Крадені фото й порожні слова: на що звертати увагу, щоб не потрапити на гачок до псевдолюдей

Цей колаж особливий тим, що жодної людини, яка на ньому зображена, насправді не існує. Їхні обличчя на основні поєднання рис інших людей створив штучний інтелект на спеціальному сервісі. Втім помітити це неозброєним оком неможливо
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі змодельованих світлин зі сайта-генератора фейкових облич thispersondoesnotexist.com

Виявляється, мешканцям російського міста Уфи було не байдуже, хто стане міським головою Рівного. Принаймні фото росіян ставили собі на аватарки «люди», які підтримували чи критикували Віктора Шакирзяна та інших кандидатів на голову міськради Рівного у фейсбуку. 

Ці «люди» видавали себе за рівнян, але крали фото російських користувачів із «Вконтактє». Крадені фото – одна з ознак, що сторінку «людини» у фейсбуку створили штучно, тобто вона є не справжньою і за нею стоїть так званий бот. 

Нещодавно «Четверта влада» розповідала про ботів, яких використовували у передвиборчих перегонах на місцевих виборах у Рівному: «Фейсбук-боти “на службі” у кандидатів на міського голову Рівного» та «Нерівний двобій: кого з кандидатів у мери Рівного підтримує більше фальшивих фейсбук-користувачів». 

Ми детально описували профілі ботів, які перед виборами були активні на сторінках кандидатів на міського голову Рівного Віктора Шакирзяна, Віталія Германа та Юрія Вознюка. Також знайшли фейкові акаунти, які коментували в інтересах Олексія Муляренка та Віталія Коваля.

Ботів часто використовують саме перед виборами. Однак їх залучають до конфліктних та резонансних тем, де присутній інтерес впливових людей, і в позавиборчий час.

У цій публікації ми зібрали ознаки, за якими можна відрізнити фейсбук-бота від справжньої людини.  Зберігайте і користуйтесь.

Чим займаються боти

«Бот» – це скорочена версія слова «робот». У технічному сенсі бот – це програма, яка може виконувати одноманітну роботу за наперед заданим сценарієм замість людини: наприклад, ставити запитання, яких її «навчили» програмісти, чи сповіщати про щось.

Ми часто зустрічаємо таких ботів: наприклад, на сайтах банків чи магазинів вигулькують віконця із запитаннями, чи потрібна клієнту порада або допомога – їх ставлять не люди, а програми; всім – однакові. У телеграмі є бот, який покроково розповідає, що робити, якщо потрапив в аварію на машині, бот, який допомагає відстежувати наявність потрібних квитків на потяг, чи бот, який систематизує витрати людини протягом місяця. І це лише кілька прикладів. 

Ботами називають не тільки програми, а й людей, які працюють в інтернеті. Вони виконують повторювані одноманітні прості завдання, які отримують від керівників. Найчастіше ботів використовують як складову політтехнологій у соцмережах: вони коментують дописи політиків чи кандидатів, створюючи їм негативний чи позитивний образ і впливаючи на ставлення справжніх людей. 

Організована сукупність ботів, які працюють на одного замовника (або на різних замовників, залежно від оплати), називається ботофермою.

У своєму недавньому матеріалі «Сповідь інтернет-троля: виводимо жертву на новий рівень агресії» видання «Texty.org.ua» поспілкувалося із представником такої ботоферми. Він пояснив її організацію: є ключові люди, які ставлять задачу (наприклад, знизити рейтинг такого-то кандидата), є фахівці, які визначають, що для цього краще робити – як саме реагувати на конкретні теми, та координатори, які безпосередньо працюють із ботами – дають їм чіткі завдання, що і під якими дописами треба писати.

Боти не працюють зі своїх особистих сторінок; для роботи їм створюють фейкові, несправжні сторінки, і на одного бота може припадати десятки таких несправжніх акаунтів.

Таким чином у користувачів соцмережі виникає враження, що політиків підтримують чи засуджують багато різних людей. Однак насправді за підтримкою чи осудом багатьох «користувачів» може стояти лише одна реальна людина, яка й називається ботом.

Якщо вам цікаво дізнатися більше про роботу ботів, радимо подивитися фільм «Я – бот», який відзняла команда журналістів-розслідувачів «Слідство.Інфо». У фільмі показано, як працюють ботоферми, хто намагається створити викривлену реальність для українського виборця, скільки платять ботам та які масштаби сірого ринку.

Як упізнати бота

Основна робота ботів – коментувати.

Їхні коментарі – і позитивні, і негативні – специфічні: вони практично ніколи не містять конкретики і фактів. Навпаки – сповнені узагальнень, які, за бажання, можна адресувати будь-кому.

Погляньте на цей скриншот:

Всі ці коментарі лишили боти. З них можна зрозуміти лише, що їхній адресат молодець, робить щось хороше і має продовжувати це робити. 

Такі неконкретні улесливі чи критичні коментарі мають бути першим приводом засумніватися, що їх писала реальна людина. Далі потрібно дослідити сам профіль коментатора.

Є низка ознак, на які можна звертати увагу, щоб виявити несправжність профіля. Кожна з цих ознак сама по собі ще не свідчить про те, що сторінка несправжня, але їх поєднання має насторожувати.

Про можливі ознаки інтернет-бота розповідав експерт із цифрової безпеки Павло Бєлоусов на тренінгу від громадської організації «Інтерньюз Україна» «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції».

Фото

  • Відсутні декілька фотографій однієї й тієї ж людини в різних ракурсах, а натомість – абстракція або групові фотографії з великою кількістю людей;
  • Відсутні фото людини окремо та її ж – разом з іншими на одній світлині, тобто на всіх фото на сторінці людина сама; 
  • Відсутні фото, які завантажили у фейсбук інші користувачі і на яких є ця людина;
  • Відсутнє головне фото сторінки;
  • На світлинах зображена не власниця чи власник сторінки, а інша людина чи модель, яку фотографували для фотостоків.

Щоб перевірити останній пункт, найчастіше достатньо скористатися сервісом ґуґл-зображення: завантажити у поле файл або вставити посилання н зображення і скористатися функцією пошуку. Ґуґл покаже, де це фото вже використовувалося. Як правило, перші результати пошуку вже підказують, що воно взяте зі спеціальних сайтів-фотостоків чи потрапило в мережу не в Україні. 

Для пошуку першоджерела зображень також можна використовувати сервіс яндекс-зображення та різноманітні мобільні додатки на кшталт Search by image. 

Активність

  • відсутність власного контенту/публікацій, замість цього – регулярні репости без підписів від себе;
  • багато репостів інформації, пов’язаної з діяльністю однієї людини/партії/компанії, на яку працює бот;
  • відсутність або мала кількість лайків та коментарів інших користувачів під публікаціями на сторінці людини;
  • публікація одного і того ж коментаря у різних групах та на різних сторінках; 
  • відсутня інформація в профілі («про себе», «місце роботи» тощо) або наявна інформація, яку важко перевірити: наприклад, вказано, що людина живе і Рівному і в шлюбі, але не вказано, де вчилася та який має номер телефону;
  • велика кількість зовнішніх посилань в коментарях на сторонні сайти (боти в середньому використовують посилання в три рази частіше за людей);
  • неспівставні дата реєстрації і кількість публікацій (наприклад, місяць як зареєстрований, а вже кілька сотень публікацій);
  • частота публікацій (наприклад, пост чи коментар кожні кілька хвилин); 
Інофграфіка Інтерньюз-Україна та Ukraine World: ознаки бота. Джерело: портал «Інтернет-свобода»

Авторка проєкту «По той бік новин», де розвінчують брехню, Альона Романюк говорить, що імовірною ознакою бота може бути цілодобова активність сторінки чи активність у нічний час (коментування, репости собі на сторінку тощо). Річ у тім, що на ботофермах працюють у декілька змін, в тому числі й уночі, але використовують для цього одні й ті самі несправжні фейсбук-сторінки. Виходить, що люди на ботофермі міняються щозміни, а сторінки, з-під яких вони коментують, активні завжди.

Ботом може бути і «людина», у якої багато фейсбук-друзів, в тому числі спільних із вами. Якщо ви бачите, що у вас та людини, схожої на бота, є спільні друзі, ліпше запитати їх, що вони про неї знають. Найімовірніше, не знають нічого, бо додали у друзі незнайому людину без перевірки.

Давність створення сторінки – теж не гарантія її справжності. Деякі сторінки ботів створюють спеціально під вибори чи інші події, де потрібна участь ботів, але є сторінки з кількарічною історією, які то активізуються, то завмирають, коли немає замовлень.

Як реагувати на бота

1. Ніяких дискусій. Якщо ви переглянули профіль людини і підозрюєте, що він несправжній, не починайте з такою «людиною» спілкуватися – ні в коментарях, ні особисто. Переконати в чомусь таку «людину» неможливо, бо вона пише не те, що думає, а те, що їй замовили і за що платять. Тож у суперечці з нею можна лише витратити час і нерви.

Професійний бот, із яким спілкувалося видання «Texty.org.ua», радить: «Ботів треба просто банити. Це єдиний спосіб боротьби з ними». Це порада і для користувачів, які побачили бота в коментарях, і для тих, хто самі могли постраждати від атаки ботів. Також немає сенсу добиватися від «людини» підтвердження, що її сторінка несправжня – вона з цим не погодиться, навіть якщо у вас будуть вагомі аргументи.  

2. Попередьте інших. Варто заскрінити сторінку бота, його коментарі, які здаються вам замовними, навести аргументи, чому його сторінка несправжня (наприклад, що фото імовірно належать іншій людині), та поділитися цієї інформацією серед своїх фейсбук-друзів. Це потрібно для того, щоб вони видалили імовірного бота з друзів, якщо він там є, або не додавали у майбутньому. 

3. Повідомляйте Facebook. Скаржіться на те, що сторінка «людини» несправжня – Facebook періодично видаляє такі акаунти: наприклад, нещодавно компанія написала у звіті, що видалила 46 фейсбук акаунтів, яких розцінили як ботів Юлії Тимошенко. Під час минулорічних президентських виборів Facebook теж видаляв підозрілі акаунти: у компанії «повідомили, що збирали дані про ці групи та акаунти з публічних заяв користувачів, в тому числі – з інформації від української організації, яка займається фактчекінгом», йшлося на сайті MediaSapiens.

4. Взагалі не дискутуйте з незнайомцями. Візьміть за правило не починати і не підтримувати суперечки в інтернеті з людьми, у чиїй справжності ви не впевнені. Так ви вбережете себе не лише від ботів, а й від палко переконаних у своїй правоті чи агресивних справжніх людей.

5. Рахуйте «до десяти». Якщо якась інформація в інтернеті – неважливо, від ботів чи реальних людей – викликає у вас непереборне бажання негайно та емоційно на неї відреагувати, відкладіть цю реакцію в часі – наприклад, на годину або дві. Можливо, за цей час вам перехочеться брати участь у дискусії взагалі чи принаймні ваша позиція буде спокійнішою. Однак не забувайте про пункт 1 та 4. 

Про всяк випадок радимо прочитати поради з інформаційної гігієни від Medialab – в першу чергу про те, як обговорювати ти поширювати новини в інтернеті. 


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте