Нерівний двобій: кого з кандидатів у мери Рівного підтримує більше фальшивих фейсбук-користувачів
Після першого туру виборів, які відбулись 25-го жовтня, ми розповідали про те, що деякі кандидати на посаду міського голови Рівного використовували фейсбук-ботів, щоб вплинути на ставлення виборців. Боти залишали під дописами кандидатів позитивні коментарі, створюючи ефект «громадської думки» для спонукання рівнян голосувати або не голосувати за того чи іншого кандидата.
Напередодні другого туру виборів боти пожвавішали, але лише на користь одного з двох кандидатів.
Бот – це несправжній користувач соцмережі, якого створили з метою писати коментарі в чиїхось інтересах, щоб створювати хибне враження «що думають люди». Є низка ознак, як розрізнити бота в інтернеті, але практично всіх ботів, яких ми зафіксували у рівненській виборчій кампанії, об'єднує одна ознака – крадені фото росіян із російських соцмереж, які боти видають за свої.
Минулого року проєкт журналістських розслідувань «Слідство.Інфо» випустив фільм «Я – бот». У фільмі розповідається, як працюють ботоферми, хто намагається створити викривлену реальність для українського виборця, скільки це коштує та які масштаби сірого ринку.
Як шукали ботів
Цього разу ми аналізували дописи у одній з наймасовіших рівненських груп «Ровно. Твой город/Рівне. Твоє місто» та фейсбук-сторінці Чарівне.інфо, тому що помітили там активність ймовірно фейкових користувачів соцмережі. Додатково перевірили дописи на фейсбук-сторінці Олександра Третяка. Аналізували дописи про Віктора Шакирзяна та Олександра Третяка, які вийшли у 2-й тур виборів міського голови Рівного.
Всього проаналізували:
- близько 20 дописів у групі «Ровно. Твой город/Рівне. Твоє місто»;
- близько 15 дописів на сторінці Чарівне.інфо;
- близько 15 дописів на сторінці Олександра Третяка.
Ми нарахували під постами про Віктора Шакирзяна 105 ботів, а під постами про Олександра Третяка – 2.
Проте не можемо стверджувати, що на користь Олександра Третяка працює ботоферма, тобто велика група ботів, бо на його сторінках таких акаунтів було обмаль, порівняно зі сторінками його опонента.
Напередодні 1-го туру виборів ми нарахували 30 ботів, які залишали коментарі під постами партії Рівне Разом та Віктора Шакирзяна.
Але це не означає, що ми знайшли всіх інтернет-ботів, які коментували в інтересах цих кандидатів.
Журналістка намагалася зв'язатися з помічником Віктора Шакирзяна щодо активності ботів у соцмережі, але до виходу публікації відповіді не отримала.
Нагадуємо ознаки, які притаманні несправжнім сторінкам у соцмережах:
- крадені фотографії з іншої соцмережі;
- відсутність реальних фотографій, власних дописів, коментарів реальних людей;
- використання стокових картинок;
- недавнє створення профілю (або його неактивність роками);
- перепости на сторінці через кожні декілька хвилин;
- порожня сторінка – відсутність (або мало) друзів, інформації та публікацій у хроніці;
- відсутність «живої стрічки», в якій людина постить щось власне і спілкується з іншими людьми.
Боти продовжують агітувати за Віктора Шакирзяна
У листопаді боти більш активно коментують дописи про Віктора Шакирзяна. Наразі вони більш агресивно нападають на опонента свого кандидата та вступають в суперечки з реальними людьми.
Ось коментарі під цим постом:
Бота, який підписаний як «Лора Гнатюк», ми зафіксували ще минулого разу. Вона має 145 друзів та робить перепости зі сторінки Віктора Шакирзяна. Перший допис зробила 11 червня, оновивши фото профілю. Всього вона завантажила 3 світлини.
Так виглядає її профіль:
Але вона вкрала фото у російської письменниці Ганни Нікольскої, яка мешкає у Сочі.
Ще один прихильник кандидата від Рівне Разом – «Надія Іванова». В її профілі зазначено, що вона мешкає у Рівному. Має 105-х друзів.
Перший пост зробила 30-го квітня, оновивши фото профілю. У своїй хроніці вона зробила лише декілька перепостів та завантажила 10 фотографій.
Але ми знайшли фото цієї жінки у іншій соцмережі. Її звуть Людмила Мурашко. Ось її акаунт:
«Костянтин Петрук» також залишає коментарі на підтримку Шакирзяна. Перший допис він зробив 7-го травня, оновивши фото профілю. У хроніці в нього мінімальна активність. Всього він завантажив 8 фото.
Але насправді чоловіка з цієї фотографії звуть Микола Тюганов, який мешкає в Росії.
«Сергій Якубець» теж має мінімальну активність на своїй сторінці. Він оновив фото профілю 30-го квітня. Має 6 світлин, інформація про друзів відсутня.
Але його фото ми знайшли на російських сайтах:
«Костянтин Поліщук» позначив у профілі, що мешкає у Рівному. Він має 112 друзів, а перший пост зробив 4-го травня, оновивши фото профілю. Всього він зробив декілька перепостів у своїй хроніці.
Але ми з'ясували, що чоловіка з фото звати Андрій Рингач, а живе він у Москві.
Ось ще один допис зі сторінки Чарівне.інфо про Віктора Шакирзяна.
А ось коментарі під цим постом:
«Ярослава Кравченко» ми зафіксували ще до першого туру виборів, але зараз він активно коментує дописи і у групі «Ровно. Твой город/Рівне. Твоє місто». Цікаво, що у жовтні він підтримував Юрія Вознюка, а наразі перейшов на сторону Віктора Шакирзяна.
Така сама ситуація склалася ще з деякими ботами, які були на стороні Вознюка.
У своєму акаунті він пише, що мешкає в Рівному. Має 849 друзів, а перший пост зробив 22-го серпня 2020-го, оновивши обкладинку. Зробив один перепост та завантажив 2 фотографії.
Так виглядає його профіль:
Але його фото ми знайшли на російських сайтах:
«Ольга Іванівна Стельмах» також підтримує у коментарях Шакирзяна. Вона зробила перший допис 30-го квітня, оновивши обкладинку. Інформація про друзів відсутня, жінка завантажила 4 світлини.
Але ці фото ми знайшли у іншій соцмережі. Цю жінку звати Ксенія Прокоф'єва.
«Марина Лесь» – ще одна шанувальниця кандидата від «Рівне Разом». Вона має порожній профіль, 14-го квітня оновила обкладинку, всього має 2 світлини. Іншої інформації про неї немає.
А ось фото з російських сайтів:
«Іван Гутник» має 24 друзів і одну фотогафію. Перший пост він зробив 30-го квітня, але ніякої інформації про нього немає. Ось як виглядає його акаунт:
Але ми знайшли це фото на російських сайтах.
«Антоніна Мощук» також є прихильницею Віктора Шакирзяна. У її профілі вказано, що вона мешкає у Рівному, має 119 друзів. Перший допис зробила 30-го червня, оновивши основну фотогафію. Але у той же день вона зробила більше 10 перепостів. Остання активність на сторінці була 1-го липня.
Але її фото ми знайшли на російських сайтах:
А ось допис про Віктора Шакирзяна у групі «Ровно. Твой город/Рівне. Твоє місто». «Жінка», яка поширила цей допис, має фейковий акаунт.
А ось коментарі під цим дописом:
Далі розповідаємо про ботів, які залишили коментарі під цим постом.
Ми зафіксували, що «Ірина Бондаренко» періодично робить перепости новин про Віктора Шакирзяна. Тому проаналізували її профіль та з'ясували, що він не належить реальній людині.
У профілі вказано, що жінка працює у «Рівне Разом» та має 412 друзів. Перший пост вона зробила 3-го березня, оновивши основну світлину. Завантажила 17 фотографій у акаунт.
Але насправді ці фото належать Ірині Решетовій, яка завантажила фото ще у 2017 році.
«Наталія Левшенюк» перший допис зробила 13-го квітня, оновивши фото профілю. Вона має 1 світлину у своєму акаунті, але іншої інформації про неї немає.
Але ми знайшли фото цієї дівчини на російських сайтах знайомств:
«Вероніка Чорна» оновила світлину 30 квітня, останній перепост зробила 16 липня. Всього завантажила 2 фотографії.
Але ми знайшли справжній профіль цієї дівчини. Це фото виявилося краденим.
«Андрій Максимчук» відмітив у профілі, що мешкає у Рівному. Має 151 друга, а перший пост зробив 18 червня, оновивши фото профілю.
Але насправді цього хлопця звуть Григорій Пестов, а мешкає він у Росії.
«Андрій Озарчук» пише у своєму акаунті, що живе у Вінниці. Має 236 друзів, перший допис зробив 4-го червня, оновивши фото профілю. всього він завантажив 2 фотографії.
Але ми знайшли це фото у іншій соцмережі. А хлопця з фото звуть Роман Мамонов.
«Анатолій Соловій» також є прихильником Шакирзяна. У своєму профілі він позначив, що живе у Рівному, наразі перебуває на пенсії. Має 119 друзів, перший допис зробив 3 серпня, оновивши фото профілю.
Але ми знайшли це фото на російських сайтах:
«Зоряна Грипіч» вказала у профілі, що проживає у Луцьку. Має 580 друзів, перший пост зробила 9-го червня, оновивши фото профілю. Завантажила 6 світлин на свою сторінку.
Але справжня жінка з цих фото мешкає не в Луцьку, а в Сочі. Її звуть Ольга Бородіна.
«Любава Боровець» вказала у профілі, що живе у Рівному, має 261 друга. Перший допис зробила 17-го червня, оновивши фото профілю. Всього вона завантажила 2 фотографії.
Але цю дівчину звуть Люба Васильєва, а живе вона у Тобольську.
А ось перепост агітаційного матеріалу про те, що Шакирзян вимагає від міського голови не запроваджувати карантин вихідного дня.
Під цим постом ми теж зафіксували коментарі з несправжніх акаунтів. Про деякі з них ми розповідаємо далі.
Ось коментарі під цим дописом:
«Maureen Barrett» має порожній профіль. Вона завантажила одну фотографію та обкладинку профілю. Перший допис вона зробила 27-го березня.
Але ми знайшли це фото у іншій соцмережі. Дівчина з світлини мешкає у Кірові.
Ось її профіль:
«Рузанна Штучка» має 48 друзів, перший допис зробила 24-го березня. Всього вона завантажила 2 світлини.
Але ці фото належать іншій жінці. Її звуть Рузання Хачатрян, а живе вона у Нижньому Новгороді.
«Аіда Маркідонова» має 21 друга, вона завантажила 2 фотографії у профіль. Перший пост зробила 24 березня, оновивши фото акаунту. Всього дівчина зробила декілька перепостів у хроніці.
Її фото ми знайшли на російських сайтах:
«Петро Вознюк» має порожню сторінку. Він зробив перший допис 15-го червня, завантаживши фотографію профілю.
Але це фото ми знайшли на російських сайтах:
«Максим Поліщук» у своєму профілі вказав, що живе у Рівному. Перший допис він зробив 11-го червня, оновивши фото акаунту. Він завантажив декілька фотографій у профіль.
Але ми знайшли профіль хлопця з цього фото у іншій соцмережі. Його звуть Андрій Криндушкін.
Також ми проаналізували допис про лікування дерев за підтримки Віктора Шакирязна. Цей пост набрав майже 700 коментарів.
Ось деякі коментарі під ним:
«Зоряна Лукаш» , яка поширила цей допис, має фейковий акаунт. У профілі вона вказала, що працює лаборантом У Рівненському гуманітарному університеті. Має 519 друзів, Завантажила 7 світлин у профіль. Перший допис вона зробила 4-го червня, зробивши перепост.
Але ми знайшли фото дівчини на російських сайтах:
«Максим Бойко» вказав у своєму акаунті, що живе у Рівному. Перший допис зробив 15-го травня, оновивши фото профілю. Всього він завантажив 3 фотографії.
Але ми знайшли його фото на російських сайтах:
«Мирослава Угілець» зробила перший допис 27-го квітня, оновивши світлину профілю. Вона вказала у акаунті, що мешкає у Рівному. Останній перепост зробила 30-го жовтня.
Ось її профіль:
Але ми знайшли справжній акаунт жінки з цього фото. Її звуть Мирослава Ліцукова.
«Вадим Андросов» зробив перший допис 27-го квітня, оновивши фото профілю. Всього він завантажив 2 фотографії.
Проте ми знайшли його фото на російських сайтах:
«Людмила Степчук» вказала у профілі, що мешкає у Рівному. Вона має 36 друзів, а перший допис зробила 13 травня, оновивши фото акаунту. Всього вона завантажила 2 фотографії.
Але насправді жінка з цього фото проживає в Росії. Її звуть Ганна Морозова.
Ще один бот, який підтримує Віктора Шакирзяна – «дівчинка-підліток» «Анастасія Хомич». Її коментарі не схожі на мову підлітків, такі фрази більше притаманні дорослій людині. Тому ми звернули на них увагу.
У профілі «дівчинки» є 3 фотогафії, перший допис вона зробила 11-го травня, оновивши фото акаунту.
Але ми знайшли профіль справжньої дівчинки у іншій соцмережі.
Декілька ботів, які агітують за Третяка
Також ми аналізували дописи про Олександра Третяка у групі «Ровно. Твой город/Рівне. Твоє місто», на сторінці Чарівне.інфо і сторінці кандидата. Але активності ботів ми не зафіксували. Проте виявили декілька фейкових акаунтів, з яких підтримували цього кандидата.
Ми помітили, що дуже активним прихильником Олександра Третяка є «Georgiy Koncemal». Він має порожній профіль, завантажив дві картинки. Перший допис зробив 29 березня, оновивши фото профілю.
Ось під цим дописом Олександра Третяка ми знайшли ще один коментар з профілю з ознаками бота.
Прихильниця Олександра Третяка має майже порожню сторінку. «Рита Полищук» має 8 друзів, перший допис зробила 14-го листопада, оновивши обкладинку.
Сподіваємося, що ця публікація змусить вас звертати вагу на коментаторів у фейсбуку і з'ясувати, хто з них має ознаки інтернет-ботів.
Більше про місцеві вибори дивіться за тегом: Вибори 2020
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти