Четверо військових загинули через падіння гелікоптера на Рівненщині (оновлюється)

Гелікоптер впав у Радивилівському районі
Джерело
Фото Державного бюро розслідувань

На територію, де минулої ночі впав гелікоптер з військовими не пускають журналістів. Про це повідомили журналісти телеканалу UA:Рівне. Також інформацію підтвердили і журналісти телеканалів «1+1», «НТН» та «Прямий».

29-го травня о 23.27 поблизу села Сестрятин Радивилівського району впав військовий гелікоптер Мі-8.

Всі фото ДБР

За попередньою інформацією, у військовій частині А2595 (16-та окрема бригада армійської авіації Командування Сухопутних військ, місце розташування – м. Броди Львівської області) відбувалися планові льотні навчання «День-Ніч».

Під час польоту на відстані близько 3 кілометрів від села впав гелікоптер. Причина паління поки невідома.

Внаслідок падіння загинув екіпаж у складі 4-х осіб, у тому числі командир військової частини А2595. На даний час слідчі ДБР працюють на місці події та з’ясовують обставини авіакатастрофи.

Міністерство оборони України повідомило імена загиблих членів екіпажу:

Командир екіпажу – командир 16-ї окремої бригади армійської авіації Сухопутних військ Збройних Сил України (м. Броди Львівської області) полковник Мазепа Ігор Ярославович;

Льотчик-штурман старший лейтенант Попенко Владислав Валерійович;

Бортовий авіаційний технік-інструктор капітан Романюк Василь Миронович;

Бортовий авіаційний технік старший лейтенант Дацюк Павло Юрійович.

На Фейсбук-сторінці Сухопутних військ Збройних сил України розмістили фото загиблих військових.

ДБР відкрило кримінальне провадження за статтею 416 Кримінального кодексу України (Порушення правил польотів).

Однак військові не пускають журналістів до місця аварії, приховуючи інформацію від суспільства. Тримають пресу за два кілометри від місця. Відео від журналістки телеканалу «Прямий» Лариси Мазуренко. 

– Пішки туди іти?, – запитує журналіста.

– Пішки теж не можна, – відповідає чоловік у формі.

Як прокоментував для представниці ІМІ в Рівненській області Антоніни Торбіч медіаюрист Алі Сафаров, недопуск журналіста на місце події має бути обґрунтованим на положеннях закону. Відсутність пояснення з посиланням на закон – є протиправним.

– Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України «Про інформацію» після пред'явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій, – говорить Алі Сафаров.

– Випадки, передбачені законом, можуть бути обумовлені, зокрема, необхідністю збереження речових доказів на місці події, або через інші обставини, передбачені законом.

– У будь-якому разі журналісти мають права вимагати відповіді, на підставі якої саме норми закону їм відмовлено у допуску на місце події. Відсутність посилання на конкретні законні підстави – можна розцінювати як обмеження прав журналістів, – коментує медіаюрист.

Оновлено о 14.04

В соцмережах користувачі починають згадувати загиблих військових.

За інформацією прес-служби Сухопутних військ ЗСУ Президент доручив Головнокомандувачу ЗСУ взяти під особистий контроль розслідування обставин катастрофи військового гелікоптера на Рівненщині.

«Це сталося не у бою, а під час навчального польоту. З повним розумінням усіх ризиків військової служби навіть у мирний час я все ж наполягаю, що під час навчань і тренувань наша армія не має втрачати людей. Тому наказав начальнику Генерального штабу генералу Хомчаку взяти розслідування цієї неприпустимої аварії під особистий контроль», – заявив Володимир Зеленський.

Глава держави також висловив співчуття сім’ям загиблих.

«Ваш біль невиліковний. Але ми зробимо все, щоб він не був марним, щоб загибель ваших близьких допомогла врятувати інші життя. Держава не залишить вас у вашому горі», – наголосив Президент.

Оновлено о 16.00

Під час брифінгу керівник військової прокуратури західного регіону Юрій Табака озвучив ймовірні версії падіння гелікоптера

– Слідство розглядає декілька версій в тому числі і технічна несправність, неякісне пальне, неякісна підготовка до проведення польотів, – сказав він.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте