Автобуси на газу з'явилися у Рівному: що добре, а в чому проблема

Експрессекретарка голови Рівненської райдержадміністрації Володимира Пилипчука, який нині керує управлінням транспорту Рівного, Настя Боднарська похвалила у фейсбук автобуси на газу. До їх появи у місті її колишній шеф не доклався, але активно використовує їх для своєї популяризації
Джерело
фейсбук-сторінка Насті Боднарської

П'ять нових автобусів возять рівнян з Ювілейного на Льонокомбінат. Це маршрут №1. Автобуси вмісткі, зручні і порівняно нові, але маршрут майже повністю дублює тролейбусний №12. Це може призвести до перегонів між водіями і не покращить життя пасажирів.

Ми запитали про ці автобуси їх власника та галузевого експерта. А також керівника управління транспорту Рівного.

П'ять автобусів на метані вже перевозять рівнян. Чи довго це триватиме – можна буде сказати після підрахунку їхньої рентабельності. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Пилипчука

Нові автобуси належать підприємцю, директору фірми «Трансгаз» Ігорю Хомичу. Усі 2009 року випуску. Кожен автобус може вмістити 84 пасажири.

Вартість проїзду – як і в маршрутках, по 6 гривень. Студентам школярам – 3 гривні. Пільговикам, як і в комунальних тролейбусах, не треба платити за проїзд.

Ігор Хомич каже, що автобуси пригнані з Німеччини, але він їх купив уже в Україні. Кому вони належали раніше – не цікавився, а деталі угоди про купівлю називає комерційною таємницею.

Новий начальник управління транспорту Володимир Пилипчук активно використовує появу автобусів у місті для власної реклами, створюючи враження змін, які відбуваються завдяки йому. Але за інформацією «Четвертої влади» начальник не має стосунку до появи автобусів у місті – виконавши технічну функцію оформлення тимчасового тримісячного дозволу на роботу автобусів у місті. Скрін-шот з фейсбук-сторінки Володимира Пилипчука

Начальник управління транспорту і зв'язку Рівненського міськвиконкому Володимир Пилипчук каже, що наразі ці автобуси отримали тимчасове право на перевезення на три місяці з 7:05 ранку і до 21:00 вечора.

– Але ми будемо продовжувати графік, – додає Володимир Пилипчук.

Власник автобусів Ігор Хомич каже, що ще не порахували їхню рентабельність. Стоп-кадр з відео із особистої фейсбук-сторінки

Спілкуємось із власником автобусів Ігорем Хомичем.

– Чому ви вирішили придбати для міста нові автобуси? – журналіст.

– Стан та зовнішній вигляд нашого міського транспорту просто плачевний, але саме від транспорту залежить комфорт і безпека рівнян. Тому, купуючи автобуси, звертав увагу не стільки на їх ціну, скільки на цінність. Вони просторі, місткі, доступні для всіх.

Низькопідлогові автобуси без сходинок. Такими користуються в Європі. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Пилипчука

– Тут є термінали для безготівкової оплати проїзду, в майбутньому обладнаємо також  вай-фай. А головною перевагою, як на мене, є екологічність. Автобуси «Man Lion City» заправляються природним газом метаном, тим самим, на якому ми щодня готуємо собі їжу.

– Він у 5 разів безпечніший за інші види палива, а ще – легший за повітря, а тому не осідає ні на деталях авто, ні в середовищі. За даними екологів НУВГП, в межах Рівного 80% забруднювальних речовин в атмосферу надходить від транспорту.

– Тобто ви витратилися, не очікуючи вигоди?

– Як будь-яка людина з бізнесу, на певний рівень рентабельності я розраховую.

– Бачу це як бізнес-проект з користю для міста. Але розрахувати наскільки він окупний можна буде за кілька місяців. Обнадіює те, що автобуси користуються популярністю.

– З іншого боку, понад половина пасажирів – пільговики. Швидше за все, доведеться порушувати питання про компенсацію вартості проїзду.

– Якщо про вигоду матеріальну говорити зарано, то, можливо, сподіваєтеся на політичні дивіденти. Вибори міського голови, наприклад, де можна висунути свою кандидатуру...?

– Не планую. Автобусів недостатньо, щоб завоювати довіру мешканців Рівного.

Експерт із питань міського транспорту Антон Бриних каже, що закуплені автобуси порівняно нові: вони 2009 року випуску, а «переважній більшості машин транспортного парку Рівного два десятки років і більше».

Антон Бриних показав схематично чому автобусний та тролейбусний маршрути можуть конфліктувати. На фото – з колишнім рівненським тролейбусом у Любліні. Фото надав Антон Бриних

Також Антон Бриних зауважує:

– Автобуси мають низьку посадку та є зручними для всіх людей, у тому числі маломобільних. Це дуже важливо, бо комфорт перевезення – це основний стимул для рівнян при пересуванні містом надавати перевагу саме громадському транспорту.

На думку Антона Бриниха, у Рівному було би менше заторів, якби люди обирали їздити саме громадським транспортом.  

Водночас він звертає увагу на те, що новий автобусний маршрут  майже повністю дублює тролейбусний №12: 

– Оскільки ці маршрути обслуговують різні перевізники, їхні графіки не узгоджені. Тому є імовірність, що автобус рухатиметься точно попереду тролейбуса, або навпаки.

– Той, хто їхатиме перший, забиратиме пасажирів, а наступний може бути практично порожній, і перевезення перетвориться на нездорову конкуренцію між водіями.

– На маршруті №12 – всього три машини, а сам він наразі має не найкращі умови як для пасажирів, так і для водіїв: на ділянках, де тролейбуси рухаються на автономному ходу, не всюди облаштовані зупинки, а заїзд та обідня перерва на РЗВА є вимушеними – там, на відміну від обох кінцевих, є диспетчерський пункт.

На прохання «Четвертої влади» Антон Бриних надав схему, на якій видно як маршрут автобуса №1 дублює більшість шляху тролейбуса №12 (ліворуч). А також свої пропозиції як можна виправити цю ситуацію – узгодивши між собою графік або перекинувши тролейбуси на інший маршрут (схеми праворуч)

– Думаю, що за нових обставин, 12-й маршрут було би доцільно скасувати, тролейбуси з нього перекинути на 11-й, а автобус №1 пустити на Луцьке кільце.

– Таким чином, мешканці і північно-західної околиці Рівного, і району вулиці Вербової отримали би комфортний транспорт, котрий ходить частіше: у першому випадку – це було б п’ять автобусів замість трьох тролейбусів, а в другому – інтервал руху тролейбусів №11 скоротився би вдвічі, бо замість трьох машин на ньому було би шість.

Питаємо чому обрали маршрут, який дублює тролейбусний і як вирішуватимуть цю проблему. 

Підприємець Ігор Хомич:

– Автобусний маршрут №1 розроблено задовго до мене. Очевидно, спеціалісти з управління транспорту мали його обґрунтувати.

– Він довгий, пролягає фактично через усе місто. Людинопотік тут надзвичайно високий, тому не думаю, що дублювання створить якісь проблеми. Навпаки – вулиця Соборна суттєво розвантажиться, адже в одному автобусі можуть їхати 84 людини, а в п’яти – майже пів тисячі.

Начальник управління транспорту Володимир Пилипчук:

– Нещодавно запущений у Рівному еко-автобус на маршрут номер 1 не повністю дублює маршрут тролейбуса. До того ж, тролейбусів на маршруті лише 3. Маршрут автобусів плануємо коригувати залежно від потреб жителів міста Рівне.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте