«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user Klichuk
голова правління ГО «Рівненський центр «Соціальне партнерство»

Як робити гроші з повітря, користуючись наближеним становищем: «ноухау» рівненського державного підприємства

У Вашому під’їзді є ліфт? Тоді вам доводиться платити не лише за його обслуговування, електроенергію, ремонт, диспетчеризацію…, а ще й за розумні нікому не потрібні поради, які одна фірма, незаконно, вирішила нав'язливо продавати ліфтерам, зловживаючи своїм монопольним становищем.

Такий висновок можна зробити, аналізуючи Рішення Рівненського відділення Антимонопольного комітету від 26 грудня 2019 року. Справа виглядала так.

Більш як 3 роки тому, до рівненських антимонопольників із заявою звернулася фірма «Арм-еко», яка попросила перевірити правомірність дій державного підприємства «Рівненський експертно-технічний центр Держпраці» при наданні висновку експертизи.

«Арм-еко» звернулося до «Рівненського ЕТЦ» із заявою про проведення обстеження підприємства на додержання вимог законодавства щодо експлуатації ліфтів та ескалаторів. Фірма «Арм-еко» заплатила відповідно до тарифу та надала всі необхідні документи, про що є відповідні відмітки фахівця «Рівненського ЕТЦ».

Але керівництво ДП додатково повідомило, що необхідно з ними також укласти договір на надання методичної допомоги для підготовки документів щодо отримання їх висновку.

Уклали ще один договір про надання цієї методичної допомоги, на підставі якого було виписано рахунок на 3 тисячі 692 гривень. При цьому, надання такої методичної допомоги не передбачене жодним нормативно-правовим актом України.

Антимонопольний запитав у «Рівненського ЕТЦ», в чому полягає ця методична допомога вартістю майже 3700 грн., на що отримав відповідь «усна консультація замовника  для підготовки пакету документів, необхідного для встановлення спроможності отримати дозвіл».

А так як документи від Замовника були попередньо без зауважень прийняті, то фактично фірму змушували платити ні за що. І так, очевидно, роблять з усіма фірмами, які стикаються з необхідність дотримуватися законодавства з питань охорони праці та експлуатації механізмів підвищеної небезпеки.

При чому, з Рішення антимонопольного комітету, точніше його дослідження видно, що Рівненський ЕТЦ протягом 2016-2017 рр (не виключено, що і в інші періоди, не охоплені дослідженням, і навіть нині) має понад 80% замовлень по Рівненській області на ті екпертизи, що вимагаються в даній сфері Держпрацею.

Як ми вже згадували, усна методична консультація не вимагається жодним нормативно-правовим актом, а її необхідність вигадали на самому підприємстві з домінуючим становищем на ринку, просто для додаткових заробітків. Дуже поширена, до речі, схема роботи підприємств, пов'язаних з виконанням певних робіт чи послуг, яке вимагає законодавство.

Далі читати лише українцям з міцними нервами. ДП «Рівненський ЕТЦ» не за так же бере гроші, вони розробили «етапи надання» методичної допомоги-усної консультації:

1. Прийом і реєстрація «Заяви про надання методичної допомоги».

2. Попередня співбесіда.

3. Оформлення договірних документів.

4. Виконання методичної допомоги та, за необхідності, оформлення результатів методичної допомоги.

Далі з дослідження АМК дізнаємося, що вартість цих усних консультацій, про попередню співбесіду, укладення договору про консультації і оформлення результатів усної консультації, за потреби, розрахована згідно з калькуляцією, в людиногодинах, включає в себе загально виробничі витрати, адміністративні витрати і витрати на збут.

Це я собі так уявляю: «шановні, документи подаєте, – каже фахівець, – дозвіл хочете, отримати, ай молодці, а за консультацію заплатили? Як яку, я вам ось і договір підписав, в приміщенні, теплому, освітленому, час потратив, 100 людиногодин, збут провів, бухгалтерів сидить скільки, прибиральниць, директор, секретарка, з вас 3600 грн. Це я, звісно, перебільшую, але не далеко від правди.

«Арм-еко» поскаржилося, що їх змусили підписати договір на цю усну консультацію, але фактично її не надавало. Через це фірма не могла отримати висновок експертизи, і змушена була звертатися до інших експертів ТОВ НВФ «Зонд».

«Зонд» надало висновки експертизи, однак ще ж є Управління «Держапраці» в Рівненській області, які теж, очевидно, не дарма свій хліб їдять.

Місцеві чиновники двічі відмовляють «Арм-еко»  у видачі дозволу на виконання робіт по ліфтам і ескалаторам (у січні та лютому 2017 року) і лише через рік, 10 січня 2018 року таки дають необхідний дозвіл і то, за рішенням суду.

«Арм-еко» для відстоювання своїх прав звернулася до Рівненського окружного адмінсуду. Оскаржував дві незаконні відмови Держпраці. Суд (справа №817/376/17) розглянув аргументи сторін, визнав дії Рівненського Управління «Держпраці» неправомірними, позов задовольнив повністю, тобто змусив «Держпраці» скасувати свої відмови і видати «Арм-еко» необхідні дозволи.

Також суд присудив Укравлінню «Держпраці», за рахунок бюджетних асигнувань (тобто наших податків), стягнути 3200 гривень судового збору на рахунок «Арм-еко».

Крім того, рівненські антимонопольники відправили запити в 23 інші області в їх Експертно-технічні центри, і всі як один їм відповіли, що у них подібна «методична допомога» не передбачена і не надається.

З чого можна зробити висновок про рівненських винахідників-корупціонерів і їх ноу-хау. Крім того, деякі ЕТЦ з інших областей таки зізналися, що подібні інформаційно-консультаційні послуги вони надають суб'єктам господарювання, але безкоштовно.

Крім того, є Наказ Держнаглядохоронпраці, яким затверджені методичні рекомендації, яким передбачено, що технічний експерт і так повинен перевіряти комплектності наданих документів.

Тобто це його обов'язок, а не право, за яке Рівненський ЕТЦ додатково змушував платити майже 3600 гривень, а якщо хтось не платив, до Рівненське управління «Держпраці», очевидно, мурижило заявників і не видавало дозволу.

Крім того, спеціалісти Антимонопольного виявили, що на сайтах ЕТЦ по Україні є перелік і зразки документів, які необхідно подавати, щоб фірми могли підготуватися, а на сайті Рівненського ЕТЦ такої інформації немає.

Точніше деякі документи на його сайті є, аж чотири, серед них 2 бланки заяв про надання методичної допомоги, тобто бланки якими звернутися, щоб додатково заплатити за те, що мало б бути безкоштовно. Нагадаю, мова йде про державне підприємство, а не якого хитруна-підприємця.

Повертаючись до вартості тієї консультації. У листі антимонопольникам представник «Рівненського ЕТЦ» зазначає, що собівартість методичних рекомендацій розраховується по вартості людино/годин за фактично витрачений час на надання допомоги.

Але оплатити цю допомогу, треба передоплатою. Тобто хтось мусить побувати в майбутньому, дізнатися скільки ж було потрачено часу на консультацію, повернутися в минуле, і виставити рахунок для передоплати…

Якщо вам цікаво, то в ДП «Рівненський ЕТЦ» порахували, що таку усну консультацію, про те, що треба такі то документи, вони надають 24 людиногодини, тобто повних три робочих дні.

Читаємо далі дослідження антимонопольників по цій справі.

«Арм-еко» наперед оплатило ці «методичні рекомендації», за що отримало відповідь – документів у вас не вистачає, не наданий перелік наявного обладнання (ліфтів) та технічну документацію, яка підтверджує їх справний стан.

Цінна «методична рекомендація», згодні?

«Арм-еко» знову звернулося за висновком, подавши свої документи, і технічний працівник Черевань поставив відмітку «Документи подані 12.09.2016 року». Є і відповідний акт прийому-передачі виконаних робіт обома сторонами.

Але ДП «Рівненський ЕТЦ», яке нагадаю взяло кошти не лише за експертизу, а ще й за усну консультацію, як подати документи на цю експертизу, 27.09.2016 року пише лист, що треба додаткові документи.

І так вони вчиняли з усіма, наперед брали кошти, за ніби-то фактично виконану роботу, стільки то людиногодин.

У 2015-2016 рр. державне підприємство «Рівненський ЕТЦ» таким чином заробив на підприємцях, і в тому числі на кожному рівнянину понад 150 тисяч гривень. А допомагали йому в цьому, очевидно, посадовці з територіально управління Держпраці в Рівненській області.

Наприкінці 2019 року рівненські антимонопольники закінчили своє дослідження, визнали, що ДП «Рівненський ЕТЦ» порушив законодавство «Про захист економічної конкуренції» та наклав штраф розміром 3000 гривень.

Дослідження цієї справи тривало з листопада 2016 року, а закінчилося Рішенням 26 грудня 2019 року, тобто понад 3 роки.

Скільки людиногодин роботи працівників Антимонопольного, оплаченого платниками податків, на це було витрачено? Багато. В бюджет повернулося 3000 гривень, це менше, ніж вартість однієї «усної консультації», яку (не)надавали по цій справі в «Рівненському ЕТЦ».

Щоправда, позитив є, ці «усні консультації», ніби-то перестали нав’язувати одразу тоді, коли справа розпочалася, тобто у 2016 році.

У вас виникає питання, хто всі ці люди, яких ми, як громадяни держави, найняли і дали виключні права нас дурити чи доїти за наші гроші.

ДП «Рівненський ЕТЦ» – директор Карпюк Роман Миколайович.

В 2017 році, коли рівненське управління Держпраці не видавало дозвіл «Арм-еко», очолював і до нині очолює Наконечний Юрій Миколайович. Депутат Гощанської районної ради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність».

На посаду начальника Управління «Держпраці» перейшов з гощанської податкової, кажуть, непоганий спеціаліст у своїй сфері.

Згідно з електронною декларацією, заробітна плата за 2018 рік склала 345 тисяч, у 2017 була менша  – 272 тисячі.

Директор ДП «Рівненський експертно-технічний центр» Карпюк Роман. Згідно з даними електронної декларації його заробітна плата склала:

  • за 2016 рік 256 тис. грн.
  • 2017 – 337 тис. грн.
  • 2018 – 492 тис. грн.

Посилання на джерело інформації: Рішення №67/14-р/к від 26.12.2019 року Адміністративної колегії Рівненського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте