Чому у Рівному поменшає громадського транспорту і подорожчає пальне

На заправці «Окко» біля «Новусу» на Гагаріна продають 5 літрів палива на одне авто. Але якщо клієнт має «фішку», так звану карту клієнта, можна отримати більше
Джерело
Четверта влада

Нещодавно міський голова Рівного Олександр Третяк повідомив рівнян, що через дефіцит і подорожчання пального впродовж цього тижня на маршрути виїжджатиме лише частина мікроавтобусів.

2-го травня на маршрути змогли виїхати більшість маршруток, бо ще мали запаси пального. Їх вистачить на кілька днів. Що буде далі – прогнозувати важко. Так відповідає керівник управління транспорту та зв'язку Рівного Іван Фурлет та співвласник мережі заправок «Олас» Олег Хомич, до яких ми звернулися із запитаннями.

Про причини такого стану читайте в цьому матеріалі.

Дефіцит 

Керівник управління транспорту та зв'язку Рівного Іван Фурлет каже, що запасів у перевізників вистачить на кілька днів, а далі «поки не готові прогнозувати».

– Нам на автобуси (маршрутки) потрібно 5-6 тон дизелю на день, – каже Фурлет.

Також посадовець каже, що в Рівному може зрости вартість проїзду:

– Через дефіцит пального стоїть питання неможливості заправки. Через дефіцит стоїть питання зростання вартості пального. І вже внаслідок зростання ціни пального, можливо, буде зростання вартості проїзду. Наразі шукаємо варіанти, як цього уникнути.

Іван Фурлет сподівається, що проблема із дефіцитом палива вирішиться за цей тиждень. Фото з його фейсбук-сторінки

– Очікуємо, що повної зупинки транспорту не буде. Але можливо днями сформуємо скорочений випуск [маршруток].

Також Фурлет каже, що «нібито знайшли, де заправлятися», але ще невідома вартість:

– Зараз опрацьовуємо варіант, щоб забезпечити першочерговою заправкою із того пального, яке в принципі доступне, працюємо з військовою адміністрацією.

Обласна військова адміністрація 2-го травня також повідомила про проблеми із пальним. Очевидно, що це проблема не тільки Рівного, а й всієї України. 

У телеграм-каналі Віталія Коваля написали, що причиною дефіциту пального є ракетні удари по частині українських нафтобаз.

– В тому числі через ракетні удари зупинився нафтопереробний завод у Кременчузі. Він забезпечував значну частину українського ринку пального, – йдеться в повідомленні.

Також Віталій Коваль повідомляє, що влада області працює над тим, щоб пальне було передовсім у медиків, енергетиків, комунальників, поліцейських та військових.

Окрім цього, адміністрація на зв’язку з усіма операторами заправок Рівненщини. Зустрічаються із ними, щоб домовитися, як зменшити черги на заправках в області.

Також повідомляють, що для завершення посівної пального вистачає. Більшість фермерських господарств наперед запаслися необхідним пальним, а «проблеми окремих фермерів опрацьовують індивідуально».

На рівні держави прогнозують, що протягом тижня питання дефіциту пального на заправках вирішиться.

Причини дефіциту: логістика та ціни

Аби дізнатися більше про проблеми енергетичної галузі і шляхи їх розв’язання, ми звернулися до співвласника мережі заправок «Олас» та колишнього депутата Рівненської облради Олега Хомича. Він каже, що є проблема і з дизелем, і з бензином, і з газом. Але найбільшою проблемою є логістика:

– Весь бізнес із пальним побудований на логістиці поставок. Що це таке? Є свердловина, є нафтопереробні заводи, нафтобази, бензовози і останні в ланцюжку – це заправні станції.

– На сьогодні дизельне пальне найбільше йде в реалізацію, його треба поставляти лише автотранспортом, оскільки закордонні залізниці мають вузьку колію, в нас широка колія, треба перевантажувати. Немає логістики, немає самих вагоноцистерн, тобто вихід тільки один – це автотранспорт.

Олег Хомич підтверджує слова інших власників АЗС по Україні, які стосуються дефіциту пального. Фото архівне, видання «ОГО»

– В чому полягає проблема автотранспорту? На одну цистерну, щоб її везти, треба три бензовози. І в наших мережах відстань від початку перевезення до кінцевої точки – в середньому було 50 кілометрів, а зараз – 600 кілометрів. Тобто треба в 15 разів більше авто.

– Але проблема автомобілів – це проблема міжурядових угод. Зокрема, це автомобілі окремого класу, на них треба документи оформляти три місяці. Плюс водії бензовозів – це чоловіки призовного віку, які не можуть зараз виїхати за кордон. Їхній виїзд треба оформляти через воєнкомат, є певна процедура, – каже Хомич.

– Наступна проблема: навіть якщо бензовоз виїхав за кордон, на зворотному шляху він стоїть три дні і оформляється в черзі разом з усіма вантажами. А черги зараз за кордоном на повернення з Польщі в Україну великі.

– Вирішенням цього логістичного питання я бачу тільки залізничний транспорт, який може возити великі об'єми. Але тут постає питання безпеки. Ніхто не хоче ризикувати і везти велику кількість пального, коли на тебе летять ракети. Міжнародне страхування на території України під час війни, на жаль, не працює.

– На території області є найбільша нафтобаза в Європі – на 250 тисяч тон. Там підземні резервуари і туди проходить нафтопровід. Можна було б качати дизель з Європи по трубі і це було б набагато дешевше, і простіше. Але це не нашої компанії рівень, це державний рівень. Тому якщо є політична воля, цим можна займатися.

Державне регулювання цін на пальне називають ключовою проблемою, яка пов'язана із дефіцитом палива. Про це каже Олег Хомич «Четвертій владі» та інші власники заправок у матеріалі «Економічної правди».

– Уряд обмежує ціни на пальне. Але якщо ціна встановлена нижче ціни, за якою ти купуєш його за кордоном, розмитнюєш і довозиш, то не буде вільного продажу, – коментує Олег Хомич.

Завдяки поставкам із Західної Європи проблема з дефіцитом пального буде розв’язана протягом тижня, але ціни дещо зростуть, заявила перша віцепрем’єр-міністерка економіки Юлія Свириденко.

У Рівному ситуація на різних станціях різна. Одні відпускають по 10, інші – по 20 літрів пального на одне авто, військових заправляють по талонах.

– Компанія «Олас» заправляє не по талонах, а по паливних картках тих клієнтів, які в нас були до війни. Талонами ми заправляємо лише військову адміністрацію та спецстранспорт, перелік якого нам надала військова адміністрація. Для них є запаси, які ми тримаємо. Тому це не є продаж, це як видача зі зберігання.

– А по продажах – це виключно комерційні клієнти, яких ми підтримуємо, щоб вони працювали, тому зробили для них паливні картки. Для них ми встановили ліміти до тих об'ємів, які вони споживали до війни.

– Кожна мережа встановлює обмеження виходячи зі своїх можливостей. Коли в нас був вільний продаж, то три дні тому ми продавали не більше 30 літрів на авто. По газу ми відпускали до повного баку ще 1 травня. Маю на увазі пропан-бутан.

На відео Ігоря Границького видно чергу до заправки «Окко» у Рівному:


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте