Як чиновники у Рівному продинамили петицію про облаштування пішохідного переходу

Рівняни просять зробити наземний пішохідний перехід біля цієї підземки на вулиці Галицького, бо нею не всі можуть користуватися, чиновники у відповідь роблять зовсім інше
Джерело
Четверта влада

Петиції до влади  один із способів вирішити проблеми людей чи привернути до них увагу. Втім навіть якщо петиція отримала достатню підтримку від мешканців міста, влада може про неї забути, а коли згадає, може втілити... зовсім не те, про що її просили.

Так петицію про облаштування додаткового пішохідного переходу на вулиці з активним автомобільним рухом фактично проігнорували  за допомогою нашвидкуруч проведеного псевдоопитування. Як це відбулося, досліджувала «Четверта влада».

Щоб люди менше перебігали дорогу

На початку лютого 2019 року на сайті міської ради з’явилася петиція про облаштування наземного пішохідного переходу на перехресті вулиць Данила Галицького, Степана Бандери й Степана Дем’янчука.

Рівнянин Віталій Бондаренко пише, що тамтешній підземний перехід занедбаний і небезпечний. Кому важко пересуватися, іти через нього не ризикують. Наземні переходи розташовані далеко від самого перехрестя. Люди перебігають дорогу перед автомобілями.

Найчастіше люди перебігають дорогу навпроти магазинів, що на першому поверсі будинку на Галицького, 2

Тому чоловік просить зробити там додатковий наземний перехід з якісною розміткою та освітленням. 

«Четверта влада» спілкувалася із містопланувальником Андрієм Шевчуком, на дослідження якого спираються в петиції. Чоловік розповів, що у Варшаві низку підземних переходів продублювали наземними. Що це сучасний підхід.

При цьому один з переходів зовсім засипали. Решту шість використовують з іншою метою, наприклад, влаштували там магазини.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чому Рівному не потрібні підземні переходи

Петиція Віталія Бондаренка набрала потрібну кількість голосів. 4 квітня 2019 року міський голова Володимир Хомко офіційно відповів, що рішення приймуть після опитування мешканців прилеглих будинків. Минув рік – і нічого не відбулося: ні опитування, ні початку робіт.

«Раптом» заметушилися

«Четверта влада» звернулася із запитом до міської ради: чи провели опитування, який його результат. Якщо не провели, то чому.

Відповідь за підписом начальника Управління житлово-комунального господарства Ярослава Сахнюка така: «Станом на 10 лютого 2020 року публічне опитування не відбулося», але одночасно – і «не завершене».

Що це означає, пояснив речник міського голови Рівного Микола Прокопчук.

За його словами, Володимир Хомко ще рік тому нібито дав працівникам управління усну вказівку провести це опитування. Але комунальники про неї забули. 

– У нас із управлінням ЖКГ завжди отака проблема. Він їм подзвонить, всі вони получать, – сказав тоді Микола Прокопчук.

Микола Прокопчук припускає, що міський голова теж забув про свою вказівку, і ніхто йому не нагадував

За словами мешканки будинку №4 на Данила Галицького Марії Вознюк, опитувала людей голова ОСББ – цього року приблизно після 17-го лютого. Точно сказати не може.

Про що насправді питали в мешканців

Микола Прокопчук каже, опитування робили «силами працівників управління». Питали не про облаштування додаткового наземного переходу. 

В отриманих журналісткою копіях листів опитування маємо такі варіанти (правопис збережено):

  • «Щодо проведення капітального ремонту підземного переходу».
  • «Про облаштування наземного пішохідного переходу чи залишити підземний».
  • «Чи вважаєте, щоб був підземний перехід чи наземний».
  • «Щодо бажаного варіанту реконструкції пішохідного переходу: наземний – підземний».
  • «За підземний перехід чи за наземний перехід».
За адресами Галицького, 2  і Бандери, 62 опитування проводили «під хрестик»

Результати опитування показали на нараді при ЖКГ 24-го лютого. Опитали людей з 1089 квартир у семи будинках. Більшість обрала ремонт підземки – його просять давно.

У підсумковому звіті також пишуть про «облаштування наземного пішохідного переходу або проведення ремонту існуючого підземного переходу»

– На мою думку, це логічно, ніж використовувати кошти на наземний перехід. Є облаштований підземний перехід, його потрібно просто відремонтувати… для безпеки пішоходів, – вважає речник міського голови Микола Прокопчук.

Голова ОСББ «Галіція 11» (Данила Галицького, 11) Світлана Рижук у телефонній розмові підтвердила й опитування, і вибір більшості. Але каже, що люди з недовірою ставляться до якості майбутнього ремонту.

Вони говорять так: якщо ремонт зроблять «реально нормально», то «за» підземний перехід; якщо як раніше («розвалюються сходи, страшно туди вниз іти») – то «хай роблять наземний».

Опитування провели некоректно

Оскільки в петиції просили не про ремонт підземки, журналістка звернулася до рівненського соціолога Романа Микитюка. Спитала, чи можна проведене опитування вважати коректною відповіддю на петицію.

Соціолог Роман Микитюк у формулюваннях питань про перехід також побачив примусовий вибір «або-або». Фото з архіву

Експерт каже, що це не опитування, а збір підписів. Тому важко його оцінити. 

– Якщо його по-справжньому проводити, то потрібно 4-5 питань, які допомогли би не маніпулювати думкою людей, зрозуміти ставлення тих, хто зовсім про це не чув, – вважає соціолог.

Це не вперше рівнян обдурюють за допомогою маніпулятивного опитування. У 2018 році міська влада намагалася так уникнути демонтажу ретрансляторів шумового забруднення.

Виходить, чиновники знову схитрували: не бажаючи клопотатися із облаштуванням нового наземного переходу, згадали про необхідність повноцінного ремонту старої підземки. 

Підприємці з переходу тішаться обіцянкою

26 лютого на спільній нараді чиновників та приватних підприємців, які працюють у підземці на Галицького, вирішили: буде капітальний ремонт, а не новий наземний перехід.

16 років, здається, існує цей перехід, і не було за цей час жодного ремонту за гроші держави. Ми тут працюємо і хочемо, щоб було чисто й безпечно для людей. Це як мій дім, – каже підприємиця Жанна Сліпчук, яка ходила на нараду.

Жанна Сліпчук сподівається, що раз їх запросили на розмову, то перехід таки відремонтують

За словами жінки, про ремонт переходу вони просили роками. Але все обмежувалося оглядами чиновників, сюжетами журналістів і частковим ремонтом сходів.

– Оце перед зимою трошки сходи зробили, з одного боку, були дуже страшні, – розповіла Жанна Сліпчук.

Про ремонт цих сходів Жанна Сліпчук сказала: «Трохи їх підшаманили»

За попередньою домовленістю, ремонт мають співфінансувати: 80% візьмуть з міського бюджету, решту дадуть підприємці.

Речник міського голови сказав, що підземку ремонтуватимуть цього року, але яке підприємство це робитиме, не знає – проводитимуть тендер.

За словами інженера технічного нагляду Рівненського шляхово-експлуатаційного управління Віталія Кончука, Управління ЖКГ планує у 2020 році ремонтувати перехід на Галицького. На це з міського бюджету мають виділити 400 тисяч гривень.

26 березня, після «бюджетної» сесії Рівнеради, на ремонт переходу виділили 1 мільйон 599 тисяч гривень. 


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте