Суд визнав обмеження пільгового проїзду під час карантину незаконним. Рівнерада подала апеляцію

У Рівному пільговики можуть скористатися правом на безкоштовний проїзд лише з 10-ї до 16-ї години. Таке обмеження незаконне, але міська рада, зокрема міський голова, з цим не згодні
Джерело
«Четверта влада»

У березні 2020 року у громадському транспорті Рівного скасували пільговий проїзд. У серпні відновили його лише у встановлені години – з 10-ї ранку до 16-ї дня. Рівнянин Віктор Кошкін, який воював на сході України і має право на пільговий проїзд як учасник бойових дій, успішно оскаржив скасування пільг у суді. Але міська влада рішення суду спершу ігнорувала, а потім подала апеляцію.

В травні 2020 року учасник війни на сході України Віктор Кошкін повертався з Києва до Рівного після лікування у госпіталі. Здивувався, коли у рівненському тролейбусі його попросили оплатити проїзд.

– У столиці я проїхав в трьох видах транспорту і ніде проблем не було з тим, що я маю право на пільговий безкоштовний проїзд. Мені пояснили, що у Рівному пільги скасували на час карантину.

Скасувати пільги вирішила міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 26 березня 2020 року.

– Цією постановою місцева комісія скасувала пільги всім, хто на них раніше мав право: учасникам бойових дій, пенсіонерам, афганцям, чорнобильцям, інвалідам війни, дітям із багатодітних сімей – тобто людям, які найменше захищені. Але ця комісія не має права скасовувати закони України. А тим більше рішення Конституційного суду, яке не має права скасувати навіть президент, – каже Віктор Кошкін.

У червні 2020-го Віктор звернувся в поліцію.

– Просив притягнути до адміністративної відповідальності кондукторку в тролейбусі, яка вимагала гроші за проїзд. Посилався на рішення Конституційного суду та на закон «Про статус ветеранів». У ньому сказано, що я маю право на безкоштовний проїзд, а також що рішення місцевих рад, які скасовують пільги ветеранам, вважаються недійсними.

У правоохоронних органах Віктору повідомили, що його звернення припинили розглядати у зв’язку з рішенням комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Після ветеран подав позов до суду.

– Я просив скасувати протиправне рішення комісії і визнати дії міської ради незаконними. 

Віктор Кошкін продовжує платити за проїзд у громадському транспорті. Каже, що вже втомився боротися за своє законне право на пільги

1-го жовтня Рівненський окружний адміністративний суд вирішив «визнати протиправним та нечинним пункт 10 рішення Комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій міста Рівного від 26.03.2020, оформлене Протоколом №9 оперативного засідання Комісії з питань техногенного-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій міста Рівного, в частині відміни пільгового перевезення пасажирів громадським транспортом на час дії карантину».

Рівненська міська рада не виконала рішення суду і Віктор далі продовжив відстоювати право на пільговий проїзд. Чоловік повторно звернувся в поліцію і 28-го листопада за фактом невиконання судового рішення почали досудове розслідування за статтею №382 Кримінального кодексу України «Невиконання судового рішення».

Адвокат Юрій Клекотка пояснює, що невиконання рішення суду, яке набрало законної сили – це злочин, за який передбачена кримінальна відповідальність.

Адвокат Юрій Клекотка каже, що за невиконання рішення суду є відповідальність перед законом

– У цій ситуації потрібно, щоб правоохоронні органи виконували свою роботу. Якщо вони цього не роблять, то вистачає юридичних механізмів змусити їх її виконувати.

6-го серпня 2020 року міська комісія ТЕБ та НС вирішила відновити пільговий проїзд з 10.00 до 16.00 години. Це рішення Віктор теж вважає незаконним.

Він розповів, що звернувся безпосередньо до новообраного міського голови Олександра Третяка, а той пообіцяв знайти рішення у цій ситуації. Потому 17-го грудня міська рада подала апеляцію на судове рішення, яким скасування пільг на проїзд визнавалося протиправним та нечинним.

– За рішенням міської ради пільговий проїзд зараз встановлений з 10-ї до 16-ї години. Як на мене, доволі оптимальне рішення: і люди, які поспішають на роботу, можуть потрапити вчасно, і пільговики – їм же дозволено користуватися пільгами, але в той проміжок часу, – сказав Олександр Третяк у матеріалі для Суспільного. 

– Щодо скасування нового рішення комісії, закон передбачає процедуру такого оскарження. Треба скасувати нове рішення комісії за скороченою процедурою і притягнути винних до відповідальності, – каже адвокат Юрій Клекотка.

У розмові з журналістами Віктор припускав, що перевізники отримували відшкодування за пільговий проїзд, поки пільгами ніхто не користувався.

Ми поцікавились у міській раді, чи були такі компенсації перевізникам з 26-го березня по 6 серпня та після 7-го серпня.

Начальник управління транспорту і зв’язку виконавчого комітету рівненської міськради Ярослав Сахнюк відповів, з 26 березня по 6 серпня автомобільні перевізники (маршрутки та автобуси) отримали компенсацію за перевезення пільговиків 79 тисяч 844 гривні, а з 7 серпня по 10 грудня – 112 тисяч гривень.

Комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс» за перший період отримало 22 мільйони, а за другий – 19,9 мільйонів. Але це гроші за перевезення загалом, а не за перевезення пільговиків.

Як пояснив нам директор підприємства «Рівнеелектроавтотранс» Валентин Ткачук, згідно з договором, їм оплачують виконані перевезення пасажирів, тобто платять за пробіг.

– Незалежно від того, чи користується пасажир пільгової категорії послугами міського електротранспорту, тролейбус щодня виїжджає на лінію, тому підприємство має витрати, які необхідно покривати, – сказав Валентин Ткачук.

Керівник громадської організації «Союз перевізників України» Валентин Демчук розповідає, що знає про відшкодування для перевізників маршрутних таксі міста.

– Наскільки мені відомо, відшкодування в 2020-му були на тих маршрутах, які взагалі нерентабельні і по яких перевізники відмовилися їздити. Тоді міська рада запропонувала їм мінімальні відшкодування збитків. Але там немає пасажиропотоку і підприємці нічого не заробляли. Більшість перевізників відмовились навіть з відшкодуваннями там їздити.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте