Заважають «інші підстави»: суддю-блогерку з Рівненщини знову не призначили і викликають на розмову

Суддю, яка пише блоги, не допускають до суддівства і викликають поговорити
Джерело
Зі сторінки у Фейсбук Олександри Жуковської

«Судовій владі явно не вистачає прямого діалогу із суспільством». «Формула «суд говорить лише через свої рішення», на жаль, застаріла». Якщо ви так вважаєте, тоді ви підтримуєте тези судді-блогерки з Дубенського суду. Але її нетиповість створює їй проблеми серед колег.

21-го жовтня Вища кваліфікаційна комісія суддів України надавала рекомендації для призначення на посади суддям, у яких закінчився термін повноважень. Без цих рекомендацій судді не мають права судити чи бути слідчими суддями, навіть якщо раніше успішно склали кваліфікаційне оцінювання.

Того дня з 96-ти суддів із різних регіонів України рекомендації отримали 95. «За бортом» вже вдруге опинилася Олександра Жуковська, яка працює в Дубенському міськрайонному суді. Її викликали до Києва на засідання кваліфікаційної комісії, яке відбудеться 1-го листопада.

Сваритимуть чи рекомендуватимуть – у матеріалі «Четвертої влади».

Олександра Жуковська працює у Дубенському міськрайонному більше п’яти років. 16-го січня 2019-го року сплив термін її повноважень. Щоби продовжувати працювати, вона мала скласти оцінювання, тобто довести, що відповідає вимогам до посади судді, а також отримати рекомендації від кваліфікаційної комісії.

Оцінювання Олександра успішно пройшла ще в липні, а з рекомендаціями не складається й досі.

Уперше кваліфікаційна комісія повідомила жінці, що надасть їх пізніше, бо має «врегулювати організаційні процедури». Це було в серпні 2019-го. Що саме означають ці «організаційні процедури», незрозуміло – на запит «Четвертої влади» з цього приводу кваліфікаційна комісія відповіла лише те, що надання рекомендацій можуть відтермінувати «з інших підстав», але їх визначення не існує.

Ці підстави не прописані в законі, – розповідає голова правління громадської організації «Експертний центр з прав людини» Володимир Сущенко і додає, що «комісія як хоче, так і крутить». 

А зі слів голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) Сергія Козьякова, закон не регулює, як довго можна тягнути з рекомендаціями. 

Голова ВККС Сергій Козьяков у відповіді на запит повідомляє, причина відтермінування надання рекомендації судді Жуковській – потреба врегулювати організаційні процедури. Проте які саме процедури – відповіді не дає. Фото – cenzor.net.ua

21-го жовтня їх надали 95-ти суддям. Єдина зі списку не отримала рекомендацію Олександра Жуковська. Чому – не знає. Її запросили на засідання кваліфікаційної комісії, яке відбудеться 1-го листопада.

Тринадцять членів комісії в присутності судді Жуковської вирішуватимуть, чи рекомендувати її на посаду судді. Олександра припускає, що поштовхом до цієї зустрічі міг стати її блог.

– Думаю, будуть з’ясовувати, чи не порушує, на їхню думку, мій блог етичні норми. Бо на мою, не порушує, – каже Олександра.

Свій блог суддя веде у Фейсбук під позначкою #СуддяЖуковська. В одному зі своїх недавніх дописів, наприклад, вона сказала, що «судовій владі явно не вистачає прямого діалогу із суспільством» і що «формула «суд говорить лише через свої рішення», на жаль, застаріла».

– Широкий загал не знає, як насправді функціонує судова влада, для чого вона в державі і хто такі судді. Породжено численні стереотипи. Я ж хочу ліквідувати цей інформаційний вакуум і показати людям життя очима судді, – написала Олександра. 

За статтею 20 Кодексу суддівської етики у розділі «Позасудова поведінка судді», судді можуть спілкуватися в соцмережах та на інтернет-форумах, але своїми словами не мають права «завдавати шкоди авторитету судді та судової влади».

За словами голови правління громадської організації «Експертний центр з прав людини» Володимира Сущенка, блог Олександри Жуковської – це «бажання покращити ситуацію».

Володимир Сущенко вважає блог Жуковської об'єктивним, а критику в ньому – доброю. Фото зі сторінки на Фейсбук Володимира Сущенка

Він називає жінку однією з суддів, які «активно включилася у процес і почали інформувати суспільство через соціальні мережі про те, що відбувається всередині самої системи, коли почалася коли почалася оця судова недореформа»:

– Вона дійсно піддавала, я вважаю, абсолютно коректній, та достатньо справедливій і добрій критиці судову систему. А можновладці не люблять, коли їх критикують. 

Чи зважить кваліфікаційна комісія, що дописи Жуковської завдають шкоди авторитету судді та судової влади і чи взагалі про це говоритимуть, стане відомо після засідання у п’ятницю, 1-го листопада.

– Взагалі рекомендація надається лише кандидату на посаду судді. А я ж уже є суддею, згідно із законом. Тому не знаю, чим комісія керується. Хочуть поговорити – мають право, – каже Олександра Жуковська.

Наразі ж – від січня 2019-го і до нині Олександра Жуковська – суддя без повноважень. Увесь цей час у Дубенському міськрайонному суді працює за двох її колега Руслан Ралець – більше суддів там немає.

Руслан Ралець розглядає справи у Дубенському міськрайонному суді один. Отримує заробітну плату меншу, ніж його колега Олександра Жуковська, бо ще поки не до кінця пройшов кваліфікаційне оцінювання. Фото 03656.com.ua  

Водночас, за законом, Олександра Жуковська не безробітна: вона і далі повинна їздити на роботу, а від жовтня отримує зарплатню 48 тисяч гривень на місяць.

Саме стільки платять усім суддям, які успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання, навіть якщо рекомендації в них немає і по-справжньому працювати вони не можуть. Натомість колега Олександри отримує вдвічі менше, бо ще не складав оцінювання.

Ті судові справи, які Дубенський суд не встигає розглянути через навантаження на єдиного суддю, розподіляють в суди Демидівського, Млинівського, Радивилівського, Рівненського районів, а також у Вараш та Острог. Це додаткове навантаження і на суди, і на людей, які змушені неодноразово їздити в інші райони області. 

«Четверта влада» надіслала до кваліфікаційної комісії запит, щоб дізнатися, скільки рекомендацій і на який термін відкладали від початку повноважень нинішнього складу комісії.

Олександра Жуковська також веде блог і на «Четвертій владі», його можна читати за посиланням. 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте