Редактор Рівненського агентства журналістських розслідувань подав позов на комунальну газету обласної ради за приховування інформації

Джерело
ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»

Вивчаючи ефективність витрачання коштів платників податків на утримання комунальних ЗМІ, Рівненське агентство журналістських розслідувань звернулося із запитом до газети обласної ради «Вісті Рівненщини». Однак редактор Вістей Рівненщини Василь Бурченя відмовив у наданні інформації.

ПОЧАТОК ТЕМИ: На газету Рівненської облради щороку виділяють близько 200 тисяч

У листі, за підписом головного редактора Василя Бурчені, Агентство повідомляють, що запит на інформацію залишено без розгляду. Як на підставу для відмови в наданні інформації та документів вказано на два аргументи:

  • Закон України «Про доступ до публічної інформації» набув чинності в травні 2011 року, не має зворотної сили (не поширюється на правовідносини, які існували до набуття ним чинності), а інформація запитується «за двадцятилітній період до ухвалення вказаного Закону»;
  • Редакція не є суб’єктом владних повноважень чи розпорядником публічної інформації, не підпадає під визначення «розпорядник інформації», дане в статті 13 Закону.

Медіа-юрист Олександр Бурмагін, який допоміг Рівненському агентству журналістських розслідувань скласти позовну заяву, вважає таку відповідь такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України.

Щодо першого аргументу редакції медіа-юрист зазначає:

Запит на інформацію було надіслано до редакції після того, як Закон набрав чинності. Відповідно, правовідносини між запитувачем та розпорядником щодо надання/ненадання інформації виникли після отримання розпорядником запиту, коли Закон ВЖЕ діяв і тут не може йти мова про якусь зворотну дію.

Будь-який розпорядник у випадку отримання запиту на інформацію після набуття чинності законами, за відсутності передбачених ними ж підстав для ненадання інформації – не має права відмовляти на тій підставі, що інформація, якою він володіє, була створена або отримана ним ДО набуття чинності новими інформаційними законами.

За такої логіки будь-яка інформація створена або яка була отримана всіма розпорядниками до 09 травня 2011 року, стає закритою для суспільства, що є очевидним порушенням права на інформацію, статті 34 Конституції України та статті 10 Конвенції про права людини і основоположних свобод.

Агентство також не погоджується із тим, що редакція комунальної газети не є розпорядником публічної інформації.

По-перше, редакція Вістей Рівненщини отримує кошти з держбюджету, а також орендує комунальне майно (тобто майно громади) на пільгових умовах – за понад 120 квадратних метрів у центрі Рівного сплачує 83 гривні 23 копійки (інформація з Рівненської облради – ред.).

По-друге, згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядником публічної інформації є не тільки суб’єкти владних повноважень.

Зокрема, відповідно до п.2 ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» – розпорядники інформації це також юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, – стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів.

Далі у п.3 ч.1 ст.13 Закону – особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб’єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, – стосовно інформації, пов’язаної з виконанням їхніх обов’язків, у п.4 ч.1 ст.13 – суб’єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, – стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Отже, редакція комунального видання, яка кожного року отримує бюджетні кошти, чітко підпадає під статус розпорядника відповідно до п.2 ч.1 ст.13 Закону.

Крім того, ч.2 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачає, що до розпорядників інформації, зобов’язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб’єкти господарювання, які володіють інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

Позовну заяву до редактора «Вістей Рівненщини» зареєстрували 20 жовтня у Рівненському окружному адміністративному суді.

Як повідомляли раніше, редактор Рівненського агентства журналістських розслідувань 2 вересня 2011 року подав позов на Луцький міськвиконком та заступника міського голови Луцька, в зв’язку з відмовою надати публічну інформацію.

Позовна заява взята до розгляду Рівненським міським судом, вже призначений суддя, але, як повідомили в канцелярії цивільних справ суду, не відомо коли почнеться розгляд, оскільки судді дуже завантажені.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте