Адвокат екс-начальника поліції Сарненщини розповів, як поліцейські розганяли бурштинокопачів петардами

Дебати в суді у справі «бурштинового поліцейського» Ігоря Харитонова

Прокурор Сергій Ковальчук та екс-поліцейський Ігор Харитонов, якого підозрюють у кришуванні бурштиновидобутку, зустрілися в судових дебатах
Джерело
«Четверта влада»

Прокуратура наполягає, що Ігор Харитонов винен у втручанні в діяльність працівника правоохоронного органу. Адвокат Харитонова каже що докази прокуратури – нікчемні. А Ігор Харитонов стверджує, що всіляко намагався допомогти слідству, але його ігнорували.

Такі підсумки засідання, які відбулися у кінці листопада 2018-го року в Сарненському райсуді.

Раніше Ігор Харитонов відмовлявся спілкуватися з журналістами. Однак перед цим судовим засіданням адвокат підозрюваного Андрій Давидюк розповів «Четвертій владі» версію подій його підзахисного.

Нагадуємо, у березні 2016-го року тодішній очільник поліції Сарненщини, що на Рівненщині, Ігор Харитонов прославився на всю країну. Його «майстер клас» спілкування з підлеглими, під час якого він з лайкою вимагав залишити місце незаконного видобутку бурштину, облетів чимало ЗМІ.

Ось уривок телефонної розмови:

– Я вам даю 5 мінут, бл**ть, шоб ви зараз з Кулішом, бл**ть, були біля райотдєла, бл**ть! Я тобі ясно виражаюсь?! – Харитонов.

– Тож ми чекаєм групу, – підлеглий.

– Ти чуєш шо я тобі сказав?! Щєнок, бл*ть!! Зараз дзвониш Кулішу, нах**, і з ним їдеш в атдєл, бл*ть! І береш з собою ті автомати, якими ви там стріляли, бл***!

– Які автомати? Автоматів у нас точно нема. В нас вопше нічого нема.

– Ти мене чув, бл*ть?! Зараз набираєш Куліша, бл*ть, і через 5 мінут, бл*ть, я вас жду біля атдєла, бл*ть!

– Шо, мені покинуть мотори, це все?

–  Я кажу зараз йдіть до Куліша! Вас Куліш чекає!

Харитонову подзвонив «стукач»

Адвокат Харитонова Андрій Давидюк каже, що його підзахисний – невинуватий. Бо не мав на меті жодних незаконних дій.

За його словами, коли Ігор Харитонов дзвонив до поліцейських, і казав їм піти, то слідчо-оперативна група була вже в лісі. Приблизно за 30 метрів від них.

Оскільки раніше нам не вдавалося поспілкуватися з Ігорем Харитоновим щодо його позиції в цій справі, то подаємо досить розширено аргументи його адвоката.

Дзвінків, за словами адвоката, було кілька. Один з перших – щоб допомогли слідчо-оперативній групі знайти це місце незаконного видобутку.

– Вона (слідчо-оперативна група – авт.) не могла до них підійти, – каже Андрій Давидюк.

– Тому що там була канава, півтора метри глибиною. І вони через цю канаву перелізли. А чому він дзвонив, бо казав: хлопці, ви підійдіть хоч хтось – дорогу покажіть. З застосуванням ненормативної лексики, ми це не заперечуємо.

Андрій Давидюк стверджує, що на суді представники слідчо-оперативної групи підтвердили свою присутність у лісі на цей час.

– Чому хтось із трьох людей (ті хто пізніше були заявлені як постраждалі, на котрих чинив тиск Ігор Харитонов – авт.), які були присутні, не прийшов і не провів слідчо-оперативну групу? 

Також Андрій Давидюк звертає увагу, що на час цієї події Ігор Харитонов був у відпустці.

– Він був у відпустці і був звільнений за рішенням комісії. І при виході з відпустки він би просто отримав наказ на звільнення. Чи могла людина у відпустці впливати на підлеглих?

– Тоді чому Ігор Харитонов телефонував? – журналістка.

– За тиждень до цього було оголошено що місцеве населення в Сарнах постійно бунтує. І що буде бунт. Мало того, через тиждень після цього інциденту був бунт у Сарнах: люди збунтувалися, перекрили дорогу, «послали» міліціонерів подалі і пішли видобувати.

– Йому подзвонили, сказали що стрілянина в лісі.

– Хто подзвонив? – журналістка.

– Один зі свідків, який присутній в матеріалах кримінального провадження. В кожного керівника, щоб ви розуміли, в кожному районі є якийсь «стукач».

Оскільки стукач не є таким обізнаним, він не знає що Харитонова звільнили (поліцейська атестаційна комісія прийняла рішення що він не відповідає займаній посаді – ред.), то він йому подзвонив.

– Стукач навіть сказав хто там був присутній зі зброєю. А прокурор навіть не перевірив це. Тільки дав запитання про марку зброї. А чому не дав завдання перевірити зброю чоловіка, який був там присутній?

– Що найцікавіше. Ніхто не заперечує, що там була стрілянина. Мало того, до матеріалів справи ми долучили гільзу. А прокурор, тоді був Андрій Боровик, навіть не перевірив кому ця гільза належить. Знаєте що вони зробили?

Провели і сказали що це гільза з мисливського патрона з карабіна такого-то. А на того на кого ми вказали, що він був з рушницею, вони не перевіряли.

«Вони кидали петарди, щоб ці люди втекли»

За словами адвоката, поліцейські Оленіч, Колядка і Афонін засвідчили у суді, що вони фактично розігнали бурштинокопачів киданням петард. Після цього залишилися стояти біля помп. І за деякий час їм подзвонив Харитонов.

– Вони розповідають що побачили близько 20-ти людей і, використовуючи петарди, пішли на на них в наступ, – каже адвокат.

– Чому матюкався Харитонов? Бо він подзвонив управління і запитав чи видана їм зброя. Йому сказали – ні. Тому він зрозумів, що хтось, використовуючи вогнепальну зброю, стріляє в лісі. Це могло призвести до того що вийдуть люди і знову буде в них цей сарненський «двіж».

Тож, за словами Андрія Давидюка, Харитонов спочатку вимагав від підлеглих допомогти слідчо-оперативній групі, яка їх нібито шукала. А потім вже, після того як йому відмовили, вимагав приїхати до відділу поліції на освідування чи вони часом не п'яні.

– Як він міг на них повпливати? Нецензурним словом вплинув? Ну пішли б вони і що далі? – знову запитує адвокат.

– Хтось би забрав ті помпи, – журналістка.

– Ті помпи витягнути не змогли. Всі працівники дали покази, що не могли витягнути наявною технікою. Залишили трьох працівників [охороняти]. Була протидія вночі. Це зареєстровано в журналі. Це коли місцеве населення забирає.

– Я запитав у суді – як часто таке буває? Самі потерпілі кажуть що майже кожен тиждень, – додає адвокат.

Крім цього, стверджує, що поліцейські Дмитро Оленіч, Роман Афонін та Олександр Колядко, до яких і дзвонив Харитонов, і які у справі проходять як потерпілі, у суді відмовилися визнавати себе потерпілими.

І що вони в суді підтвердили, що за часів керівництва Харитонова, їх відстороняли від контролю видобутку бурштину. На думку адвоката, це свідчить про можливий умисел недоброзичливо свідчити про його підзахисного.

«Харитонов дав вказівку підлеглим їхати в Клесів», – прокурор

Прокурор Сергій Ковальчук, під час судових дебатів, стоїть на своєму.

Наполягає що «Харитонов умисно здійснив незаконний вплив на працівників правоохоронного органу з метою перешкодити виконанню ними службових обов'язків та вчинити протиправне рішення, що вчинено службовою особою з використанням службового становища».

Прокурор Сергій Ковальчук наполягає, що Ігор Харитонов винен у неправомірному впливі на поліцейських

«Четверта влада» зверталася з проханням до прокурора поділитися аудіозаписами попередніх судових засідань, щоб звірити покази свідків з тією інформацією, яку озвучує адвокат Харитонова. Прокурор каже, що не має права такого робити.

У суді він нагадав про те, що 15-16 березня 2016-го року інспектори Сарненського відділу поліції Дмитро Оленіч, Роман Афонін та Олександр Колядко, згідно плану відпрацювання щодо незаконного видобутку бурштину, на території Вирівської сільради, проводили рейд щодо незаконного видобутку бурштину.

Близько 23-ї години, в урочищі Йолки вони виявили незаконний видобуток бурштину за допомогою трьох мотопомп кустарного виробництва. Про цей факт Оленіч повідомив чергового поліції і попросив направити слідчо-оперативну групу, щоб задокументувати це.

О пів на дванадцяту їм зателефонував Харитонов.

– Під час розмови з Афоніним дав їм усну вказівку залишити місце події до приїзду слідчо-оперативної групи, – зачитує суть обвинувачення прокурор, – та з тимчасово виконуючим обов'язки заступником начальника Сарненського відділу поліції Олександром Кулішем прибути до нього в місто Сарни для з'ясування цієї ситуації.

– Вплинувши таким чином на працівника правоохоронного органу з метою перешкодити виконанню ним службових обов'язків та добитися прийняття незаконного рішення.

– Продовжуючи свої злочинні дії, під час наступної телефонної розмови, що мала місце в 00.15, Харитонов, перебуваючи в Сарнах, дав вказівку Оленічу і Колядку залишити місце події до приїзду слідчо-оперативної групи, – продовжує прокурор.

– В подальшому, прибувши особисто на місце події, приблизно близько 2-ї години 16-го березня, та перебуваючи там приблизно до 4-ї години, Харитонов продовжуючи свої злочинні дії, дав усну вказівку Оленічу, Афоніну та Колядці виїхати в Клесів.

У зв'язку із нібито вчиненням там невстановленими особами опору невстановленим співробітникам поліції. Що останніми і було виконано, хоча насправді таких повідомлень у правоохоронні органи не надходило.

«Фонограми мають ознаки редагування», – адвокат

У відповідь на виступ прокурора в суді адвокат Андрій Давидюк каже що всі покази, зачитані прокурором, були зачитані з матеріалів досудового слідства. Звертаючи увагу на те, що деякі свідчення поліцейські змінили в суді. Наприклад, не визнали себе потерпілими.

Адвокат Харитонова Андрій Давидюк: «Нами було чітко встановлено, що працівники поліції навіть не намагалися затримати цих осіб (бурштинокопачів – авт.)...» 

– Все що на сьогодні було здобуто з судового розгляду, прокурор не врахував, упустив і не взяв до уваги, – звертається адвокат до судді.

– Що стосується доказів, якими прокурор підтверджує вину обвинуваченого. З цих доказів в матеріалах справи у нас є протокол огляду, роздруківка розмов, телефон, три свідка – так звані потерпілі, та й в принципі все. Решта – це були порожні розмови, які надавали свідки і не могли їх підтведити чи спростувати.

Андрій Давидюк звертає увагу суду, що в експертизі телефонного звукозапису ставили питання чи не мають вказані записи ознак монтажу.

– Експертиза встановила, що «файли, що містять досліджувані фонограми, мають ознаки редагування атрибутів, у вигляді видалення в назві файлів інформації стосовно дати та часу проведення звукозапису».

– Немає можливості встановити чи мають звукозаписи ознаки монтажу. Не встановлено чи є досліджувані фонограми оригінали. Сам Харитонов не заперечував що там є його голос.

– Експертиза показала що звукозаписи здійснені таким чином: розмова-припинено-розмова-припинено, тобто вони скомпоновані. Встановлено, що розмова преривалася-включалася.

– Під час судового засідання я ставив питання чи впливав Харитонов на цих працівників, – додає адвокат. – Кожен з потерпілих зазначив, що Харитонов не впливав, лише виражався нецензурно. А Оленіч зазначив, що взагалі не знав з ким говорить.

«Я всіляко намагався допомогти», – Ігор Харитонов

Наприкінці судового засідання виступив і підозрюваний Ігор Харитонов. На його думку, усі матеріали, які є в матеріалах кримінального провадження  – це «нікому не потрібні ксерокопії, запити, трафіки і багато іншого».

Ігор Харитонов уже не заперечував, як на попередньому судовому засіданні, проти зйомки

– Слідство займалося всім, тільки не встановленням істини, – виступає Харитонов.

– Прокурор каже, що я всіляко намагався перешкоджати слідству, але це не так. Я всіляко намагався допомогти. З першого дня реєстрації матеріалів я говорив слідчому, що є можливість встановити осіб, які в той день видобували бурштин, та знаходження мотопомп, за допомогою яких вони його видобували.

– Але це слідство не цікавило. Слідство цікавило моє лікарняне і де я лікувався.

Коли я говорив слідчому що є необхідність виїхати на місце злочину і вилучити гільзи, за допомогою яких працівники поліції, я впевнений у цьому, стріляли незаконно з нарізної вогнепальної зброї, а ніяк не з петард – його це також не цікавило.

А також пояснював чому слідчо-оперативна група не могла знайти поліцейських, присутніх на місці бурштиновидобутку.

–  Виїзд в урочище Йолки – це не виїзд, умовно кажучи, за адресою Сарни, вулиця Залоги, 5 (називає адресу суду, де відбувається засідання – авт.). – Урочище Йолки – це десятки гектарів землі.

Наступне засідання у справі відбудеться 26-го грудня.

З іншими публікаціями про обвинувачення Ігоря Харитонова у кришуванні бурштиновидобутку можна ознайомитися за відповідним тегом.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте