РОЗСЛІДУВАННЯ

Як повернути кошти, які вимагають у медичних закладах Рівного

12.04.2012, 00:00      Антоніна Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»      Переглядів: 19642

Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. В.Полішука. Фото 4vlada.com

Пацієнти Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру вирізняються з-поміж пацієнтів інших медичних закладів Рівненщини непересічною щедрістю. Завдяки їхній допомозі у 2011 році Діагностичний центр поповнився на понад шість із половиною мільйонів гривень благодійних внесків. Щоправда самі пацієнти зачасту переконані, що кошти, які вони надають – не що інше як оплата медичних послуг, і аж ніяк не добровільна пожертва.

Як під виглядом благодійної допомоги виманюють кошти у пацієнтів Діагностичного центру та як можна себе захистити, з’ясовували журналісти порталу «Четверта влада».

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕСкільки заробляють працівники Діагностичного центру

184 тисячі пацієнтів за минулий рік обслужив Діагностичний центр. Тобто в середньому кожен пацієнт надав закладу близько 35 гривень благодійної допомоги. Щоб з’ясувати, яким чином відбувається залучення цих коштів, для початку прямуємо на одну із затишних вуличок в центрі Рівного, де розташована 9-поверхова будівля діагностичного центру. Представляючись журналістами, спілкуємося на виході з пацієнтами, котрі щойно отримали тут послуги. Задаємо два запитання:

  1. Чи сплачували Ви благодійні внески?
  2. Якщо так, то з власної ініціативи чи примусово (за рекомендацією, вимогою)?

Просто дають «бумажечку» і кажуть скільки коштує

 Пенсіонерка з Рівного Тамара Заремба обурюється, що платну послугу прикривають благодійністю. Фото 4vlada.com

Сплачувала, – розповідає пенсіонерка з Рівного Тамара Заремба. – Це грошей коштує, але я обираю сама. Бо як маю ходити з цукровим діабетом за направленням і потім – черга в поліклініку… А там те ж саме (платити, авт.), то я сама вибираю. Але пригноблює знаєте що? Ну не повинно бути так, що це – добровільний внесок. Так напишіть, що це послуга платна, а то – добровільний внесок. Добровільний це, як я хочу сама дати 5 гривень, чи 500, чи скільки. А то просто дають «бумажечку» і кажуть: «заповніть». І кажуть, скільки коштує.

– Зовсім нічого не платили. За УЗД тільки, – неохоче повідомила Тетяна, яка про себе погодилася повідомити тільки те, що проживає на Рівненщині. – Це благодійний внесок, плата по квитанції.

22-річна студентка з Рівного Юля не змогла отримати весь спектр медичної допомоги. Фото 4vlada.com

– Я не сплачувала. Я інвалід, то мені безкоштовно, – ділиться 22-річна студентка з Рівного Юля. – Вимагали, але, оскільки в мене немає, то я не платила. Але казали сплачувати. Я казала, що в мене немає, то послали… дали… 300 гривень кажуть, без того ніяк. Немає грошей, і я не платила. Вони УЗД зробили, а все інше, то ні. Треба, щоб сплатила, кажуть.

– Не сплачували, безкоштовно, – неохоче кажуть чоловік з жінкою, відповідаючи находу. Кажуть, що пільг ніяких не мають, відмовляються представитися, але додають. – Нас тільки на УЗД (направили, авт.), це безкоштовно.

– Сплачували, але я не знаю скільки, розповідає чоловік, який виходить з дитиною, – бо то дружина. Не знаю, чи вимагали, чи сама…

– Сплачувала, – каже пенсіонерка з Рівного Надія Федорівна. – Чи добровільно? Сказали «давай», то я дала. Я просила, щоб хоч половину, але сказали «ні».

Мешканець Дубна Сергій Іванович сплатив, адже всюди так роблять. Фото 4vlada.com

– Талончик дали, заплатив 30 гривень на УЗД, – ділиться мешканець Дубна Сергій Іванович. – Я зайшов у касу. Сказали заповнити і сплатив… Це ж всюди так…

Тож за півгодини спілкування під Діагностичним центром із семи опитаних п’ятеро підтвердили, що робили внески. З цих п’яти четверо описують взяття з них коштів як плату за медичну допомогу. Одна з опитаних розповіла, що їй відмовили в наданні частини медичної допомоги через відсутність коштів. І лише в одному випадку з семи нас запевнили, що медичну допомогу в центрі отримали цілком безкоштовно.

Працівник реєстратури: «Немає в нас безкоштовного»

Перевіряємо на собі, як працює система примушування до «добровільних» платежів. Знайома журналістки порталу «Четверта влада», інвалід 2-ї групи, отримала направлення на проходження комп’ютерної томографії. В поліклініці порадили звернутися саме в Діагностичний, хоча й не вказали назву закладу в направленні, мовляв, щоб пацієнтка мала ширший вибір. Беремо в неї згоду на проведення експерименту.

ТАКОЖ ДИВІТЬСЯ: Як і чому медики вимагають у вагітних "благодійні" внески. Телепроект "Четверта влада"

Спочатку телефонуємо в реєстратуру Діагностичного центру. Після привітання одразу запитуємо:

– Скажіть, будь ласка, а у вас роблять комп’ютерну томографію голови?

– 350 гривень з 8-ми до 5-ти.

– 350 гривень – це за що?

– А вам томограф чого треба?

– Голови.

– Робимо 350 … а ви іногородня? 400 гривень для іногородніх.

За кілька днів йдемо в діагностичний. В реєстратурі, глянувши на наше направлення, працівниця сходу повідомляє:

– 350 гривень. Ви знаєте?

– А це за що плата?

– За томографію..

– А безплатно немає можливості.?

– Немає в нас безкоштовного. Може, в міську лікарню йдіть? Ви житель міста, там є також апарат.

– Та там приватний кабінет. Це по місту така ціна всюди, 350 гривень?

– Та в приватному ще більше – 450 гривень. Мабуть, і в міській так. Ну взагалі у вас направлення нікуди. В нас іде по заявах: хочете робіть, хочете – ні. Взагалі місто має йти в міську. Ми, діагностичний, за направленням «нікуди» можемо і не брати. Але ми беремо. Тому що люди сплачують в касу. В нас два з половиною мільйони недофінансування. Або закривати або що? В нас іде по внесках. Іншої плати поки що немає, тому що якщо зроблять не по внесках, а тільки чеками, в нас автоматично на 20 відсотків збільшується проплата. Буде ще дорожче, то так краще. То ваше право: хочете робіть, хочете – йдіть на Мірющенка (в міську лікарню – авт.). Будете робити, чи подумаєте?

– Будемо.

Реєстратор направляє нас у касу, що за сусіднім віконечком. Натомість в касі кажуть, що спочатку потрібно пройти обстеження, а тоді вже платити кошти.

Йдемо в кабінет, де працює комп’ютерний томограф. Уточнюю, коли чекати результатів обстеження. Працівниця в медичному халаті, очевидно медсестра, каже, що за годину і додає: «Підете оплатите, принесете, покажете чек і тоді заберете, коли вам зручно буде».

Після проходження обстеження нашої знайомої ще раз ловимо на коридорі цю ж працівницю:

– Треба заплатити?

– Так. Заплатите, тоді принесете мені направлення.

У нас – благодійна каса. «Возврата» коштів немає

Щоб не забирати у "благодійників" Діагностичного час, у касі закладу люб’язно видають бланк заяви

Спускаємося на перший поверх. Пояснюємо за що маємо заплатити. Отримуємо в касі корінець заяви, в якому надруковано, що особа вносить благодійний внесок на потреби центру. Вписуємо прізвище нашої знайомої пацієнтки, розмір внеску, який нам озвучили як плату за томографію, і платимо в касу 350 гривень. Касир видає чек. Уточнюємо, чому плати слід після того, коли пройшли обстеження:

– Комп’ютерний томограф – такий порядок. В нас не каса, що вертаємо гроші. Буває як не зробить людині томограф, то потім 350 гривень ми вернути не можемо. Це велика сума. Як маленька, то беремо наперед проплату, як велика – ні. У нас благодійна каса, у нас возврата в касі немає коштів.

– А де є возврат коштів?

– Возврат коштів є там де каса в магазині.

Лікар: отримати медичну послугу можна й безкоштовно…

Приносимо чек і направлення лікарю, водночас перепитую:

– А безкоштовно обстеження комусь роблять?

– Роблять, – лікар.

– Ні, не роблять, – майже одночасно медсестра. Очевидно, почувши слова лікаря, виправляє себе – поодинокі випадки: інвалідам, по категорії…

– Якщо учасник бойових дій, – продовжує лікар…

– Перша (група – авт.) не платить, – медсестра.

– Якщо вам щось в подальшому треба буде, – продовжує лікар, – то людина має казати, що там є, ми ж не можемо знати, яка там ситуація. Тому в принципі ми можемо допомогти. Ми не є приватна структура.

Ми повертаємо ваші гроші і припиняємо будь-які розмови

В той же день пишемо заяву на ім’я головного лікаря з проханням повернути кошти, як такі, що не були сплачені, як добровільний внесок.

За два тижні нашу знайому запрошують прийти, щоб поспілкуватися і забрати кошти. Йдемо разом (не видаємо, що це журналістський експеримент).

Провідний економіст Діагностичного Наталія Ковбасюк запрошує нас у кабінет до головного лікаря Діагностичного центру Володимира Лепехи і телефоном викликає сюди ж лікаря, котрий приймав знайому в кабінеті комп’ютерної томографії. В руках Наталія Ковбасюк тримає файл з нашою заяву та грошима. Починає розмову:

– Ви зрозумійте правильно. Фінансування ніякого… немає. Ми не беремо собі в кишеню тих грошей. Скажіть, чому питання постало так: спочатку написали (маючи на увазі бланк заяви на прийняття внеску), а потім поверніть кошти.

– Тому що спочатку внизу сказали, що це обов’язково платити…

– Скажіть, будь ласка, це ви писали? – пані Ковбасюк показує нашій знайомій бланк заяви.

– Так.

– Тобто вас ніхто не приставляв до… (схоже, що мала на увазі пістолет до скроні чи щось такого роду – авт.). Я вам поясню в чому справа. Показую вам офіційне видання з офіційним роз’ясненням. Написано: «Кошти, які надійшли на рахунок благодійного фонду з позначкою благодійна пожертва, безповоротна…, не можуть бути повернуті благодійнику». Тобто я до того, що те що ви пишете офіційно просите повернути… Ми вам кошти повернемо. Я просто хочу нагадати, що кожна людина повинна думати, що вона робить (дещо дивно це звучить з вуст посадовців, які порушують закон – ред.). Ви могли запитати, ви могли підійти до адміністрації. Гроші я вам поверну після того, як ви напишете розписку, що ми вам повернули.

– Ви жителі міста Рівного? – в розмову включається головний лікар.

– Так.

– В нас центр обласного підпорядкування. Третій рік. Тому обстеження в подальшому, будь ласка, за місцем проживання (згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування» обласна рада представляє інтереси територіальних громад всіх міст, селищ і сіл області. Тобто мешканці обласного центру також є частиною області – ред.). У вас є поліклініка і прочєє, прочєє, прочєє. Тому плануйте, щоб ми не влазили в дєбрі і не думали, яким чином вам повертати.

– Тоді скажіть, будь ласка, де в місті є комунальний томограф?

– В міській лікарні є комп’ютерний томограф.

– Так він приватний.

– Це вже не наше питання. Хай організовують роботу, залучаючи управління охорони здоров’я міста Рівне.

– То ви обслуговуєте тільки область?

– Ви зрозумійте правильно. У нас фінансується тільки зарплата із державного бюджету. Все інше… Ви думаєте, мені хочеться… тарифи, щоб люди проплачували… Тому пишіть розписку та й на тому…

– Це благодійна допомога, тому я вас питала, чи ви особисто писали цю заяву (заява про благодійну допомогу, отримана в касі, де знайома вписала своє прізвище і суму – авт.), – знову включається в розмову провідний економіст.

– Я розумію, але коли ми на касу підійшли, ви ж чудово знаєте як у вас кажуть, що це вартість…

В цей час заходить лікар з кабінету комп’ютерної томографії, який підтверджує, що саме моїй знайомій він проводив обстеження. Запитуємо в його присутності, для кого ж платно, а для кого безкоштовні обстеження в діагностичному. Пані Ковбасюк починає відповідати, проте головний лікар перебиває.

– Почекайте, Зінов’ївна, ми зараз говоримо про дві речі. Те що ми не можемо повернути вам на рахунок, ми показали обґрунтування чому. Ми повертаємо готівкою. Ви пишете розписку, і ми припиняємо будь-які розмови.

Знайома пише розписку, в той час намагаюся поспілкуватися з керівником:

– От ви кажете, що у вас фінансування немає, можна задати питання?

– Нє! Вам, вибачте, на сьогоднішній день вам по вашому питанню ви звернулися, ми закриваємо це питання. На цьому розмова припиняється.

Заввіділенням запитує, чи направляли нас у міський заклад, починаю пояснювати, що в місті – приватний кабінет. Головлікар втретє перебиває, зупиняючи ромову.

– Мені ця ситуація самій неприємна, – продовжую мову. – ми прийшли, нам сказали, що це коштує стільки-то, обов’язково треба заплатити стільки-то.

Наталія Ковбасюк вдавано чи щиро обурюється і починає звинувачувати нас у брехні і ледь не закликати до покаяння за неправдиві свідчення, не здогадуючись, що на підтвердження своїх слів ми маємо диктофонні записи.

– В реєстратурі, повірте мені, ніхто вам не казав, що це обов’язково. Не треба так говорити. Вам сказали заплатити і попросили заплатити. Це так. Але щоб сказати обов’язково платити – не гнівіть Бога і не беріть гріх на душу. Так не сказали.

– Але коли кажуть однозначно – це коштує стільки-то… – намагаюся вставити слово.

– Нє-є-є! – вже вчетверте не дає договорити головний лікар. – Ви написали заяву і ми вам кошти повертаємо… Кошти повернуті…

Поки знайома все ще пише розписку, прошу пояснити, куди ж мені звертатися наступного разу, адже в міській лікарні тільки приватний томограф.

– Треба звертатися в місто (очевидно, має на увазі лікарню на Мірющенка – авт.). Там є квота безкоштовна, для інвалідів, пільговиків. В обласній лікарні є така сама квота (пізніше в розмові з журналістом заступник начальника міського управління охорони здоров’я Вікторія Покоєвчук заперечила наявність визначених квот у на безкоштовне обстеження за допомогою томографа у міській лікарні. Зазначила лише, що можна про це просити головного лікаря цього закладу).

Зрештою провідний економіст перед нами перерахувала купюри і наостанок, віддаючи нам їх у руки, злостиво додала:

– Ви зараз наказали шанованого лікаря, який приділив вам увагу… (якраз лікар прямо не вимагав коштів – авт.).

– Лікар тут ні до чого. Не треба нас робити крайніми.

– Нє, нема ніяких питань, – вп’яте зупиняє мої слова головлікар. – На цьому розмову ми припинили. Дякуємо.

На багаточислені прохання головлікаря ми нарешті припиняємо розмову і виходимо з кабінету. Склалося враження, що запис нашої розмови фіксували на диктофон не тільки ми, а й керівник Діагностичного центру. Постійно зупиняючи наші скарги та недвозначні зауваження щодо фактичного вимагання у нашої знайомої сплати внеску за діагностування, він, можливо, готував докази про те, що кошти ми отримали, скарг не маємо. Такі докази, очевидно, згодилися б на випадок, якщо б ми поскаржились у правоохоронні органи.

Прокуратура та міліція «перевірили» – медичних поборів у Рівному немає

Головлікарю і справді варто було підстрахуватися на випадок, якщо громадяни схочуть і далі відстоювати свої права. Тим паче, що журналісти порталу «Четверта влада» вже мають досвід переписки з органами прокуратури і міліції, які вперто не помічають складу злочину у змушуванні сплачувати благодійні внески, щоб отримати медичну допомогу.

У 2010 році Рівненське агентство журналістських розслідувань провело експеримент, в результаті якого було зафіксовано на відео та аудіо, як у рівненських жіночих консультаціях з жінок, перед тим, як поставити їх на облік, вимагають сплати «благодійних» внесків. 

Тоді Агентство звернулося із заявою до прокуратури, з проханням перевірити факти викладені в телепрограмі та статті. Окрім цього «Четверта влада» надала прокуратурі всі аудіо та відеозаписи, зібрані в ході проведення журналістського експерименту.

Утім, як видно з відповіді, що надійшла з прокуратури Рівного за підписом заступника прокурора Рівного, радника юстиції Ніни Ютовець, «факти збору медичними працівниками лікувально-профілактичних закладів будь-яких внесків, у тому числі благодійних, не підтвердились». Відтак, «підстав для вжиття заходів прокурорського реагування не вбачається».

З відповіді прокуратури виходить, що перевірка проходила так: прокуратура взяла пояснення у завідуючих жіночими консультаціями, чи справді вони вимагали кошти. Ті написали, що ні. Ніхто не брав додаткових пояснень у журналістів та інших свідків і ніхто не досліджував аудіо та відеозаписи. (Схоже, що відбувалося як в анекдоті – «Суддя, що взяв хабара від підсудного, запитує у нього: чи визнаєте ви свою вину? Підсудний: Нєт! Суддя: ну на нєт і суда нєт». – ред.).

Щоб з’ясувати, чи скаржаться громадяни на платну медичну допомогу в Діагностичному центрі, портал «Четверта влада» поцікавився про це в прокуратури. Прокуратура відповіла на запит, що упродовж трьох останніх років прокуратурою області не розглядались скарги громадян на вимагання сплатити благодійні внески або зробити іншу оплату за надання медичних послуг у Рівненському обласному клінічному лікувально-діагностичному центрі ім. В. Поліщука.

В ході проведених, за вказаний період, органами прокуратури області перевірок в цьому діагностичному центрі факти вимагання у громадян сплати благодійних внесків або іншої оплати за надання медичних послуг також не виявлялись.

Відділ боротьби з економічними злочинами УМВСУ в Рівненській області на аналогічний запит повідомив, що за останні три роки була одна скарга рівненського пенсіонера на те, що працівники центру безпідставно відмовили йому у безкоштовному проходженні медичного огляду. Міліція у відповідь на цю скаргу відмовила в порушенні кримінальної справи.

Чиновники від медицини виправдовуються

Подібні питання щодо того, чи скаржаться громадяни на вимагання оплати медичної допомоги у Діагностичному, ми надіслали й в обласне управління охорони здоров’я Рівненської облдержадміністрації.

Заступник начальника управління Ігор Добровольський спочатку запевнив, що у державних і комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога надається безоплатно, маючи на увазі, очевидно, й Діагностичний центр.

Потім дипломатично зауважив, що управління охорони здоров’я облдержадміністрації здійснює лише організаційне і методичне керівництво роботою закладів охорони здоров’я області і лише з питань надання лікувально-профілактичної допомоги та забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення на відповідній території.

Зрештою поскаржився на недостатнє фінансування, через яке «заклади охорони здоров’я області не мають фінансової можливості надавати весь спектр медичної допомоги безкоштовно». Та пояснив, що додатковим джерелом фінансування можуть стати кошти загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування або власні кошти отримувачів медичної допомоги.

Також чиновник звернув увагу на прозорість механізму отримання благодійних внесків. Адже пацієнти, яким надають допомогу, пишуть заяву, а кошти приймаються через касові апарати.

А наостанок повідомив, що до повноважень управління охорони здоров’я облдержадміністрації не належить ведення статистичних даних щодо кількості скарг в розрізі окремих закладів охорони здоров’я.

Якщо вірити цій інформації, чиновники, яких громада Рівненщини найняла для управління медичною галуззю в регіоні, не відслідковують, наскільки ефективно працюють їхні підлеглі. Або ж методика оцінки діяльності керівників медичних закладів базується на якихось інших показниках, ніж задоволеність цими послугами рівнян.

Порушення права на безоплатну медицину – злочин

– У державних та комунальних закладах охорони здоров’я медична допомога повинна надаватися всім громадянам незалежно від її обсягу та без попереднього, поточного або наступного їх розрахунку за надання такої допомоги, – заперечує чиновникам, котрі дипломатично називають побори «благодійністю», керівник юридичного департаменту Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів (м. Київ) Ольга Скорина. – Вимога Конституції знаходить своє продовження в статті 184 Кримінального кодексу України, де зазначено, що незаконна вимога оплати за надання медичної допомоги в державних чи комунальних закладах охорони здоров’я карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом терміном до шести місяців.

Оскільки під благодійництвом законодавець розуміє добровільну безкорисливу пожертву фізичних та юридичних осіб у поданні набувачам матеріальної, фінансової, організаційної та іншої благодійної допомоги (ст. 2 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»), вимога внести плату за медичні послуги під виглядом благодійного внеску є протиправною.

А ось що зафіксовано у науково-практичному коментарі до Кримінального кодексу України (під редакцією доктора юридичних наук Яценка, 2006 рік): «Незаконною має вважатись вимога оплати за надання будь-якої медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я, в тому числі і вимога завуальованої її оплати (добровільна компенсація за надані послуги, добровільне пожертвування на охорону здоров’я, добровільні внески до різноманітних медичних фондів тощо), за винятком оплати медичних послуг, які не є видами медичної допомоги, що надається іноземцям, в порядку, передбаченому Порядком надання медичної допомоги іноземним громадянам. Злочин є закінченим з моменту пред’явлення вимоги оплатити медичну допомогу, незалежно від того мала місце чи ні така оплата».

Як розповіла Ольга Скорина, згідно чинного законодавства України, громадяни можуть використовувати всі дозволені законодавством заходи захисту порушених прав у галузі охорони здоров’я. Зокрема, можна звернутися зі скаргою до головного лікаря, до відповідного управління охорони здоров’я, до Міністерства охорони здоров’я України, правоохоронних органів (в тому числі й до прокуратури), Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини тощо. Після використання всіх національних засобів правового захисту можна звернутися за захистом своїх прав і свобод до міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, Європейського суду з прав людини.

Головний лікар: керівник має балансувати на межі

Володимир Лепеха запевняє, що медична допомога в закладі надається безкоштовно. Фото 4vlada.com

Головний лікар Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного центру імені В. Поліщука Володимир Лепеха на зустріч із журналістом порталу «Четверта влада» погодився відразу. В кабінет до себе запросив ще свого заступника з питань економіки Мирослава Решоту та юриста Ольгу Романчук. Юрист невдоволено звертає увагу на диктофон, який включає журналіст, але після нагадування про права журналістів надалі майже зовсім не бере участі у спілкуванні.

Головний лікар запевняє, що медична допомога в закладі надається безкоштовно. З тим, що внески вимагають, категорично не погоджується:

– Ми просимо. Хто може – той заплатить, хто не може… в нас за душу ніхто не трясе, – запевняє головний лікар, відкинувшись на спинку крісла, зі схрещеними на грудях руками. Наполягає, що в реєстратурі про внески говорять лише наступним чином: «Чи можете заплатити? Якщо є таке бажання – будь ласка, якщо ні – немає ніяких питань» (як в реєстратурі говорять насправді пропонуємо ще раз послухати уривок запису – авт.):

– Є люди, які вносять дві гривні, 5 гривень. Є які зовсім не вносять, – долучається до розмови заступник з питань економіки Мирослав Решота. – Більше половини не вносять зовсім.

ТАКОЖ ДИВІТЬСЯ: За 2011 рік обласний Діагностичний центр залучив шість із половиною мільйонів благодійних внесків

Мирослав Решота розповідає, що для повноцінної роботи Діагностичного центру на рік необхідно 32 мільйони гривень. Натомість обласна рада затвердила фінансування 12-ти мільйонів. Саме тому є необхідність залучення коштів благодійників.

– Ми нікому ще не відмовили, якщо людина не може заплатити, – лукавить, зважаючи на свідчення, які зібрали журналісти, лікар.

Володимир Лепеха також вважає, що прейскуранту медичних послуг у Діагностичному немає. Працівники ніби то називають лише орієнтовну вартість того чи іншого обстеження, зважаючи на його затратну частину. (Цим поясненням суперечить розмова журналіста з працівником реєстратури по телефону, яка у відповідь на запитання, чи роблять у Діагностичному комп’ютерну томографію голови, сходу відповіла: «350 гривень, з 8-ми до 5-ти», а пізніше уточнила: «400 гривень для іногородніх» авт.).

– Чому ж тоді ціна, яку кажуть сплатити в Діагностичному за ту чи іншу послугу, значною мірою наближена до комерційної? – запитуємо.

Володимир Лепеха розповідає, що, скажімо, за обстеження на комп’ютерному томографі роблять внески лише близько чверті пацієнтів. Через це, на думку лікаря, «орієнтовну» вартість послуги не можна прирівнювати до рентабельної, комерційної, адже платять не всі, а отримані кошти «розмазуються по тарілці» на обслуговування всіх пацієнтів.

Розпитуємо в лікаря про випадок з поверненням коштів нашій знайомій рівнянці, інваліду 2-ї групи (не говоримо, що це був журналістський експеримент).

– Прийшла, заплатила гроші. Тут вона зробила аферу, нічого не сказавши що вона інвалід (не зрозуміло в чому афера, для чого казати, якщо медична допомога й так, зі слів лікаря, надається безкоштовно – ред.), ми їй кошти повернули.

Володимир Лепеха також запевнив, що лікаря винним ніхто не робив, бо він, мовляв, узагалі не має стосунку до коштів (або головний лікар знову злукавив, або інваліду 2-ї групи, котрій повернули кошти, намагалися нав’язати додаткове почуття вини – авт.).

Не ми такі сволочі і крахобори…

– Що треба зробити, щоб позбутися системи «благодійних» внесків у медичних закладах, які все одно не вирішують всіх проблем галузі охорони здоров’я? – продовжуємо розмову з головним лікарем Діагностичного центру.

– Галузь медицини фінансується на близько 30-ти відсотків від потреби, – лікар спирається руками на стіл, нахиляється до журналіста і таким чином відповідає вже на більш відсторонені від конфліктної теми питання. – Проблему нестачі фінансування слід розділяти на три частини: міри, які повинна зробити держава, заходи, котрі може зробити обласна влада, і міри, які можемо зробити ми, щоб лікарня була «наплаву».

– Це як костюм, – порівнює Володимир Лепеха. – Рік поносив і бачиш, отам і там вже потерто і затерто. Так само й обладнання, воно недовговічне і дороговартісне. Те що ми залучаємо благодійні внески – то це навіть не для розвитку закладу, це тільки життєзабезпечення установи.

– Думаєте, мені хотілося би чисто як людині, громадянину, жителю цього міста, принижуватися і просити ті благодійні внески «дайте нам, щоб ми вам зробили перше, друге, третє», – продовжує лікар. – Отак і виходить, що біля трохи багатшого завжди можна вискубнути, щоб накормити біднішого (доходи рівнянки інваліда 2-ї групи, яка взяла участь у експерименті і в якої взяли 350 гривень за томографію, – 820 гривень пенсії і півсотки городу під цибулю (на більше не вистачає здоров’я), її чоловік безробітний, зловживає алкоголем. Щороку рівнянка проходить курс лікування і щороку не менше двох разів її забирає швидка – ред.).

– Тому все що можна зробити на рівні установи, – вважає головний лікар, – виконано. Що стосується рівня обласної адміністрації, щоб забезпечити достатнє фінансування – це не наше питання. А на рівні держави – бюджет, який витрачається на установи, м’яко кажучи, не витримує ніякої критики.

– Якщо держава не може нас утримувати – нема питань. Переводьте нас на госпрозрахунок чи визначіть систему платних послуг.

– Це кругом так (про благодійні внески в медичних установах – авт.). Є тільки одна велика різниця: в одних установах є зошит якийсь чи відомість, який можна розірвати і – не бачив, не брав, не знаю. А в нас є заяви підшиті, людині видається чек. Ці гроші акумулюються, приїжджає інкасація, забирає, здає на банківські рахунки казначейства. І за кожну копійку, котру ми взяли у людей, ми можемо відзвітуватися. Якщо гроші лягають на рахунки казначейства, вони автоматично стають уже не благодійними, а бюджетними коштами. Я за них відповідаю, як перший керівник, перед законом.

Володимир Лепеха переконаний, що у керівників медичних закладів його рівня немає повноважень, щоб змінити ситуацію з нестачею фінансування галузі:

– Як керівник я належу до адміністраторів. Тобто я знаю як працює УЗД, я можу прооперувати, можу перевірити, як працює комп’ютерний томограф, можу розібратися є вроджені вади серця чи немає. Але я не є системним управлінцем. Ми подаємо бюджетний запит, в якому зазначаємо усі наші потреби, а нам доводять суму, яку затвердили. Єдине, що нам залишається – розбити цю суму: заробітна плата, нарахування на заробітну плату, комунальні послуги, вчасно провести тендери, закрити усі захищені статті, а потім обирати напрямки, які можна трохи притримати, які менш нагальні, наприклад, стоматологія. Тобто визначення пріоритетних напрямків фінансування – основне моє завдання, для якого мене тут посадили. А все інше – є керівництво, яке повинне про це думати і це забезпечувати. А ми – функціонери, маленькі люди.

– На даний час страхова медицина, не може вирішити наявних проблем медичної галузі, –переконаний головний лікар. – При цій фінансово-економічній ситуації, при такому рівні безробіття – це шлях в нікуди. Це повний крах економічної системи, якщо додадуться ще страхові компанії. Була б у нас зайнятість населення, це опрацьовано не нами і не тільки в нашій країні, хоча б 65 %, тоді б це спрацювало (за даними Державної служби зайнятості у 2011 році в Україні близько 2% населення працездатного віку зареєстровані як безробітні. Водночас, за підрахунками Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, зроблених на базі методології Міжнародної організації праці, реальний рівень безробіття на кінець 2010 року становив 8,1-8,3% – ред.). Знаю, що були пілотні проекти розвитку страхової медицини в чотирьох областях – не спрацювало.

– Будь-який керівник, котрий сідає в перше крісло, якщо він не буде балансувати на межі, в нього нічого не вийде. Або він завалить лікарню, або втримається і буде давати раду. Такі правила гри. Не ми такі сволочі і крахобори, як ви кажете, хаба…, і прочєє-прочєє (сміється). Таке життя, на превеликий жаль.

Від редакції порталу «Четверта влада»:

Попри тотальне добровільно-примусове залучення коштів медичними установами Рівного, досвід журналістів порталу «Четверта влада» підтверджує, що свої права можна відстояти. Якщо й не покарати тих, хто порушує гарантоване Конституцією право на безоплатну медицину, то принаймні повернути безпідставно затрачені кошти. Можна й допомогу в місцевих медзакладах отримати безкоштовно, не вистоюючи перед цим біля їхніх кас. Напевно, іншим способом, в першу чергу, й користуються правоохоронці, які «не помічають» порушень в роботі закладів та пацієнтів, котрі в черзі до касира «вправляються у щедрості». А народним депутатам, яких громада найняла для управління державою, в тому числі і для наведення ладу у сфері охорони здоров’я, вочевидь, не до проблем жебракування медичних закладів. Адже лікуються народні обранці зачасту не в українських клініках та й проблем з коштами не мають.

Антоніна Торбіч, ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань», портал 4vlada.com 

Матеріал підготовлений завдяки підтримці Данської асоціації журналістів-розслідувачів та проекту SCOOP в Україні


КОМЕНТАРІ

Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту з конкретними зауваженнями і коментарі будуть адміністровані. Разом з тим нагадуємо, що згідно із українським законодавством, ніхто не може бути притягнутий до відповідальності за оціночні судження.

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях грубощі щодо інших учасників дискусії та наклепи (поширення завідомо неправдивдивої інформації, яка порочить іншу особу) - можуть бути забанені адміністратором

13.12.2013, 06:16 95.135.10.*** Сергій
все чиста правда,тільки таке нетільки в діагностичному центрі,но і на мірющенка (но там мабуть всетаки головний лікар їх трохі гоняє бо якщо дійсно проблеми з грошима -нема що "пожертвувати" то особо ненастоюють да більш меньх порядок там но якщо лікарю в стаціонарі незаплатиш 200грн то він до тебе навідь підходити небуде,як будто небе і неїснує, а про обласну лікарню то взагалі промовчу,там по корупціі вони мабудь на першому місці в Рівному,про чергі там тоже можно неговорити і не із-за кількості хворих а тому що лікар прийшовши на роботу спочатку поп"є чаю з годину у сусідньому кабінеті,потім поприймає всіх своїх знайомих без чегри ,потім знов чай ,а почнеш виступати то і послати може,ну і само собою коли перевіряють то вони грошей неберуть ,бо за певний час вони чомусь всі знають що будуть трусити,но це вже нажаль невикорениш ніколи.
20.09.2013, 13:38 46.118.162.*** Андрій
Одного разу поклали в обласну малого з отруєнням. За час оформлення раза чотири казали заплатити добровільний внесок 150 грн. Положили в палату. Напевне в СІЗО умови кращі. За час лікування я все платив сам від аналізів до бінта. Хотілось би знати коли закінчеться цей бардак і хто понесе за це відповідальність.
12.04.2013, 17:08 10.102.17.97, 212.*** людмило
лепеха в.б. прекрасний організатор та хірург, якому-б жити, на жаль, не в україні.усіх керівників низчих ланок управління \"зводять\" з населенням, яке ще живе за мірками коміністичного срср. кожен з нас повинен зрозуміти-ми нікому не потрібні у цій державі: так звана державна забезпеченність (бюджетні кошти)на медицину навіть приблизно не входяьь у плани наших великих керівників у києві.слова сталіна-\"народ прокормит врачей и учителей\" залишаться епіграфом до держбюджету мабуть назавжди. похоронити прекрасну продуману та роками перевірену систему охорони здоров\'я, що була в нашій країні-потрібно бути великими фахівцями-руйнаторами.нашим \"великим\"потрібно було лише продумати переоснащення нашої медицини. а не ломати та будувати богатирьовську реформовану ,знижену медицину.на жаль...лепехи -тримайтеся без інфарктів та інсультів, ви потрібні своїм рідним та нормальним людям!!! з повагою,медик з 40-річним стажем найкращої у світі професії -ЛІКАРЯ.з
18.05.2012, 23:00 93.75.73.*** Трістан
Ізольді. Медицина і освіта - це ті галузі, з якими стикається КОЖЕН. Тому вони завжди будуть на порядку денному, як суспільно-важлива інформація.
18.05.2012, 22:43 95.135.118.*** Вікторія
А щодо довгих черг чорнобильців у реєстратурі діагностичного Ви, Ізольдо, праві - їх немає. Бо існує певна схема направлень пацієнтів із районних лікарень. На безкоштовні обстеження в діагностичний районна лікарня може відправляти лише певну кількість пацієнтів, погоджену із керівництвом діагностичного. І пацієнти із постаждалих внаслідок аварії на ЧАЕС районів оті черги вистоюють у своїх райлікарнях, не псуючи імідж діагностичного центру
18.05.2012, 22:35 95.135.118.*** Вікторія
Ізольдо, маю посвідчення пострадалої від аварії на ЧАЕС 3 категорії. Дитина також має посвідчення. Жодного разу за 13 років проживання у Рівному мені не вдалося безкоштовно пройти в діагностичному ні УЗД обстеження, ні навіть кардіограму зробити. Звичайно, можна зекономити зо 20 гривень і заплатити не в касу, а лікарю в кишеню. Це вже, як кого \"притисне\". Адже до лікарів, як правило, звертаєшся тоді, коли виникає гостра потреба. І коли тебе ставлять перед дилемою: зробити дитині УЗД органів черевної порожнини за 100 гривень, чи чекати три місяці на безкоштовне обстеження, то як ви гадаєте, який варіант обирають батьки?
18.05.2012, 22:27 77.123.1.*** Ізольда
Вікторії! Про чорнобильців у довгих чергах в діагностичному центрі неправду кажете...але інтернет,як і бумага-все стерпить!
18.05.2012, 22:24 77.123.1.*** Ізольда
Згадуючи \"недоречний\" анекдот, маю на увазі рейд розслідувань у медицині,бо є багато більш прибуткових галузей де широке поле для діяльності Холмсів та Пуаро,наприклад \"конкурент\"медицини-похороний бізнес...А взагалі-то:великих Вам успіхів,любий Тристане,в Вашій нелегкій розслідувально-журналістській праці,а також в особистому житті! Приємно було поспікуватися.
18.05.2012, 22:18 95.135.118.*** Вікторія
Ізольді. Недовго залишилось тому центру працювати-\\\"загнеться\\\" без внесків на недолугому державному фінансуванні? - Нехай тоді діагностичний відмовиться від недолугого державного фінансування і самостійно заробляє на своє утримання. Так як заробляють інші приватні медичні установи. А так, розпочавши своє існування під \"чорнобильський\" шумок, заклад отримав приміщення, апаратуру, забувши про своє першочергове призначення - надавати БЕЗКОШТОВНУ допомогу населенню, яке постраждало від аварії на ЧАЕС. Цитую: Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр ім. Віктора Поліщука створений відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 19 травня 1988 року № 628 та наказу МОЗ СРСР від 15 червня 1988 року № 480, наказу МОЗ України від 28 червня 1991 року за № 110 \"Про подальший розвиток діагностичних центрів\" і рішення Рівненського облвиконкому від 2 жовтня 1991 року з метою покращення обстеження і діагностики захворювань населення радіаційно забруднених районів області на сучасному рівні!!! Покажіть мені хоч одного \"чорнобильця\", який тут пройшов безкоштовне обстеження, н
18.05.2012, 22:12 46.247.209.*** Автор
Ізольді. Якщо ви були б уважніші, читаючи матеріал, то не згадували б анекдот, бо він тут недоречний. Почали з жіночих консультацій і зробили комплексну перевірку цих закладів у Рівному. Продовжили потужним діагностичним центром. Поставили \"на порядок денний\" місцеві лікарні. Вибираючи тему для розслідування, журналіст керується її суспільною значимістю та наявністю фактів, які свідчать про правопорушення, що дасть можливість підготувати якісний матеріал.
18.05.2012, 21:54 77.123.1.*** Ізольда
Трістану.\nЛюбий мій(дозволю собі таке звернення в якості Ізольди) Трістане! Та не образилася я,чого б це мені ображатися? А про країну та правопорушення та покарання є дуже старий одеський анекдот(вам безперечно відомий):\" Так почему вы начали с моей парикмахерской?\"
18.05.2012, 20:26 93.75.73.*** Трістан
\"Тема лікарів\" ,як ви кажете - це тема людського здоровя і тема порушення прав людини, а тому вона завжди \"на хвилі\". Незалежно від політичних процесів. Ваші розмірковування загально-філософські з елементами \"я образилася\". А в матеріалі конкретика і факти. Якщо б в нашій країні карали за правопорушення (усі), як слід, то і лікарі,і пацієнти були б у виграші. Тоді б не поставало проблеми медичних поборів під виглядом благодійності, та не було б проблем з томографами та іншою медтехнікою.
18.05.2012, 18:26 77.123.1.*** Ізольда
Тема лікарів зараз на хвилі, причому черговий оберт теми : \" лікарі-вбивці-дурні-хапуги-брехуни-недоучки\".То лікарям приписують синдром богів,то обвинувачують в бозначому...А усе,зазвичай ,викликано черговими політичними процесами. Все наприкінці перейде остаточно на платні рейки,тому для початку треба створити образ ворога.Наявність образу ворога дуже подобається пересічним громадянам ,тому що, коли є ворог,ти сам ні в чому не винен Все зробив хтось... \"Это все придумал Черчилль в восемнадцатом году...\" А коли залишившихся вменяємих лікарів зжеруть(вороги ж),тут пересічні громадяни і скажуть:\" Все. Зло переможено.Залишились найкращі!Але до них-тількі за гроші,вибачайте,бо ми на боротьбу дуже потратились...\" Буде як у Кітаї .Вмираєте,бабусю?Ой,а нема до кого.А до кого є- до того без грошей ніяк!Нехай позалишаються тількі приватні томографи,а той,що в діагностичному-нехай не лагодять,бо нема за шо...аби тільки не сплачувати до каси та чеку не отримувати...Чекатимемо.Недовго залишилось тому центру працювати-\"загнеться\" без внесків на недолугому державному фінансуванні...
25.04.2012, 13:36 91.209.55.*** Тетяна
Ольга, а ви, безпосередньо мали справу з такими лікарями? Я журналіст, саме готуємо матеріал на цю тему. зателефонуйте, коли прочитаєте це повідомлення, будь ласка. (о67)4984252
23.04.2012, 11:02 10.179.194.91, 91.*** to Olga
А ще, не раз спостерігав , як кабінети лікарів, мало не ногами відкривають дилери фармацевтичних фірм, розносячи подяки за те що лікар випише вам ліки саме того виробника що потрібно, і порекомендує купити ліки саме там де потрібно. Цей матеріал є найрейтинговішим на сайті-отже проблема зачепила деже багатьох.Логічно булоб, якби по цьому матеріалу прокуратура почала перевірку.
21.04.2012, 20:58 46.247.173.*** Володимир
Так, про приватні кабінети - це окрема тема копань :)
21.04.2012, 20:19 93.183.232.*** Olga
До поглиблення теми: у держмедзакладах розміщено чимало приватних кабінетів, відтак, лікарі-приватники активно агітують колег направляти хворих саме до них - треба чи не треба. А тоді наприкінці місяця розносять конверти з подяками, а тим часом аналогічне обладнання та й кращі фахівці є й у державних закладах. \n2. Будучи керівниками закладів, вигідно нити про недофінансування, замість того, щоб на посаді дбати про заклад і колектив - домагатися фінансування, обладнання тощо. Тим часом купляють за благод. внески дорогу апаратуру за вдвічі-втричі вищою ціною, як, наприклад, бурові вишки:) А тоді скуповуються в дорогих бутіках, не чекаючи знижок:)
19.04.2012, 14:18 10.179.194.91, 91.*** Володимиру
Ну, прокуратурі потрібно десь відмічати День прокуратури,( та інші корпоративи).Для цього, в лікувально-діагностичному центрі є велике кафе з помаранчевою (революційною) назвою. Прокурори там помічені(не під час прокурорської перевірки).Жодних натяків на корупцію!!!! Надійний дах, в нашому дощовому місті-перш за все!!!!
19.04.2012, 14:00 46.247.173.*** Володимир
Ну Ютовець (як і інші працівники прокуратури) тут до того - замість проведення перевірок і притягнення до відповідальності - попустительство медикам.
19.04.2012, 09:42 10.179.194.91, 91.*** Олександру
До чого тут Лащук і Ютовець?
19.04.2012, 09:34 195.66.79.*** Олександр
Прочитав матеріали по даних випадках. ОЙ-ЙО-ЙОЙ... Появилося бажання зробити білу афішу 3 метри в довжину і 1,5 метрів в висоту, написати текст щось на зразок \"Заступника прокурора м.Рівне, радника юстиції Ніну Ютовець геть з Прокуратури, щоб і духу її в органах не було!!!\". Це ми сплачуємо своїми податками (важко заробленими та ще й в таку кризу) гарантовано заробітну плату таким людям за таку їхню роботу по захисту наших прав? \" А потім стати з цією афішою наврпоти прокуратури м.Рівне і голосно скандувати текст з афіші. Таке ж саме бажання виникло і в звязку з ознайомленням з історією так званого \"представлення інтересів виборців\" яке реалізував(-ує) по описаному в розслідуванні випадку \"голова постійної депутатської комісії Рівнеради з питань захисту прав людини, законності та правопорядку, лідер фракції «Свобода» у Рівнераді Олександр Лащук\" (А ще тезка - тьху...!). Тільки з текстом дещо іншим, щось на зразок - \"Свобода\" від відповідальності. Голову постійної депутатської комісії Рівнеради з питань захисту прав людини, законності та правопорядку, лідера фракції «Свобода» у Рівнерад
17.04.2012, 19:22 178.93.70.*** Ігор
Медицина в Україні сама корумпована сфера.Доводиль возити на обстеження матір в цей діагностичний центр.Про оплату в реєстратурі говорять однозначно.Назначають конкретну сумму.\n Дякуєм за розслідування журналістам
17.04.2012, 18:04 46.247.173.*** Володимир
Це зміниться тоді, коли хоча б 10% скаже ДОСИТЬ! І візьметься на ділі робити все, щоб підштовхнути цю систему до реформ. А якщо не знайдеться тих, хто не захоче бути ослом, якого весь час сідлають - то так і буде...
17.04.2012, 14:30 10.179.194.91, 91.*** to Natalka
Є лікарі ,а є медицинські чиновники.Знайомий розповідав як йому довелось викорчовувати медиків-бюрократів. Довелось шукати охорону.....
17.04.2012, 13:01 77.123.62.*** Natalka
Редактору. Не там лікарів запрошуєте. Треба на виднішому місці:)\nДякую журналістам. Ми всі захоплюємося вашою викривальною роботою. Але суті справи це, на жаль, не змінює. \"Діагностики\" со товарищи\" брали, беруть і братимуть. Хворі, яким у більшості й так світ не милий, не скаржитимуться по кабінетах адміністрації, де \"посилатимуть\" так, як це робив головний лікар в матеріалі. Його позиція: \"Не мы такие - жизнь такая\" давно зрозуміла. Зрештою, хто такі лікарі? Звичайні люди на посадах, хтось вище, хтось нижче, від діяльності яких всього лише залежить здоров’я і часто життя ін.людей... А клятва Гіпократа - це не офіційний документ, який можна використати на чиюсь користь.\nІ на законодавчому рівні цю систему не змінюватимуть в Україні. Бо який сенс тримати бізнес, що не приносить нормального прибутку?
15.04.2012, 21:55 95.69.233.*** Володимиру
Медична мафія безсмертна доти поки не зміниться сама система на законодавчому рівні.
13.04.2012, 14:30 10.179.194.91, 91.*** Володимиру
Не може не викликати поваги те що Ви насмілилися зачепити так звану \"медицинську мафію\" , та ще й заклад, який \"при всіх властях при всіх мастях\" був потужно \"кришований\" .Владоможці обслідуються там самі, обслідують своїх батьків, родичів , знайомих.Швидше всього що платити благодійні внески їм не пропонують...
13.04.2012, 12:54 46.247.178.*** Редактор
Лікарям. Запрошуємо всіх чесних лікарів, яких не влаштовує така ситуація в медицині, відверто розповідати про ті правопорушення і злочини, до яких доходить в медзакладах. Якщо ви боїтесь втратити роботу через відвертість - ми гарантуємо вам анонімність, але сказане вами має бути правдою (ми перевірятимемо). Цим ви засвідчите, що своїм мовчанням НЕ підтримуєте систему, яка призводить до злочинів і смертей. Також запрошуємо вас ділитись ідеями як варто було б змінити цю систему, як запровадити страхову медицину абощо. Потрібно, щоб ви спілкувалися із громадою, адже саме з податків громади існують медзаклади. І громада має право знати про всі проблеми та можливі способи їх вирішення. Наші телефони та емейл - в рубриці \"контакти\" цього сайту.
13.04.2012, 12:44 46.247.178.*** Володимир
Степану. Про \"мішень журналістської лоббістської кампанії\". Дивно сформульоване речення. Журналісти, які добре виконали свою роботу - дослідили і висвітлили конкретну проблему (це вже другий матеріал з медичного циклу - попередньо робили по жіночих консультаціях розслідування і далі буде...) удостоїлись від вас дивного звання. Це всеодно, що лікаря, який професійно виконує свою роботу назвати, що він здійснює лобістську кампанію з охорони здоровя населення. Правда дивно звучить?
13.04.2012, 12:32 46.247.178.*** Володимир
Про логіку злочинця. Справа в тому, що така ситуація в медицині далі поглиблює кризу і призводить до злочинів. І якщо нічого не змінювати - краще не буде. Адже порушення права на безоплатну медицину - це кримінально караний злочин!!! І цей злочин відбувається повсюдно в медзакладах і відбувається за попускання з боку прокуратури, яка \"входить в положення недофінансованих медзакладів\". В результаті ми маємо порушення конституції, порушення кримінального кодексу, фактично платну медицину, хабарництво, злочини з боку тих лікарів та медперсоналу, які відмовляють в наданні медичної допомоги, навіть в ситуаціях на межі життя і смерті. Ніхто точно не досліджував, але думаю, що не одна тисяча людей померла від такої ситуації (особливо у складних випадках). Виходить, що живучи в нашому суспільстві ми не можемо бути захищені при такій системі. Отже її слід міняти. Але лікарям, я бачу, комфортно - не чув я щоб лікарі виступали проти такої системи і пропонували шляхи її реформування.
13.04.2012, 12:25 46.247.178.*** Володимир
Степану. Про міф 20%. За словами головлікаря не всі платять \"благодійні\" внески. Погоджуюсь - не всі. Не платять 1. Ті хто знають свої права і вміють їх відстоювати (зазвичай це зовсім не малозабезпечені). 2. Ті, хто випросив, щоб йому надали безкоштовно допомогу (тут є малозабезпечені, але це дуже незначна категорія). 3. Ті хто \"по блату\". 4. Ті хто платять лікарям (якщо загальна сума всіх медичних маніпуляцій більша ніж сума, за яку можна домовитись із лікарем). Однак головний лікар лукавить, що ці внески платять тільки 25% і ці кошти розмазуються на всіх. Зараз беруть комерційну ціну, а не собівартість. А комерційна ціна включає оренду, оплату роботи медперсоналу, комунпослуги, супутні витрати, прибуток. Не знаю чи на комунпослуги виділяють кошти з бюджету, і знаю що на супутні витрати тільки частину дають (медикаменти тощо) але на все інше є бюджетне фінансування. Отже вартість тієї ж томографії мала бути як мінімум вдвічі дешевшою, якщо б це була платна послуга, яка включала в себе собівартість, так само й з іншими послугами. Тому не варто розповідати міфи про зростання на 20%.
13.04.2012, 12:07 10.179.194.91, 91.*** Лепесі+Решоті
Студентам Горлівського інституту іноземних мов повернули гроші, які бралися з них як «добровільні» внески
13.04.2012, 11:52 10.179.194.91, 91.*** to Степан
Діагностичний-перший медичний заклад Рівненщини, який почав вимагати у хворих(переважно-малозабезпечених) \"БЛАГОДІЙНИХ\" внесків.Це робиться не рік ,не два, а вже більше десятиріччя. Бідові лікарі Діагностичного успішно підпрацьовують в інших медичних закладах( в т.ч.-приватних), отже-мають час на це.А може і справді- в діагностичному їх стільки не треба? Може Бойку варто почати оптимізацію не з сільських лікарень, а з медзакладу, розташованого в центрі обласного центру.Здати в оренду не 300 кв.м. в ньому, (як зараз), а кілька поверхів ?
13.04.2012, 11:13 95.135.237.*** Степан
Стаття необ\"єктивна, показує лише частину проблеми. При збереженні існуючого рівня бюджетного фінансування виходів із запропонованої жутналістами ситуації може бути всього два: 1. Перевести компенсацію за медичні послуги з розряду \"благодійна допомога\" в розряд \"оплата за послуги\". Це збільшить їх вартість на 20% і навряд чи сподобається більшості малозабезпечених пацієнтів. 2. Припинити примусове вимагання \"благодійної допомоги\" і при цьому ліквідувати надання більшості послуг пацієнтам, а також звільнити кілька десятків (сотень) \"зайвих\" лікарів. Тоді б ваша журналістка-розслідувальниця, щоб отримати томограму, мусила йти в приватний кабінет, платити 400 грн, або їхати, наприклад, в Київ, щоб пошукати безкоштовної медицини де-інде. Мішень вашої журталістської лоббістської кампанії насправді має бути не головний лікар Діагностичного, а депутати обласної ради, які недофінансовують заклади медицини, фактично змушуючи тим самим таких от головних лікарів займатися збором \"благодійної допомоги\".
13.04.2012, 10:04 10.179.194.91, 91.*** to просто Алла
Заступник з питань економіки Мирослав Решота - не лікар, клятви Гіпократа не давав.Не дилячись на недофінансування його установи , помічено що отоварюється з дружиною в найдорожчих бутіках, не бідує....
12.04.2012, 21:59 46.211.59.*** просто Алла
А я не про гроші. Я про людяність навіть залежних лікарів від їх керівників. Коли батько знаходиться у \"комі\" і лік йде на хвилини, а молодий лікар \"швидкої\" каже,що не повезе до лікарні поки не отримає його згоди на лікування,то що це? А згоду можна отримати тільки за умови,що 70-річний чоловік прийде до тями.Може...Раптом...Совість є? Про сід Божий геть забули???
12.04.2012, 18:29 77.123.15.76, 80.*** просто лікар
Молодці! Правильно тих \"керовників\" виховуєте, вони просто підставляють лікарів, знаючи БЕЗПРАВНІСТЬ лікаря по відношенню до адміністрації лікарні, лікарі -залежні від керівників, бо зразуж розмова коротка_ \"Не подобається щось, то -звільняйся, на твоє місце інші знайдуться\".
12.04.2012, 16:11 10.179.194.91, 91.*** Володимиру
ДУЖЕ ТРЕБА!!!! Особливо з огляду на те що тамтешній керівник, як виявилось, є співвласником готелю в Білій Криниці. А в стаціонарі кардіології ліміт-3 кусочки хліба на одного сердечника на добу.....
12.04.2012, 16:02 93.180.226.*** Володимир
Да, по Мірющенка там треба окрему перевірку...
12.04.2012, 15:24 194.44.93.*** Святослав
З такою медициною легше померти, аніж вилікуватися...
12.04.2012, 15:16 10.179.194.91, 91.*** Антоніні
Браво! Ви- справжній ЖУРНАЛІСТ!!!! Мене,минулого року Швидка відвезла в кардіологію на Мірющенка з серцевим приступом.Готівки багато не мав, при собі.Навіть там(!!!)старша медсестра погрожувала вилити кров з вени, взяту у мене на аналіз, якщо не заплачу.Санітарка возила мене на каталці до банкомату,щоб я зняв гроші . Якщо в Діагностичному мова іде лише про діагностику, то в стаціонарі кардіології мова іде про життя і смерть!
12.04.2012, 14:59 193.108.128.*** Оля
Разгромная статья! Но как не странно, в диагностическом так и продолжают требовать деньги на кассе, врач на УЗД переспрашивает или оплатила я услуги и где чек))))Согласна, с ними надо бороться, но когда ты в положении, приоритеты меняются - и собственные нервы становятся куда дороже... Печально, что мне не хватило наглости отстоять свои права. Дважды платила за УЗД по 70 грн, за анализ крови 215 грн. Отец мой тоже ходил какие-то анализы на гормоны сдавать, ему сказали заплатить 80 грн. в бумажку на кассе он вписал половину - 40 гривен, потом жалел - пришлось ругаться чуть -ли не до пены изо рта. В консультации женской тоже кстати платила благотворительный взнос, правда там никто конкретной суммы не называл. К ним вообще никаких претензий - там аврал работы, миллион людей, и сама клиника в плачевной состоянии. Кстати, в консультации ни за один анализ денег не брали!!! А беременные этих анализов там сдают - мама не горюй, и ни копейки даже на спирт и вату (классика нашей медицины) не просили.
12.04.2012, 14:31 77.123.26.*** Олександр
Молодцы! Я ще після першої статті про благодійні пожертви себе запитував звідки там ті \"пожертви\" , коли всі аналізи і обстеження тільки після проплати проводяться.

Розслідування

Рівненщина

Волинь

Консультації

в Україні та світі

вгору