«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Які лікарні Рівненщини найбільше економлять на дотендерних закупівлях

Протягом останній декількох років, в Україні активно проводиться реформування медичної сфери. Не останнє місце в цьому напрямку займає використання системи публічних закупівель ProZorro, що дає можливість економити бюджетні кошти та розширювати конкуренцію серед постачальників медичних препаратів та обладнання.

У цій публікації мова піде про використання допорогових закупівель закладами охорони здоров’я Рівненської області.

Це закупівлі, очікувана вартість яких нижче 200 тисяч гривень для товарів і послуг та менше 1,5 мільйона для робіт. У цьому випадку замовники не зобов’язані, але мають право здійснювати конкурентні закупівлі через ProZorro.

У додатку 1 наведено перелік всіх закладів охорони здоров'я Рівненщини, які хоча б раз застосовували процедури допорогових закупівель.

Топ-5 закладів охорони здоров’я, які проводять допорогові закупівлі на найбільші суми (2019 р.)

Заклад Очікувана вартість (грн) Переможна пропозиція (грн) Економія (грн) Економія (%)
1 Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради 1 085 800 1 004 722 81 079 7%
2 Комунальне некомерційне підприємство «Рокитнівська центральна районна лікарня» Рокитнівської районної ради Рівненської області 749 780 683 546 66 234 9%
3 Комунальне некомерційне підприємство «Міська дитяча лікарня» Рівненської міської ради 675 380 571 540 103 840 15%
4 Комунальне некомерційне підприємство «Пологовий будинок» Рівненської міської ради 620 000 530 283 89 717 14%
5 Комунальне підприємство «Рівненська обласна клінічна лікарня» Рівненської обласної ради 598 800 491 287 107 513 18%

Центральна міська лікарня Рівненської міської ради у 2019 році здійснила допорогові закупівлі очікуваною вартістю 1 085 800 гривень. За їх результатами вона уклала 9 договорів на суму в 1 004 722 гривень, що є найкращим показником серед всіх медзакладів Рівненщини. 

Решта комунальних підприємств мають дещо нижчі показники очікуваної вартості закупівель та сум укладених договорів, проте розмір економії та його відсотковий еквівалент є дещо вищими.

Так, наприклад, Комунальне підприємство «Рівненська обласна клінічна лікарня» Рівненської обласної ради зекономила 107 513 гривень, або 18% від загальної очікуваної вартості 598 800 гривень.

Це найбільший показник економії коштів серед всіх закладів охорони здоров'я Рівненської області.

Які медичні заклади Рівненщини найчастіше проводять допорогові закупівлі

До числа закладів охорони здоров’я, які найчастіше застосовують допорогові закупівлі входять:

  1. Комунальне некомерційне підприємство «Костопільська центральна районна лікарня» Костопільської районної ради;
  2. Комунальне некомерційне підприємство «Рокитнівська центральна районна лікарня»  Рокитнівської районної ради, Рівненської області;
  3. Комунальне некомерційне підприємство «Міська дитяча лікарня» Рівненської міської ради;
  4. Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради;
  5. Комунальне підприємство «Рівненська обласна стоматологічна поліклініка» Рівненської обласної ради.

Найбільшу кількість договорів у результаті проведення допорогових закупівель уклала Костопільська центральна районна лікарня – 20.

На 2 договори менше у Комунального некомерційного підприємства «Рокитнівська центральна районна лікарня». Ці показники впевнено можна назвати відмінними, враховуючи якісний аспект закупівель, який включає високі суми укладених договорів та їх економії.

Високі показники економії при проведенні допорогових закупівель мають наступні заклади охорони здоров’я:

  1. Острозька центральна районна лікарня;
  2. Комунальне некомерційне підприємство «Дубровицька центральна районна лікарня» Дубровицької районної ради;
  3. Комунальне некомерційне підприємство «Костопільська центральна районна лікарня» Костопільської районної ради;
  4. Комунальне підприємство «Рівненська обласна клінічна лікарня» Рівненської обласної ради;
  5. Комунальне некомерційне підприємство «Зарічненська центральна районна лікарня» Зарічненської районної ради Рівненської області.

Острозька центральна районна лікарня має найвищий відсоток економії серед всіх медзакладів Рівненщини – 43%, проте цей заклад було здійснив лише 1 допорогову закупівлю з очікуваною вартістю 90 000 гривень. 

 

Порівняння допорогових закупівель та звітування про укладенні договори

Протягом 2019-го року заклади охорони здоров’я Рівненщини уклали 1 185 договорів через неконкурентну процедуру звітування.

Загальна очікувана вартість закупівель неконкурентного типу становить 42 мільйони 570 тисяч 146 гривень. 

За конкурентними допороговими закупівлями було укладено договорів на суму з загальною очікуваною вартістю  в  6 мільйонів 410 тисяч 516 гривень.

Співвідношення у відсотковому еквіваленті становить 87% (неконкурентне звітування про укладений договір) проти 13% (допорогові закупівлі) відповідно. 

ВИСНОВКИ

1. Застосування допорогового типу закупівель серед закладів охорони здоров’я є доволі поширеними явищем на Рівненщині. Хоча б раз допороги застосовували 17 медзакладів. При цьому, більшість із них уклали  договорів на суми, що перевищують 200 000 гривень;

2. Більше 10-ти медзакладів регулярно проводять допорогові закупівлі та економлять бюджетні кошти. Значна частина комунальних закладів та підприємств жодного разу не  застосовувала цей тип закупівель;

3. Лише за 6 місяців в поточному році економія від застосування допорогових закупівель складає 842 920 грн, або 14 % від загальної очікуваної вартості товарів, робіт та послуг.

4. Співвідношення від застосування допорогових закупівель та звітів про укладенні договори складає 13% проти 87% відповідно, від загальної очікуваної вартості цих закупівель.

Звісно, наведені вище показники економії коштів не можна вважати абсолютними. Часто цей показник залежить від визначеної замовником очікуваної вартості товару (якщо встановити її надто високою – тоді показник економії буде вражаючим).

Проте, застосування допорогових закупівель – це не лише про економію. Завдяки проведенню відкритих торгів, замовники стимулюють конкуренцію та суттєво знижують корупційні ризики при укладанні контрактів.

Матеріал підготовили експерти у сфері протидії корупції ГО «Центр «Сівітас» Петро Долганов та Олександр Конончук.


Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте