Як карають п’яних водіїв на Рівненщині попри дірки в законах

П'яний за кермом експрокурор намагається уникнути відповідальності
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі скриншотів з відео Ольги Ферар

Експрокурора прокуратури рівненської області Миколу Романюка у серпні цього року зупинили п’яним за кермом. Проте чи покарають його, навіть якщо суд визнає його винним, невідомо. Бо депутати підтримали два протилежні законопроєкти, які створили дірку в законодавстві.

Формально покарання за нетверезе водіння авто тепер не існує, а на практиці судити порушників продовжують за старими нормами. Ми з’ясовували, що про це думають депутати та галузеві фахівці.

Нетверезого Миколу Романюка патрульні зупинили 4-го серпня (це вже друга така історія в практиці експрокурора – минулого разу, влітку 2019-го, справу закрили через брак доказів – ред.). Дути в драгер на місці та їхати на освідування у лікарню він відмовився, але на відео видно, що він плутається у думках і словах, нечітко говорить і невпевнено ходить. Одним словом – п'яний.

На експрокурора склали протокол за 130 статтею Кодексу про адміністративні правопорушення (тією, яка ще була до змін в законодавстві – ред.).

16-го вересня мало відбутися судове засідання, але Микола Романюк на нього не прийшов.

Суддя Здолбунівського районного суду Ігор Мичка сказав, що Микола Романюк не отримав повістку (хоч Романюк живе за триста метрів від будівлі суду  ред.) – вона повернулася у суд. Того ж дня, 16-го вересня, ми застали експрокурора вдома, але він відмовився спілкуватися і відповідати чому не прийшов на судове засідання.

Не перетелефонував і згодом за телефоном, який журналістка залишила в дверях. 

На друге засідання у цій справі 1-го жовтня не з'явився суддя Ігор Мичка – він у відпустці.

Покарати Романюка можуть протягом трьох місяців із дня вчинення правопорушення. Тобто мають це зробити до 4-го листопада, інакше він уникне відповідальності.

Правопорушники-невидимки 

Наприкінці 2019-го депутати проголосували за законопроєкт, за яким нетверезе водіння мало перетворитися з адміністративного правопорушення на кримінальне, а штрафи і термін позбавлення водійського посвідчення збільшитись. Закон мав запрацювати 1-го липня 2020 року.

Однак незадовго до цього депутати передумали. У Раді зареєстрували законопроєкт, який скасував кримінальну відповідальність і повернув назад «адмінку». В МВС цей крок назад пояснили тим, що оформлювати кримінальний проступок доводиться надто довго – 6-8 годин і це перевантажить поліцію.

В результаті є два закони, перший запрацював другого липня і зробив водіння у нетверезому стані кримінальним правопорушенням, другий запрацював третього липня і мав би скасувати перенесення цього правопорушення в Кримінальний кодекс.

Втім наразі покарання за нетверезе водіння машин і досі прописане в Кримінальному кодексі, а в Адміністративному – тільки для «водіїв суден».

Адвокати Вадим Володарський та Роман Заматов, у яких консультувалася «Четверта влада», вважають, що через цю правову невизначеність п’яних водіїв машин для закону ніби не існує.

Якби президент підписав закон про повернення адмінвідповідальності за п’яне водіння до 1-го липня, все було б гаразд. Бо закон про кримінальну відповідальність так би і не набув чинності і стаття 130 Кодексу про адмінправопорушення залишилася б не зміненою. Та Зеленський підписав закон другого липня, а третього він почав діяти.

– І тепер зміни до кодексів набули чинності, а пост-фактум вони автоматично не скасовуються. І тепер ніхто не розуміє, що із цим робити, – каже адвокат Вадим Володарський.

Ми запитали у народних депутатів від Рівненщини, чи знають вони, яка відповідальність зараз передбачена для п’яних водіїв.

Що думають нардепи від Рівненщини

Депутат від «Слуги народу» Сергій Литвиненко відмовився особисто відповісти на наше запитання. Його помічниця Лариса Ткач телефоном повідомила, що зараз діє кримінальна відповідальність.

– Будь хто може відповісти. Відкриваємо кримінальний кодекс України. Я скопіюю вам цю статтю і впишу як відповідь, – каже Лариса Ткач.

Так само вважає і колега по партії Литвиненка народний депутат від Рівного Олександр Ковальчук.

Під час телефонної розмови переконує, що голосував саме за кримінальну відповідальність і діє нині саме вона. Потім, однак, каже, що має проконсультуватися зі своїми юристами і більше не виходить на зв’язок.

«Слуга народу» Олександр Салійчук, депутатки із «Європейської солідарності» і «Голосу» Яна Зінкевич та Соломія Бобровська кажуть, що нині діє «адмінка».

Соломія Бобровська відповідає, що адмінвідповідальність для п’яних за кермом «діє належним чином». А що притягнути їх до відповідальності зараз не можна, називає міфом та маніпуляцією.

Нардеп від «Слуги народу» Олександр Аліксійчук по телефону відповісти відмовився. Вважає, що редакція «Четвертої влади» ставиться до нього упереджено.

На його думку, це підтверджує досьє «Четвертої влади» про нього (понад річної давності), де журналісти розповіли про його сім’ю, бізнес, майно, політичну та громадську діяльність. Вся інформація взята із відкритих джерел: сторінок у соцмережах, судових та майнових реєстрів. А ще з інших ЗМІ, яким Аліксійчук дозволив публікувати інформацію про його родину у матеріалах з ознаками прихованої реклами.

На електронний лист також не відписав. 

Колега по партії Аліксійчука Дмитро Соломчук сказав:

– Я зараз у дорозі. Мені треба піднімати матеріали, я не пам’ятаю.

Наступного дня депутат сказав, що не має часу спілкуватися, бо на нараді. Потім більше не відповідав.

Відмовчався і позапартійний нардеп  Роман Іванісов. Сказав телефонувати його помічниці Оксані Коссе, яка спочатку пообіцяла дати відповідь, але більше не відгукнулася.

Помічник члена депутатської групи «За майбутнє» Віктора М’ялика Роман Янківський висловився так:

– Зараз діє адміністративна відповідальність. Це штраф і позбавлення водійських прав.

Керівниця Приймальні президента в Адміністрації президента України Ганна Кільова повідомила, що звернення журналістів розглянуть.

За яким законом судять  

Від 3-го липня (коли нібито повернули адміністративну відповідальність за нетверезе водіння) і по 7 вересня 2020 року (коли «Четверта влада» надіслала запит в патрульну поліцію) у Рівненській області склали 313 протоколів за нетверезе водіння.

Якби у суді у всіх справах правопорушників визнали винними, в держбюджет тільки з Рівненської області надійшло б 3 мільйони 192 тисячі гривень.

У відповіді на запит «Четвертої влади» тимчасово виконуючий обов’язки начальника патрульної поліції області Андріан Горбачевський пише, що притягають до відповідальності не за тією статтею 130 КУпАП, з якої виключили покарання і згадку про водіїв транспортних засобів, а за тією 130, яка діяла до всіх цьогорічних змін у законодавстві.

Тобто за тією статтею, якої фактично вже не існує. Горбачевський пише, що так роз’яснив робити Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності. 

Суддя-спікерка Рівненського міського суду Олена Першко розповідає, у роботі керуються не тим законодавством, яке опубліковане на офіційному сайті Верховної Ради, а тим, яке розміщене на Єдиному державному реєстрі нормативно-правових актів.

І якщо на сайті Верховної Ради у статті 130 КУпАП немає відповідальності для водіїв транспортних засобів, до у реєстрі – є.

– Ви вважаєте, в цьому реєстрі не може бути помилок? – журналістка

– Я нічого не стверджую, але я вам зачитала, що таке реєстр. Указом президента був створений Єдиний державний реєстр нормативно-правових актів, які наразі чинні.

– Чому інформація на офіційному сайті Верховної Ради відрізняється від інформації у реєстрі нормативно-правових актів? 

–  Я не знаю, звертайтесь до Верховної Ради.

Та адвокат Роман Заматов каже, має значення лише те, що написано у законі, коли він починає діяти, тобто із 3-го липня. І він виключає зі статті 130 відповідальність для водіїв транспортних засобів. Якби президент Зеленський підписав його до 1-го липня, то стаття 130-та змін би не зазнала.

– Є плутанина. Немає єдиної думки. Або ніхто не може розібратися правильно, або ж не хочуть розбиратися на користь тих, кого піймали п’яними за кермом, – каже Заматов.

«Четверта влада» звернулася в Офіс Президента України та у Верховну Раду, аби там надали роз’яснення, чи збираються і як саме збираються вирішити цю правову колізію.

Тим часом у судах, водіїв, які п’яними керували транспортними засобами, продовжують притягати до відповідальності за статтею 130 КУпАП старої редакції. Наприклад, нещодавнє таке рішення було 24-го вересня у Рівненському міському суді.

Зараз депутати розглядають законопроєкт 2695, його вже у ухвалили в першому читанні. За цим законопроєктом, відповідальність за нетверезе водіння буде адміністративною, але покарання суворішим, ніж тепер. Втім до другого читання штрафи та інші положення законопроєкту ще переглядатимуть.

За справами п'яних за кермом слідкуйте за тегом: п'яні за кермом


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте