«Водний» університет придбав 56 квартир за «спонсорські» кошти: продовження теми
Стаття про те, як у Національному університеті водного господарства та природокористування (НУВГП) за «благодійні» внески купують квартири викладачам отримала чимало відгуків і стала лідером за кількістю переглядів протягом місяця.
Як і обіцяло Рівненське агентство журналістських розслідувань, ми продовжуємо тему, отримавши відповідь на запит від ректора університету.
Отримавши неправомірну відмову на перший інформаційний запит, у якому ми, зокрема, просили ректора університету дати відповідь громаді про те, скільки ж квартир було закуплено за кошти благодійників упродовж 1996-2011 років та хто їх отримав, Агентство повторно звернулось із запитом у НУВГП.
Через шість днів ми отримали відповіді на всі питання, окрім одного.
Перший аркуш відповіді – намагання пояснити чому так складно дати відповіді з одночасним наріканням на запитувача інформації.
В цій частині відбувається довільне трактування законів і нерозуміння ректором, що суспільно-важлива інформація потрібна не для задоволення особистого права журналіста, а для ознайомлення громади – в першу чергу студентів, їх батьків та навіть самих викладачів університету.
Нарешті на другому аркуші відповіді на запитання в запиті. Для зручності розуміння подаємо їх у формі запитань (з інформаційного запиту) і відповідей.
– Яка середня сума благодійного внеску від одного благодійника за період з 2005 по 2011 рік?
– Упродовж 2005-2011 років в університет надходили кошти благодійної допомоги від фізичних і юридичних осіб у розмірах від 15 гривень до 5850 гривень.
– Яким чином вносяться кошти: готівкою чи через банківські установи; на рахунок університету чи на субрахунки факультетів, чи до благодійного фонду або громадської організації?
– Благодійні кошти надходять в університет тільки через банківські установи на рахунок університету, відкритий в органах Державного казначейства в Рівненській області. Благодійного фонду при університеті не існує.
– Чи є серед благодійників підприємства та організації? Якщо так, то якої форми власності і які?
– Серед благодійників є підприємства і організації різних форм власності. (Відповідь не повна, оскільки не зазначено які саме організації – ред.)
– Яким чином укладається угода про внесення благодійного внеску: у довільній формі, чи є типовий бланк?
– Типового бланку угоди про внесення благодійного внеску немає.
– Скільки благодійників писали у своїх заявах про прийняття їхніх коштів на придбання квартир професорсько-викладацькому складу за період 2005-2011 років? Які це були суми від одного благодійника? Яку суму коштів з цільовим зазначенням:«на придбання квартир/житла» було зібрано за період 2005-2011 років?
– На придбання квартир у 2005-2007 роках надали благодійну допомогу 84 благодійника.
Сума від одного благодійника на придбання житла становила від 1800 до 5850 гривень. Благодійних внесків з цільовим призначенням «придбання житла» за період з 2005 по 2007 роки надійшло в сумі 287 235 гривень. Упродовж 2008-2011 на ці цілі спонсорських коштів не надходило.
– Скільки квартир за період з 1996-го по 2011-й рік придбав університет і за рахунок яких коштів?
– За період 1996-2011 років університетом придбано 56 квартир, профінансованих частково або повністю за рахунок спонсорських коштів, а саме: за рахунок реконструкції студентського гуртожитку №8 – 36 квартир, де частиною є спонсорські кошти, зібрані на реконструкцію гуртожитку №8 та частиною – пайові внески учасників реконструкції (працівників університету).
Решта квартир придбана за спонсорські кошти університету, що обліковуються в органах державного казначейства і отримані на певну ціль, а саме: на придбання житла.
– Скільки квартир було придбано за рахунок коштів на виконання окремих доручень?
– Уся кількість придбаних університетом квартир здійснена за рахунок спонсорських коштів.
(Зверніть увагу, часто державні організації, а також органи влади, говорять про спонсорські кошти, однак поняття спонсора і благодійника різняться.
Як підказує Вікіпедія – спонсор – може бути як фізичною, так і юридичною особою, яка фінансує будь-яку діяльність як фізичних, так і юридичних осіб, з метою отримання будь-якої матеріальної вигоди або прибутку для себе, або в обмін на рекламу.
А благодійник – той хто безкорисно надає допомогу. Отже спонсор очікує за свою допомогу вигоди. Яку вигоду у цьому випадку надає університет? Переваги в отриманні хороших оцінок чи інших поблажок для студентів, чиї батьки дають кошти? А чи не нагадує це корупційну вигоду? – ред.)
– Назвіть прізвища, імена, по батькові осіб, які отримали ці квартири, зважаючи, що відповідно до ч. 5 ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» така інформація не може обмежуватися в доступі.
– Питання зазначення прізвищ, імен і по батькові осіб, які отримали ці квартири, на цей момент не може бути задоволене, оскільки університет здійснює консультування з цього приводу і звертається за роз’ясненнями.
Це пов’язане з тим, що відповідно до Закону України «Про інформацію» та відповідного рішення Конституційного суду України майнове становище особи та інші персональні дані є конфіденційною інформацією, яка може бути розголошена лише за згодою такої особи.
Згоди осіб, щодо яких запитується інформація, університет не має. Про результати розгляду цього конкретного питання буде повідомлено пізніше, оскільки воно потребує більше часу для підготовки.
Від Агентства: Щоб ще раз з’ясувати чи правомірно університет не надає прізвища, імена й по-батькові отримувачів державних квартир ми звернулися до адвоката і медіа-юриста з Інституту розвитку регіональної преси Людмили Панкратової, яка не тільки спеціалізується на медіа-праві, а й проводить тренінги з медіа-права, зокрема й для суддів.
– Щодо можливості відкривати прізвища, імена й по-батькові осіб, які використовують державні кошти чи майно, це прямо прописано у ч.5 ст.6 Закону «Про доступ до публічної інформації», – каже адвокат. – Тому ця інформація не може бути конфіденційною.
Наступні запитання до університету:
– Чи перебували ці особи на квартирному обліку? Скільки з них і нині працює в університеті?
– Всі особи, які отримували квартири в університеті, перебували на квартирному обліку. Серед працівників, які отримали квартири, 48 осіб і нині працює в університеті, двоє працівників померло, 5 осіб на даний момент є звільненими з університету
(у зв’язку з досягненням пенсійного віку тощо). (Ми з’ясовуватимемо, що означає «тощо» у цій відповіді – ред.). Одна квартира придбана університетом відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» і на даний момент перебуває на балансі університету.
– Який правовий статус придбаних квартир? Чи передані вони у приватну власність та яким чином? Прохання надати копії правочинів, які є відкритими відповідно до ч.5. ст. 6 Закону «Про доступ до публічної інформації».
– Правовий статус придбаних квартир – державна власність. Інформацію, чи передані ці квартири в приватну власність університет надати не може, оскільки працівники університету, які отримували квартири, мали право реалізувати своє право на приватизацію державного житла відповідно до чинного законодавства.
Копії правочинів, за якими квартири були приватизовані, надати не можемо, оскільки університет не бере участі у процесі приватизації наданого своїм працівникам житла.
Рівненське агентство журналістських розслідувань і надалі з’ясовуватиме інформацію не надану у відповіді НУВГП.
Зокрема щодо «списку щасливчиків», які отримали квартири і порядку його формування. Порядку залучення і витрачання благодійних коштів. Також ми з’ясуємо ситуацію з добровільно-примусовими внесками у інших державних вищих навчальних закладах Рівненської області.
Агентство звертається до небайдужих студентів, батьків, викладачів інших свідків, які усвідомлюють, що прозорість і публічна звітність є необхідною умовою протистоянню корупції та зловживанням у будь-якій галузі і в освіті зокрема.
Також звертаємось до керівників навчальних закладів та людей, від яких залежить прозорість звітності – не сприймайте журналістів ворогами.
Як каже Ліна Костенко: журналісти – це очі суспільства, яке спить, і слух суспільства, яке не чує.
Ми намагаємось бути такими очами та слухом і висвітлювати інформацію, яка впливає на життя суспільства, допомагає людям робити вибір (сподіваємось, правильний, але кожен це визначає для себе сам).
А для тих, хто любить зазначати в коментарях, що, мовляв, влада краде мільйонами, а ви причепилися до освітян, медиків і т.д.: По мірі можливостей (фінансових, інформаційних, часових) Агентство висвітлює суспільно-важливу інформацію в різних галузях.
Про владу та правоохоронців також (хто уважно переглядає сайт 4vlada.com, той це знає).
Але викриття зловживань в освіті та медицині завжди будуть одним із наших пріоритетів, оскільки практично всі стикаються з цими галузями і вони впливають на життя кожного.
Корупція та ефективність витрачання коштів платників податків у всіх галузях нас також завжди цікавитимуть як дуже важлива суспільна інформація. Тому просимо усіх свідомих і чесних громадян приєднуватись до донесення для суспільства інформації, яка може змінити його життя на краще.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ ПОЧАТОК МАТЕРІАЛУ: Як у Рівненському «водніку» за «благодійні» внески купують квартири викладачам
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти