Мерзніть, але заплатіть: від здолбунівської влади з турботою

Як багатоквартирному будинку отримати автономне опалення

Над сюжетом працювали журналістка Анна Хіночик, відеограф Владислав Мартинчук, редактор Володимир Торбіч

В час, коли російські окупанти обстрілюють електричні підстанції і це призводить до проблем із опаленням, історія, яку ми вам розповімо і покажемо, стає особливо актуальною. Вона про те, як звичайна мешканка Здолбунова вже п'ятий рік живе без централізованого опалення, але справно за нього платить.

Майже половина мешканців у її багатоквартирному будинку мають автономне опалення. Це дає їм можливість мати достатнє тепло в квартирах, а при потребі економити. Нині ж це ще дає їм можливість менше залежати від можливого зимового блекауту, який може призвести до проблем з центральним опаленням.

Нинішня місцева влада успадкувала проблему нерівності між мешканцями одного будинку від попередньої влади. Але нині є законний спосіб виправити цю нерівність і дати можливість мешканцям будинку самостійно розпоряджатися опалюванням своєї спільної власності. Та посадовці роблять все, щоб цього не трапилося.

«Четверта влада» з'ясовувала, як у законний спосіб повернути можливість співвласникам будинку самостійно розпоряджатися своєю власністю. Дивіться відео, або текстову версію розслідування.

Холод і гроші

Здолбунівчанка Катерина Левинська одягнена в пальто та теплу хустку у своїй квартирі. Не тому, що збирається на прогулянку, в магазин за хлібом, чи на пошту. І не тому, що зникла електрика, а з нею і опалення, бо росія обстрілює Україну. Коли світло таки з’явиться – в оселях українців потеплішає. Та не у Катерини Левинської. Вона у верхньому одязі живе п’яту зиму підряд. Каже, у ньому і спати доводиться.

2022 рік, Здолбунів, неопалювана квартира Катерини Левинської

– 2017-й, 2016-й роки – це була взагалі катастрофа. Не можна було витримати. Не більше, як 16-17 градусів (законодавство гарантує мінімум 18 градусів, – ред.). Три тисячі сімсот мені нарахували, – розповідає Катерина Левинська.

За словами пенсіонерки, таку суму за опалення квартири в ті роки доводилося платити щомісяця. Звернення у місцеве комунальне підприємство «Здолбунівкомуненергія», яке постачає тепло, результатів не дало. Комунальники прийшли – і пішли.

– Подивилися до батарей, щось постукали, кажуть, що ви хочете з нас, ми подаємо нормально вам тепло. Ну, як нормально, як холодна вода в батареях? Просто походили по квартирі і пішли собі. Оце вся їхня реакція, – розповідає Левинська.

Про те, що в квартирах холодно вже не один рік, підтверджують і інші мешканці будинку на вулиці Лесі Українки,1а у Здолбунові.

Лесі Українки,1а
П'ятиповерхівка на вулиці Лесі Українки,1а у місті Здолбунові

– Ви знаєте, в нас тепло ніколи не буває. Ну, градусів 16-17, – каже мешканка будинку Марія.

– У мене не тепло, але в нас трошки виграє квартира, бо середина, і середній поверх, розумієте. Звичайно що у кутових квартирах, на перших поверхах, ну, мабуть і на п’ятих, думаю – холодніше, – каже ще одна мешканка будинку. На її прохання не називаємо її імені.

Попри те, що в квартирах доволі холодно, мешканці будинку щомісяця платять за опалення немалі для них кошти.

– Десь 2500 – 2800 у місяць, – каже мешканка будинку Марія.

Щоб перевірити слова Катерини Левинської про холоднечу під час опалення, ми поспілкувалися з двома іншими мешканками будинку

– Платили багато. По 2500 нарахування самі. Тільки що субсидія допомагала, – каже мешканка будинку, яка побажала залишитися анонімною.

Приблизно стільки ж нині платить за опалення і Катерина Левинська. Попри те, що комунальники її квартиру не опалюють.

– В кінці липня 2018 року я відрізала централізоване. В мене немає батарей, в мене немає тепла. Я не користуюся вашим теплом.

Жінка позбулася батарей централізованого опалення, не дочекавшись офіційного дозволу, і отримала проблеми

Але рахунки за опалення надсилають жінці протягом майже п’яти років.

– За цей проміжок я заплатила біля сімдесяти тисяч. Я так жить не можу. Тим більше, в моєму віці. Я вже просто не витримую, в мене немає грошей платить. Я перепозичаю, а літом – віддаю.

Чому пенсіонерка відрізала централізоване опалення і далі продовжує за нього платити?

Чому їй не дозволяють встановити автономне опалення, попри те, що майже половина мешканців будинку його має?

Чому одним дозволено, а іншим ні?

Чому місцева влада не рахується з правами більшості мешканців будинку?

Як вирішити ситуацію, щоб мешканці були з теплом – читайте далі у матеріалі.

П’ять років по колу

Здолбунівчанка розповідає, що роками намагається захистити своє право на тепло через встановлення автономного опалення, але всюди зустрічається з бюрократією і відфудболюванням.

– Спочатку я зайшла в тепломережу. Вони сказали – ми нічого не рішаємо, ідіть в міську раду. Пішла у міську раду: пишіть заяву. Через місяць десь рішення, що ми вам відмовили. Я написала знов заяву. І не одну.

Катерині Левинській допомагає відстоювати права її донька Вікторія – волонтерка, яка працює в Німеччині і залучила чимало коштів на різні соціальні проєкти у Здолбунівській громаді.

Вікторія Левинська
Вікторія Левинська допомагає матері добитися автономного опалення квартири

– Приїхала з Німеччини, бо бачила, що ситуація не мала ніякого рішення. Я писала депутату по правам людини, який приїздив сюди в 2019 році.

Він казав – ми розглянемо цю ситуацію у Верховній Раді, з Верховної Ради відправляли цю заяву на Рівненську обласну раду, потім з Рівненської знов сюди. І рішення в кінці було одне: розглянути регіонально у міській раді, – розповідає Вікторія Левинська.

Це шлях, яким по колу майже п’ять років бігають Левинські. І після одного з таких «забігів» Катерина Левинська обрізала централізоване опалення самостійно, не дочекавшись офіційного дозволу бо, каже, повірила ще попередньому міському голові Здолбунова Ігорю Ольшевському, з яким мала розмову.

– Каже, ще от поки я не пішов у відпустку і буду якраз там присутній, як буде рішаться, і ми щось зробимо. Ну, думаю, може буде рішать. Бачу, кінець літа. Я відрізалася, приходжу уже коли там мало бути це рішення – і мені знову відмовили, – розповідає Катерина Левинська.

Міські посадовці послали пенсіонерку відстоювати право на автономне опалення в суд. Жінка з донькою почали шукати адвоката, але й тут зіштовхнулися із проблемою.

– До чотирьох адвокатів зверталися. Два місцевих мені сказали – ми не будемо вашою справою займатися, ми туди не вмішуємося, – Катерина Левинська.

– А чого? Вони пояснили? – журналістка.

– Не пояснили нічого. І я шукала в Рівному. Сказали адвокати, що ми ваше питання не можемо вирішити.

Тим часом комунальники, попри відсутність опалення у квартирі, продовжують надсилати рахунки за тепло. А жінка платить, бо боїться заборгувати і потрапити до суду.

Жінка показує квитанції за комунальні послуги

– Плачу за те, що в мене нема того опалення. Без субсидій, повну суму. І я призупинила, не робила автономне. Тому що платить і так треба. Я обігрівач майже не вмикаю, бо мені буде крутити електрику. Ще якщо плюс електрика…

Донька Катерини Вікторія розповідає, що у 2020-му році, перед місцевими виборами, пообіцяв допомогти вирішити ситуацію на той час кандидат в міські голови Здолбунова Владислав Сухляк.

Владислав Сухляк
Міський голова Здолбунова Владислав Сухляк. Фото із фейсбук-сторінки Владислава Сухляка

– Казав, що принаймні тоді, коли він стане мером, то ця ситуація буде вирішена.

Ставши міським головою Владислав Сухляк, очевидно, змінив своє бачення. Жінці почали приходити відписки від нового міського голови та відмови від постійної комісії, яку створила міська влада для вирішення проблем з опаленням і гарячою водою.

Міський голова Здолбунова Владислав Сухляк, позицію якого ми хотіли почути, відмовився спілкуватися на цю тему – послав до свого заступника Юрія Сосюка.

Юрій Сосюк
Заступник міського голови Здолбунова Юрій Сосюк у минулому керуючий відділеннями різних банків у Рівному

Ми запитали в нього, чому 44% мешканців будинку по вулиці Лесі Українки, 1а можуть користуватися автономним опаленням, а іншим не можна відключитися від централізованого?

– Я не готовий розказувати, як воно було до того. За тих попередників, скажемо так. Самовільно людина не може відрізатись. Ця людина порушує ряд законів, – відповів заступник здолбунівського міського голови.

Катерина Левинська каже: усвідомила свою помилку в тому, що відрізала централізоване опалення, не отримавши на це дозволу.

– Якщо я вже так порушила, я маю відповісти за це і заплатити штраф.

Та заплатити штраф і офіційно зафіксувати відсутність послуги опалення квартири Левинська не може. Каже, що працівники «Здолбунівкомуненергії» на її прохання не приходять, щоб скласти акт.

Директор здолбунівського теплопостачального підприємства Віталій Герман так пояснює, чому тепловики ігнорують прохання жінки зафіксувати відсутність послуги опалення:

– Щоб прийти, потрібно мати повноваження. На сьогоднішній день у працівників «Здолбунівкомуненергія» і, і наскільки мені відомо, і в працівників Здолбунівської ради немає таких повноважень про складання таких видів протоколів. Тому не прийдуть.

Віталій Герман
Після програшу на виборах міського голови Рівного у 2020 році, колишній заступник мера Рівного Віталій Герман нині очолює комунальне підприємство «Здолбунівкомуненергія»

Керівника «Здолбунівкомуненергії» підтримує і заступник міського голови Здолбунова Юрій Сосюк:

– Тут не буде того, що от я відключилася і тому дайте мені штраф, і я дальше буду жити.

Як вирішити проблему з автономним опаленням

Отже, жити з теплом влада жінці не дозволяє, вирішити ситуацію не допомагає, але продовжує користуватися її відповідальністю пенсіонерки, що звикла платити за комунальні послуги. Навіть якщо цих послуг – немає.

Ми проконсультувалися з незалежним адвокатом Віталієм Дубчаком про відповідальність громадян за самовільне відрізання від централізованого опалення.

Віталій Дубчак
Київський адвокат Віталій Дубчак допоміг нам зорієнтуватися в законодавстві та можливостях мешканців будинку у відстоюванні своїх прав

– В цьому питанні немає чіткої статті, яка вказувала б на відповідальність за такі дії. Тобто цією статтею є самовільне переобладнання житла. Наближена до такого порушення санкція передбачає попередження, або штраф 51 гривню. І, в принципі, все.

Але ж питання в іншому: чи вирішить це її питання. Тобто, штраф буде штрафом, а подати цей протокол і цю постанову, наприклад, щоби розірвати договір – неможливо, – каже адвокат.

Тож давайте з'ясуємо як можна вирішити цю проблемну ситуацію, щоб люди були з теплом.

І заступник міського голови Здолбунова Юрій Сосюк, і директор «Здолбунівкомуненергії» Віталій Герман бачать лише два шляхи.

Перший – відключитися можна від централізованого опалення, якщо у будинку, на момент звернення, вже від нього відключили 50% квартир.

– Якщо людина приходить з будинку, де менше, вона, згідно із законодавством, автоматично не може отримати дозвіл на відключення, – каже Юрій Сосюк.

– Наскільки я розумію, у тому житловому будинку по Лесі Українки, 1а 44% лише відключених. Тобто, законодавчих підстав для отримання такого дозволу у неї немає, – каже Віталій Герман.

Другий спосіб, за словами представників влади – це стовідсоткова згода всіх мешканців будинку.

– Це коли всі жителі зібралися, всі-всі повністю, 100% без виключення абонентів, і кажуть: ми хочемо підключитися, – каже заступник здолбунівського міського голови Здолбунова.

– Тобто якщо там погодилися 80% відключитися, а хтось не хоче, то ми не можемо, – пояснює директор «Здолбунівкомуненергії».

У будинку, де живе Катерина Левинська, «за» автономне опалення проголосувало 73% власників квартир. Тож і тут, здавалося б, нічого не вдієш. Але адвокат Віталій Дубчак ставить під сумнів слова влади і тепловиків.

– З 2009-го, здається, року, по 2019-й діяв 169 порядок Мінрегіону. Із 2019 року, 26 липня, цей порядок перезатвердили тим же номером і виклали в новій редакції. Раніше було прописано, що всі 100%. Зараз цю норму прибрали, – каже адвокат.

І відтоді, щоб отримати дозвіл на відключення від централізованого опалення, діє два правила. Для тих, в кого у будинку ОСББ є, і для тих, у кого його немає.

Описані вони у законах «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

І в кожному випадку не потрібна згода усіх, каже старший експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов, до якого ми звернулися за консультацією.

Старший експерт з теплопостачання офісу підтримки реформ Міністерства регіонального розвитку Владислав Філіпов допоміг нам розібратися у можливостях співвласників багатоквартирного будинку

Для будинків, у яких немає ОСББ, діє правило 75 відсотків.

– Коли вже йдуть голосування – це вже управління спільною власністю. Будинок саме як власність, і в питанні управління власністю в якийсь момент меншість підкорюється більшості. Потрібно 75%.

До того ж, 75 відсотків не власників квартир, а власників 75 відсотків приміщень у будинку. Тобто, голос власника трикімнатної квартири вагоміший за голос власника малосімейки.

– Ми починаємо говорити про будинок, як про спільну власність, по аналогії з приватними підприємствами, там де є долі учасників, тому подібне, – каже експерт.

У будинках, де створено ОСББ, як от на Лесі Українки, 1а у Здолбунові, голосів «за» треба ще менше.

– Якщо дві третини проголосували за від’єднання від централізованого опалення, то ОСББ має право подавати цю заяву до комісії і отримувати таке рішення, – підтверджує також адвокат Віталій Дубчак.

Дві третини – це майже 67% власників квартир. Але і тут також важливо, щоб площа їхніх помешкань була не меншою за 67%.

У будинку на вулиці Лесі Українки, 1а таких навіть більше – 73%.

– Раніше кожен власник відповідав сам за себе. На даний час вони передають якісь певні повноваження на утримання будинку саме об’єднанню співвласників, – переконує адвокат Дубчак.

І, звертаючись у міську раду із цим рішенням, голова ОСББ діє вже, як одна особа, за дорученням більшості мешканців. І не згодна меншість має поступитися, каже експерт з теплопостачання Мінрегіону Владислав Філіпов:

– Діє логіка господарча. Тобто, якщо у вас немає грошей, наприклад, ви можете взяти кредит. Або якщо ви принципово відмовляєтесь брати в цьому участь, ви можете продати квартиру.

Від’єднують від централізованого опалення увесь будинок, а не окремих мешканців. Проте і в здолбунівській міській раді, і в теплопостачальному підприємстві продовжують наполягати, що не можна від’єднувати ту меншість, яка проти, а опалювати для меншості – збитково.

Для спілкування з журналісткою «Четвертої влади» у Здолбунові зібрали цілу делегацію посадовців, але власне міський голова уникнув цієї розмови

– В порядку написано, що забороняється примусове відокремлення для окремих споживачів, – стверджує директор «Здолбунівкомуненергії» Віталій Герман.

– Яка вартість генерації тепла і доставка транспортування цього тепла, яка вартість буде? Воно буде золоте тепло, – підтримує сказане Германом заступник здолбунівського міського голови Юрій Сосюк.

Отже справа у грошах.

Але експерт Мінрегіону та адвокат, з якими ми консультувалися, переконують, що заборона примусового відключення меншості в цьому випадку не діє.

– Тобто, коли вже йдуть голосування – це вже управління спільною власністю. І тут ця логіка, по суті – соціальна, – не діє. Тут діє господарська логіка. Ваші права, як власника  – не порушуються. А ваші права, як громадянина, в даному випадку, поступаються, як власнику, – каже експерт Мінрегіону Філіпов.

– Але приймається саме рішення колективом, єдиною особою. Єдина особа прийняла рішення – значить, законно його відключити, – пояснює адвокат Дубчак.

44% мешканців будинку вже мають автономне опалення. 73% не проти відключення від центрального теплопостачання

Збори у будинку на вулиці Лесі Українки, 1а відбулися ще у 2020 році. Якби цю інформацію знали мешканці будинку, цілком ймовірно, що вони вже б давно не мали холодних батарей. Натомість – самостійно б регулювали градус тепла у будинку та за потреби економили би.

Але й нині продовжити почате – не пізно, каже адвокат Дубчак. Головне – мати активного голову ОСББ. А з цим, вочевидь, тут халепа. Голова ОСББ не знає законодавства, яким має керуватися у своїй роботі і досі стверджує те саме, що й влада.

Офіційний голова ОСББ Роман Тишкун, який стверджує, що в реальності він вже не виконує обов'язків голови. Використане фото зі сторінки Романа Тишкуна у фейсбук

– Закон вимагає – або всі, або ніхто. Цей закон вже років 5 діє, да, – стверджує голова ОСББ будинку на вулиці Лесі Українки, 1а Роман Тишкун.

А нині й не допитаєшся, хто у цьому будинку голова ОСББ. Офіційно в держреєстрі вказаний Роман Тишкун, але він каже, що вже ні.

– Я вже давно не голова, вже півтора року, бо вже на іншій посаді. Повноваження передав, хто там зараз, я й не можу сказати. Там є Віка така, Віка…Боже, Вікторія…  Джуга, по моєму… Джума, Джуга…

Вікторія Джуга каже, що працює бухгалтеркою, і хоч Роман Тишкун від справ відійшов, але офіційно досі залишається головою, бо нового голосування за голову ще не було.

– Там був голова Тишкун Руслан. Ми там всі разом працювали. Я думаю, що він там і є головою, – Вікторія Джуга.

– Я телефонувала до пана Тишкуна, він мені сказав, що він вже півтора року десь, приблизно, як не голова ОСББ, – журналістка.

–  Хм… Ой, Господи. Ну, правильно, я там як і робила, так і роблю, оці квитанції, оце все. Ну, того він так і сказав. Я працюю бухгалтером.

– Голова ОСББ є взагалі у цього будинку?

– [Нове] голосування ще не проходило.

Адвокат Віталій Дубчак наголошує, що дуже важливо мати активного голову ОСББ, а також активних та об’єднаних мешканців. І щоб всі вони разом були рішучими у вирішенні цієї проблеми.

Бо міська рада всеодно може відмовити ОСББ від’єднати будинок від централізованого опалення і тоді треба буде з нею судитися.

– Ми готові йти до суду і відстоювати свою правову позицію, тому що ми діємо в межах чинного законодавства, і не більше, і не менше. Ми не поміняємо свого рішення ніяк, – так реагує заступник міського голови Здолбунова Юрій Сосюк, повторюючи кілька разів це упродовж розмови із журналісткою.

– Нам не вигідно, ми зацікавлені в тому, щоб в нас було більше споживачів, звичайно, – відповідає директор «Здолбунівкомуненергії» Віталій Герман.

Адвокат Віталій Дубчак запевняє, що якщо мешканці, на чолі з активним головою ОСББ, добре підготуються, то виграють цю справу в суді.

– Як на мене, позиція щодо того, що двома третинами це повинно було голосуватись, вона достатньо чітка. І це все дасть в комплексі все таки прийняти на їх користь рішення.

Здолбунівчанка Катерина Левинська та її дочка Вікторія сподіваються, що завдяки розголосу цю проблему, нарешті, вдасться вирішити.

Мати з донькою продовжують боротися за право на тепло

– Коли в Україні люди почнуть економити свої гроші побачите, як зміниться економіка, як зміниться кожна громада, – каже Вікторія Левинська.

І ця проблема – не лише у Катерини Левинської. Не лише у цьому конкретному будинку. Не лише у цьому конкретному місті. Коли через небажання якісно виконувати свої повноваження, змішані з особистою вигодою, людей роками роблять заручниками несправедливих правил, порушуючи їхнє право розпоряджатися своєю власністю.


Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження». Він не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» чи Європейського Союзу.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте