2 тижні на самоізоляцію, потім разом виходити, а потім знову заходити на 2 тижні? Це ж маячня, – каже Роман Сафонов.

– Зараз алгоритм обстеження і будь-якої іншої взаємодії з пацієнтами треба будувати на тому, що кожна людина може бути потенційно інфікована, – додає головний санітарний лікар.

– Маска – це достатній захист для медика?

– Респіратор – це 90 процентів захисту, далі окуляри, халати, але це вже менша питома вага ризику.

Головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов каже, що медики легковажно ставляться до засобів захисту, аж поки самі не захворіють

– А чому контактним медпрацівникам не можуть усім зробити ПЛР-тести, щоб зняти це питання? 

– То ми, виходить, повинні викинути по 3 тисячі на кожного, хто контактував, і він ще й хворого посуне у черзі на тестування. Де логіка? Ми будемо тестувати, але ж у нас є певна послідовність, яка виходить з ризиків. Епідеміолог визначає, хто реально з медиків підпадає під вищі ризики. Є друга черга, менша і найменша.

– За алгоритмом, вони мають звернутись до сімейного лікаря, який визначає доцільність чи недоцільність тестування на COVID-19. Я взагалі проти самоізоляції. Медик, який контактував із хворими, має виходити на роботу, використовувати засоби захисту і працювати далі.

– Тобто у них немає такої інструкції: якщо були контактними особами, іти в самоізоляцію?

– Я розумію, що головний лікар перестраховується. Серйозний лікувальний заклад, високі ризики. Мовляв, побудьте вдома. Але по суті вони мають вдягати засоби захисту і працювати в цих засобах на робочому місці. Але вони знають, що цього не будуть робити.

– Я ж з обласної лікарні приїхав, там треба батіг брати і лупити по одному місцю, бо без рукоприкладства навіть зараз не доходить, розумієте? Там, де воно торкнулось, – там люди включені.

– Лікарям і до того, як вони захворіли, казали дотримуватися дистанції і носити засоби захисту. Але якщо їх тестують і вони не хворі – одразу всі розслаблені, на підборіддя респіратор опустили і всім нормально. Коли ж лікар працює, думаючи, що може бути хворим, то зовсім інша постановка питання. Це я вам з реалій і практики говорю.

– В мене таке роздратування, що думаю, от хоч не давай їм хороший результат тесту, тобто від’ємний, щоб вони не розслаблялись, щоби постійно були в тонусі і постійно належно користувались засобами захисту.

Роман Сафонов каже що експрес-тести варто робити пацієнтам двічі, бо вони «50 на 50 спрацьовують».

– А чи реально щоб всім жінкам, які до пологового потрапляють, ПЛР-тест робити?

– В принципі це реально, але тоді треба думати, чим жертвувати. Багато є моментів, коли нам телефонують стосовно закритих груп, де високі ризики зараження взаємного. Тобто якби мова була тільки про породіль, то було би легко закрити це питання. Але закритих груп багато і доводиться вибирати, кому робити ПЛР-тести.

«Ми ж  не "перша лінія"»

Медпрацівники перинатального центру дивуються словам Романа Сафонова про необхідність постійно бути в засобах захисту. Адже за такою логікою, усі пацієнтки також мають лежати в респіраторах, якщо перебувають в одній палаті.

– Ми ж  не «перша лінія», – каже керівниця перинатального центру Вікторія Єнікеєва. – У нас є повністю захисні костюми, є щитки. Але ми використовуємо їх, якщо надходить жінка, наприклад, із високою температурою, і треба з'ясувати, чи залишати її в нас, чи транспортувати в Дубно (де є пологовий, призначений спеціально для того, щоб там народжували хворі на COVID-19 – авт.).

Жінка з підозрою на COVID-19 надходить в ізоляційний бокс із окремими входом і виходом.

– Її оглядає бригада лікарів у повній амуніції, – каже Вікторія Єнікеєва. – А для повсякденної роботи з іншими пацієнтками в нас не вимагають цього. Лише маска, бахіли та рукавички.

Обіцяють протестувати усіх медиків

Під час підготовки публікації з'ясувалося, що в перинатальному центрі хворою на COVID-19 виявилася лаборантка, яка контактувала з вагітною хворою. Також хворою на COVID-19 виявилася одна із пацієнток, яка лежала разом з першою пацієнткою.

Також стало відомо, що усіх медиків-контактних першої хворої на COVID-19 таки вирішили направити на ПЛР-тестування. Ті, хто виявляться здоровими, невдовзі мають повернутися на роботу. Натомість на самоізоляцію підуть 15 медиків, які контактували із другою пацієнткою, яка виявилася хворою на COVID-19.

Головний санітарний лікар області Роман Сафонов каже, що зрештою вирішили, що перинатальний центр робитиме ПЛР-тести усім своїм пацієнткам і передаватиме їх у лабораторний центр. Це саме стосується медиків.

– Медиків перинатального протестуємо усіх, – каже Роман Сафонов 4-го травня (нагадаємо, що при першій розмові 28-го квітня Роман Сафонов казав, що тестування, на його думку, для медиків не доцільне – авт.). – Порядок визначається по ступені ризику. Сьогодні доставили та доставлять до 200 зразків від медперсоналу. Є ще контактні по хворій лаборантці (вісім), сьогодні доставлять зразки.

– А чому таки вирішили тестувати усіх медиків, хоча спочатку цього не робили? – журналістка.

– Бо вийшов наказ МОЗу.

На уточнення, коли саме вийшов такий наказ Роман Сафонов поки що не зміг відповісти. Сказав, що не має часу.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте