Паспортні присоски

Як на нас заробляють наближені до міліції структури

Навколопаспортні «фірми-присоски» на Рівненщині
Джерело
Інфографіка ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»

Звернувшись за виготовленням закордонного паспорта, не дивуйтеся, коли поруч з обов’язковими платежами вам нав’язуватимуть зайві витрати. Це може бути непотрібна страховка, «благодійний» внесок чи плата за послуги, які в сусідній будівлі вам нададуть безкоштовно. Як і чому так відбувається, з’ясовували кореспонденти Рівненського агентства журналістських розслідувань.

Примусова благодійність

Рівнянин Святослав Клічук звернувся за виготовленням закордонного паспорту у вересні 2009 року. Як розповідає, пішов підготовленим. Для цього попередньо зайшов у Інтернет, подивився які документи потрібні, натрапив там на дискусію, що частина платежів, які вимагають сплатити, – необов’язкові. Прийшовши у ВС ГІРФО (відділ Служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб УМВС, колись цей відділ носив радянську абревіатуру ОВІР – авт.), був готовий до сюрпризів:

– Видають мені квитанції, – розповідає Святослав, – а я їм говорю: «ви мені зайвих не давайте». Вони кажуть: «Які це зайві?» Я: «Ну ті що у вас тут є необов’язкові, страховки, благодійний внесок», вони: «там всі обов’язкові». Видали мені папірці скріплені степлером, я непотрібні відірвав, пішов та заплатив лише обов’язкові.

За словами Святослава Клічука, працівник ВС ГІРФО, якому він приніс оплачені квитанції, почав дізнаватися «де ще дві?». Після дискусії на тему, які платежі є обов’язковими, а які ні, працівник повела клієнта спочатку в один кабінет – там не знайшли вирішення суперечки. Потім ще в один кабінет, де вже якась пані (очевидно начальниця), трохи посумнівавшись, зрештою сказала «ну добре, не платіть».

– Таким чином зекономив при виготовленні термінового паспорту гривень 200, – пригадує рівнянин. – З необов’язкових там був платіж у благодійний фонд «Правозахист», здається 200 гривень. І ще якась страховка, там може гривень 30.

Не кожному клієнту ВС ГІРФО вистачило наснаги доводити необов’язковість окремих платежів. Як розповідає рівнянин Володимир Кудрін, котрий звернувся до цієї ж установи наприкінці 2009 року, працівники ВС ГІРФО також надали йому квитанції, згідно яких, окрім передбачених нормативними документами платежів, потрібно було сплатити страховій компанії «Інтер». Пан Кудрін тоді відклав виготовлення паспорту.

Журналістський екперимент

Рівненське агентство журналістських розслідувань перевірило власноруч, чи дійсно навколоміліцейські структури хитрують, виманюючи в людей при оформленні паспорту зайвих 200-300 гривень.

Щоб з’ясувати, чи збирають непотрібні платежі з рівнян під час оформлення закордонного паспорта, в середині листопада 2009 року ми спочатку звернулися у ВС ГІРФО, що знаходиться за адресою вул.16 липня, 6.

Черг не було. Графік прийому документів для оформлення паспорта для рівнян: вівторок, середа, четвер, видають готові паспорти у п’ятницю та суботу. Для мешканців районів області прийомні дні – понеділок і п’ятниця, видають паспорти щоденно крім вихідних.

Напис на вивісці інформує, що слід підійти в кабінет №2. Прямуємо туди.

– Якщо вас задовольняє чекати паспорт протягом півтора місяця, то я зараз покличу працівника, – повідомляє пані з-за столика.

Потім ця ж пані пояснює, що за терміновим виготовленням можна звернутися тут же, в кабінет №5.

В п’ятому кабінеті нам надали дві пропозиції щодо термінів виготовлення: протягом десяти днів (коштує, за словами працівника, 1060 гривень) і місяця-півтора (близько 400 гривень). Пробую з’ясувати, яка відмінність у ціні в залежності від, того, місяць чи півтора виготовлятиметься паспорт.

– Різниця в 50 гривень, – не надто деталізувала працівниця.

Нас зацікавило, в першу чергу, термінове виготовлення. Найшвидша терміновість в установі – 10 днів. Прошу надати квитанції для оплати. Працівниця терпляче перераховує:

– Сума складається з державного мита – 340 гривень, державних послуг – 158,38 гривень, вартість бланку – 337,50, перевірка на судимість-несудимість – 26,32, за терміновість – 200 гривень. Всього – 1062 гривні 20 копійок.

Ознайомившись з купкою квитанцій, які надала ця пані для оплати, бачимо, що окремо графи «200 гривень за терміновість» немає.

Терміновість у цих квитанціях включена у вдвічі більшу (від нетермінового виготовлення) ціну за бланк паспорта, за довідку про несудимість, більше державне мито та «термінове виконання запиту щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон до 10 робочих днів» – 158,38 гривень (це ті гроші, які працівниця назвала «державні послуги» – авт.).

А 200 гривень за так звану «терміновість» – це насправді «благодійний» внесок, адресований Рівненському обласному благодійному фонду «Правозахист». Нам не пояснили, що цей платіж абсолютно добровільний і платити його не обов’язково. Нас просто поставили перед фактом, що це обов’язкова плата за терміновість.

Як нам вдалося з’ясувати пізніше, хитрощами залучати додаткові платежі можуть не лише в будівлі ВС ГІРФО.

Поруч з обласним ВС ГІРФО привертає увагу банер з рекламою послуг рівненської філії ДП «Документ» (державне підприємство «Документ» – спадкоємець створеного у 2004 році державного підприємства «Ресурси-Документ», яке було згодом реорганізоване і вся його структура тепер працює під назвою ДП «Документ» – авт.), яка знаходиться неподалік, через одну будівлю, за адресою вул.16 липня, 10.

Тут приймають документи для виготовлення паспорта щоденно. Попри те, що в самому ВС ГІРФО нас запевняли, що ніде в Рівному не виготовлять паспорт швидше, ніж за 10 днів, під час телефонної розмови з працівником ДП «Документ» нам пообіцяли виготовити паспорт за 7 робочих днів.

Працівниця «Документу» люб’язно ознайомила з градацією цін на виготовлення закордонного паспорта в залежності від терміну. За 7-8 днів – близько 1200, за 20 днів – близько 800 гривень, за місяць – 600 гривень. З’ясувавши, що нас цікавить максимально швидке виготовлення паспорту, надала роздруківку з потрібними платежами.

  • «За вартість бланку закордонного паспорта» – 337,50 гривень.
  • «Державне мито» – 340.
  • «За інформаційні послуги УОІ МВС КПК» (по простому – за довідку про несудимість) – 26,32.
  • «За послуги ВГІРФО УМВС» – 158, 38.
  • «РОБФ «Правозахист» (без вказівки за що саме призначений цей платіж) – 50.

Виходить, що все те ж саме, що і у ВС ГІРФО, тільки ще й на 150 гривень менше. Однак на бланку ще один платіж – «за паспортно-інформаційні послуги ПП «Інформ-Документ» – 259 гривень 23 копійки. Всього вийшло – 1171,43 гривні.

Що це за послуги і до чого тут приватне підприємство, якщо ми звернулися саме в державне підприємство, нам не пояснили. За послуги ж самого ДП «Документ» ніяких платежів робити не потрібно. На бланку також був рахунок ЗАТ СК «Інтер» – страховий платіж (без вказівки скільки платити). Однак цей рахунок працівниця перекреслила, пояснила це так: «Ну вам же ж страховка не треба».

Тільки-но працівник ДП «Документ» почула від нас, що збираємося платити за всі ці послуги не в цю ж мить, а пізніше – забрала бланк з рахунками і закреслила всі свої відмітки навпроти платежу для фонду «Правозахист». Чому вона так зробила – не пояснила.

«Віртуальні» працівники

Чиї ж працівники пропонували непотрібні квитанції? За роз’ясненнями ми звернулися до керівництва чотирьох установ: обласного ВС ГІРФО, обласного ДП «Документ», РОБФ «Правозахист» та ПП «Інформ-документ».

Як відповів нам на запит директор благодійного фонду «Правозахист» Олександр Нестерук, ніяких договірних відносин зі службою ВГІРФО та ДП «Документ» за час діяльності фонду не існувало.

Разом з тим зазначив, що фонд заснований пенсіонерами органів внутрішніх справ та одним із завдань має сприяння зміцненню матеріально-технічної бази міліції Рівненщини. Тож, попри відсутність договірних засад, пряма зацікавленість міліції в залученні коштів до фонду очевидна.

У керівників державних установ, в першу чергу, поцікавилися, чому їхні працівники надають квитанції для сплати в благодійний фонд та страхову компанію під виглядом обов’язкових платежів:

– Наші працівники таких квитанцій не видають, – стверджує начальниця ВС ГІРФО УМВС України в Рівненській області Лілія Драпчинська. – Очевидно, це не штатний працівник нашого відділу, а працівник ДП «Документ», тому що підприємство «Документ» функціонально включене у склад служби ГІРФО. В кожному паспортному підрозділі є представник цього підприємства.

Пані Драпчинська переконує, що працівник ДП «Документ» інколи приймає послуги безпосередньо в будівлі ВС ГІРФО. Також розповідає, що за його робочим місцем є якісь позначення, що це працівник саме ДП «Документ», а не ВС ГІРФО. І ніби-то тільки цей працівник міг надати квитанції фонду «Правозахист» або страхової компанії.

Складалось враження, що Лілія Драпчинська вимушено говорила неправду

Тоді ми поцікавилися у директорки рівненської філії ДП «Документ» Людмили Флореску, чи її працівники надають послуги в будівлі ВС ГІРФО. Крім цього, поставили низку інших запитань щодо діяльності підприємства.

Спочатку написали інформаційний запит. Керівниця відмовилася відповідати на наші запитання. Потім надіслали звернення керівниці та скаргу в прокуратуру.

З рівненської філії ДП «Документ» прийшла відповідь, що запитувана нами інформація про діяльність підприємства – конфіденційна. Міська прокуратура взагалі не розглянула скаргу, переславши її на одного з тих, на кого ми скаржилися (порушивши цим статтю 7 Закону України «Про звернення громадян»).

Юристка, яка консультує Агентство журналістських розслідувань, вже взялася за підготовку судового позову до керівника державного підприємства, однак потреба у цьому відпала – домовитися про розмову з пані Флореску нам вдалося завдяки сприянню начальника ВС ГІРФО Лілії Драпчинської.

– Наші працівники там не приймають спеціально, – розповіла Людмила Флореску. – Там їх немає. Коли була необхідність, вони були там теж, коли не було [у ВС ГІРФО] повного комплекту людей. Вони допомагали ВС ГІРФО – не нам. Але вони рахуються в «Документі» і працюють по цивільно-правовому договору. Тоді вони все роблять для ВС ГІРФО.

Складається враження, що непотрібні квитанції видав якийсь віртуальний працівник. Спробуємо розібратися, якій структурі він все ж таки підпорядковувався.

Навіть якщо працівник ДП «Документу» приймав клієнтів в будівлі ВС ГІРФО, він робив це як працівник ВС ГІРФО. Окрім цього, ми не побачили жодної вивіски чи таблички на 16 липня, 6, яка інформувала би про те, що в будівлі ВС ГІРФО є працівник ДП «Документ».

Лілія Драпчинська особисто провела нас у кабінет №5, де ніби-то приймає працівник ДП «Документ». Ні працівника, ні будь-яких ознак, що він тут приймає, ми не побачили. Інші працівники ВС ГІРФО, які працюють у цьому кабінеті також підтвердили, що постійного робочого місця у працівника «Документу» немає:

– Сідає, де є вільний стіл.

Тож очевидно, квитанції для сплати в благодійний фонд та страхову компанію нам все ж таки надав працівник ВС ГІРФО, штатний або такий, що працює на основі цивільно-правового договору. Ще одним доказом цього є те, що серед квитанцій, які ми отримали у ВС ГІРФО під час журналістського експерименту, не було жодного платежу в ДП «Документ».

Давайте порахуємо. Минулого року, за словами Лілії Драпчинської, обласним ВС ГІРФО було оформлено близько 2-х тисяч термінових закордонних паспортів. З них документи від близько половини людей (923-х) могли надійти від рівненської філії ДП «Документ» (таку цифру озвучила Людмила Флореску – авт.).

Таким чином працівники ВС ГІРФО видавали квитанції більше, ніж тисячі клієнтам, зацікавленим у терміновому виготовленні паспорта. Можливо, не усім клієнтам «пропонували» сплатити благодійний внесок у фонд «Правозахист», так як нам в листопаді минулого року – а це було 200 гривень.

Припустимо, що платив кожен другий. Проте навіть у такому випадку, завдяки маніпуляції з обов’язковими і необов’язковими платежами, фонд «Правозахист» міг отримати близько сотні тисяч гривень. Детального звіту про надходження та витрати фонду, який ми просили у запиті, директор фонду Олександр Нестерук нам не надав.

Фірми-присоски

В директора рівненської філії ДП «Документ» ми також поцікавилися, чому під час нашого журналістського експерименту працівник, яка приймала документи, замість квитанції для сплати послуг державному підприємству, надала реквізити приватного підприємства «Інформ-документ»:

– Тут воно працювало по договору, – пояснює Людмила Флореску. Міністерство внутрішніх справ винайшло таку можливість, щоб зробити приватне підприємство. Зробили суборенду, документи, взяли працівника по договору на маленький термін, і 1-го грудня воно закрите повністю. Просто ліквідація проходить дуже довго. Воно вже не працює. Але тут робоче місце було.

Керівниця рівненської філії ДП «Документ» Людмила Флореску вважає, що підприємство допомагає міліції. Фактично ж цю допомогу надають громадяни, які переплачують понад 200 гривень за виготовлення закордонного паспорта

– А які були функції цього підприємства? Для чого було при існуванні державного підприємства давати кошти приватному?

– Тому що державне підприємство не працювало в повну силу. А коли все налагодилося, воно стало нам непотрібне.

– Скільки часу існувало приватне підприємство?

– Півроку. Давайте про нього забудемо. Його вже немає.

– Чому квитанції ПП «Інформ-документ» , які нам надали в кінці минулого року, аналогічні на вигляд з теперішніми квитанціями ДП «Документ»? Як можна було відрізнити, що це ваші працівники, а це працівники приватної структури?

– Немає вже ПП «Інформ-документ». Немає. Нема! Нема! Нема його!

Ситуація з віртуальним працівником повторюється. Тільки тепер дивні платежі пропонувала сплатити людина, яка приймає в ДП «Документ».

Прийшовши сюди в листопаді минулого року, ми не побачили жодної вивіски чи таблички, яка б інформувала, що тут знаходиться приватна фірма. Натомість кошти, які могли би піти в прибуток держави, під виглядом послуг державного підприємства, осідали в кишенях приватної фірми (по суті – міліцейської – авт.).

Разом з тим, попри запевнення Людмили Флореску, що це був працівник ПП «Інформ-документ», після оформлення документації ця працівник надала письмову пам’ятку, надруковану на синьому клаптику паперу, про те, коли слід забрати паспорт, від імені ДП «Документ».

Ми звернулися за коментарем і до керівника ПП «Інформ-документ». Надіслали на юридичну адресу підприємства інформаційний запит, проте відповіді на нього так і не отримали.

Хоча в поштовому повідомленні про вручення зазначено, що його отримала за дорученням людина на прізвище Катрич. Менше ніж через місяць надіслали друге звернення. Але отримали його назад з припискою пошти: «за зазначеною адресою не проживає».

В квартирі, де зареєстроване це підприємство, теж ніхто не відчинив двері. Керівник ПП «Інформ-документ» Василь Катрич не зміг дати відповідь на запитання, чому його структура, під виглядом державного підприємства, заробляла на клієнтах Рівненського ДП «Документ» понад 200 гривень з кожного.

В службі «109» нам повідомили, що за адресою ПП «Інформ-документ» зареєстровано телефон, який у телефонному довіднику числиться за Людмилою Флореску.

Проста арифметика. Якщо до рівненської філії ДП «Документ» за минулий рік звернулося понад 900 рівнян за виготовленням закордонного паспорта, то за півроку своєї діяльності під крилом ДП «Документ» приватне підприємство «Інформ-документ» могло обслужити з половину цієї кількості – близько 450 людей.

Взявши з кожного такий платіж, який був запропонований і нам – 259 гривень 23 копійки – повз державну казну таким чином могло би відійти понад сотню тисяч гривень.

Ми поцікавилися в керівників державних установ, чому їхні працівники дають квитанції з пропозицією сплатити, при оформленні закордонного паспорту, в страхову компанію «Інтер»?

– Це здійснює працівник підприємства ДП «Документ», тому що ми не маємо договірних відносин зі страховими компаніями, – стверджує начальниця рівненського ВС ГІРФО Лілія Драпчинська (напевно, маючи на увазі того віртуального працівника, який видавав квитанції і в благодійний фонд – авт.).

– При виїзді за кордон громадянин повинен мати паспорт, і для полегшення оформлення страхових полісів працівник «Документу» пропонує громадянам будь-яку із страхових компаній, які нам рекомендовані міністерством. Рішення приймається Міністерством і підприємству «Документ» дається рекомендований перелік страхових компаній, страхові поліси яких визнаються в Посольствах при оформленні віз.

Пані Драпчинська каже, що це добровільна сплата. Можна отримати паспорт без страхового полісу, можна в будь-який час звернутися і дооформити страховий поліс.

– Страховку ми теж нікому не нав’язуємо, – говорить директор рівненської філії ДП «Документ» Людмила Флореску. – Питаю «Треба?» Якщо треба – виписуємо. Я знаю, що ця компанія співпрацює з управлінням внутрішніх справ.

Таким чином, як вдалося перевірити Рівненському агентству журналістських розслідувань, українські правоохоронці в кожній області мають ряд наближених структур, яким правдами і неправдами допомагають залучати кошти. На Рівненщині серед таких можна вважати РОБФ «Правозахист», рівненська філія ДП «Документ», ПП «Інформ-документ», СК «Інтер».

Директорка рівненської філії ДП «Документ» Людмила Флореску:

– Ми за п’ять років тільки в бюджет дали 2 мільйони гривень. Благодійної допомоги за п’ять років ми дали на мільйон шістсот паспортним підрозділам. Коли я працювала начальником ОВІРа, я ходила з простягнутою рукою до тих підприємств і крупних бізнесменів, щоб вони дали гроші на комп’ютерну базу. А сьогодні начальник ОВІРа не ходить з простягнутою рукою.

Є кошти на рахунку державного підприємства, і ми за листами начальника управління, начальника ВС ГІРФО, начальника відділу інформаційних технологій (надання інформаційних довідок), даємо таку благодійну допомогу. Це придбання комп’ютерної техніки, обладнання, ремонт приміщень паспортних підрозділів, побутова техніка, благоустрій, штампи, машина, запчастини.

Центр прискореного оформлення документів, там де фотографують, – це все наші гроші. Де може міліція сьогодні взяти? Так, я згодна з вами. Коли буде фінансування міліції, таке підприємство буде непотрібне.

Зрештою, весь заробіток ДП «Документ» складає плата за збір документів. Це понад 200 гривень. Всі інші платежі такі ж самі, як і у ВС ГІРФО, адже саме ця установа виготовляє паспорти. Тобто, ті послуги, за які ДП «Документ» просить такі кошти, працівники ВС ГІРФО нададуть безкоштовно.

Скільки ж коштує виготовлення паспорта

Поспілкувавшись попередньо з юристом, а після цього з Лілією Драпчинською, з’ясували, що обов’язкових платежів, передбачених нормативними документами, для виготовлення закордонного паспорту, є всього чотири (дивіться в таблиці нижче).

При чому один з них досить сумнівний. Довідка про відсутність чи наявність судимості, за яку вимагають сплатити при виготовленні паспорта, береться з бази УМВС. ВС ГІРФО також належить до структури цього міністерства.

Щоб з’ясувати, чи була людина засуджена, працівники ВС ГІРФО, замість того, щоб скористатися базою своїх колег, дає квитанцію для сплати 13,22 грн. або 26,32 грн. Таким чином міліція ніби платить сама собі за видачу цієї довідки.

Це викликало запитання й у Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області, яка минулого року проводила перевірку ВГІРФО:

– Жоден нормативний документ не зобов’язує громадянина при виготовленні паспорта оплачувати цю довідку – розповів в.о. начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області Валерій Булавський.

– Наша перевірка проте показала, що саме ВС ГІРФО цієї плати не стягує. Лише фактично сприяє наданню цієї послуги іншим відділом УМВС – відділом інформаційних технологій. Тож щодо плати за довідку ніяких санкцій застосовано не було.

– Безоплатно ця перевірка не здійснюється, лише на вимоги оперативних служб, – пояснює начальник ВС ГІРФО. – Тоді, якщо людину затримують, або якщо порушена кримінальна справа, ця перевірка здійснюється безоплатно. Це роз’яснення нашого Міністерства, ми це питання підіймали, коли в нас проходила перевірка інспекції по цінах.

– Необхідність в такому запиті прямо не зафіксована в чинних нормативних актах, – пояснює нам рівненський адвокат Микола Бляшин. – Як на мене, то перевірка цього покладена на МВС.

За словами юриста рівненського Комітету виборців України Миколи Глотова, той хто не хоче оплачувати згадану довідку, повинен звернутися до суду, заборонивши таким чином структурам МВС брати плату за цю довідку.

Хоча маніпуляції з необов’язковими платежами при виготовленні закордонних паспортів очевидні, притягнути до відповідальності посадових осіб дуже складно.

Можна було би говорити про перевищення службових обов’язків чи зловживання службовим становищем, навіть про корупцію. Щоб оскаржити таке порушення, слід звертатися письмово зі скаргою до начальника ВС ГІРФО, начальника УМВС в області, якщо на цьому рівні не спрацює – то в суд та прокуратуру.

Однак щоб це зробити, як нам пояснив юрист Микола Глотов, факти вимагання оплатити зайві платежі слід відповідно зафіксувати.

Зробити це можна, залучивши двох адекватних повнолітніх свідків, які погодяться письмово підтвердити факти вимагання коштів. Також може допомогти зйомка відеокамерою, прихованою чи відкритою. Якщо ж ви візьмете з собою лише диктофон, то перевірити, чи дійсно цей запис був зроблений у зазначеній вами установі, зазначеним працівником, буде дуже складно і потребуватиме додаткових коштів для експертизи аудіозапису.

Було б очевидним порушенням, якби працівники відмовили у виготовленні паспорту без платежу в благодійний фонд чи страхову компанію.

Проте, щоб довести, що клієнту в цьому відмовили, треба отримати цю відмову письмово. Після того, як клієнт оплачує зайві платежі, претензії виставляти нікому. Адже в такому разі усе виглядатиме як добровільна пожертва або власне бажання мати страховку. Найкраще відразу проявити наполегливість. Як показує досвід свідків – це спрацьовує.

Крім того, рівненські чиновники – лише виконавці цієї схеми залучення коштів. Верхівка ж цієї схеми знаходиться у столиці і пристосовується під будь-яку владу.

Обов’язкові платежі при виготовленні закордонного паспорту

Обов’язкові платежі (у гривнях) Місячний термін виготовлення 10-денний термін виготовлення
Державне мито 170 340
За вартість бланка закордонного паспорта 150 337,5
Оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон 10,28 158,38
Довідка про відсутність чи наявність судимості 13,22 26,32
Разом 343,5 862,2
Оформити новий паспорт на заміну втраченого коштуватиме вам як мінімум на 62 гривні 40 копійок дорожче, при нетерміновому виготовленні. Якщо ж ви схочете виготовити новий паспорт, не здаючи старий, то окрім усіх обов’язкових платежів, передбачених для виготовлення паспорту, доведеться доплатити 68 гривень 67 копійок.
Внести відомості про дітей в закордонний паспорт обійдеться від 8 гривень 50 копійок до 49 гривень 62 копійок в залежності від терміновості. А виготовлення проїзного документу дитини до 14 років – від 37,08 до 67,28 гривень. Після 14 років, крім цих платежів, також зобов’язуватимуть оплатити перевірку на несудимість.

РОЗСЛІДУВАННЯ ПІДГОТОВЛЕННЯ ЗА ПІДТРИМКИ ДАНСЬКОЇ АСОЦІАЦІЇ ЖУРНАЛІСТІВ-РОЗСЛІДУВАЧІВ ТА ПРОЕКТУ SCOOP В УКРАЇНІ

ВІДЕОВЕРСІЮ ЦЬОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ДИВІТЬСЯ У ПРОЕКТІ «ЧЕТВЕРТА ВЛАДА» НА ТЕЛЕКАНАЛІ «РІВНЕ 1» в понеділок 24 травня о 17.50, повтор у неділю 30 травня 2010 року о 23.00

Дивіться продовження теми: 

Паспортні присоски вигідні будь-якій владі (телепрограма)

Паспортні присоски вигідні будь-якій владі: текстова версія

Четверта влада. Паспортні присоски (телепрограма)

Паспортні присоски не здаються

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте