Дороге тепло для бізнесу: чому виник конфлікт між підприємцями та «Рівнетеплоенерго»

Над сюжетом працювали журналістка Ольга Підгородецька та відеограф Владислав Мартинчук

Після опалювального сезону 2021-2022 року рівненські підприємці, які не користуються послугами централізованого теплопостачання, отримали платіжки за опалення. Представники малого бізнесу обурені незрозумілими для них нарахуваннями та вважають, що «Рівнетеплоенерго» їх дурить. Чому виникло непорозуміння та за що саме, і як мають платити підприємці досліджувала «Четверта влада».

– Я надаю, як підприємець, робочі місця, плачу податки, донатимо, волонтеримо. А зараз вся моя діяльність, серйозно, зранку до вечора полягає в тому, щоб займатися переписками, юристами, засіданнями, зборами ініціативної групи, – розповідає підприємиця Мирослава Бакалець.

Мирослава Бакалець
Мирослава Бакалець – власниця магазину розвиваючих іграшок та книг «Всезнайко», який працює у підвалі багатоквартирного будинку на Пластовій, 3 у Рівному

В кінці лютого 22-го року вона отримала платіжку від «Рівнетеплоенерго» на близько 20 тисяч гривень. Хоча її приміщення централізовано не опалюється.

– Це приміщення обігрівається автономним індивідуальним електроопаленням. Ніколи не було обладнане опалювальними приладами центрального теплопостачання. Всі труби будинкового центрального опалення, які проходять через приміщення, теплоізольовані.

Нам нараховують плату по лічильнику, якого ми ніколи не мали. Нараховується згідно тієї унікальної методики, якою вони оперують тарифи за місця загального користування, – розповідає Мирослава.

Мирослава та інші рівненські підприємці, які не погоджувалися платити за виставленими їм рахунками, звернулися за допомогою до місцевих депутатів. І 22 жовтня сесія Рівнеради прийняла два проекти рішення, які мали б допомогти малому бізнесу.

– Одне те що стосується повноважень Києва, а саме щодо зміни методики нарахування. А друге, це те що політичне питання, яке дасть сигнал «Рівнетеплоенерго», що такі високі ціни на опалення для підприємців, вони непосильні для нас. Якщо цю ситуацію не вирішити, то на вулицях буде все більше табличок «оренда», а якщо буде далі так тривати, то «оренда або продаж з боргами», – каже підприємець і депутат Рівнеради Роман Денисюк.

протест
Рівненські підприємці вийшли з протестом до Рівнеради з приводу нарахування їм оплати за тепло на неопалювальні централізовано приміщення
З протесту під Рівнерадою 22 жовтня 2022 року

Директор «Рівнетеплоенерго» Олександр Ющук наполягає, що всі їхні нарахування законні.

– «Рівнетеплоенерго» працює виключно в правовому полі на чинній законодавчій базі. Якщо будуть зміни, відповідно до тих змін ми будемо робити нарахування, можливо, якийсь перерахунок. Поки що ті норми і правила, методики, які діють станом на сьогоднішній день, не дають робити будь-яких перерахунків так, як цього хочуть підприємці. Всьому виною нерозуміння методики, – пояснює Олександр Ющук.

Директор «Рівнетеплоенерго» Олександр Ющук каже, що підприємство нараховує за опалення за затвердженими законодавцями методиками

Давайте розберемося, що це за така методика нарахування оплати за комунальні послуги і, зокрема, за опалення.

Теплова енергія, яка надходить у багатоквартирний будинок, розподіляється між всіма співвласниками.

Оскільки в будинку окрім житла є місця загального користування: сходові марші, горища, підвали, то їхній підігрів теж оплачують всі співвласники.

Окрім цього, також потрібно платити за підтримку роботи всієї внутрішньобудинкової системи опалення і гарячого водопостачання – усіх труб і батарей, які не у квартирах.

Тож якщо у приміщенні когось зі співвласників немає центрального опалення – він все одно має платити свою частку за утримання всієї системи і підігрів загальних місць.

Це нам пояснив старший експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов.

Старший експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов допоміг нам розібратися чому «Рівнетеплоенерго» нарахувало оплату підприємцям без централізованого теплопостачання

Але підвал в будинку, де працює підприємиця Мирослава Бакалець, не опалюється, що тоді?

– Якщо це неопалювальне приміщення, то на нього та частинка не має розподілятись, але за що вони тоді мають заплатити? Вони мають заплатити за тепло, яке вони реально могли спожити. А вони його могли спожити тільки від трубопроводів, які проходять через їхнє приміщення.

Це актуально для приміщень підвальних, де це, скажімо так, було запроектовано із самого початку, або це може бути актуально для приміщень, які від'єдналися від централізованого опалення ще до 2019 року. В таких випадках для транзитного трубопроводу передбачена окрема методика розрахунку. Вона, власне, включає в себе довжину трубопроводу і його утепленість або не утепленість.

Методикою Мінрегіону передбачено, що такі приміщення будуть замість опалення, яке розподіляється по квадратних метрах, доплачувати за конкретно цю трубу, – пояснює Владислав Філіпов.

Підприємиця Мирослава Бакалець не знала, що має сплачувати за ізольований трубопровід, так само як і про нову методику нарахування оплати та про публічний договір з підприємством у випадку відсутності індивідуального договору.

– З теплокомуненергією в нас не була укладена угода, тобто про факт зміни в законодавстві, мене як підприємця, як фізичну особу, не повідомили. Вони мотивують це тим, що договір – це є публічний і я мала автоматично знати про існування значить нової методики нарахування, – обурюється Мирослава Бакалець.

Речник «Рівнетеплоенерго» Олексій Кривошеєв пояснює що таке публічний договір.

Речник «Рівнетеплоенерго» Олексій Кривошеєв

– Теплопостачання для комерційних споживачів йде на підставі договору. Укладеного договору, в разі якщо у відведений термін цей договір не був укладений, існує таке поняття як публічний договір.

Тобто фактично тоді законодавець визначив, що тоді якщо підприємство чи фірма з тепловиками не уклали договір, значить автоматично вважається, що укладений оцей публічний. Якщо немає договору, то підприємство бере ті дані, які в нього були на той момент. Ще від попереднього теплопостачальника, – пояснює речник «Рівнетеплоенерго».

Експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Мінрегіону Владислав Філіпов підтверджує законність публічних договорів. Також підказує, що підприємиця Мирослава Бакалець мала би звернутися до «Рівнетеплоенерго» та повідомити про тип приміщення та наявність труб у ньому.

– Це логічно, тому що підприємство одне. Воно не може знати про всіх споживачів всі деталі, і тоді це задача споживача повідомити підприємство, що у нього такі-то умови в приміщенні, – каже експерт Мінрегіону.

За новою методикою Мирослава у своєму приміщенні сплачує за опалення місць загального користування, теплову енергію для забезпечення внутрішньобудинкової системи опалення та за транзитний трубопровід, який проходить в частині її приміщення.

Для бізнесу тариф за теплопостачання на цей опалювальний сезон становить понад 8 з половиною тисяч за гігакалорію (8 526, 96 грн за Гкал). Для людей, чи як кажуть тепловики: «для населення» тариф значно менший – майже дві тисячі за гігакалорію (1 913, 16 грн за Гкал.)

Речник «Рівнетеплоенерго» каже, що підприємство не має ніякого стосунку до формування цього тарифу.

– Саму вартість тепла встановлює виконком Рівненської міської ради. І ми, вже маючи визначений тариф, маючи методику, за якою ми маємо обраховувати тепло, його обраховуємо, – каже Олексій Кривошеєв.

Експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Мінрегіону пояснює, що велика різниця тарифів для бізнесу і для людей – це наслідок політики держави, яка в Конституції називає себе соціальною.

– Якщо дуже просто, то ціна на газ, яким зазвичай користуються теплопостачальні підприємства для опалення населення, дешевша, ніж для опалення підприємців і підприємств. Чому так? Це основа державної політики, – каже Владислав Філіпов.

Мирослава, яка досі збирає кошти для боргу за теплопостачання та намагається розібратися в історії з обігрівом свого приміщення, припускає, що у нарахуваннях помилка.

Ми показали її платіжку експерту Мінрегіону. Владислав Філіпов зауважив, що у ній основне нарахування порахували як для звичайного опалювального приміщення, а не як для окремого приміщення з транзитними мережами опалення.

Тож помилка у цих обрахунках таки є.

Але речник «Рівнетеплоенерго» каже, що фахівці підприємства вважають нарахування по цій платіжці правильними. Але припускає, що у тепловиків може бути неточна інформація про умови в приміщенні.

– В нас немає функції аудиту, ми не маємо права прийти там на комерційну територію чи там на приватну територію і самим щось дивиться. Якщо власник цієї території не подбав, щоб надати нам потрібні дані, ну, це його проблема. Незнання закону не звільняє від відповідальності, – вважає Олексій Кривошеєв.

Тим не менш речник каже, що «Рівнетеплоенерго» готове до діалогу з Мирославою та іншими підприємцями.

– В цьому випадку потрібно з'ясувати всі обставини і вияснити чи відповідає квадратура, чи ізольована чи не ізольована труба, там на скільки… і якщо виявиться, що допущена помилка з нашого боку, то тоді буде просто перерахунок тепла. І людина чи отримує ці гроші назад, чи вони будуть просто зараховані в рахунок майбутніх платежів, – каже Олексій Кривошеєв.

І на завершення – ми попросили в експерта Мінрегіону, щоб він пояснив, чому з’явилася ця нова методика і разом з нею непорозуміння між тепловиками і підприємцями.

Протест підприємців під Рівнерадою

– Тому що вона виникла з закону про комерційний облік комунальних послуг. А він в свою чергу виник з абсолютно дивного і нелогічного перекосу, коли реально могли існувати приміщення, які ні за що не платять. В той час, як інші власники приміщень у будівлі платили і за себе, і за інше приміщення.

Тож спробували прибрати це викривлення. Для тих, хто не платив і зараз має платити, це несподівано, і вони – проти цього, і це нормально, що вони будуть проти. Чи можуть вони помилятися? Так. Тому що вони люди, такі самі як і ми. Найперше, до чого я закликаю, це до довіри. І друге, до чого я закликаю, це до діалогу, – каже старший експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Мінрегіону Владислав Філіпов.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте