Як рівненські нардепи голосували за недоброчесних членів комісії, що обиратиме керівника антикорупційної прокуратури

Верховна Рада ризикнула безвізом та співпрацею з МВФ, – Центр протидії корупції

Нардепи з Рівненщини від «Слуги народу» Олександр Аліксійчук, Сергій Литвиненко та Олександр Ковальчук підтримали кандидатів у комісію САП, щодо доброчесності яких є сумніви
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади», ЦПК та фото з фейсбук-сторінок Олександра Ковальчука та Олександра Аліксійчука

Вчора, 17-го вересня, Верховна Рада з третьої спроби проголосувала своїх представників в конкурсну комісію з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Депутати 239 голосами проголосували за кандидатів, запропонованих фракціями «Слуга народу», ОПЗЖ, групами «Довіра» та «За майбутнє». Усі вони не відповідають закону, – повідомляє Громадська організація «Центр протидії корупції».

«Членами конкурсної комісії повинні бути особи, які мають бездоганну ділову репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет, а також значний досвід діяльності у сфері запобігання або протидії корупції», – йдеться в частині 2 статті 8-1 Закону України «Про прокуратуру».

Перед голосування і в попередні рази, і цього разу свої застереження висловив посол ЄС, нагадавши про те, що доброчесна комісія для обрання керівника САП є умовою безвізу та макрофінансової допомоги ЄС на суму 1,5 мільярди євро.

Його підтримали посли Великої сімки. Своє занепокоєння висловила низка впливових європейських депутатів.

«Також таке голосування заморожує співпрацю з Міжнародним валютним Фондом, зокрема, наступний транш в розмірі 1,6 млрд доларів», – стверджує Центр протидії корупції.

Все це не стало аргументом для більшості у Верховній Раді.

Як пояснює Центр протидії корупції, в обраних Радою кандидатів немає досвіду в антикорупційній сфері, а також вони не мають бездоганної ділової репутації, високих професійних та моральних якостей, суспільного авторитету.

5 із 7-ми кандидатів раніше були вже провалені під час голосування парламентом. Тим не менше фракція «Слуга народу» подала вже провалених раніше людей повторно. Для того, щоб знайти достатньо голосів, до списку додали 2-х кандидатів від групи «За майбутнє», яка підконтрольна олігарху Ігорю Коломойському.

– Те, що фракція Зеленського, попри численні застереження міжнародних партнерів, делегувала тих же осіб, що не відповідають закону, втретє, свідчить, що такий сценарій був реалізований з подачі Офісу Президента. Отже, Зеленський свідомо штовхає країну на співпрацю з проросійськими силами та розірвання стосунків із Заходом. Сьогоднішнє рішення парламенту створило в Раді нову проросійську коаліцію, – коментує голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Хто такі члени комісії та чому більшість з них не відповідають вимогам Закону

«Слуга народу»

Соболь Євген Юрійович

Євген Соболь – завідувач кафедри державно-правових дисциплін та адміністративного права ЦДПУ ім Винниченка. У квітні 2019 року разом із дружиною придбав однокімнатну квартиру, ринкова вартість квартири у тому ж районі складає близько 100 тисяч доларів.

Дрозд Олексій Юрійович

Олексій Дрозд працює начальником відділу докторантури та ад’юнктури Національної академії внутрішніх справ України.

У своїй декларації вказує придбання земельної ділянки площею 24 сотки за 49 тисяч 594 грн у селі Хотів Київської області 2017 року, хоча ринкова вартість земельної ділянки може бути значно вищою.

Також 2018 року дружина придбала авто Volkswagen Golf 2015 року випуску за 179 тисяч гривень. Сьогодні вартість уживаного авто такої ж марки значно вище та коливається від 265 тисяч до 415 тисяч.

Також кандидат вказав що проживає у квартирі, яка належить його батькові Дрозду Юрію Васильовичу, ексзаступнику начальника УМВС Кіровоградської області, а сьогодні підприємцю з пожежної безпеки.

Юрій Дрозд наразі є співвласником ТОВ «АПС-Київ» та ТОВ «АПС-Кіровоград», які надають послуги з встановлення пожежної системи та обслуговування вогнегасників.

Ці фірми перемагають на державних тендерах Так, ТОВ «АПС-Київ» отримало від держави понад 22 мільйони найбільше у 2018 та 2019 роках, підписавши договорів на 7,1 та 8 мільйона відповідно.

ТОВ «АПС Кіровоград» всього отримали від держави понад 8 мільйонів, найбільше у 2018 році – понад 3 мільйони гривень. Іншими співвласниками є родина колишнього керівника Кіровоградського ДСНС Олександра Адамовича. Раніше йому також належала частка у ТОВ «Техногення безпека», на сьогодні він є лише її керівником.

«В обох цих кандидатів відсутній антикорупційний досвід та залишилися питання до доброчесності та відповідно високих моральних якостей та суспільного авторитету», – звертають у вагу в Центрі протидії корупції.

Навроцький В’ячеслав Олександрович

В’ячеслав Навроцький  – професор кафедри теорії права та прав людини Українського Католицького Університету, є засновником та керівником громадських організацій Львівський форум кримінальної юстиції та Західноукраїнський центр примирення та правозахисту «Консенсус».

Вимогам Закону не відповідають також кандидати від ОПЗЖ, «За майбутнє» та «Довіри».

ОПЖЗ

Гуджал Андрій Андрійович

До 2019 року працював в органах прокуратури, а після – став адвокатом. Оскаржує своє звільнення з прокуратури восени 2019 року, коли почалося очищення прокуратури. Ймовірно, він відмовився від проходження атестації або не пройшов її.

В експрокурора, який хоче обирати керівника САП, явно є проблеми у деклараціях. У декларації за 2016 рік не вказав жодного житла у Києві або передмісті, хоча вже з березня 2016 року почав працювати у ГПУ.

Починаючи з 2017 року декларує користування квартирою у Софіївській Борщагівці площею 86 кв. м, власницею якої є Гуджал Ніна Петрівна (вірогідно, мати). При цьому вартість на дату набуття (як і саму дату) експрокурор не зазначив, а вартість за останньою оцінкою складає 305 тисяч, що є значно нижче за ринкову ціну квартир у цьому ЖК.

Судячи з декларацій Гуджал Ніни Петрівни за 2016 і 2017 роки, достатніх легальних доходів для придбання цієї квартири у неї не було.

У своїй декларації вона не зазначала, що є депутаткою місцевої ради у Вінницькій області. Натомість, пише, що вона «пенсіонер», намагаючись приховати хоча б частково свої декларації від зайвої уваги. А увагу є на що звернути – за 2016 рік при пенсії у 24 000 гривень грошові активи її складали 20 тисяч доларів.

У своїй автобіографії Андрій Гуджал зазначив, що його дружина є лаборантом у «Сінево»: у 2018 році її дохід становив близько 7 тисяч, у 2017 та 2016 – близько 10 тисяч, а у 2015 – 12 тисяч. З такими доходами вона в останній декларації вона зазначає про наявність 18 тисяч доларів готівки.

При декларуванні авто Гуджала не вказав модель своєї «Мазди» та значно занизив її вартість, вказавши 8 тисяч доларів. Хоча ціна навіть для найбільш дешевих і малих моделей вищі.

«Довіра»

Романюк Богдан Васильович

Богдан Романюк – доцент кафедри транспортного права та логістики Національного транспортного університету, кандидат юридичних наук, генерал-лейтенант.

Протягом 1977-1994 років Романюк обіймав керівні посади в центральному апараті МВС України: заступника, першого заступника начальника Головного слідчого управління, першого заступника начальника Головного штабу МВС України.

Від 1994 до 1997 років – начальник УМВС у Львівській області. 1997 року відряджений до Міжвідомчого науково-дослідного центру з проблем боротьби з організованою злочинністю при Координаційному комітеті по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю при Президентові України (підпорядковується Раді національної безпеки і оборони України).

Богдана Романюка передусім пов'язують із затриманням відомого серійного маніяка Онопрієнка, так званого «братковецького вбивці».

За повідомленням ЗМІ, свого часу Романюка «попросили» піти з посади очільника Львівської міліції за нібито причетність до побиття учасників масових акцій націоналістичних сил.

«За майбутнє»

Коваль Катерина Петрівна

Катерина Коваль з  2007 року є заступницею Голови Союзу юристів України, у той час коли Головою Союзу є Святослав Піскун.

У 2010 була членом  Робочої групи з питань судової реформи, відповідно до Указу Президента №440/2010 від 24.03.2010 року. До цієї групи також входили Андрій Портнов та Олена Лукаш.

У 2011 році вказала 23 тисячі гривень доходу. Водночас, того ж року придбала за 326 тисяч гривень (14 річних доходів) новий позашляховик Hyundai Santa FE. Крім того, у її власності на той час перебували ще два авта: КІА Сееd, та Scoda Octavia (обидві 2007 р.в.).

Катерина Коваль вписувалась за попереднього голову Окружного адмінсуду Києва Олега Бачуна та голову Вищого адмінсуду Олександра Пасенюка. Розхвалювала «регіонала» Юрія Мірошніченка.

Серед нагород пані Коваль вказала пам’ятну медаль «За заслуги у захисті прав і свобод громадян» Федеральної палати адвокатів Російської Федерації за сприяння міжнародного адвокатського співробітництва, та активну участь у правозахисній діяльності (2012 рік).

Бусол Олена Юріївна

Олена Бусол працює завідувачкою кафедри у Таврійському національному університет імені В.І.Вернадського. У 2016 році Олена Бусол подавалась на керівника Агенції з розшуку та менеджменту активів, потім на заступника керівника Державного бюро розслідувань проте одна з небагатьох не склала тестування.

Чоловік Бусол Анатолій Васильович з 1984 року по 2005 рік служив в органах внутрішніх справ України. Підполковник міліції у відставці. З 2006 року працював головним спеціалістом управління кадрового забезпечення Державної судової адміністрації України.

Для чого створена САП

Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру створили в грудні 2015-го року для процесуального керівництва у справах Національного антикорупційного бюро та здійсненні публічного обвинувачення в судах.

Конкурсна комісія з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури складається з 11-ти осіб: четверо представників ради прокурорів і семеро делегованих Верховною Радою.

Після проведення конкурсу на посаду керівника САП комісія подає кандидата-переможця для його призначення. Ця ж комісія вибирає і кандидатів на адміністративні посади в САП. На цей момент вакантною є також посада заступника керівника САП.

В листопаді 2020-го року спливає п'ятирічний термін, на який призначали керівника САП Назара Холодницького. Центр протидії корупції уклав перелік справ, які, на їхню думку, «злили» у САП.

Троє рівненських нардепів підтримали склад комісії

Ось як за це питання проголосували нардепи з Рівненщини.

Ім'я Фракція Як голосував/ла
Олександр Ковальчук «Слуга народу» ЗА
Роман Іванісов Позафракційний Відсутній
Олександр Аліксійчук «Слуга народу» ЗА
Сергій Литвиненко «Слуга народу» ЗА
Дмитро Соломчук «Слуга народу» Відсутній
Олександр Салійчук «Слуга народу» Не голосував
Віктор М’ялик «За майбутнє» Відсутній
Яна Зінкевич «Європейська солідарність» Проти
Соломія Бобровська «Голос» Проти

«Четверта влада» звернулася до народних депутатів Олександра Ковальчука, Сергія Литвиненка та Олександра Аліксійчука з проханням пояснити своє рішення підтримати цих кандидатів. На момент публікації відповів лише Олександр Ковальчук. Спілкуємося з депутатом у месенджері.

На думку нардепа, САП провела 5 років бездіяльності.

– У мене особисто був досвід «роботи» з цим органом, і я до сих пір не знаходжу ані відповідей, ані змісту добиватись або чекати на ті відповіді. Я дуже сподіваюсь, що це рішення дозволить зрушити камінь з мертвого місця в будь-яку сторону, і, можливо, стимулюватиме нових керівників до швидких і рішучих дій та рішень. Можливо, ті хто підтримали це рішення, пошкодують за результат, але принаймні, це рух вперед, а не застій та його стимулювання.

– Ви вважаєте що Рада обрала достойних представників у комісію? – журналістка.

– Про людину говорять вчинки, а не регалії та історичні довідки. В цій комісії будуть точно різні сторони, які в своїх спорах прийматимуть рішення. Позитивні сподіваюсь. Поживемо – побачимо.

– Невідповідність доходів і активів декого з обраних нардепів не здається вам достатньою підставою щоб не запрошувати їх на корупційно ризикову справу?

– Мені багато чого «здається», але стояти на місці і чекати далі не буду. Немає часу. Час плине швидкою течією. Сьогодні потрібно бігти щоби стояти на місці. А не помиляється той, хто не робить нічого. І це не про мене. Якщо зробили помилку, виправимо.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте