Політичний тиск чи поганий менеджмент: чому насправді звільнили керівника Рівненського діагностичного центру

Екскерівник Діагностичного центру Роман Шустик (праворуч) збирається поновлюватися на посаді через суд. Натомість голова облради Сергій Кондрачук (ліворуч) вважає, що Шустик не впорався як менеджер
Джерело
Колаж «Четвертої влади»

Романа Шустика, який очолював Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука з 2015 року, звільнили на початку вересня за розпорядженням голови Рівненської обласної ради.

Офіційною причиною для звільнення стало те, що у Діагностичному центрі були затримки із виплатою зарплат, і керівник не зумів цьому зарадити. Однак сам Шустик вважає своє звільнення політично вмотивованим та подав до суду, щоб поновитися на посаді.

Як розгорталися події

Наприкінці червня 2021 року Роман Шустик написав листа голові обласної ради Сергію Кондрачуку, розповівши, що в Діагностичному центрі бракує грошей на зарплати. Зокрема, за червень була заборгованість 1 мільйон 881 тисяча 384 гривні.

Сергій Кондрачук 9 липня оприлюднив відео, в якому казав, що сам звертався до Шустика щодо лікування своєї доньки та батька і назвав його «людиною з великим серцем, яка ніколи нікому не відмовила у допомозі», а тому, каже, що не має політичного упередження до нього як до депутата облради від «Слуги народу» (сам голова облради – представник «ЄС», – ред.).

Водночас Кондрачук говорив, що хотів би почути від Шустика як від менеджера «бачення ситуації, що склалася» щодо зарплат.

Тоді ж голова облради ініціював службове розслідування, яке почали 8 липня і закінчили 27 серпня. На час розслідування Шустика відсторонили від повноважень керівника, поклавши ці обов’язки на його заступника Мирослава Решоту.

Протягом двох місяців у Діагностичному центрі тривало службове розслідування. Фото керівниці прессслужби управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Алли Сищук

Поки тривало розслідування, зарплату за червень працівникам заплатили, але, за інформацією Романа Шустика, за липень очікувалася затримка виплат на 4 мільйони 300 тисяч гривень.

Комісія, що проводила розслідування, виявила, що фінансування Діагностичного центру неспівмірне із кількістю працівників. Тобто треба або звільняти частину людей, або шукати можливості додаткового заробітку.

А підставою для звільнення Шустика стало те, що він несвоєчасно платив працівникам зарплату.

Голова обласної ради надав нам Акт службового розслідування на 16-ти сторінках, його повний текст можна переглянути за посиланням.

3-го вересня на сайті Рівненської облради опублікували розпорядження голови облради про звільнення Романа Шустика, яке підписав перший заступник Сергій Свисталюк. Виконувати обов'язки головного лікаря поки буде Мирослав Решота, заступник екскерівника закладу з економічних питань.

Ми запитали юриста громадської організації «Трудові ініціативи» Георгія Сандула, чи можна звільнити керівника медзакладу, якщо працівникам вчасно не виплачується зарплата. 

– Якщо у контракті з керівником є пункт про «можливість розірвання контракту через несвоєчасну виплату зарплати з вини керівника», то так, легко можна звільнити, – роз'яснює Георгій Сандул.

У контракті Шустика, з його ж слів та з інформації в Акті службового розслідування, такий пункт є.

Що по грошах

За інформацією Діагностичного центру, за перше півріччя 2021 року Центр отримав 25,1 мільйон гривень, зокрема:

  • 15,8 мільйонів – від Національної служби здоров’я України;
  • 5,3 мільйони – благодійної допомоги;
  • 3,6 мільйонів – з обласного бюджету; 
  • 0,4 мільйони – орендної плати.

Під час розслідування комісія встановила, що на зарплати працівникам станом на 1 липня, Діагностичному центру потрібно 2,95 мільйонів гривень щомісяця. Водночас від Національної служби здоров’я Центр отримує 1,66 мільйона гривень на місяць. 

Роман Шустик пояснює, що Діагностичний центр сподівався отримувати від НСЗУ більше грошей:

– Сама облрада 2-го червня вирішила звернутися до Кабміну щодо недофінансування багатьох медичних закладів.

НСЗУ розраховує, скільки платити конкретній лікарні, залежно від того, скільки пацієнтів там пролікували за конкретний період. Роман Шустик пояснює, що коли підписували договір з НСЗУ, орієнтувалися на кількість пацієнтів за 2019 рік, і їх тоді було приблизно пів мільйона.

– Але у січні вийшла постанова, що фінансування амбулаторної допомоги буде за результатами 2020 року. А за той рік у нас було приблизно 60 тисяч медичних записів – направлення від сімейних лікарів майже не було через карантин і локдаун, у багатьох не було договорів із сімейними лікарями.

Екскерівник Діагностичного центру пояснює, що заробили мало, бо через локдаун до них зверталося значно менше пацієнтів. Фото з фейсбук-сторінки Романа Шустика

– В результаті виплати нам зменшили у 2-2,5 рази. За рахунок накопичених фінансів ми протрималися у квітні, травні і червні. Але відразу почали сигналізувати, що можуть бути проблеми. Амбулаторна допомога недофінансована. Гарно фінансуються ті лікарні, де є стаціонар. Де є стаціонари, вони перекривають амбулаторну допомогу за рахунок фінансування за даними 2019 року. Це є у постанові Кабміну №133. 

Натомість голова облради Сергій Кондрачук каже, що Діагностичний центр міг би заробляти гроші деінде, а не лише чекати їх від НСЗУ:

– Ми дали можливість закладу заробляти платними послугами. Інші заклади облради почали цю процедуру, а Романа Петровича щось не пускало. Подобались, можливо, благодійні внески.

– Є приклад Чорнобильської лікарні (вона ж Диспансер радіаційного захисту населення). Коли керівник побачив, що не вистачає грошей і буде складно, він подався на пакет «Сімейна медицина», і на цьому заробляє, по-моєму, 400 тисяч гривень на місяць.

– А Роман Петрович теж хотів знайти додаткові джерела фінансування – завтра, з понеділка, але так і не зробив. Ми чули про наміри, але не чули, що зроблено, – розповідає голова облради.

– Роман Шустик як менеджер, управлінець мав знайти і показати шлях розвитку установи в сучасних умовах, а потім втілити цей розвиток. Керівник для того і є, щоб вирішувати всі проблеми, а не шукати винних. Натомість ми скотились до банального наміру скоротити працівників, але і цього Шустик зробити не зміг. 

Голова облради Сергій Кондрачук вважає, що екскерівник Діагностичного центру мав знайти додаткові джерела фінансування, але не зробив цього. Фото з архіву 2020 року

Сергій Кондрачук також сказав, що колектив медзакладу, який опитали під час службового розслідування, «висловився категорично проти того менеджменту, який вів Роман Петрович». 

– А чи вистачало Діагностичному центру грошей, які виділяли з обласного бюджету? – журналістка.

– Ми не платимо зарплату нашим лікарням, оплачуємо лише комуналку. На зарплату вони заробляють за допомогою контрактування з НСЗУ. 

«Мене попросили написати заяву про звільнення»

Роман Шустик у коментарях рівненським журналістам казав, що вважає своє звільнення політично вмотивованим: 

– Комісія два місяці працювала, дуже прискіпливо перевіряла всі документи. Знайшли тільки невиплату заробітної плати, ніяких інших показників, інших порушень не було. І я вважаю, що комісія мала би вказати, як вийти з цієї ситуації. 

В коментарі «Четвертій владі» Шустик додав, що, на його думку, комісія обрала «найсуворіше покарання, без догани, без попередження»:

– Щоб не гаяти часу, негайно звільнити з видачею трудової книжки.

Поки Роман Шустик говорив перед камерами, за його спину зайшли депутати від «Слуги народу» різних рівнів, які прийшли його підтримати. Стоп-кадр з відео, яке поширив Роман Шустик у фейсбуку

10 вересня він подав до суду заяву, в якій просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження про звільнення, поновити на роботі та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.

Судове засідання призначене на 9:30 28 вересня у Рівненському міському суді. 

Ми поспілкувалися з екскерівником Діагностичного центру, щоб дізнатися його позицію стосовно звільнення.

– Яка заборгованість по зарплатах була у Діагностичному центрі на початок вересня? – журналістка.

– Податки були сплачені повністю. Заборгованість залишилась за липень – більше мільйона гривень – та за серпень. Але ми очікували гроші, щоб закрити її. Нам дали дозвіл на проведення вакцинації, а це додаткові кошти, також інші шляхи, що можуть призвести до додаткового фінансування, наприклад, виїзні бригади. Але це не взяли до уваги.

– А чому не встигли запровадити платні послуги, щоб додатково заробляти? 

– Якщо підписані пакети з НСЗУ, ми маємо надавати послуги у межах пакетів. Платні послуги надаються за межами пакетів. Наприклад, платні палати підвищеної комфортності, але у нас вони і є покращеного планування. Ми не можемо надати поза межами пакетів те, що не надаємо.

– Була ідея відмовлятися від пакету амбулаторної допомоги від НСЗУ та переходити тільки на платні послуги, але не кожна людина може це собі фінансово дозволити. Ми пішли шляхом, щоб максимально збільшити кількість електронних записів (тобто кількість звернень від пацієнтів – ред.). 

– У чому, на вашу думку, незаконність розпорядження про ваше звільнення?

– Багато місяців тому керівництво Рівненської облради сказало, щоб я писав заяву на звільнення, тому що це квота зовсім іншої [політичної] сили. Мені було прямо в очі це сказано. 

Голова облради Сергій Кондрачук це заперечує:

– Ще до звільнення і до того, як Шустик подавався на посаду голови НСЗУ, він прийшов до мене і сказав: «Сергій, мені важко, я буду писати заяву». Я йому нічого не відповів. Через деякий час він прийшов і знову сказав, що хоче писати заяву. Кажу: «Що, тобі ручку дати?» У такому контексті, все, крапка. Він збирав своїх заступників, завідувачів відділень та неодноразово казав, що буде писати заяву. Впродовж 2020 року це лунало з усіх сторін.

– Я запитав у своїх колег із керівництва; ніхто йому не казав писати заяву. Ми маємо підозру, що Роман Петрович без диктофона в кишені не ходить, тому йому щось таке говорити – собі дорожче, – сказав голова облради.

Роман Шустик вважає, що в інших комунальних лікарнях теж є заборгованості, але там не проводять розслідування: 

– Називати я ці заклади не буду. Є суд, який розставить усе на свої місця. Ми зі своєї сторони зробили максимум.

Водночас голова облради наводить як приклад Острозьку психлікарню, в якій через нестачу грошей на зарплату він також ініціював перевірку, після якої керівник лікарні сам звільнився. Детальніше про це дивіться в матеріалі: Керівник Острозької психіатричної лікарні звільнився після службового розслідування


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте